vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

136 επισκέπτες, 5 χρήστες
Doubt, bokostas, camber, manoslykos, zamploutos

Geek Vape WENAX Q PRO

Συνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 909
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Geek Vape WENAX Q PRO
« στις: Σήμερα στις 15:46 »
(Το προϊόν το παρέλαβα από τη Sourcemore)




Mε τον κωδικό WEQP το προϊόν κοστίζει $20.29
ΔΕΝ κερδίζω τίποτα με τον κωδικό που θα βάλετε.


Καινούργιο ποντάκι από τη Geek Vape και αυτή τη φορά έχουμε δόνηση και κουμπιά αφής. Έχουμε ξεμείνει από ιδέες, αυτό νομίζω είναι κατανοητό εδώ και καιρό οπότε μάλλον κοιτάμε προς τα κινητά και προσπαθούμε να τσιμπήσουμε καμιά ιδέα για να βάλουμε τίποτα "καινοτόμο" στις συσκευές μας. Βέβαια, εγώ βρίσκω μια λειτουργία για το ένα από τα δύο αλλά ακυρώνει το άλλο, θα τα πούμε παρακάτω όμως! Για αρχή, η συσκευή είναι κατασκευασμένη από zinc-alloy, έχει διαστάσεις 119.46x26x17.99mm, ζυγίζει περίπου 64.66g, έχει ενσωματωμένη μπαταρία 1600mAh, φορτίζει μέσω της θύρας Type-C που διαθέτει και η χωρητικότα υγρού στο ποντ είναι 2ml.

Η συσκευασία περιλαμβάνει τη συσκευή, ένα καλώδιο Type-C για τη φόρτιση της και δύο αντιστάσεις. Οι αντιστάσεις είναι μία 0.6Ω και μία 0.8Ω. Υπάρχει διαθέσιμη και μία 1.2Ω και θα κκλοφορήσει και μία στα 0.4Ω.


Πωλείται στα παρακάτω χρώματα:


Ξεκινάμε από πάνω όπως πάντα, κλασικό ποντ και επιστόμιο όπως σε όλες τις συσκευές τέτοιου τύπου. Το ποντ είναι διάφανο οπότε μπορούμε να δούμε ξεκάθαρα τη στάθμη του υγρού στο εσωτερικό και να γεμίσουμε. Δυστυχώς, για την αναπλήρωση υγρού δεν έχουμε μια τάπα σιλικόνης ή κάτι παρόμοιο αλλά στην ουσία ξεκουμπώνουμε το επιστόμιο με τον αντίχειρα, κάνει ποπ και βγαίνει το πάνω μέρος(επιστόμιο) και από κάτω θα βρούμε 2.5 τρύπες. Γιατί 2.5 τρύπες ρωτάτε; Η μία στη μέση είναι από εκεί που ανεβαίνει ο ατμός όταν ατμίζουμε. Λογικό. Στα αριστερά της ή δεξιά ανάλογα πως κρατάτε τη συσκευή είναι η τρύπα αναπλήρωσης υγρού. Έχει τάπα σιλικόνης στο εσωτερικό που δεν ανοίγει όπως συνήθως συμβαίνει με αυτού του στυλ τις συσκευές αλλά στην ουσία την σπρώχνεις προς τα κάτω με τη μύτη του μπουκαλιού. Για την ώρα δεν φαίνεται να λασκάρει μετά από κάμποσα γεμίσματα και να μένει κάτω συνέχεια αλλά εγώ θα το έκανα προσεκτικά καλού κακού. Από την άλλη πλευρά τώρα θα έπρεπε κανονικά να έχουμε ακόμα μία τρύπα, μια μικρή τρυπούλα, για να βγαίνει ο αέρας όσο γεμίζουμε με υγρό για να μην έχουμε διαρροές μόλις κλείσουμε και ατμίσουμε. Στα δείγματα που πήρα εγώ φαίνεται να έχει φτιαχτεί αυτή η τρυπούλα αλλά σαν να ξέχασαν να την ανοίξουν. Δεν ξέρω αν θα είναι έτσι και το τελικό προϊόν, εγώ απλά σπρώχνω τη μύτη του μπουκαλιού πιο μέσα όσο γεμίζω για να δημιουργεί ένα κενό, να βγαίνει σιγά σιγά ο αέρας όσο γεμίζει και εννοείται σιγά σιγά με το υγρό, όχι με τη μία όλο μέσα.


Έχουμε ρύθμιση αέρα που πάντα είναι καλό να υπάρχει και μάλιστα έχουμε και ας το πούμε καλές επιλογές αλλά μου λείπει μία που εγώ θα ήθελα αλλά οκ δεν χάλασε και ο τόπος. Στο φουλ ανοιχτό έχουμε σφιχτή πνευμονική τζούρα που τείνει να γίνει αεράτη. Να το εξηγήσω λίγο καλύτερα; Τέρμα ανοιχτός αέρας, παίρνω τζούρα όπως θα έπαιρνα σε αεράτο ατμοποιητή και νιώθω ότι κόβει λιιιγο οπότε δεν μου ταιριάζει για αεράτη τζούρα. Στο φουλ ανοιχτό πάλι αλλά αυτή τη φορά παίρνω τζούρα όπως με "αεράτο" MTL ατμοποιητή για σφιχτή πνευμονική τζούρα και νιώθω ότι έχει λίγο παραπάνω αέρα για σφιχτή πνευμονική και με μπουκώνει λιιιγο παραπάνω από όσο θα ήθελα. Αυτά βέβαια στο φουλ ανοιχτό. Έχουμε τρεις γραμμες από τις οποίες περνάει ο αέρας, με τις δύο ανοιχτές ή με τη μία μόνο έχω μια πολύ ωραία σφιχτή πνευμονική τζούρα που μου κάθεται πολύ καλά. Τι θα ήθελα τώρα; Όταν κλείνω τελείως την εισαγωγή του αέρα να είχα από την άλλη πλευρά μία πολύ μικρή τρυπούλα εκεί στο 0.8-1μμ για να μου ταιριάξει ακόμα καλύτερα όταν βάζω την 1.2Ω αντίσταση.


Πάμε τώρα στις καινοτομίες και στην υπόλοιπη συσκευή. Στο μπροστά μέρος έχουμε το κουμπί του fire, την οθόνη και δύο ακόμα κουμπιά που νόμιζα ότι έλειπαν αλλά κατάλαβα ότι υπάρχουν όταν ενεργοποίησα για πρώτη φορά τη συσκευή. Η συσκευή ανοίγει και κλείνει με 5 κλικ, οπότε όταν την ανοίξεις θα δεις για αρχή την έγχρωμη οθόνη που δεν περίμενα σε ένα μικρό και απλό ποντάκι. Ωραία οθόνη, προς το φωτεινό θα την έλεγα αλλά έξω με τον ήλιο ντάλα δεν είναι και ότι καλύτερο. Με 4 κλικ μπαίνουμε στο μενού της συσκευής, κάτι που πάλι δεν περίμενα, όπου μπορούμε να διαλέξουμε την smart ή την απλή επιλογή για τα βαττ, να βάλουμε τη συσκευή σε ECO και να μηδενίσουμε τον μετρητή τζούρων. Το κουμπί του fire έχει πολύ ωραία αίσθηση και βρίσκω τον εαυτό μου πιο συχνά να το πατάει όταν ατμίζω παρά να χρησιμοποιώ την αυτόματη τζούρα που επίσης διαθέτει. Αν έχουμε ενεργοποιημένη τη smart επιλογή, η συσκευή δονείται όταν την ανοίγουμε ή κλείνουμε ή όταν βρίσκει κάποιο error κάτι που θα βοηθήσει σίγουρα κάποιον άνθρωπο με προβλήματα όρασης να ατμίσει εύκολα. Βέβαια από την άλλη ό ίδιος άνθρωπος ίσως δυσκολευτεί να αλλάξει τα βαττ ας πούμε στη συσκευή γιατί τα δύο άλλα κουμπιά της συσκευής που βρίσκονται στο κάτω μέρος της οθόνης είναι αφής και ενεργοποιούνται μόνο όταν μέσω του fire μπούμε στο μενού για να αλλάξουμε τα βατ.



Τελευταίο, στο κάτω μέρος μέρος της συσκευής έχουμε μια σιλικόνη για να μη σπάσει η συσκευή αν πέσει κάτω. Αν πέσει κάτω ευθεία δηλαδή, γιατί αν πέσει με το ποντ λογικά το κλαίμε. Αν και φαίνεται κάπως στρογγυλή η σιλικόνη στο κάτω μέρος το ποντάκι κάθεται άνετα όρθιο πάνω στο γραφείο και δεν πέφτει. Οι αντιστάσεις έχουν κομπλέ γεύση τίποτα παραπάνω, ο αέρας μπαίνει από κάτω οπότε μετά από κάμποση χρήση θα δείτε υδρατμούς αλλά όχι διαρροές κανονικές. Θα προτιμούσα να μη πιάνω με τα δάχτυλα μου το επιστόμιο κάθε φορά που θα θέλω να γεμίσω με υγρό. Η μπαταρία είναι όση είναι, δεν φτάνει για ολόκλήρη μέρα αν ατμίζεις μόνο με αυτό εννοείται ανάλογα και τον τρόπο που ατμίζεις.

Αυτά.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 23 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [AIO (Όλα σε ένα)] 0 31 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:46
από zamploutos
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2709 601014 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:45
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190978 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152411 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11432 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346092 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147649 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8373 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209363 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545828 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33229 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F