vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

289 επισκέπτες, 7 χρήστες
nightdream, Sergios, maprix, djfloor, Barbapaidi, polydimi5, Buliwyf

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Κώστα πρέπει να κάνουν 2-4 βδομάδες απο κίνα, εδώ απο Ευρωπαϊκό Warehouse και με courier κάνουν 10 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
"Δάσκαλε που δίδασκες", "καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς" κι άλλα τέτοια μου ήρθαν στο μυαλό μετά τα αποτελέσματα των μπαταριών που μέτρησα. Κι εγώ δεν ξέρω πόσες φορές έχω αποτρέψει συνατμιστές να πάρουν χαμηλής αποφόρτισης μπαταρίες. Κι όμως! Αυτές οι γεροκαραβάνες αποδεικνύονται πολύ σκληρές για να πεθάνουν.

Πάνω-κάτω ξέρουμε τι να περιμένουμε από μια μπαταρία όταν ατμίζουμε με σταθερά watt. Κυκλοφορούν πολλά διαγράμματα αποφόρτισης στο Internet για όλες σχεδόν τις μπαταρίες. Όμως μου γεννήθηκε η απορία τι γίνεται με τα νέα mod ελέγχου θερμοκρασίας. Εδώ πλέον δεν έχουμε σταθερή ισχύ αλλά αυξομειώνεται συνεχώς για την επίτευξη της επιθυμητής θερμοκρασίας. Στα πόσα watt λοιπόν ατμίζουμε πραγματικά και πόσα αμπέρ τραβάμε από τη μπαταρία μας;

Στις μετρήσεις έβαλα κάποιες πολύ δυνατές μπαταρίες αλλά πρόσθεσα και 2 μπαταρίες χαμηλής αποφόρτισης, την Panasonic 18560B 6.8A και την Samsung 26F 5.2A. Ο σκοπός που έβαλα αυτές τις 2 μπαταρίες ήταν για να δείξω την ανωτερότητα των μπαταριών υψηλής αποφόρτισης. Δεν ήξερα, δεν ρώταγα  :))

Για τη δοκιμή επιστράτευσα το eVic VTC mini επειδή η προστασία που προσφέρει η πλακέτα του είναι πολύ καλή. Αν δει ότι η τάση της μπαταρίας πέφτει στα 2.9V τότε χαμηλώνει την ισχύ βγάζοντας μήνυμα Weak Battery. Δεν θα τραβήξει λοιπόν ρεύμα που δεν μπορεί να δώσει η μπαταρία. Επιπρόσθετα η Panasonic 18650B και η Samsung 26F μπορούν να αντέξουν στιγμιαίες αποφορτίσεις των 10Α για 4-5sec, επομένως με σχετική ασφάλεια ρύθμισα το VTC στα 30W.

Προσοχή! Ότι γράφω αποτελεί την προσωπική υποκειμενική μου γνώμη. Αν αισθάνεστε ανασφαλείς για κάποιες από τις μπαταρίες που δοκίμασα τότε μη τις χρησιμοποιείτε. Τα παρακάτω δεν είναι σε καμία περίπτωση πρόταση αγοράς αλλά έχουν μόνο ακαδημαϊκό ενδιαφέρον. Δηλαδή συζήτηση να γίνεται  :))
Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι η Panasonic είναι η καλύτερη όλων! Απλά για τη συγκεκριμένη θερμοκρασία και στα συγκεκριμένα βατ έχει τη μεγαλύτερη αυτονομία. Αν αυξήσουμε τα βατ θα περάσουν άλλες μπαταρίες μπροστά.



Το πρώτο που χτυπάει στο μάτι είναι η μεγαλύτερη αυτονομία που δίνουν οι μπαταρίες με το τιτάνιο. Το τιτάνιο έχει πολύ μεγαλύτερη ωμική αντίσταση από το νικέλιο και ως εκ τούτου έχουμε πολύ λιγότερες θερμικές απώλειες αφού παίζουμε με λιγότερα αμπέρ.
Το αποτέλεσμα είναι 30% μεγαλύτερη αυτονομία χρησιμοποιώντας τιτάνιο. Κι αυτό παρά το γεγονός ότι η θερμοκρασία στο τιτάνιο ήταν 240oC έναντι 220οC στο νικέλιο και επομένως το μοντάκι έπαιζε με ελαφρά περισσότερη ισχύ.

Κάτι που επίσης μου έκανε εντύπωση είναι ότι η τζούρα μου αυξήθηκε κατά μισό δευτερόλεπτο χρησιμοποιώντας τιτάνιο. Αυτό το αποδίδω στο γεγονός ότι με το τιτάνιο είχα πιο βελούδινο άτμισμα και απολάμβανα περισσότερο τη τζούρα.

Το VTC έκοψε τις δυνατές μπαταρίες στα 3.1V και τα μαύρα πρόβατα στα 3.3V.

Στις δοκιμές με τιτάνιο, μέτρησα και τα mAh που έδωσε η κάθε μπαταρία. Όλες οι μπαταρίες έδωσαν πολύ ψηλά mAh. Σύμφωνα με τους πίνακες του dampfakkus ήταν σαν να τραβούσα από τις μπαταρίες 3Α (δηλαδή 10W). Φυσικά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Στο η.τ. τραβάμε ρεύμα για λίγα μόνο δευτερόλεπτα. Όταν αφήσουμε το κουμπί η μπαταρία ανακτά μέρος της ενέργειας που έδωσε. Επομένως θα μας δώσει πολύ μεγαλύτερη αυτονομία από τα διαγράμματα συνεχούς αποφόρτισης.


Όλες οι μπαταρίες ήταν καινούργιες και οι δοκιμές έγιναν αμέσως μετά την 1η πλήρη φόρτιση. Μετά από λίγες φορτίσεις λογικά θα δώσουν ακόμη καλύτερα αποτελέσματα. Μόνο η Efest είχε στο ενεργητικό της κάπου 20 φορτίσεις.

Φυσικά τα νούμερα δεν πρέπει να τα πάρουμε τοις μετρητοίς. Δεν χρησιμοποιήθηκαν όργανα ακριβείας σε εργαστηριακό περιβάλλον. Απλά δείχνουν κάποιες τάσεις και όπως είπα παραπάνω ισχύουν ΜΟΝΟ για τη συγκεκριμένη ρύθμιση ατμίσματος: TC 220-240oC και 30W.

Από άποψη ασφαλείας δεν συνιστώ σε καμία περίπτωση πάνω από 15W για τη Samsung 26F και πάνω από 20W για την Panasonic 18650B.


Edit:
Ξέχασα τις μετρήσεις για την LG HE2, 2500mAh, 20A.
Δοκιμάστηκε μόνο με σύρμα Τιτανίου στους 240οC, 30W, 0.54Ω. Τα αποτελέσματα είναι παραπλήσια με την Efest Purple, κάτι λογικό αφού μάλλον πρόκειται για τις ίδιες μπαταρίες.

Τζούρες428
Διάρκεια1.616 sec
Μέση τζούρα3,8 sec
Cut Off Voltage3,15V
mAh2.203 mAh
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 02, 2015, 03:57 από camber »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Ωραία όλα αυτά και χρήσιμα, αλλά με την panasonic θα αισθάνομαι ασφαλής; Εντός του ορίου των 20watt εννοείται.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Με την Panasonic στα 20W θα έχεις την ίδια ασφάλεια που σου προσφέρει μια Samsung 25R, LG HE2 κλπ στα 60W.
Δηλαδή στα 20W τραβάς περίπου 6.8Α που είναι το μέγιστο για την panasonic και στα 60W τραβάς περίπου 20Α που είναι το μέγιστο για τις άλλες.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Με χαρά λοιπόν μπορώ να συμπεράνω ότι 2*NCR18650B φορεμένες σε σειρά στο IPV3Li, θα με κάνουν άρχοντα στον έλεγχο θερμοκρασίας! Το τριήμερο το έχω άνετα αν σκεφτείς ότι με τις 25R περνάω σχεδόν δυο μέρες...


Νομίζω είναι καλή τιμή http://www.gearbest.com/batteries/pp_242228.html
τετοια τιμη δεν γινοταν να την αφησω.δανειστηκα την καρτα ενος φιλου βγαλμενη σε τραπεζα του κοσοβου!!!!! Και τις παρειγγειλα μαζι με κατι αλλα ψιλολογια...ολα καλα χεχε γ**** τα cc σας.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Ωραία, αλλά να μην τις βιάζεσαι, έχουν αργία και νομίζω όλες οι αποστολές τους θα ξεκινήσουν απο βδομάδα.

Ας ερθουν και τελος του μηνΑ.εχω 2 να κανω τη δουλεια μου.με αυτες απλως θα ειμαι πληρης και στο χαλαρο γιατι αυτες που εχω τις εχω ξεσκισει.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Κώστα, δεν έχεις αντιληφθεί τι σημαίνει Κινέζικη αργία  :))

Τέλος του μήνα θα τις έχεις? Αλλά ποιανού μήνα και ποιανού έτους, μην βάζεις και στοίχημα... Ρίξε μια ματιά στο νήμα της FT σε προηγούμενα έτη, και θα καταλάβεις τι εννοώ...

Δεν θα ερθουν ποτε; Δεν νομιζω.βασιξα δεν καιγομαι.αυτο με σωζει μαλλον απο εγκεφαλικα ε;;;


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Μετα τις αργιες εχουν μαζευτει πολλεεεεεες παραγγελειες, στελνουν, στελνουν, στελνουν, αλλα τι να πρωτοφυγει.... οποτε περιμεεεεεεενεις!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Αυτοί οι Κινέζοι όλο αργίες έχουν και μετά λένε για μας. :))

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ που έχω κάνει παραγγελία από 28 Σεπτέμβρη και έχω φάει ήδη 2 restocking φταίει η αργία ε; Κατάλαβα, με το... dripper στο χέρι θα μείνω  :))

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Tις ωραιες παλιες εποχες (περσυ... :)) ) , ειχαμε αναμονη καπου στους 2+ μηνες......
Καποια στιγμη οι αποστολες ηταν αμεσες και τα προϊοντα τα ειχες στα χερια σου καπου στις 15 ημερες .... αντε 20.


Τωρα που βρηκαμε και τον τροπο να κανουμε παραγγελιες απο internet με paypal , θα εχουμε ξανα την ...... αναμονη σαν σημαια....... ;D :eyesplash:


Ο τρπος για να κανεις παραγγελιες και να ερχονται γρηγορα , ειναι μονο ενας :


- Κάνεις την παραγγελια και μετα την ξεχνας -
- Καποια στιγμη θα ερθει και εκει που την εχεις ξεχασει , θα κανεις σαν παιδι που ειδε τον Αγ. Βασιλη -






Πρεπει να ειμαι λιγο μαζοχα , αλλα εμενα αυτο μου αρεσει....... :wall: :idiot1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Είμαι σε σκέψη να κάνω pre-order το iStick TC60W, η iSmoka προτείνει Sony US18650VTC4 

Μήπως οι Samsung INR18650-30Q και LG 18650HG2 είναι καλύτερη επιλογή για το παραπάνω mod σε tc λειτουργία?  Προτείνεται κάποια άλλη?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6243 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117262 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825409 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508507 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155327 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569413 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244450 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294890 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1972 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763399 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1301 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog