vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

41 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

Ulton VWM Innova RTA

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #90 στις: Νοεμβρίου 12, 2023, 08:31 »
...το άνοιγμα κλείσιμο των υγρών στη μέση της διαδρομής κάνει ένα πάρα πολύ μικρό κλικ...

Μήπως εκεί είναι & το σημείο στο ποίο μπορείς να αφαιρέσεις το τανκ από την βάση;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2023, 15:38 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος tasos1976

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #91 στις: Νοεμβρίου 12, 2023, 13:13 »
Ναι ακριβώς σε εκείνο το σημείο είναι απλώς δεν με ενθουσιάζει Γενικά η κατασκευή της βάσης  μπορεί να είναι θέμα της SXk

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #92 στις: Νοεμβρίου 12, 2023, 14:48 »
Χαμηλά στην βάση του ντεκ εσωτερικά, υπάρχει ένα οριγκάκι, στον κλώνο της ulton αναφέρομαι. Μήπως με ένα άλλο μεγαλύτερο στρώσει ο sxk; Ή μήπως δεν το έβαλαν καθόλου για να είναι πιο ομαλή η περιστροφή του;
Το λέω γιατί κι εγώ έχω σκεφτεί να το βγάλω αν εξακολουθήσει να με παιδεύει έτσι.

Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #93 στις: Νοεμβρίου 19, 2023, 13:20 »
Έχω πάρει τον Ulton VWM Innova Titanium απο 2fdeal. Κατασκευή εξαιρετική αν και λίγο δύσκολος να βρείς το μεσαίο σημείο που πρέπει, βγαίνει λίγο με το ζόρι...Πρώτο στήσιμο και η γεύση πραγματικά απίστευτη αλλά θέλω λίγο τα φώτα σας...όταν θέλω να γεμίσω υγρό απο πάνω όπως είναι σχεδιασμένο κλείνω την τρύπα των υγρών τέρμα αριστερά και γεμίζω, κλείνω καπάκι απο πάνω και όταν το ανοίγω τρέχουν τα υγρά απο τπ airflow (τρελό leak)....ακόμα και πρίν γεμίσω υγρό βγαίνει λίγο μεταξύ του δαχτυλιδιού και του airflow. και απο το άνοιξε κλείσε λίγο υγρασία στην κάτω γραμμή του δαχτυλιδιού....Τέλος επειδή πήρα και τον Ulton Moka...τον έχει κανείς? Νομίζω οτι δεν μου βγάζει καθόλου γεύση με τίποτα....

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #94 στις: Νοεμβρίου 19, 2023, 15:07 »
Τον Moka δεν τον έχω οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.
Όσο για τον Innova, θα πρότεινα λίγο περισσότερο βαμβάκι και να αφήσεις λίγο βαμβάκι να πατάει πάνω στο λούκι.
Να συμπληρώσω όμως ότι ποτέ δεν έχω γεμίσει υγρό από πάνω. Πάντα ξεκουμπώνω το ντεκ και συμπληρώνω υγρό από κάτω, από τις τρύπες των υγρών.

Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #95 στις: Νοεμβρίου 19, 2023, 17:40 »
Μα το λούκι το έχω γεμάτο με βαμβάκι και απλα το βρέχω και το σπρώχνω πολυ λίγο προς το πίσω να μην εξέχει.
Δέν φταίει το στήσιμο και το βαμβάκι νομίζω έχει και ενα deck που δυσκολα να το κάνεις λάθος. Δεν ξέρω, ίσως να μην είναι καλό κατασκευαστικά και να μην σφραγίζει καλά εσωτερικά?Μήπως όταν τον γυρνάω να κλείσω τα υγρά πρέπει να κλείσω και το δαχτυλίδι με τον αέρα εντελώς και μετά να ανοίξω πρώτα υγρά και στο τέλος αέρα? Μα το να γεμίζεις απο κάτω δεν είναι λάθος στην χρήση αλλα είναι λάθος σύμφωνα με το σχέδιο του Innova...αλλιως δεν θα είχε καπάκι για γέμισμα απο πάνω και να κλείνεις τα υγρά. Επίσης δέν είναι και ο πιο smooth στο γύρισμα δεξιά αριστερά στην αρχή....το νιώθεις λίγο crunchy...μετα που το ατμίζεις και το λιπαίνει λίγο υγρό στο δαχτυλίδι καλυτερεύει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2023, 18:00 από SpeedFreak »

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 911
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #96 στις: Νοεμβρίου 19, 2023, 18:13 »
Και εγώ έχω απογοητευτεί με τον titanium . Κυρίως με δυσκολεύει το κούμπωμα του deck στο υπόλοιπο σώμα . Διαρροές δεν είχα να πω την αλήθεια αλλά υγρασίες γύρω γύρω στον ατμό ναι .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #97 στις: Νοεμβρίου 19, 2023, 18:36 »
Καλά το κούμπωμα ξεκούμπωμα του deck αν έχεις τύχει διάβαινε.... :)) Εγώ έχω προβληματιστεί πολύ με την διαρροή, οταν μου το έκανε πρώτη φορά, έβγαλα δαχτυλίδι και αέρα τα έπλυνα και έβαλα νέο βαμβάκι μη τυχόν έκανα λάθος εγώ...και στο δεύτερο γέμισμα πάλι το ίδιο...1μλ πρέπει να βγήκε απο τις τρύπες του αέρα...ξενέρωσα γιατί το deck είναι τόσο εύκολο και η γεύση τόσο καλή...κρίμα να καταργήσω το top fill και να ψάχνω την τρύπα ακριβώς που ανοίγει απο κάτω....το κάνω σιγά σιγά λές και πάω να ανοίξω χρηματοκιβώτιο και θέλω να ακούσω το κλίκ. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 911
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #98 στις: Νοεμβρίου 19, 2023, 18:37 »
Θα την πω την χαζομάρα μου .. έχεις τσεκάρει ότι είναι όλα τα ορινγκ πάνω σωστά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #99 στις: Νοεμβρίου 19, 2023, 18:46 »
Απο τις τρύπες των υγρών και κάτω ένα ορινγκ έχει που κρατάει το δαχτυλίδι αέρα...αυτο ναι το έχει....θα τον λύσω το βράδυ όμως απο περιέργια να δώ μήπως και μου έφυγε το κάτω ορινγκ του deck και δεν το πήρα χαμπάρι.Αυτή η διαρροή με πήγε 10 χρόνια πίσω μιλάμε  :))

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #100 στις: Νοεμβρίου 19, 2023, 21:51 »
Πριν λίγο έβγαλα και ξαναέβαλα το καπάκι αναπλήρωσης με ανοιχτό υγρά για δοκιμή. Διαρροές ή γουργουρίσματα δεν είχα. Ανέβασε μερικές φώτο μήπως βγάλουμε άκρη.

Τό να γυρίσεις το ντεκ δεξιά - αριστερά και να βρεις το σωστό σημείο (ειδικά όταν είναι ζεστά τα μέταλλα), να τραβήξεις και να το βγάλεις, είναι ολόκληρος άθλος, το έχω πει και σε προηγούμενα ποστ.
Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικούς τρόπους βαμβακώματος και με κανέναν δεν είχα διαρροές. Κατέληξα λόγω ευκολίας, στο να αφήνω το βαμβάκι πάνω στα λούκια και να κόβω εκεί. Απλά προσέχω να μην βγαίνει έξω από το ντεκ.
Ούτε διαρροές, ούτε δάκρυα στο δαχτυλίδι του αέρα, δεν μαζεύει καν υγρό προς τα πάνω. Το επιστόμιο είναι θεόστεγνο.

Πείτε με κολλημένο, πείτε με ανώμαλο, πείτε με όπως θέλετε. Αν ο ατμοποιητής μου δίνει την δυνατότητα να συμπληρώσω υγρό από κάτω, θα συμπληρώσω από κάτω. Δεν με ενοχλεί καθόλου, προτιμώ το γέμισμα από κάτω.

Να συμπληρώσω ότι τα υγρά δεν τα κλείνω ποτέ. Άλλωστε για να το κάνω θα πρέπει να έχω μαζί μου κάποιο πανάκι, γιατί με γυμνά χέρια δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2023, 22:28 από kostas... »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #101 στις: Νοεμβρίου 20, 2023, 02:47 »
Λοιπόν, σαν συνολική απάντηση έχουμε & λέμε:
1) Εφόσον το βαμβάκωμα είναι σωστό (προσοχή & στο μήπως για κάποιο λόγο το παρασέρνει ο έλεγχος των υγρών, δύο περιπτώσεις για διαρροές μπορώ να σκεφτώ. Κακό/φθαρμένο o ring ή το σώμα του τανκ δεν είναι σφιγμένο καλά. Θα σου έλεγα λύσε το (τσεκάρισε & τα oring) & ξαναδέσε το.
2) Δεν έχω παρατηρήσει διαφορετική συμπεριφορά στην αφαίρεση του τανκ από το ντεκ σε σύγκριση με άλλους ατμοποιητές που έχουν αυτό το σύστημα. Αν υπάρχει ησυχία, το σημείο στο οποίο ανοίγει ακούγεται, αλλά & στο χέρι το νοιώθεις. Μέχρι να τον συνηθίσεις, απλά φέρε το στο σημείο που κλείνει τα υγρά & μετά ΑΡΓΑ & ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΑ άρχισε να το στρέφεις προς το "ανοιχτά", τραβώντας ταυτόχρονα το τανκ ΕΛΑΦΡΑ προς τα πάνω. Χωρίς να έχει σημασία αυτό, κάπου προς τη μέση της διαδρομής, θα το νοιώσεις στο χέρι/ακούσεις, επίσης. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ανοίξει στα τυφλά, εξοικείωση θέλει.
3) Οπως έχω γράψει & πιό πάνω, η τραχιά χροιά του titanium οφείλεται ακριβώς στις ιδιότητες του υλικού. Είναι σκληρό υλικό, πανάθεμά το.  :)) To παντρεύεσαι ή αλλιώς δεν ξαναψωνίζεις παρά μόνο σε ss.
4) Η φυσιολογική υγρασία που πρέπει να παρουσιάζει στο δαχτυλίδι, είναι από τις αναπόφευκτες υγροποιήσεις, μόνο (ειδικά για μας τους σφιχτοτζούρηδες που βασανίζουμε το μικροσκοπικό ντεκ του).  :)
5) Για το κούμπωμα tank/deck ευθυγραμίζουμε τις τρύπες εισαγωγής του υγρού στο tank με το αυλάκι που βάζουμε το κατσαβιδάκι (ή το βαμβάκι, αν το αφήνουμε -όπως & εγώ- να σκεπάζει όλο το λούκι.
6) Για το γύρισμα του deck δεξιά-αριστερά, σε τρεις δικούς μου (& από τις δύο εκδόσεις του (titanium & ss) δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ισως αυτόν τον titanium να τον προτιμούσα ένα κλικ παραπάνω πιό σφιχτό/ Επειδή την έχω πατήσει όμως με τον πρώτο, στο πρώτο στήσιμο, το σύρμα της αντίστασης όχι μόνο το κόβω σύριζα (όπως σε κάθε άλλον, αλλά με την μύτη του κατσαβιδακίου, το σηκώνω προς τα πάνω. Αυτό, από το παρθενικό εκείνο στήσιμο, όπου το σύρμα δεν άφηνε τον έλεγχο των υγρών να περιστρέφεται.


Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #102 στις: Νοεμβρίου 30, 2023, 12:16 »
Όσοι έχετε θέμα με τα οριγκάκια του Innova, βάλτε μπόλικο υγρό στο οριγκάκι της βάσης και του δαχτυλιδιού του αέρα. Μην το λυπηθείτε! Να κολυμπάει! Η ζωή σας στο επόμενο άνοιξε - κλείσε θα γίνει πολύ πιο εύκολη!
Και θα μπορούσε να πει κάποιος, ο αποπάνω για παράδειγμα: "Μα το έλεγα!".
 :respect: :respect: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #103 στις: Νοεμβρίου 30, 2023, 14:03 »
Ή απλά, μπορείτε να βάλετε ένα από τα λίγο μεγαλύτερα που έχει (ΕΧΕΙ??????) μέσα στο μαγικό σακουλάκι!

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #104 στις: Δεκεμβρίου 01, 2023, 19:34 »
Και ω ναι ήρθε ο ulton innova ,του εκανα μπανακι τον στεγνωσα και τον ετοιμασα βαζω αντισταση, βαζω βαμβακι, χωνω υγρο κααιιιιι πλυμηρα  :laugh1:  χμμ λεω μηπως λεω μηπως εβαλα πολυ λιγο βαμβακι τον ανοιγω αλλαζω και αντισταση βαζω βαμβακι σαν τον Tod ένα πράμα χώνω υγρό καιιι πλυμηρααα  :wall:  εν το μεταξύ ξέρω τη σκέφτεστε ,oring το ίδιο σκέφτομαι και εγώ αλλά έλα μου ντε που είναι σφιχτά σαν τον διάολο.
Αν κάποιος έχει καμία άλλη ιδέα ας την ρίξει, Α επίσης όσο πρόλαβα να δοκιμάσω να τραβήξω μια τζούρα ότι υγρό δεν έφυγε από κάτω μου ήρθε στο στόμα  :laugh1:  .

Γνήσια oring υπαρχνουν πουθενά?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 5237 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 10887 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 882 187758 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 31, 2024, 12:19
από zamploutos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4291 348370 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 28, 2024, 12:03
από tony1976
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12115 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711
Lost Vape Centaurus P200 [Ηλεκτρονικά mods] 1 1844 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 19, 2024, 22:12
από Tem
VOOPOO ARGUS E40 [AIO (Όλα σε ένα)] 1 1582 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 19, 2024, 22:03
από Tem
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2115 337804 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 19, 2024, 18:59
από antiklitos140
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4702 531744 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 17, 2024, 20:32
από Xameno_Skli
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1001 144158 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 15, 2024, 11:18
από Doubt
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2338 255433 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 12, 2024, 20:23
από Sergios
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 7 7151 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 11, 2024, 16:31
από chkontog