vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

320 επισκέπτες, 3 χρήστες
Buliwyf, vsotos, Tem

Twitter

Πληροφορίες για νέους φίλους: Από καπνιστής σε χρήστης ηλεκτρικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος taxtherapy

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Εννωεις οτι εχει πολυ σφιχτη τζουρα? Δεν βγαζει ατμο? Η οτι εχει κοφτη στα 6 δευτερο

γινεται κατι απο τα 2 γιατι και τα 2 ενοχλητικα ειναι εκτος απο το τελ που αποκλειεται να ρουφαω καθε 6 δευτερα

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Οχι, εσενα ρωτισα τι εννωουσες για την ερωτηση που εκανες... Τεσπα... Οχι σφιχτη τζουρα δεν εχει, ατμο βγαζει μια χαρα. Eχει κοφτη στα 6 δευτερολεπτα, που σημαινει οτι οταν ρουφας συνεχομενα για πανω απο 6 δευτ. σταματαει να οαραγει ατμο. Σταματας να ρουφας για μισο δευτ. και μετα επανερχετε κανονικα. Μπορεις να δεις αυτο το βιντεο του φιλτατου SEB και να ενημερωθεις για οτι εχει να κανει με το συγκεκριμενο ητ εδω http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2444.0.html

Αποσυνδεδεμένος taxtherapy

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
ευχαριστω πολυ  με καλυψες

Αποσυνδεδεμένος nikosglamp

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Κρήτη μου Όμορφο Νησί Γωνιά του Παραδείσου
Κώστα σε Ευχαριστώ , με κατατόπισες πολύ .

Αποσυνδεδεμένος Dvampoul

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ καλό το κειμενάκι ... Πραγματικά ενδιαφέρον και με πολλές και χρήσιμες ιδέες - συμβούλες...

Αποσυνδεδεμένος σταματης

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
ερώτηση προς πιο παλιούς:
ατμίζω 1 μιση μηνα με έναν ατμομαιζερ, συνειδητοποιώ ότι μετά από 2-3 καθαρισμούς με καυτό απιονισμένο νερό, και μπατονέτες φεύγει μεν η φυτική γλυκερίνη, αλλα συνεχίζω να έχω την αίσθηση της νικοτίνης.

χθες χρησιμοποίησα πρώτη  φορα το δεύτερο  ατμομαιζερ και η διαφορα που παρατήρησα ήταν οτι  ναι μεν υπήρχε έντονη αίσθηση της γλυκερίνης αλλα το ατμησμα σε γενικές γραμμές μου φαίνεται παρόμοια, απλά με τον παλιό δεν έχω τόσο μεγάλη αίσθηση της γεύσης που ατμίζω!
η ερώτηση είναι μήπως να μην ξανά καθαρίσω το ατμομαιζερ παρα μονο να τον φυσάω και μετά με χαρτοπετσέτα?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Τι τύπος ατομαιζερ?
Με τις μπατονέτες τι καθάρισες ακριβώς?
Ο συγκεκριμένος ατμο που χρησιμοποιείς παίρνει βραβείο διάρκειας, η πείρα έχει δείξει ότι δεν αξίζει τον κόπο η διαδικασία πλυσίματος, ο τρόπος που περιγράφεις στο τέλος είναι ο πιο ενδεδειγμένος.

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
 :thumpup:Έχει η nobacco 24mg πριν λίγες μέρες πείρα ένα ceo .... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Φιλτατε,Σταματη,ο ενδεδειγμενος τροπος ειναι να φυσας τον ατμοποιητη σε μια χαρτοπετσετα εφοσον εχει υπερχιλυση κ σου κανει διαρροες ειτε πιο σφιχτη τζουρα.Τωρα αν στον 1 με 1,5 μηνα ο ατμοποιητης εχει πληθει κανεις κ λιγο dry burning ειδικα αν ειναι cartomizer για να φυγει ισως η αλλοιωση γευσης του απιωνεισμενου νερου,οπως κ στον ατμοποιητη που εχει πληθει το φυτιλι.Εξαρταται,οπως ρωτησε κ ο συνατμιστης Αbet,απο το ποιος τυπος atomizer ειναι.

Αποσυνδεδεμένος Pigeonaras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
:thumpup:
Πολύ καλό, Κώστα.
"Όλα σε ένα!"

Έγινε μόνιμο  ;)
και είμαι σίγουρος ότι θα φανεί πολύ χρήσιμο στους νέους χρήστες.

 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος θηριωδης

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
γεια σε ολους. Δεν τον εχω αρχισει ακομα τον ατμο, αργοτερα το βραδυ ή αυριο το πρωι θα παραγγειλω τα ητ. 5 μερες διαβαζω το φορουμ και ενω μου λυνονται οι απορειες, καποιο ποστ μου τα μπερδευει ολα.Γιαυτο λοιπον θα..... ρωτησω. Μαρκα πιστευω βρηκα αλλα τι? ego-t ή hybrid??? καπνιζω 2 πακετα την ημερα  και θελω να απαλλαγω.θελω ατμο και γευση
στο ενα ητ η μπατ ειναι 900mah κα στο αλλο θα παρω 1100.Λοιπον? να αρχισω απο καπου για να μη μου λειπει πολυ το τσιγαρο και στην πορεια ψαχνομαι δοκιμαζοντας
ΣΥΓΝΩΜΗ αν σας κουρασα
Γιαννης

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 14, 2011, 16:27
σορρυ για το διπλο ποατ αλλα γραφω απο smartphone κ επικολληθηκε κατα λαθος :-\ :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 16:27 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Γεια σου Γιαννη και καλως να αρχισεις το ατμισμα  :bye:   :thumpup:
Σε πρωτη φαση το hybrid νομιζω ειναι πιο απροβληματιστο.
Οσο για τσιγαρισια γευση,
η γνωμη μου ειναι πως αυτα που τα βαφτιζουν τσιγαρισια υγρα
ειναι συνηθως βαριες και κουραστικα εντονες μυρωδιες,
ακαταλληλες για ολοημερο ατμισμα - κατι που το εχεις αναγκη για αρχη  ;D
Διαλεξε υψηλη περιεκτικοτητα σε νικοτινη - μην αρχισεις να σκεφτεσαι υγιεινα και να επιλεξεις low γιατι δεν θα σε καλυψουν σε πρωτη φαση  8) ....(18mg - 24 mg)
Χρειαζεσαι ξερες και ηπιες σε τονους γευσεις που δεν θα κουρασουν αλλα θα ειναι πιο ουδετερες - οπως και τα κτ  :D

Αποσυνδεδεμένος θηριωδης

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω  προς hybrid εγερνα κ γω.Πολυ καλη η αποψη σου για τα υγρα.εχεις δικαιο μια 18αρα σε νικ. με ηπια γευση ή φρουτωδη για ατμισμα ολη μερα.  Nobacco hybrid 1100 λοιπον
 

Αποσυνδεδεμένος arisgn

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Κατατοπιστικοτατο!
Σε ευχαριστω!


Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Καλησπερα κι απο μενα.

Δεν με ξερετε αλλα ειμαι μαζι σας απο το παλιο φορουμ ακομα.
Ειχα κανει μια προσπαθεια τοτε να ξεκινησω με μια ηλεκτρονικη πιπα αλλα απεβιεωσε σε τοπους χλοερους πολυ γρηγορα.

Διαβαζοντας τους τελευταιους μηνες το φορουμ και σε συνδυασμο με μια χρονια βρογχιτιδα που μου ρθε καλοκαιριατικα λογω κ.τ. αποφασισα να κανω ακομα μια προσπαθεια να ξεκινησω η.τ.

Ομολογω οτι στην αρχη ψαρωσα κι απελπιστηκα απο αυτα που διαβαζα εδω για "μοντες", "χτυπημα" , φιλτρακια, ατμο, καρτο, κλπ κλπ... ευτυχως ομως το τολμησα κι αγορασα ενα hybrid και για την ωρα τα παω καλα.

Και ξεκιναω:

Καπνιζα 3 με 3,5 πακετα τσιγαρα 25αρια......ευτυχως με νικοτινη 0,1.
Σημερα που γραφω εχω να αγορασω πακετο κ.τ. 2 ολοκληρες εβδομαδες......εχω συνολικα καπνισει απο τοτε 15 τσιγαρα.

Αγορασα το βασικο πακετο hybrid με 2 μπαταριες , 2 ατμοποιητες κι ενα υγρο 20 ml γευση tobacco.
Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος, δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με το "χτυπημα" στο λαιμο κι οταν ξεχνιεμαι νομιζω οτι καπνιζω κανονικα.

Το προβλημα με το η.τ. κατα τη γνωμη μου ειναι η γευση.
Μου τη δινει αυτη η γλυκαδα που μενει πισω απο την τζουρα...αυτη που σου θυμιζει τη "ψευτια" .
Γενικως μπορω να την παλεψω ολη τη μερα...αλλα το πρωι που θα ξυπνησω ή μετα το φαγητο ειναι μαρτυριο το η.τ. και σκεφτομαι οτι οταν τελειωσω τη θεραπεια για τη βρογχιτιδα να καθιερωσω καποια κ.τ. σε συγκεκριμενες ωρες της ημερας.
Μακαρι να βρω καποια γευση που να μην μου δημιουργει την αναγκη για κ.τ.
Δοκιμασα αλλα 2 υγρα της Nobacco αλλα ημουν ατυχος γιατι ενω ειπα στη πωλητρια οτι δεν μου αρεσουν οι γευσεις , μου εδωσε 2 υγρα με γευση βανιλια. ....Αστα και βραστα.....20 ευωροπουλα τζαμπα και 2 ατμο που δεν λεει να ξεκολησει η μυρωδια της βανιλιας απο μεσα τους!!!

Συνολικα σε αυτες τις 2 βδομαδες εχω ξοδεψει 170 ευρω αλλα εχω 2 ατμο που δουλευουν οκ, 2 ατμο με γευση βανιλια, 3 μπαταριες , 2 φορτιστες και 2 μπουκαλακια υγρο 20 ml γευση tobacco.
Με δεδομενο λοιπον οτι ξοδευα 10 ευρω την ημερα για τσιγαρα.......σε 2 μερες κανω αποσβεση χρηματων !!!!!

Οσον αφορα την υγεια τωρα:
......απο το δευτερο κιολας βραδυ εφυγε εκεινο το χουρ χουρ που ειχα στο στερνο μου και συμφωνα με μαρτυριες εχω παψει να ροχαλιζω!
....επισης μου μυριζει τσιγαριλα!! ...ασχημα μεν αλλα τη γουσταρω δε .......τι να πω? βιτσια  :tongue_smilie: :tongue_smilie:
...η αντοχη μου σε σκαλοπατια εχει βελτιωθει ελαφρως ηδη.
....συνδρομο στερησης κανενα αν κι ατμιζω στα 6 mg νικοτινης.

hide: Οταν ξαναδοκιμαζεις τσιγαρο μετα απο μερες σου φαινεται απαισιο αλλα προσεχε γιατι μετα απο μερικες τζουρες ειναι σαν μη σταματησες ποτε  ;)

Οσον αφορα τη χρηστικοτητα:

Γενικως εχω μαζι μου ενα η.τ. και μια θηκουλα που περιεχει μια εξτρα μπαταρια φορτισμενη , αλλους 2 ατμο ενα μπουκαλακι με υγρο κι εναν φορτιστη usb...ολα αυτα σε ενα τσαντακι μεσης που ουτως ή αλλως κουβαλαω γιατι εχω κινητα, κλειδια , λεφτα, κλπ.
Η μπαταρια μου βγαζει 1 με 1,5 μερα , γεμιζω τον ατμο 4 με 5 φορες τη μερα.....το μπουκαλακι των 20 ml απο οτι εχω υπολογισει μου βγαζει 7 με 8 μερες.
Μολις συνηθισα και το βαρος του η.τ. στο χερι μου .......ομολογω οτι εχω ξεκινησει κι ατμιζω και πανω στη μηχανη εν κινηση  :tongue_smilie:

Η συμβουλη μου για τους υπολοιπους που το σκεφτονται να ξεκινησουν:

Ξεκινα ανεπιφυλακτα , με ενα η.τ. εμποριου , δοκιμασμενο με ευκολη προσβαση σε ανταλακτικα κι αναλωσιμα, παρε κι ενα υγρο "καπνικο" δηλαδη χωρις γευση και κανε και λιγη υπομονη τις πρωτες 2-3 μερες να συνηθισεις λιγο τη γευση ...αν μη τι αλλο τουλαχιστον κρατησε το τοσες μερες ετσι ωστε να κανεις αποσβεση χρηματων και θα χεις κανει δωρο και μια μινι αποτοξινωση στον ευατο σου!  ;)

ΥΓ: Να ευχαριστησω και γενικοτερα τα παιδια του Φορουμ για τις συμβουλες, τις κριτικες και τα κολπα που εχουν γραψει....χωρις αυτους δεν θα το ειχα ξαναδοκιμασει  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7767 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324507 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118898 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296164 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826327 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509796 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9322 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155955 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570280 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245120 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2169 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 764179 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as