vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

281 επισκέπτες, 5 χρήστες
skoubri, zalaros, maprix, djfloor, Buliwyf

Twitter

Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #90 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 20:31 »
sktoris δοκιμασε την καραμελα απο esmoke ( VG ), ειναι μακραν απο αποψη ντουμανιού και γευσης οχι ταμπάκο.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #91 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 20:41 »
Αν και δεν ήταν στα σχέδια μου, έχω ακούσει τόσα για την καραμέλα της esmoke που με πείσατε να τη δοκιμάσω.
Και μετά σκεφτόμουν για φράουλα από nobacco την οποία δοκίμασα από ένα φίλο και μου άρεσε η παιχνιδιάρικη γεύση της.
Αύριο ελπίζω να τα έχω και τα 2 (και ας περιμένουν τα κοινόχρηστα :)) )

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #92 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 20:44 »
Συμφωνώ για την καραμέλα  vg του esmoke. Πολύ καλή

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #93 στις: Οκτωβρίου 16, 2009, 02:16 »
Ενα και μισο μηνα ατμιζω και ...σημερα καταλαβα ποσο ασχετος ειμαι !
Ατμιζα με 3 ατομ ολο αυτο τον καιρο και τραβουσαν καλα τα ρημαδια αλλα δεν ειχα ιδεα τι ζημια γινονταν στη γευση και στο κτυπημα. Ολες οι γευσεις ηταν σχεδον ιδιες. Ωσπου λεω στον εαυτό μου " ρε κοπανε δε βγαζεις το καβαντζα ατομ  να δουμε τι γινεται? "
Και Ω του 8αυματος ...ανακαλυπτω τι εστι RY4  , τι εστι μπανανα (  που εισαι Λιζαααα! ) , τι ειναι το καπουτσινο , γιατι η καραμελα μου φαινοταν σαν ξεπλυμα απο παγωτο!
Γιατι μου το κανεις αυτο αγαπητο ατομ?
Ασε με να πω σκατ...το ΚΤ  σκατ...και το ΗΤ  αντε να τα κοψουμε ολα να ησυχασουμε ...
Ημαρτον  ....εεελεος  !

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #94 στις: Οκτωβρίου 16, 2009, 13:52 »
Τελικά χρειάσεσαι καινούργιο ατμ κάθε βδομάδα για να πεις ότι απολαμβάνεις το η.τ. Εγώ γι αυτό δεν γράφω πια εντυπώσεις για γεύσεις. Έχουν γίνει κουλουβάχατα. Και τι να κάνω; Έχω 6 ατμ που δουλεύουν μια χαρά. Να αγοράζω κι άλλους;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2009, 13:59 από atloupa »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #95 στις: Οκτωβρίου 16, 2009, 16:54 »
Αυτο ακριβως διαπιστωσα φιλε atloupa. Εχεις απολυτο δικιο!

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #96 στις: Οκτωβρίου 16, 2009, 17:54 »
αυτό με την "κριτική γεύσεων", μάλλον θα το παρατήσω καί εγώ, διότι κάθε υγρό είναι "άλλο" σε κάθε συσκευή. άρα μού αρέσει το "τάδε" στην τάδε αλλά όχι στην άλλη καί πάει λέγοντας.

γιά τις γεύσεις σε  σχέση με τούς ατομ τα πράγματα είναι λίγο πιό απλά.
πριν αλλάξω υγρό, πλένω οπωσδήποτε τον ατμ καί βάζω νέο πολυεστέρα.

το τελευταίο διάστημα, μάλιστα, εφαρμόζω καί το καλύτερο:
κάθε ατομ έχει το υγρό του. αυτούς τούς 4 μήνες, έχω 4 ατομ evo καί 4 bl.
χρησιμοποιώ κυρίως 2 υγρά καί άλλα 2 λιγότερο, αλλά όλα σε δικό τους ατομ καί φιλτράκι.
(ένα υγρό σε κάθε ατμ. της συσκευής, αν κ στο evo είναι "πιασμένοι" από το ecopure 2 ατομ)

όταν τελειώσουν αυτά, περνάω στα επόμενα.
όχι όλα μαζί, γιατί καταστράφηκαν όλα.

(ένα υγρό λιγότερο στην παραγγελία τού μήνα, είναι σχεδόν ένας ατμ.)

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #97 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 09:53 »
Έχω 6 ατμ που δουλεύουν μια χαρά. Να αγοράζω κι άλλους;

Εγώ έχω αυτή τη στιγμή ακριβώς 29...
Και σκέφτομαι να πάρω κι άλλους...  :))

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #98 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 11:16 »
29???
δουλεύουν όλοι???

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #99 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 12:10 »
Ο Κώστας είναι ο απόλυτος HEAVY USER σημαία του φόρουμ μας νομίζω  :))

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #100 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 12:15 »
29???
δουλεύουν όλοι???

Μα για καινούργιους μιλάω    :laugh1: :laugh1:

Έχω ένα σωρό εδώ μουκωμένους... Άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο..
Αυτούς δεν τους μέτρησα  :))

Αποσυνδεδεμένος librarian

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #101 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 00:44 »
Abet diary? :'(

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #102 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 00:46 »
Θα κάνω αυτές τις μέρες ενα κλείσιμο , ετσι ώστε να κλειδώσει το diary  :)

Αποσυνδεδεμένος librarian

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #103 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 00:47 »
Κρίμα θα μου λείψει.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουαρίου 02, 2010, 17:43 »
Κλείνω 5 μήνες ως άτμιστής και μέλος της ωραίας αυτής ατμιστικής παρέας.
Να ένας απολογισμός και κλείσιμο του ημερολογίου υπο μορφή ερωτήσεων στον εαυτό μου.
( Θα μπορούσα να φανταστώ να με ρωτάει κάποιος , πχ ο alfisti , αλλα τότε οι ερωτήσεις θα ήταν πιό μεγάλες απο τις απαντήσεις  :laugh1: :laugh1:  )

ήταν δύσκολό ?
Το πέρασμα από το ΚΤ στο ΗΤ δεν ήταν δύσκολο.
Σε 3-4 μέρες είχα απεξαρτηθεί ουσιαστικά απο το ΚΤ. Μέσα σε 5 μήνες κάπνισα συνολικά περίπου 10-20 τσιγάρα που δεν με έκαναν να επιστρέψω στο ΚΤ.

θεωρείς ότι έκλεισε το όλο πράγμα ?
Οχι, όσο η εξάρτηση από τη νικοτίνη ακόμη υπάρχει. Εκανα κάποιες προσπάθειες για απεξάρτηση απο νικοτίνη . Στην πιό σημαντική έμεινα 4 μέρες χωρίς. Τώρα επιχειρώ πάλι μείωση με άτμισμα στα 8-10mg. Φαίνεται ότι η νικοτίνη είναι ύπουλη. Η όρεξη γι αυτήν δημιουργείται άμεσα και έντονα όταν την κόψεις και μετά την ξαναβάλεις στον οργανισμό σου. Θεωρώ ότι ο σκοπός πρέπει να είναι η πλήρης απεξάρτηση. Αυτό πιστεύω ότι δεν αναιρεί την ενασχόληση  ως hobby με το ΗΤ.

Τι κέρδισες ?

Πολλά. Τα πιό σημαντικά αποδεδειγμένα με παρατηρήσεις και μετρήσεις κέρδη μου είναι:
Βελτίωση αναπνοής και της χωρητικότητας των πνευμόνων (περισσότερη  αντοχή, καλύτερος ύπνος κλπ)
Πτώση της πίεσης.
Ξεβρώμισμα της αναπνοής και του χώρου μου.
Καλύτερη οσμή και γεύση.
...και φυσικά μερικούς νέους φίλους !

Τι έχασες ? Ποιά είναι τα μειον
Την ησυχία μου  :))
Είναι δύσκολο για κάποιον να ασχοληθεί με ένα τόσο εκτεταμένο και άγνωστο εργαλείο αν δε το δει ως hobby. Πολλές φορές έβρισα με τόσα που έχω μαζέψει και δεν ξερω που και πως να τα βάλω.
 Άλλα μείον είναι:
Μικροάγχη γιά το άγνωστο. Σε κάποιους μπορεί να είναι περισσότερα και σε άλλους λιγότερα. Σε μένα ήταν μικροάγχη.  Ανοίγει  π.χ. η μύτη σου και το πρώτο που σκέφτεσαι είναι ότι οφείλεται στο ΗΤ. Παρόλα αυτά υπάρχουν και κάποια συμπτώματα που συνεχίζω να τα αποδίδω στο ΗΤ
μικρά φλέγματα (καμμιά σχέση βέβαια με αυτά του ΚΤ), εμφανίστηκαν περισσότερο μετά τον 3ο μήνα.
Ύγρανση της μύτης και ελαφρύ κάψιμο το βράδυ, επίσης κάποιοι κατά καιρούς ξερόβηχες.Μάλλον οφείλονται στη νικοτίνη. Κανένα απ αυτά δεν έχει σταθερότητα , δηλ άλλοτε εμφανίζονται και άλλοτε εξαφανίζονται.
Άσχημη γεύση γλυκερίνης το πρωϊ . Γίνεται αισθητή αν βήχω για να καθαρίσω το λαιμό. Εξαφανίζεται αμέσως και δεν εμφανίζεται κατά τη διάρκεια της μέρας.

Τι άτμιζες ?
Από υγρά άρχισα με ecopure και nobacco υγρά καθως και non απο esmoke. Στη συνέχεια και κατά χρ σειρά κατανάλωσα πιό πολύ ..
nobbaco  RY4 και virginia
vinirette απο funstore
Υγρά απο heaven-gifts
flavorarts
Τελευταία έχω καταλήξει σε περιεκτικότητας περίπου 10mg  αραιώσεις απο τα 24ρια της heaven με 40% heaven , 25% PG και 25% VG με προσθήκη  μερικών σταγόνων άρωμα απο flavorarts.
Οταν μου τελειώσουν τα απο heaven υγρά σκέπτομαι να αγοράζω flavorarts αποκλειστικά σε δικές μου αναλογίες.

Με τί τα άτμιζες αυτά ?
evolution II esmoke (401 ατμ)
Black Line kit  + μεγάλη μπαταρία + e-case (510 ατμ)
Janty Stick (801 ατμ)
Evolution με manual μπαταρία (401 ατμ)
Διάφορες ιδιοκατασκευές με βάσεις και αντάπτορες γιά σχεδόν όλους τους γνωστούς ατμοποιητές και μπαταρίες 10440(ΑΑΑ) , 14500 (ΑΑ) και 18650.
Εχω καταλήξει σε ιδιοκατασκευή με 14500 τύπου ΑΑ  μπαταρία 600-700 mah,  λόγω μικρού σχετικά όγκου της μπαταρίας με ατμοποιητές 901 ή 4075  και λιγότερο 401 και 510. Απο τα υπόλοιπα εξακολουθώ να χρησιμοποιώ μόνο τις μπαταρίες και το e-case του Black Line. Ας πούμε βγαίνω με άγνωστους, βγάζω απ το τσεπάκι του πέτου το BL και ατμίζω ως Κύριος, μόλις αποκτήσω την απαραίτητη οικειότητα βγάζω (μετα συγχωρήσεως) την ιδιοκατασκευή και συνεχίζω απτόητος  :angel:
Βρίσκω πολύ καλά και τα cartomizers, αλλά επειδή αν άτμιζα απο αυτά θα ξόδευα καμιά 10ριά τη μέρα , τα αφήνω για έξοδους.

Πόσα σου κόστισαν αυτά ?
Μέχρι στιγμής έχω ξοδέψει όσα θα ξόδευα και στο ΚΤ (δε συμπεριλαμβάνονται τα ιατρικά και η τελευταία φορολογική αύξηση). Αλλά ακολουθώντας τα χνάρια του μεγάλου δάσκαλου και νυν συντονιστή Κώστα ...έχω κάνει προμήθειες για μήνες και πλεον έχω κατασταλάξει στο τι θέλω. Οπότε τα έξοδα πέφτουν δραματικά τελευταία  ;)

Ελπίζω να βοήθησα με αυτό το ημερολόγιο.




« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2010, 18:01 από Abet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6257 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117282 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825413 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508520 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155328 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569414 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244452 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294892 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1972 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763399 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1301 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog