vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

294 επισκέπτες, 9 χρήστες
grag, azzazel, maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, camber, Buliwyf, manoslykos

Twitter

3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα

Αποσυνδεδεμένος stavros76

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 03:46 »
ναι αλλά στο τελευταιο βιντεο λές ότι στα 100 ml βασης vpg υπάρχουν 36ml νικοτινης....αυτό λοιπόν σημαινει πώς άν φτιαξουμε ενα μπουκαλακι των 10 ml υγρου θα έχει πόσο νικοτίνη?3,6 ml? ....δεν νομιζω στην πρωτη τζουρα να αντεξει καποιος.....

πριν φτασης στα τελευταία βιντεο πρέπει να δεις και τα πρωτα που φτιάχνουμε μηδενική βαση 

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 03:58 »
τα ειδα και τα 3 με υπομονη και μπραβο για την δουλεια που εκανες....δεν ειναι κακο να μας διορθωνουν αν καπου καναμε ενα λαθακι (ετσι πιστευω εγω).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2011, 04:17 από malamadre »

Αποσυνδεδεμένος bitzimon

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 12:55 »
Αφού πρώτα συγχαρώ τον φίλο Stavros για την προσπάθειά του , θα μου επιτρέψετε και εμένα με απλοϊκό τρόπο να προσπαθήσω να ρίξω λίγο φως στην παρεξήγηση που έχει δημιουργηθεί .

Σε ένα υγρό άτμισης λοιπόν συναντάμε δύο όρους που ενώ μπορεί να μοιάζουν , δεν είναι το ίδιο . Είναι ο όγκος του υγρού και μετριέται σε ml και η περιεκτικότητά του σε νικοτίνη με μονάδα μέτρησης mg/ml .

Η περιεκτικότητα λοιπόν του υγρού παραμένει η ίδια , κάτω από τις ίδιες συνθήκες (δηλαδή χωρίς να «πειράξουμε το υγρό» , άσχετα από την ποσότητα του . Δηλαδή είτε πάρουμε 100ml , είτε 1ml , είτε έναν τόνο , η περιεκτικότητά του είναι αμετάβλητη .

Για να μεταβάλουμε την περιεκτικότητα σε νικοτίνη , θα πρέπει να αραιώσουμε το αρχικό μας υγρό με ένα άλλο που έχει μικρότερη ή καθόλου περιεκτικότητα νικοτίνης .

Στην  περίπτωση της αραίωσης τα ml παίζουν σημαντικό ρόλο γιατί η περιεκτικότητα του τελικού υγρού , εξαρτάτε από αυτά . Εάν θέλουμε να φτιάξουμε 10 ml υγρού με περιεκτικότητα  9mg/ml και το αρχικό μας υγρό έχει περιεκτικότητα 36mg/ml , θα πρέπει να βάλουμε 7,5 ml. Υγρού χωρίς νικοτίνη (βάση-άρωμα) και 2,5 ml από το υγρό των 36mg/ml .

Ελπίζω να διαφώτισα και όχι να μπέρδεψα παραπάνω .
  :)


Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 12:59 »
Και εγώ έτσι το κατάλαβα στην αρχή και μετά ψιλομπερδευτικα με τις διάφορες παρεμβάσεις.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 13:16 »
 Απο 36αρα σε 9αρα . 3 μερη μηδενικη 1 μερος 36αρα = 9mg . Σε ενα μπουκαλακι 12μλ ριχνω 3/4 του μπουκαλιου σκετη βαση και το υπολοιπο 36αρα βαση . Ετσι το κανω εγω εδω και ενα χρονο... μετα προσθετω και 10-12 σταγονες αρωμα . Με την προσθηκη αρωματος ισως πεσει η περιεκτικοτητα απο τα 9 mg αλλα ελαχιστα .

Αποσυνδεδεμένος mariocuzco

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 18:14 »
Και αν θελεις να φτιαξεις 10ml με περιεκτικοτητα 18mg νικοτινη?
5ml βαση-αρωμα και 5ml 36αρα νικοτινη?

Αποσυνδεδεμένος porto13

  • **
  • 363
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 18:21 »
Ναι..

Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #52 στις: Δεκεμβρίου 26, 2011, 00:54 »
η νικοτινη μετριεται σε mg/ml .εχουμε να κανουμε με περιεκτικοτητα και οχι με ποσοτητητα ,υπαρχει σημαντικη διαφορα. παρακαλω τους διαχειριστες να κατεβασουν αμμεσως τα βιντεο ,ακου εκει μιγμα με 9 ml νικοτινη  :wall: :wall: :wall: και μιξεις με ποτηρια και ταπερακια , οκαθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι γουσταρει για παρτη του αλλα οχι να προβαλλονται τετοιες επικυνδυνες αλχημειες εν ειδη μαθηματος ,θα στειλουμε καναν ανθρωπο αδιαβαστο..

Αποσυνδεδεμένος stavros76

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #53 στις: Δεκεμβρίου 26, 2011, 02:02 »
Απο 36αρα σε 9αρα . 3 μερη μηδενικη 1 μερος 36αρα = 9mg . Σε ενα μπουκαλακι 12μλ ριχνω 3/4 του μπουκαλιου σκετη βαση και το υπολοιπο 36αρα βαση . Ετσι το κανω εγω εδω και ενα χρονο... μετα προσθετω και 10-12 σταγονες αρωμα . Με την προσθηκη αρωματος ισως πεσει η περιεκτικοτητα απο τα 9 mg αλλα ελαχιστα .

ετσι ακριβώς απλα καλυτερα ειναι να το κανεις με μλ και το αρωμα εδω βλεπεις οτι πολοι εχουν προβλημα με τα μαθηματικα και δεν καταλαβενουν και τα ποσοστα και τις διαίρεσης
Βέβαια αυτος ειναι και ενας λογος που προτινω να μην περνουν βασης πανω απο 36mg/ml

αντε να καταλαβουν εδω τι γραφεις
---Απο 36αρα σε 9αρα . 3 μερη μηδενικη 1 μερος 36αρα = 9mg --
και ας εισαι και σωστος

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 26, 2011, 02:09 από stαvros »

Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #54 στις: Δεκεμβρίου 26, 2011, 02:20 »
Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Σταύρο καταρχήν ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο σου και την προσπαθειά σου να εξηγήσεις τον τρόπο που φτιάχνεις τα υγρά που ατμίζεις.

Σας κάνω copy paste  τι προτείνει σε άλλο νήμα ένας άλλος φίλος συνατμιστής...

"Φίλε μου για εγγυημένη ποιότητα και καλές τιμές πάρε από inawera. 3 μπουκαλάκια PVG των 100ml στην περιεκτικότητα νικοτίνης που θες και 3 αρώματα των 5 ml όποια θες! και θα κάνεις το πολύ απλό!
Ανοίγεις το μεγάλο μπουκαλάκι ρίχνεις μέσα όλο το άρωμα από ένα μπουκαλάκι αρώματος. κλείνεις, κουνάς και είσαι έτοιμος.. δεν είδα το site που λες.. αλλά το να φτιάξεις ένα υγρό είναι τραγικά εύκολο!"

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν αυτός ο απλός τρόπος είναι σωστός και αν είναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή , από το να  φτιάξεις μόνος σου την βάση ,δηλαδή αν αγοράσεις VG, PG, νικοτίνη ξεχωριστά όπως κάνει ο Σταύρος στο βίντεο.

Αποσυνδεδεμένος stavros76

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #55 στις: Δεκεμβρίου 26, 2011, 02:29 »
Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Σταύρο καταρχήν ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο σου και την προσπαθειά σου να εξηγήσεις τον τρόπο που φτιάχνεις τα υγρά που ατμίζεις.

Σας κάνω copy paste  τι προτείνει σε άλλο νήμα ένας άλλος φίλος συνατμιστής...

"Φίλε μου για εγγυημένη ποιότητα και καλές τιμές πάρε από inawera. 3 μπουκαλάκια PVG των 100ml στην περιεκτικότητα νικοτίνης που θες και 3 αρώματα των 5 ml όποια θες! και θα κάνεις το πολύ απλό!
Ανοίγεις το μεγάλο μπουκαλάκι ρίχνεις μέσα όλο το άρωμα από ένα μπουκαλάκι αρώματος. κλείνεις, κουνάς και είσαι έτοιμος.. δεν είδα το site που λες.. αλλά το να φτιάξεις ένα υγρό είναι τραγικά εύκολο!"

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν αυτός ο απλός τρόπος είναι σωστός και αν είναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή , από το να  φτιάξεις μόνος σου την βάση ,δηλαδή αν αγοράσεις VG, PG, νικοτίνη ξεχωριστά όπως κάνει ο Σταύρος στο βίντεο.


μην κανεις τέτοια πραγματα !!!!  μπορει να ειναι και ανθυγιεινό


προσπαθω τωρα να κανω μια μεταφραση απο ενα εξελ που βρεικα να το ποσταρω να μην κανει κανενας λαθος

Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #56 στις: Δεκεμβρίου 26, 2011, 02:33 »
Μα απλά ρίχνεις το άρωμα 5ml στην έτοιμη βάση 100ml  που έχεις παραγγείλει από πχ Inawera. Τι κινδύνους μπορεί να κρύβει αυτό?

Αποσυνδεδεμένος gatopardos

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #57 στις: Δεκεμβρίου 26, 2011, 02:34 »
Παιδιά εγω οταν φτιάχνω χρώματα χρησιμοποίω ζυγαρια με αναλυση 0.01 g, το ξερω οτι δεν είναι το ιδιο με τις συριγγες αλλα μερικοι μπερδευονται οταν κανουν τετοιες μιξεις οποτε οι μικροδιαφορες λογω ειδικου βαρους καθε υγρου δε νομιζω να ειναι αντιληπτές. μπορειτε να παραγγειλετε μια απο ebay με 12 ευρω και μετα θα κανετε ολες τις μιξεις σας σε ανοιχτο δοχειο.

Οταν λετε 20% σημαινει στα 100 βαζω 20 δηλαδη 100/1*20 = 20 και το διαλυμα παει στα 120 , οταν θέλω να πάω στα 100 δε λέμε 80 + 20 γιατι 80/1*20 = 16 οποτε εχουμε 16% περιεκτικοτητα  ,  πραγματικα μπερδευτηκα κ εγω τωρα..  :))  :hmmm:

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #58 στις: Δεκεμβρίου 26, 2011, 02:39 »
Πραγματικά, έχει καταντήσει να είναι αστείο πλέον................

Αποσυνδεδεμένος gatopardos

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 3 Βιντεοκλίπ με οδηγίες για DIY υγρά βάση και αρώματα
« Απάντηση #59 στις: Δεκεμβρίου 26, 2011, 02:47 »
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΦΟΡΜΟΥΛΑ


Χρησιμοποιήσα αυτο το εργαλειο για να κανει τη φορμουλα αυτοματα

http://www.tocris.com/dilutionCalculator.php

Αν δε καταλαβατε ακριβως ΜΗ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ και παθετε τιποτα εγω δε ξερω απο ΗΤ καλυτερα να ακολουθήσετε οδηγιες αλλων μελλων!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 26, 2011, 14:26 από gatopardos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem