vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

424 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος zafzaf

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #585 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:35 »
Μπραβο φίλε Stelios2011.

Να προσθέσω και κατι ακόμα , δεν χάνουν μονο οι καπνοβιομηχανίες......ξεχνάτε τησ φαρμακοβιομηχανίες για τις χημειοθεραπείες.........ειναι πολα τα λεφταααααα.....ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #586 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:40 »
Στο εξωτερικό τι ισχύει ρε παιδιά;
Ξέρει κανείς; Επιτρέπεται, απαγορεύεται, δεν ξέρουν ακόμα;

Τι γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #587 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:41 »
Θα ξανακάνω μια παράθεση του εαυτού μου μήπως όλα αυτά τα ωραία που γράφετε τα γράψετε και εδώ http://www.yyka.gov.gr/contact]=http://www.yyka.gov.gr/contact]http://www.yyka.gov.gr/contact

Τους έστειλα αυτο (επώνυμα εννοείται):

"Κύριοι,
Σχετικά με τα απίστευτα που ακούμε από χθες περί απαγόρευσης  ηλεκτρονικού τσιγάρου. Δεν θα μπω στη διαδικασία να επιχειρηματολογήσω γιατί ήδη το έχουν κάνει πολλοί συνατιμιστές και με έχουν καλύψει απόλυτα, αλλά δηλώνω ότι θα έπρεπε να ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ που θέλετε με το ζόρι να γυρίσετε τους ανθρώπους πίσω στον καρκίνο που λέγεται τσιγάρο και που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ έχει σκοτώσει εκατομμύρια ανθρώπους. Αν πραγματικά ανησυχείτε για την υγεία των πολιτών σας, απαγορεύστε και τα κανονικά τσιγάρα, τα επιθέματα και τις τσίχλες νικοτίνης που πωλούνται στα φαρμακεία ΚΑΙ τον ατμό ο οποίος ρέει άφθονος στα νυχτερινά κέντρα και στην ουσία είναι από ΠΡΟΠΥΛΕΝΟΓΛΥΚΟΛΗ. Νομίζετε ότι με τέτοια αστεία στάση θα μας φοβίσετε, αλλά μάλλον πρέπει να ενημερωθείτε ότι ο κόσμος έχει ξυπνήσει και ξέρει πολύ καλά για ποιους λόγους γίνονται αυτά τα αίσχη. Καλησπέρα σας."

Έχεις δίκιο, νομίζω πρέπει να αρχίσουμε να δείχνουμε τα δόντια μας. Αυτός ο φασισμός πρέπει να τελειώσει επιτέλους.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #588 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:41 »
Μπορεί καποιος να συγκεντρώσει σε άλλο θεμα που να μείνει καθαρό 20-30 mails ( υπευθυνων, δημοσιογράφων, βουλευτών, υπουργών κτλ) για να στείλουμε επιστολές διαμαρτυρίας?

Καταρχήν μπράβο σε όλα τα παιδιά που μπήκαν στον κόπο να εκφράσουν προς κάθε κατεύθυνση την διαμαρτυρία τους.
Ελπίζω το ίδιο να πράξουν και οι εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο χώρο αν και λίγο με απασχολεί..

Αυτό ακριβώς κι εγώ φωνάζω ότι πρέπει να γίνει φίλε Πάνο.

Επώνυμες επιστολές διαμαρτυρίας από απλούς χρήστες ηλεκτρονικών τσιγάρων.
Προσωπικά δεν με απασχολεί τι κάνουν ή τι θα κάνουν οι έμποροι αλλά εγώ σαν απλός ατμιστής.
Εξάλλου υγρά νικοτίνης μπορώ να παραγγείλω και από ΕΕ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Νοιώθω όμως ότι προσβάλλουν την νοημοσύνη μου και αυτό δεν θα το αφήσω έτσι..

Στο κάτω κάτω το αν κάνω ή όχι κακό στην υγεία μου ατμίζοντας αφορά αποκλειστικά και μόνο εμένα και δεν θα δεχτώ υποδείξεις από κανέναν ''κύριο'' Μπεχράκη και από κανένα δήθεν υπουργείο προστασίας και κοινωνικής αλληλεγγύης..

Αι στα διάλα και πάλι.. :angry_orange:

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #589 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:45 »
πόσο γελείος είναι ο μπεχράκης που λέει οτι το ατμισμα επηρεάζει την αναπνευστική λειτουργία μετά την τζούρα λίγο λιγότερο απο το τσιγάρο.

Καρκίνο κάνει? Τις αρτηρίες τις φράζει? αυτά δεν είναι τα σημαντικά? Εϊναι και καθηγητής αναπληρωτής...ντροπη του. με τι το συγκρίνει με μπισκότα? ναι αν φάω μπισκότο λογικά θα έχω καλύτερη αναπνοή απο το η.τ μετά απο 2 δευτερόλεπτα.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #590 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:46 »
Ακουστε τι ειπε ο Μπεχρακης,
διαφοροποιηθηκε απο αυτα που νομιζαμε.


Νά και το BINTEO με τις δηλώσεις του κ. Μπεχράκη
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=221997
στο 14:14 λεπτό

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #591 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:50 »
@Λιακουρας με συγχωρειτε για τα κεφαλαια που χρησιμοποιησα σε καποιες φρασεις.

Λοιπον τελικα με τις διαμαρτυριες ξερετε τί προβλεπω οτι θα γινει? Οι τυποι στο υπουργειο θα μετρησουν κεφαλια. Θα καταλαβουν ποσο πολλοι ειναι οι ατμιστες. Και θα βρουν εναν νεο ευκολο τροπο εισπραξης εσοδων:)

Και εκει βεβαια θα ξεβρακωθουν και θα δειξουν τις προθεσεις τους. Γιατι ξαφνικα απο τις ανακοινωσεις και διαρροες περι απαγορευσης θα βαλουν εναν φορο -χωρις κανεναν αλλον ελεγχο- και θα αφησουν παλι εντελως ελευθερη τη διακινηση του η.τ.
Τοτε ειναι που θα πρεπει να αντιδρασουμε. Και αν γινει πραγματι ετσι θα παω στο υπουργειο και θα φτυνω οποιον βλεπω μπροστα μου :)

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #592 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:53 »
πόσο γελείος είναι ο μπεχράκης που λέει οτι το ατμισμα επηρεάζει την αναπνευστική λειτουργία μετά την τζούρα λίγο λιγότερο απο το τσιγάρο.

Καρκίνο κάνει? Τις αρτηρίες τις φράζει? αυτά δεν είναι τα σημαντικά? Εϊναι και καθηγητής αναπληρωτής...ντροπη του. με τι το συγκρίνει με μπισκότα? ναι αν φάω μπισκότο λογικά θα έχω καλύτερη αναπνοή απο το η.τ μετά απο 2 δευτερόλεπτα.

η νικοτίνη συμβάλει πάντως στο φράξιμο των αρτηριών

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #593 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:54 »
Ακουστε τι ειπε ο Μπεχρακης,
διαφοροποιηθηκε απο αυτα που νομιζαμε.
Φίλε δεν διαφοροποιήθηκε ο Μπεχράκης άπλα τα Ελληνικά Μ.Μ.Ε για πολλοστή φορά προσπαθούν να σκορπίσουν το πανικό,χωρίς να υπαρχή κανένας λόγος 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #594 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:57 »
Για να είναι κουμπωμένος και σχετικά διστακτικός ο κος Μπεχράκης, και να μην είναι απόλυτα κάθετος ενάντια στο η.τ. όπως φαινόταν να είναι (ή κάποιοι δημοσιογράφοι το παρουσίαζαν έτσι?) μάλλον δεν βρήκε και τίποτε πολύ επιλήψιμο στο η.τ. που μελέτησε...

 Τουλάχιστον όχι τόσο επιλήψιμο ώστε να το απορρίπτει κάθετα και χωρίς συζήτηση.

Επίσης μοιάζει να απολογείται όταν λέει ότι "εμείς δεν προτείναμε απαγόρευση του η.τ."
Μήπως τον έπιασαν κορόιδο παρουσιάζοντας τον έτσι και τα έχει πάρει στο κρανίο?
Αλλιώς γιατί να βγεί και ουσιαστικά σχεδόν να υπερασπιστεί ένα προϊόν το οποίο δεν αποδέχεται?

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #595 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:00 »
Εγώ πάντως που πήρα το 1142 (πληροφορίες για τα αντικαπνιστικά μέτρα , καταγγελίες κ.τ.λ. ) μου είπαν ότι απαγορεύεται το ηλεκτρονικό τσιγάρο με νικοτίνη σε δημόσιους χώρους και ισχύουν οι απαγορεύσεις και κιρρώσεις σαν το κανονικό .
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο χωρίς νικοτίνη ελεύθερα παντού .
  Όταν τους ρώτησα αν υπάρχει κάποια νομοθέτηση μου είπαν ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΠΑΡΧΕΙ απλά και αυτοί μου λένε ότι ακούνε . 
 Στην συνέχεια τους είπα
‘’ότι δεν επιθυμώ να κόψω την νικοτίνη αλλά δεν θέλω να είμαι και παραβάτης , μου προτείνετε να επιστρέψω στο κανονικό ? ‘’
 Εκεί δεν ήξεραν τι να πουν και με το δίκιο τους αφού η δουλεία τους έρχεται σε αντιπαράθεση με την λογική  ….

ΠΡΟΤΙΝΩ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΟΥΜΕ ΛΙΓΑΚΙ

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #596 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:01 »
Tελικά ο Μπεχράκης(σήμερα στο σκαϊ)τα έκανε όλα τούμπα και τα έριξε στο Υπουργείο και τον ΕΟΦ ! ! !
Επίσης,μας "έσωσε" μιας και λέει πως ακόμη και ο ίδιος δε γνωρίζει καμία απαγόρευση και εφόσον δεν υπάρχει κάτι γραπτώς όλα είναι φούσκα ! ! !
Δεν έχουν πάρει αποφάσεις ούτε η επιτροπή του Μπεχράκη αλλά και κανενός άλλου φορέα.
Άρα το έκαναν για να μας ψαρώσουν ή να μας προετοιμάσουν...

Σε οποιαδήποτε περίπτωση,πιστεύω πως πρέπει πλέον να αρχίσουμε να ετοιμαζόμαστε ώστε να ήμαστε έτοιμοι...
Διότι ο εχθρός είναι ορατός πια...

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #597 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:05 »
Άκουσα αυτά που είπε ο Μπεχράκης.

Πρώτ' απ' όλα, τονίζω ότι έχει άδικο να προσπαθεί να βγάλει την ουρά του απέξω.
Ήταν ο βασικός οργανωτής του συνεδρίου και βασικός ομιλητής στην συνέντευξη τύπου και δεν ξέρει τι είπε ο Γενικός Γραμματέας; Έλεος!
Δεν ξέρει γιατί απευθύνονται σε αυτόν; Μα είναι ο μόνος δόκτωρας που έχει δηλώσει ότι έχει στοιχεία ενάντια στο ηλεκτρονικό τσιγάρο! Το ξέχασε;
Αυτά τα στοιχεία ποια είναι; Διάβασα τους τίτλους από όλα τα αποσπάσματα στο συνέδριο που λέει ότι ανακοινώθηκε. Η ανακοίνωσή του (ή μάλλον έρευνας όπου είναι συνεργάτης) είναι άσχετη με το η.τ . Δημοσιεύτηκε αυτή στο CHEST, πότε θα δημοσιευτεί η άλλη;
Είναι σύμβουλος της ελληνικής αντικαρκινικής εταιρίας. Τολμάει να λέει πως το γεγονός της απαγόρευσης ή μη μίας μεθόδου διακοπής του καπνίσματος, δεν είναι δικό του θέμα;
Αυτά για τα δενξέρω του. Ντροπή του.

Για τις επιπτώσεις στην υγεία: Έβγαλε κάποια αποτελέσματα. Δεν σκέφτηκε να ρωτήσει κάποιους ατμιστές μήπως τυχόν και δεν πήγαν καλά οι δοκιμές;
Γιατί αν οι δοκιμές του βγάλαν αποτέλεσμα πως το η.τ είναι λίγο λιγότερο άσχημο από το κάπνισμα, θα τον βεβαιώσω εγώ - με απόδειξη την τεράστια βελτίωση της υγείας μου - πως έκανε λάθος. Και όλοι οι άλλοι ατμιστές με την ίδια βελτίωση, θα τον βεβαιώσουν πως έκανε μέγα λάθος.

Το συνέδριό του έχει platinum σπόνσορα την Pfizer του Champix. Το να πιστεύω πως δεν έχει σχέση μ' αυτό το ζήτημα μου φαίνεται αστείο.

Γιατί επιμένει να συζητήσουν για το συνέδριό του και όχι για το η.τ ? Για τον έλεγχο του καπνίσματος δεν γίνεται το συνέδριό του; Ε, αυτό είναι το μέσον!

Τέλος, πιστεύω πως είναι από τους αντικαπνιστές όπως τους περιέγραψε κάποιος άλλος εδώ - που λένε: "Καπνίζεις; Κόψτο μαχαίρι! Γι' αυτό υπάρχουν τα κέντρα διακοπής καπνίσματος, τί νομίζεις και κάνεις και δεν πηγαίνεις;"

Για 7% πιθανότητα επιτυχία να κόψω το τσιγάρο, εγώ ψυχοφάρμακα δεν χλαπακιάζω.

Τέλος: λένε πως μειώθηκε 4% ο αριθμός των καπνιστών στην ελλάδα και 15% η κατανάλωση τσιγάρων, και το αφήνουν να παρουσιάζεται λες και το προκάλεσαν αυτοί. Έτσι είναι όμως;
Τα κέντρα διακοπής καπνίσματος σίγουρα δεν περιέθαλψαν τριακόσιες χιλιάδες ασθενείς φέτος. Και με βάση στοιχεία του αγγλικού υπουργείου υγείας, με τέτοια μέσα - και με αύξηση τιμής, και με κυνήγι - θα πετύχουν το πολύ μείωση 0.4% τον χρόνο.
Άρα, πιθανότερο φαίνεται αυτή την μείωση του καπνίσματος να την έφερε το ηλεκτρονικό τσιγάρο! (και ας μην ξεχνάμε και την κρίση.)

Προσπαθώ να είμαι δίκαιος. Νομίζω πως δίκαια τον αντιμετώπισα εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:11 από Λιάκουρας »

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #598 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:08 »
Τι εμεινε τελικα στον κοσμο:

Μπεχρακης: το η.τ. ειναι ΛΙΓΟ καλυτερο απο το κ.τ.

Δημοσιογραφος: ΛΙΓΟ;

Μπεχρακης (με σιγουρια): ΛΙΓΟ.

Ειμαι ΛΙΓΟ επιφυλακτικος για την επιστημονικοτητα σας κυριε. ΛΙΓΟ.

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #599 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:09 »
Εγώ πάντως που πήρα το 1142 (πληροφορίες για τα αντικαπνιστικά μέτρα , καταγγελίες κ.τ.λ. ) μου είπαν ότι απαγορεύεται το ηλεκτρονικό τσιγάρο με νικοτίνη σε δημόσιους χώρους και ισχύουν οι απαγορεύσεις και κιρρώσεις σαν το κανονικό .
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο χωρίς νικοτίνη ελεύθερα παντού .
  Όταν τους ρώτησα αν υπάρχει κάποια νομοθέτηση μου είπαν ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΠΑΡΧΕΙ απλά και αυτοί μου λένε ότι ακούνε . 
 Στην συνέχεια τους είπα
‘’ότι δεν επιθυμώ να κόψω την νικοτίνη αλλά δεν θέλω να είμαι και παραβάτης , μου προτείνετε να επιστρέψω στο κανονικό ? ‘’
 Εκεί δεν ήξεραν τι να πουν και με το δίκιο τους αφού η δουλεία τους έρχεται σε αντιπαράθεση με την λογική  ….

ΠΡΟΤΙΝΩ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΟΥΜΕ ΛΙΓΑΚΙ
Τότε έχε μαζί σου ένα μπουκάλι υγρού που να αναφέρει 0mg και τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206217 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540866 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596697 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357379 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192754 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios