vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

233 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1935 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 16:59 »


1) νικοτινη δεν εχουν και τα τσιγαρα που μαλιστα αποδεδειγμενα επιστημονικα σκοτωνουν? γιατι αυτα δεν απαγορευονται ως φαρμακευτικο προιον?

Το σκεπτικό σου μπορεί να έχει μια λογική, όμως η πραγματικότητα είναι ότι τα τσιγάρα υπάγονται σε άλλη αρμόδια αρχή και όχι στον ΕΟΦ.
Δηλαδή ο ΕΟΦ ακόμη και αν το ήθελε (που αμφιβάλλω) δεν έχει καμία δικαιοδοσία στα τσιγάρα, ούτε μπορεί να αλλάξει το καθεστώς τους.

Επίσης δεν θα είχε και δικαιοδοσία στην υγρή νικοτίνη αν οι "ανώτεροι" του ΕΟΦ (Κυβερνήσεις-ΕΕ κτλ) έβαζαν αυθαίρετα(?) την υγρή νικοτίνη
κάτω απο τη δικαιοδοσία κάποιας άλλης αρχής.

Η λογική των "ανώτερων" του ΕΟΦ δεν είναι δυστυχώς αυτή που επιθυμούμε αλλά αυτή που κρίνουν οι ίδιοι (βλέπε που τους συμφέρει) και είναι καθαρά τεχνητή, δεν έχει...λογική!

Αποσυνδεδεμένος MACATTACK

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
  • DD BY GRAVEN - GP MOD - A2MT SS,CLASSIC SS
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1936 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 17:23 »
http://www.bloglines.gr/articles/392352/THa-ntoumaniasoun-ta-Periks-To-oneiro-tou-Papandreou-egine-pragmatikotita#.TxmGMG_9N1E αλλα προς θεου..απαγορεψτε το ηλεκτρονικο τσιγαρο :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος cbf_dim

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1937 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 18:48 »
Το ακους Καλλιτεχνη;;;;;;;
Τα υγρα με THC επιτρεπονται.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1938 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 22:11 »
Διαβασα πολλες φορες σε αυτο το νημα, οπως και σε αντιστοιχα που εχουμε ανοιξει την αποψη οτι και να θελουν (βλεπε κρατος,καπνοβιομηχανιες,ΕΟΦ..κλπ) δεν μπορουν να απαγορεψουν το ηλεκτρονικο τσιγαρο ως συσκευη για τον απλο λογο οτι ειναι μια μπαταρια/μπαταριοθηκη και ενας ατμοποιητης.

Ειχαμε εκτενη συζητηση στην συναντηση για αυτο το θεμα με τον Zioa και αυτη ηταν η αποψη του επισης. Εγω βλεπω το θεμα διαφορετικα παιδια.. δεν ειναι μονο τα νικοτινουχα υγρα που μπορουν να απαγορευσουν αλλα και την ιδια την συσκευη οποια μορφη και να εχει αυτη. Για να μην τα πολυλογω, ας υποθεσουμε οτι βγαζουν απλα εναν "γενικο" νομο που αναφερει οτι "απαγορευεται η χρηση του ηλεκτρονικου τσιγαρου σε κλειστους δημοσιους χωρους". Αυτη και μονο η φραση κλεινει το ζητημα της απαγορευσης αμεσως.

Εαν ενας ατμιστης θελησει να το τραβηξει,ας πουμε και παει η υποθεση στο δικαστηριο και αυτος δειξει οτι εχει για παραδειγμα ενα box με εναν επισκευασιμο πανω και ισχυριστει οτι να εχω μια μπαταρια... -> δεν απαγορευεται ... να και μια αντισταση με φυτιλι ---> δεν απαγορευεται αρα δεν κανω κατι παρανομο... ειναι το επιχειρημα που αναφερετε οτι προστατευει το η.τ., ετσι δεν ειναι?

Ο κατηγορος δικηγορος δεν χρειαζεται να ειναι πολυ σπιρτο για να καταθεσει:
α)Τι ειναι η.τ.? Απο τις κατασκευαστριες εταιριες,το η.τ. μαγαζια,φορυμς κλπ αναφερεται οτι το η.τ. ειναι μια ηλεκτρονικη συσκευη που χρησιμοποιει ρευμα για να παραγει ατμο απο ενα υγρο με περιεκτικοτητα σε νικοτινη. Ο χρηστης εισπνει και εκπνεει το ατμο αυτο.
β)Η αγορα/κατασκευαστες εχουν παραξει μια πληθωρα συσκευων σε διαφορες μορφες και τυπους, οποτε ειναι ασφαλες να πουμε οτι ηλεκτρονικο τσιγαρο αποτελει μια συσκευη η οποια ικανοποιει ΟΛΕΣ τις παραπανω λειτουργιες
γ)Μια μπαταρια δεν ειναι η.τ. και ουτε παρανομη, ενας ατμοποιητης δεν ειναι ουτε η.τ. ουτε παρανομος.. Απο την στιγμη ομως που ο κατηγορουμενος (αυτος ειναι ο ατμιστης μας) τα ενωσε με σκοπο την χρηση του ως ηλεκτρονικο τσιγαρο αυτοματως το ν εντασει στον νομο περι απογορευσης και ειναι ενοχος για την χρηση του
δ)Απο την στιγμη που η  μπαταρια και ο ατμοποιητης απο μονα τους ΔΕΝ αποτελουν η.τ. και ο κατηγορουμενος τα ενωσε με σκοπο την χρηση τους ως η.τ. τοτε αυτος αποτελει πλεον κατασκευαστη η.τ. και θα πρεπει να διωχθει και λογω του ταδε νομο περι κατασκευης η.τ.

Με λιγα λογια μπορει ενα συνολο πραγματων να μην ειναι παρανομο αλλα ο συνδιασμος τους με συγκεκριμενο τροπο και με σκοπο συγκεκριμενη χρηση να το καθιστα παρανομο. Ειμαι απλα μηχανικος και οχι δικηγορος ή νομικος και με μια γρηγορη σκεψη σκεφτηκα το παραπανω επιχειρημα. Σκεφτητε μονο ποσο πιο πειστικος θα ηταν ενας επαγγελματιας δικηγορος.

Για να περιπλεξω λιγο περισσοτερο τα πραγματα και να υπαρχει μια συγκριση με κατι αλλο θα φερω και το εξης παραδειγμα. Οι μεταλικοι σωληνες/σωληνακια και τα ελασματα και οι πυροι δεν ειναι παρανομοι, ετσι δεν ειναι..?Δεν υπαρχει νομος ουτε σοβαρο δικαστηριο που θα τα θεωρουσε παρανομα. Σκεφτητε, λοιπον, τον μηχανικο μας να εχει παρει τα παραπανω και να εχει φτιαξει εναν μοντ... τουφεκι/πιστολι. Ο συνδιασμος των παραπανω μη παρανομων υλικων το καθιστα παρανομο απο την στιγμη που το τελικο αποτελεσμα/συνδεση εχει την λειτουργια ενος οπλο και μπορει να χαρακτηριστει ως ενα τετοιο. Ο μηχανικος αυτος θελει αδεια για να κρατησει την κατασκευη του αλλιως διωκεται ποινικα.

Με αλλα λογια, πολυ ευκολα αν γραφουν αυτες οι λεξεις σε νομο του κρατους, οτι απαγορευεται η χρηση του η.τ. το παιχνιδι εχει τελειωσει και το επιχειρημα οτι δεν ειναι επειδη τα επιμερους κομματια δεν ειναι καλιστα μας οδηγει στην κατηγορια των περισσοτερο παρανομων κατασκευαστων η.τ.

Σημειωση: ο υπαρχων νομος αναφερει για κατασκευαστες η.τ. και ως εκ τουτου ατομα που δημιουργουν επιμερους μοντ οπως SEB,imeo δεν εμπιπτουν σε αυτον. Εγω ομως που εχω παρει τον Οδυσσεα και τον εχω κολλησει στο provari εγινα αμεσως κατασκευαστης η.τ. αρα εγω ειμαι ο παρανομος. (στο εργοστασιακο EGO δεν ειμαι πχ...) τρελο, ε?

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1939 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 22:30 »
Χμμ... Θα διαφωνήσω σε αρκετά σημεία μαζί σου αγαπητέ urahara αν και ουτε εγω ειμαι νομικος...
Ολα οσα γράφεις ειναι πάντα υπο την προυπόθεση οτι θα απαγορευτει παντού και απο όλους η χρήση του Η.τ.... Πιστευω οτι εκει που πρεπει να εστιάσουμε ειναι το γιατί ο νομοθέτης να θεσπίσει εναν νόμο καθολικής απαγόρευσης κατασκευής/χρήσης μιας τετοιας συσκευης και εν προκειμενω του η.τ.
Αυτο που θελω να πώ ειναι οτι θεωρητικάσαφως εχουν βάση αυτα που λές (αν και εξακολουθω να διαφονω με καποια απο αυτα), αλλά πρέπει να λάβουμε υπ'όψιν και τις πραγματικές πιθανότητες να θεσπιστεί ένας τετοιος νόμο..
Το οτι δεν υπάρχει προηγουμενο απαγόρευσης της συσκευης σε αλλη χώρα του κόσμου συνυγορει υπερ της αποψης οτι η συσκευη αυτη καθαυτη ειναι μαλλον δυσκολο να απαγορευτει..
βεβαια...εδώ είναι Γιουνάν οπότε...κρατάω και μια πισινή... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1940 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 22:34 »
για την κατασκευη και εμπορια υπαρχει νομος...
απλα αναφερομαι πανω στν σιγουρια αρκετων οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να απαγορευτει το η.τ. ως συσκευη.. Δεν υπαρχει τωρα τετοιος νομος αλλα αν ζορισουν τα πραγματα, αν υποκινηθουν... ναι μπορει να γινει

Αποσυνδεδεμένος kmiglis

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και πετώ!
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1941 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 23:12 »
Στην Ελλαδιτσα μας τον τελευταιο καιρο εχει καταντησει ο νομος του τι κανεις να σε κυνηγησω...
και επειδη ολα για τα λεφτα γινοντε μα ολα ομως, θα συμβει το εξης πιθανολογω.
λογο του οτι η φορολογια του τσιγαρου ειναι το δεκανικι της καθε κυβερνησης και απο ανεκαθεν συμπληρωνε κατα πολυ τον κρατικο κορβανα οταν υπηρχε λογος αναγκη κλπ, αυξανωταν η φορολογια του...
ενω παραλληλα και υπο τις ευρωπαικες οδηγιες απαγορευτηκε σε δημοσιους χωρους  για να νομιζουμε οτι ζουμε σε ενα κρατος που νοιαζεται για την υγεια μας...
το βεβαιο ειναι οτι με καθε ειδους η.τ εχει χαθει η μπαλα ως προς την φορολογηση του προιοντος και ουτε τα νικοτινουχα σκευασματα μπορουν να φορολογησουν διοτι αδυνατουν να τα ελεγξουν...
Σαν ατμιστης φροντησα να ειμαι ανεξαρτητος απο καθε ειδους μαγαζι,εμπορο και δεν χρησημοποιω συσκευη του εμποριου και επειδη φτιαχνω και τα δικα μου υγρα θεωρω οτι ειμαι αυτοτελης.
εαν τωρα φορολογηθει η νικοτινη εγω θα την βρω παρανομα αντε λιγο πιο ακριβουτσικα...
καταλαβαινουμε ολοι ποση ειναι η απωλει εσοδων του κρατους?
νομιζετε οτι δεν το βλεπουν?
απλα μας αφηνουν να αυξηθουμε οπως με την απελευθερωση του κυβισμου στα αυτοκινητα πριν λιγα χρονια, και αγορασαμε ολοι διλιτρα...τωρα τα πληρωνουμε και τα πουλαμε!
εαν οι καπνιστες  το κοψουν δεν συμφερει το κρατος εαν ομως περασουν σε κατι αλλο που μπορει επισης να φορολογηθει? χμμμμ..
και επειδη το εμποριο εχει ξεφυγει πλεον οχι οπως με τα πακετα πριν λιγα χρονια τι μενει να φορολογηθει?
η διαθεση σκευασματων για τους εμπορους οπως στα πακετα και η παραγωγη για τους κατασκευαστες.
εμεις οι απλοι ατμιστες πιθανολογω οτι θα φορολογηθουμε κατα την αγορα αλλα και κατα την χρηση πιο μακροπροθεσμα με ειδικες καρτες ατμιστη!!!!!
Αυτες οι σαχλαμαρες με απασχολουν τον τελευταιο καιρο που ψαχνω πως να ξεφυγω απο τους νομους.
προτεινω σε ολους εμας που ειμαστε του φορουμ να κρατησουμε χαμηλο προφιλ και να μην το κραβγαζουμε οταν ειμαστε εξω ουτε να απαιτουμε να ατμησουμε  σε νοσοκομεια διοτι προκαλουμε και δεν θελουμε να στρεψουμε τους νομοθετες και το υπουργειο οικονομικων επανω μας!!!
με ολη την καλη διαθεση ειπα φωναχτα καποιες σκεψεις μου που μπορει καποιοι να συμφωνουν και αλλοι οχι.
ευχαριστω για το διαβασμα.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1942 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 23:38 »
για την κατασκευη και εμπορια υπαρχει νομος...
απλα αναφερομαι πανω στν σιγουρια αρκετων οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να απαγορευτει το η.τ. ως συσκευη.. Δεν υπαρχει τωρα τετοιος νομος αλλα αν ζορισουν τα πραγματα, αν υποκινηθουν... ναι μπορει να γινει


 :confused1: υπαρχει νομος που απαγορευει την κατασκευη και την εμπορια?? Δεν ειμαι σιγουρος πως καταλαβα...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1943 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 23:57 »
ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘM. 3730 - Άρθρο 2 - γ:
«η κατασκευή, προβολή, εμπορία και πώληση αντικειμένων που έχουν την εξωτερική μορφή προϊόντων καπνού, καθώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου»

ειναι αμφιλεγομενο βεβαια λογω της φρασης "με την επιφυλαξη" αλλα ειναι θεμα των δικηγορων απο εκει και περα....

και

ΜΟΝΙΜΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ Ε Γ Κ Υ Κ Λ Ι Ο Σ (Μ.Α.Ε.) υπ΄ αριθμ. 03:
«Κατασκευή, προβολή, εμπορία, πώληση του προϊόντος ηλεκτρονικού τσιγάρου (εκτός της περίπτωσης έγκρισης αυτού με βάση την Κ.Υ.Α.
περί προϋποθέσεων και διαδικασίας για τη χορήγηση της έγκρισης).» 1000 € για κάθε παράβαση (Το πρόστιμο).

http://www.aueb.gr/pages/news/attachments/N3730_2008.pdf
http://www.gge.gr/up/files/ΕΡΩΤΗΣΗ_6154_16_02_10.doc
static.diavgeia.gov.gr/doc/4ΑΛΡΙ-Τ

απο το ποστ εδω: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3901.msg139221.html#msg139221

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1944 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 00:48 »
Μερικές πρόχειρες σκέψεις.
Το ότι υπάρχει ασάφεια και κενό σ'αυτόν το νόμο είναι σίγουρο. Κατ' αρχήν ο σκοπός του είναι η προστασία των ανηλίκων από τον καπνό. Γι'αυτό και απαγορεύει οτιδήποτε μοιάζει με τσιγάρο, έστω κι αν δεν έχει καπνό, με τη λογική να μην παρασύρονται τα παιδιά, όπως π.χ. από τις τσίχλες-τσιγάρα που κυκλοφορούσαν παλιά, και να μην εξοικειώνονται με το κ.τ.
Μέσα στην απαγόρευση προσθέτει και το η.τ. με τελείως πρόχειρη διατύπωση ("καθώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο"), χωρίς να προσδιορίζει τι είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο και τι ακριβώς απαγορεύεται σε σχέση με αυτό (ενώ για άλλα γράφει "κατασκευή, προβολή, εμπορία και πώληση αντικειμένων που έχουν την εξωτερική μορφή προϊόντων καπνού". Φαίνεται σαν η φράση "καθώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο" να μπήκε την τελευταία στιγμή στο νομοσχέδιο.

Εδώ πρέπει να θυμηθούμε ότι τότε (και μέχρι 1,5 χρόνο πριν) τα η.τ που κυκλοφορούσαν είχαν μορφή τσιγάρου και διαφημίζονταν ως προϊόντα διακοπής του καπνίσματος ή σαν υγιεινό κάπνισμα.
Γι'αυτό μπήκε και η περίφημη παράγραφος 2 που απαιτεί την έγκριση του ΕΟΦ και γι'αυτό τώρα όλοι όσοι εμπορεύονται το η.τ. τονίζουν ότι δεν πρόκειται για μέθοδο διακοπής του καπνίσματος κλπ. ώστε να μην τους πουν ότι πουλάνε απαγορευμένα προϊόντα και τρέχουν για έγκριση.

Όπως είναι διατυπωμένος ο νόμος, φαίνεται ότι απαγορεύει γενικά το η.τ. και η κυκλοφορία του επιτρέπεται κατ' εξαίρεση και μόνο με έγκριση του Υπουργείου Υγείας (ΕΟΦ). Εδώ υπάρχει μπέρδεμα γιατί εφόσον το η.τ. δεν είναι προϊόν καπνού και δεν διατίθεται για την διακοπή του καπνίσματος, δεν μπορεί να πάρει και άδεια!
Αυτά έρχονται σε αντίθεση με τον σκοπό και το πνεύμα του νόμου γιατί δεν δικαιολογείται γενική απαγόρευση του η.τ. μόνο και μόνο για την προστασία των ανηλίκων.

Βέβαια, ο νόμος αυτός απαγορεύει την "κατασκευή, προβολή, εμπορία και πώληση αντικειμένων που έχουν την εξωτερική μορφή προϊόντων καπνού, καθώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο". Δεν απαγορεύει την χρήση! Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να αγοράσεις ένα η.τ. από άλλη χώρα και να το χρησιμοποιείς στην Ελλάδα. Επίσης δεν απαγορεύει τα υγρά - η περίφημη απόφαση του ΕΟΦ είναι παρόμοια με την παράγραφο 2, αναφέρεται σε υγρά που περιέχουν νικοτίνη, τα οποία (αυθαίρετα) θεωρεί φαρμακευτικά.

Γενικά ο νόμος αυτός, σε σχέση με το η.τ., είναι προβληματικός (πιθανόν γιατί όταν συντάχθηκε δεν είχαν υπόψη τους το η.τ. και το πρόσθεσαν μετά), ουδείς όμως ασχολείται (ακόμα) με αυτόν ή με την εφαρμογή του, αλλιώς θα είχαμε μειώσει το έλλειμα από τα χιλιάρικα που θα εισπράττονταν από τα πρόστιμα στα καταστήματα που πουλάνε η.τ.
 
Να είμαστε σίγουροι όμως ότι θα υπάρξουν εξελίξεις στην αντιμετώπιση του η.τ. από την πολιτεία και αυτές δεν θα είναι για καλό (εκτός κι αν ο Μπεχράκης και οι περί αυτόν γίνουν ατμιστές!)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1945 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 00:55 »
Φιλε μου δεν θα διαφωνισω σε αυτα που λες.. οπως ειπα και πριν δεν μιλαει τωρινος νομος για χρηση.

Το θεμα στην παρουσα φαση ειναι η κατασκευη και εμπορια που ναι μεν δεν εισαι σαφης ο νομος αλλα η αστυνομικη εγκυκλιος μιλαει ξεκαθαρα...

Την κουβεντα αυτη την ανοιξα δυο ποστ μου πισω για να πω οτι προς το παρον οι χρηστες μοντ ειμαστε παρανομοι ως κατασκευαστες η.τ. καθως και οτι ευκολα, αν θελουν, μπορουν να απαγορευσουν ΚΑΙ την χρηση σε δημοσιους χωρους της συσκευης και ας μην ειναι νικοτινουχο το υγρο...

Παιζει να κανω και βλακεια τωρα που τα γραφω αυτα... :P ελπιζω να ξεχαστει στις απειρες σελιδες του νηματος και να μην το διαβασει καποιος κρατικος φορεας

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1946 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 01:24 »
Ναι, η χρήση σε κλειστούς δημόσιους χώρους μπορεί να απαγορευτεί (δικαιολογίες μπορούν να βρεθούν πολλές...)
Το να ενώσεις δυο ή τρία εξαρτήματα που είναι φταιγμένα αποκλειστικά για χρήση σε η.τ. δεν σε κάνει κατασκευαστή. Άλλο το να φτιάξεις ένα κουτί με μπαταρία και να του βάλεις ας πούμε ένα καλαμάκι με φίλτρο για να ατμίζεις. Το να πάρεις ατμοποιητή του εμπορίου ή και επισκευάσιμο ακόμα και να τον τοποθετήσεις σε μιά μπαταρία ή Provari ή άλλο μοντ δεν σε κάνει κατασκευαστή.
Ανησυχείς πολύ μου φαίνεται... ;) Αν θελήσουν να στραφούν κατά του η.τ. θα πρέπει πρώτα να εφαρμόσουν την απαγόρευση της πώλησης του και μετά να πιάσουν τα μοντς.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1947 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 01:31 »
Δεν ειναι οτι ανησυχω...δεν με πολυνοιαζει βασικα γιατι σε πολλα ειμαστε παρανομοι ετσι οπως τα 'χουν κανει με τοσους τονους απο νομους και παρανομους....

οπως και να εχει οι λεπτομεριες δεν εχουν σημασια..δεν εχει σημασια ποσο μεγαλη αλλαγη/μεταβολη εχεις κανει για να φτιαξεις μια ατμιστικη συσκευη..οχι για τα ματια του νομου.. εκει που πριν ηταν μια μπαταρια και μια αντισταση τωρα ειναι ενα η.τ. αρα εσυ εισαι ο κατασκευαστης...Το πολυ και το λιγο δεν εχουν σημασια...

Αποσυνδεδεμένος trackler

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1948 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 01:48 »
μετα απο ολα οσα διαβασα,διαπιστωνω οτι
4) αφου απαγορευτηκαν τα υγρα με νικοτινη,πως συνεχιζουν να πουλιουνται κανονικα και μαλιστα να κοβονται και παραστατικα δηλωνωντας οτι ειναι υγρο με τοσα mg νικοτινης? δεν υπαρχει προβλημα? σε εναν ενδεχομενο ελεγχο θα ειναι πολυ ευκολο να το βρουν απο τα τιμολογια αγορας και τιμολογια πωλησης.
5) οταν καποιος ανοιγει ενα μαγαζι και παιρνει εναν κωδικο στην εφορια,λεει η αδεια του οτι μπορει να πουλαει το ταδε προιον.τιποτα αλλο.εγω δλδ που εμπορευομαι κουφωματα δεν μπορω να κοψω τιμολογιο πωλησης(ουτε αγορας βεβαια μπορω να παρω) τηλεορασεων.δεν το εχω σαν κωδικο στην αδεια μου.
τα υγρα ατμισης πως πουλιουνται? υπαρχει κωδικος στην εφορια για αυτα? αναφερονται δλδ στην αδεια λειτουργιας ως εμπορια υγρων ατμισης? και αν υπαρχει τετοιος κωδικος,δεν θα επρεπε να υπαρχει αυτο το μεγαλο Χ που ειπα πιο πριν?
λειτουργουν ολα τα μαγαζια εμποριας συσκευων και υγρων ατμισης.

και γιατι τοση ησυχια απο τους εμπορους και το σωματειο τους?

Αποσυνδεδεμένος nikef

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1949 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 02:11 »
Επιτρέψτε μου με απλά λόγια να εκφράσω το νομικό πλαίσιο στη χώρα για το ΗΤ.

Απαγορεύεται η κατασκευή και διάθεση προϊόντων τα οποία περιέχουν νικοτίνη και δεν έχουν έγκριση του ΕΟΦ. Συνεπώς και των νικοτινούχων υγρών για ΗΤ.

Απαγορεύεται η διαφήμιση του ΗΤ γενικά (αν και αυτή η διάταξη είναι στον αέρα όπως και άλλες).
Επίσης απαγορεύεται η περιγραφή του ως τρόπος κοψίματος του τσιγάρου (χωρίς νικοτίνη δεδομένου ότι με νικοτίνη θεωρείται αυτομάτως παράνομο) και ως εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος.

Η κατασκευή και διάθεση ΗΤ δεν απαγορεύεται. Υπάρχει νομικό κώλυμα με τη συγκεκριμένη διάταξη και δεν εφαρμόζεται.

Τα ΚΤ, θεωρητικά, θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνονται στη διάταξη για τον ΕΟΦ και τα νικοτινούχα αλλά με τη "δικαιολογία" ότι δεν περιέχουν "φαρμακευτική νικοτίνη" δεν ενδιαφέρθηκαν να τα εξαιρέσουν. Από την άλλη, κυκλοφορούν υγρά στην αγορά που περιέχουν νικοτίνη από εκχύλισμα φυτών και όχι φαρμακευτική, εδώ υπάρχει άλλο ένα παράθυρο του νομοθέτη.

Δεν είναι δυνατή η "γενική απαγόρευση" του ΗΤ δεδομένου ότι όχι μόνο δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο αντίστοιχη απόφαση, αλλά αντιθέτως επιτρέπεται στις περισσότερες ¨ανεπτυγμένες" χώρες και υπάρχουν ήδη 2 δικαστικές αποφάσεις στις ΗΠΑ οι οποίες έκριναν ότι, οι απαγορεύσεις αλλά και το σημαντικότερο,  οι εκφοβιστικές αναφορές εκ μέρους του FDA ήταν παράνομες, καταχρηστικές και ύποπτες.
Αυτή τη στιγμή ο FDA εξετάζει το ενδεχόμενο να προσφύγει εκ νέου με άλλη "πρόφαση" ενάντια στο ΗΤ δεδομένου ότι η δευτεροβάθμια απόφαση του δικαστηρίου του απαγορεύει να προσφύγει κατά της απόφασης αυτής. Η απαγόρευση του ΗΤ θα επέφερε σειρά απαγορεύσεων στην αγορά με αποτέλεσμα την σχετικά άμεση προσφυγή των αρχών κατά των εμπόρων και ως αποτέλεσμα την κατάρρευση του αρνητικού κλίματος κατά του ΗΤ. Εδώ μάλλον καταλάβατε την εμπιστοσύνη που έχω στη δικαιοσύνη για την απόφαση που θα πάρει στο μέλλον.


Σήμερα, η επίσημη ανεξάρτητη αρχή ΕΟΦ, περιορίζεται στο να βάζει εμπόδια στην εισαγωγή από τρίτες χώρες (εκτός Ε.Ε.) υγρών ατμίσματος με νικοτίνη. Αν τα φέρεις, πούλα τα, δε θα σε διώξουν για να μην ξεκινήσουν νομική διαμάχη.

Η επιτροπή ανταγωνισμού περιορίζεται στον εκφοβισμό των καταστημάτων και των εμπόρων οι οποίοι διακινούν ΗΤ.

Τα κλιμάκια του υγειονομικού στον εκφοβισμό των καταστηματαρχών και των θαμώνων των καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Στην ουσία όμως, η εντολή είναι μία. Εκφοβισμός κυρίως και ίσως κάνα πρόστιμο (το οποίο όμως δεν θα διευκρινίζει ότι δόθηκε για ΗΤ για να μην έχει νομική συνέχεια). Οτιδήποτε κινήσει νομικές διαδικασίες θα οδηγήσει σε κατάρρευση της "απαγόρευσης" στην Ελλάδα αλλά και σε όλη την Ε.Ε.

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να μην κούρασα πολύ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 2 1557 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7481 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120680 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 542 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 289 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325916 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296993 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827127 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156592 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi