vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

228 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mulder, sakissalonika, Tem, Mantis039

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #105 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:01 »
Κυριοι ας παρουμε ολοι μια βαθια ανασα και ας χαλαρωσουμε. ΔΕΝ μπορει να απαγορευτει κατι απο την στιγμη που επισημως δεν υπαρχει. Θα εξηγησω τι εννοω, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπαρχει καπου οπου να κατατασεται το η.τ. Οταν αγοραζεις μια συσκευη , θεωρειται ηλεκτρονικο ειδος ή εξαρτημα. Τα υγρα επισης θεωρουνται "εξαρτηματα" ηλεκτρωνικων συσκευων.
Πειτε μου πως θα το γραψουν λοιπον..."Απαγορευετε η χρηση ηλεκτρονικων συσκευων " :laugh1:, "Απαγορευετε η χρηση ηλεκτρονικων συσκευων εισπνευσης " .... εδω να γελασουμε γιατι θα απαγορευσουν μισα τα ιατρικα μηχανηματα  :wall:
Θα απαγορευσουν τα υγρα... οκ "Απαγορευετε η χρηση υγρων ηλεκτρονικων συσκευων "  :wall: :wall: οκ δηλαδη και τα υγρα για aircondition,  και τα υγρα μπατταριας, κλπ κλπ.

Η ολη φαση γινετε για να επιβληθει ΦΟΡΟΣ, εε οκ και τι εγινε, θα προμυθευονται οι ατμιστες ενα μπουκαλι υγρο νομιμα πληρωνωντας τον φορο στα 36mg, θα το σπανε μετα σε οτι ατμιζει ο καθενας τους και τελος.

Μην πανικοβαλομαστε με τετοια πραγματα, εξαλου την "αλητεια" αυτων των δηθεν κυριων την βιονουμε καθημερινα και σε πολυ χειροτερα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος reefdiver

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Τρία πουλάκια καθονταν....ΚΑΝΑΒΕΡΑΛ γωνία...
    • santorini rooms
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #106 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:02 »
""""""Αυστηροί έλεγχοι για να διαπιστωθεί που ακριβώς πωλούνται παράνομα, τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, ξεκινά την επόμενη εβδομάδα το Υπουργείο Υγείας."""""""""

Περασα απο το καταστημα που προμηθεύομαι Nobacco.
Ο ιδιοκτήτης , μου ειπε οτι μιλησε με Nobacco και οτι η εταιρία του ειπε ,
"συνεχιζουμε κανονικα την διαθεση των προϊοντων. Δεν εχουμε προβλημα. "

Μαλιστα μου ανεφερε οτι η Nobacco φερνει ΝΕΟ μοντελο, σε σχημα κινητού τηλεφώνου............
συντομα !!


Δεν ξερω αν ο ΕΟΦ χανει φραγκα ,που δεν θελουμε να  καταλήξουμε σε καποια ογκολογική κλινική για να μας χορηγούν τα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ φαρμακα για τις ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ..................
αλλα αν ακολούθηση καθολική απαγόρευση, εγω θα παρανομώ.

Και αν δεν μου αφήσουν το ηλεκτρονικό μου τσιγάρο ήσυχο, θα αρχίσω να τρυπιέμαι. :tongue_smilie:


ΑΛΗΤΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #107 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:03 »
Ο ΕΟΦ απαγορεύει τα η/τ (πούρα όπως τα ονομάζει :)) ) είτε περιέχουν νικοτίνη είτε όχι.
όχι, δεν λέει αυτό ο εοφ
ΌΛΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ/ΠΟΥΡΟ, Ή ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΝΙΚΟΤΙΝΗ

Οτιδήποτε περιέχει νικοτίνη (πλήρες σετ ή μέρος ηλεκτρονικού τσιγάρου, προφανώς υγρά ή αμπούλες ή φίλτρα)
ΜΗν τα ισοπεδώνουμε όλα  :))



Ας πούμε λοιπόν οτι συλλαμβάνομαι να ατμίζω σε μέρος που απαγορεύεται και με πάνε στο τμήμα. ΠΩΣ μπορεί να αποδείξει το όργανο οτι στην αμπούλα μου έχω νικοτίνη ή όχι ?

Αποσυνδεδεμένος armados

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #108 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:06 »
μπορει καποιος να μας πληροφορησει αν αγοραζουμε απο χωρες της ΕΕ υγρα αν μπορουν να το απαγορεψουν?

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #109 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:07 »
Βασικά,φίλε μου,έχουμε κοινοβουλευτική χούντα...
Πρέπει να το καταλάβουμε αυτό και μόνο τότε θα μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε.
Δεν έχουμε ελευθερια,πλέον...
Ας το πάρουμε απ τη μεριά μας το θέμα.
Αν δεχτούμε τον καπνιστή που δε μπορεί να κάνει κ/τ σε κλειστό χώρο,υποτείθεται πως γίνεται γιατί δεν κάνει κακό μόνο στον εαυτό του αλλά και στους γύρω του.
Με το η/τ,όμως,αυτό δε συμβαίνει αν και εφόσον κάνουμε κακό,κάνουμε μόνο σε εμάς και όχι στους γύρω μας και κατασυνέπεια δεν ενοχλούμε και κανέναν.
Άρα,αυτό που ξεκινάει να υλοποιηθεί είναι καθαρά από συμφέρον και άλλους λόγους.Δε είναι θέμα υγείας.
Όπως ανέφεραν πολλοί συμφορουμίτες,θίγονται όλα εκείνα τα μέτρα διακοπής καπνίσματος.
Δεν είναι λίγα τα χρήματα που χάνει το κράτος απ αυτόν που ήταν εξαρτημένος απ το κ/τ.
Γιατί αν δε του τα έπερνε μέσω κ/τ,του τα έπερνε απ τα διάφορα εναλλακτικά προγράμματα διακοπής του καπνίσματος και μαζί του τα έπερναν και αυτοί που του τα πρόσφεραν.Όπως,γιατροί,φαρμακοποιοί,κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #110 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:08 »
κλασσικα, πεταξε καποιος μια μ@##κία, την αναπαρήγαγαν καμια 50blog, και εγινε ειδηση.

σε 3 μερες θα εχει ξεχαστει.

παμε παρακατω

Αποσυνδεδεμένος hobis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #111 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:10 »
Ακριβαίνουν 20% τα τσιγάρα και τα στριφτά γι αυτό τους έπιασε πρεμούρα . Ας μας αφήσουν ήσυχους !!! >:(

Αποσυνδεδεμένος maze

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #112 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:14 »
Κυριοι ας παρουμε ολοι μια βαθια ανασα και ας χαλαρωσουμε. ΔΕΝ μπορει να απαγορευτει κατι απο την στιγμη που επισημως δεν υπαρχει. Θα εξηγησω τι εννοω, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπαρχει καπου οπου να κατατασεται το η.τ. Οταν αγοραζεις μια συσκευη , θεωρειται ηλεκτρονικο ειδος ή εξαρτημα. Τα υγρα επισης θεωρουνται "εξαρτηματα" ηλεκτρωνικων συσκευων.
Πειτε μου πως θα το γραψουν λοιπον..."Απαγορευετε η χρηση ηλεκτρονικων συσκευων " :laugh1:, "Απαγορευετε η χρηση ηλεκτρονικων συσκευων εισπνευσης " .... εδω να γελασουμε γιατι θα απαγορευσουν μισα τα ιατρικα μηχανηματα  :wall:
Θα απαγορευσουν τα υγρα... οκ "Απαγορευετε η χρηση υγρων ηλεκτρονικων συσκευων "  :wall: :wall: οκ δηλαδη και τα υγρα για aircondition,  και τα υγρα μπατταριας, κλπ κλπ.

Η ολη φαση γινετε για να επιβληθει ΦΟΡΟΣ, εε οκ και τι εγινε, θα προμυθευονται οι ατμιστες ενα μπουκαλι υγρο νομιμα πληρωνωντας τον φορο στα 36mg, θα το σπανε μετα σε οτι ατμιζει ο καθενας τους και τελος.

Μην πανικοβαλομαστε με τετοια πραγματα, εξαλου την "αλητεια" αυτων των δηθεν κυριων την βιονουμε καθημερινα και σε πολυ χειροτερα πραγματα.
θα βαλουν απαγορευονται τα υγρα με νικοτινη ισως?

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #113 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:18 »
   Καλησπέρα και απο εμένα.Μήπως θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος επειδή τυχαίνει να είμαι απο ορεινό χωριό και δεν ξέρω πολλά γράμματα, με ποια λογική το επίσημο κράτος προσπαθήσει να απαγορεύσει την λειτουργία καταστημάτων η.τ. για το καλό μου , ενώ αφήνει τα περίπτερα ελεύθερα να πωλούν κ.τ. Μήπως υπάρχει κάποια έρευνα που αποδεικνύει οτι το η.τ είναι περισσότερο επιβλαβες απο το κ.τ. ?   Γιατι μόνο έτσι μπορεί να δικαιολογηθεί κάτι τέτοιο.
   

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #114 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:20 »
Παιδιά εγώ συστήνω γενικά σε όλες τις πλευρές ψυχραιμία. Τυχαίνει να είμαι κλινικός επιστήμονας σε κλάδο που δεν σχετίζεται με το αναπνευστικό και έτσι δεν είμαι ειδικός. Ξέρω όμως να αξιολογώ μελέτες, γράφω τέτοιες και γνωρίζω τους τρόπους που δουλεύει η επιστήμη.

Ούτε εμείς, ούτε ο Μπεχράκης ούτε κανένας δεν ξέρει αν και πόσο κακό κάνει το ηλεκτρονικό τσιγάρο, τελεία και παύλα.

Ο Μπεχράκης αναφέρεται σε μια αδημοσίευτη έρευνα στο Chest το οποίο αν και πολύ αξιόπιστο περιοδικό δεν την έχει δει κανένας ακόμα. Ακόμα όμως και να δείχνει πολύ αρνητικές επιπτώσεις για το ητ πρέπει να γίνει κατανοητό τι ακριβώς σημαίνει αυτό. Η επιστήμη δεν δουλεύει μαύρο-άσπρο. Δουλεύει με την συσσώρευση και την ερμηνεία πειραματικών δεδομένων. Αν γίνει μια έρευνα που έχει το Χ αποτέλεσμα πχ, θα βρεθούν άλλοι 20 επιστήμονες με μεθοδολογικές ενστάσεις που μπορεί να αφορούν είτε την συλλογή των πειραματικών δεδομένων είτε την ανάλυση τους, κυρίως στατιστικά. Δυστυχώς για να μάθουμε τι κάνει το ητ πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια και αυτό φυσικά με την προϋπόθεση οτι θα γίνουν οι κατάλληλες έρευνες, πράγμα όχι δεδομένο.

Είναι λογικό να υπάρχει μια ανησυχία για τις επιπτώσεις του ητ και της κάθε νέας εφεύρεσης. Η ανθρωπότητα γενικά έχει πολύ κακές εμπειρίες σε αυτόν τον τομέα και οι ανησυχίες δεν σχετίζονται αναγκαστικά με συμφέροντα η λόμπυ πάντα. Το κακό είναι οτι πάντα ο κόσμος ενημερώνεται με διαστρεβλωμένο τρόπο και για αυτό δεν φταίνε μόνο οι επιστήμονες (που γενικά δεν τους ενδιαφέρει καθόλου τι πιστεύει ο κόσμος)  αλλά και τα ΜΜΕ που ανέκαθεν πούλαγαν τρόμο με την παραμικρή ευκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #115 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:22 »
Μπραβο ρε φιλε :respect_hat:

Φοβερο ποστ.

Ευχαριστουμε

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #116 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:23 »
Τελικά παιδιά υπαρχει κάποιος να μας πει άμα τελικά απαγορεύεται ή συνεχίζουμε να ατμιζουμε κανονικά σε κλειστους χώρους ????   :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος 99

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #117 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:23 »
Κατανοητή η αγανάκτηση όλων. Κακώς ορισμένοι τα ρίχνουν στους δημοσιογράφους, διότι απλά αναμεταδίδουν την είδηση. Η είδηση προέρχεται από συνέντευξη τύπου που παραχώρησε σήμερα ο γ.γ. του υπ. Υγείας Αν. Δημόπουλος και ο πρόεδρος της επιτροπής κατά του καπνίσματος Π. Μπεχράκης. Αν διαβάσετε τη συνέντευξη θα διαπιστώσετε ότι οι δημοσιογράφοι (τους οποίους πολλοί κατηγορούν) τους την έχουν πέσει, ελαφρώς. Οι ίδιοι λένε μισόλογα, όχι κάτι συγκεκριμένο και μάλλον καταλήγουν ότι το θέμα θα εξεταστεί, γενικώς.

Το πλήρες κείμενο της συνέντευξης από την πιο επίσημη πηγή (υπ. Υγείας) θα το βρείτε εδώ

Για να μην διαβάζετε μακρινάρι κάντε αναζήτηση «ηλεκτρονικό τσιγάρο». Κάπου στο τέλος είναι το ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #118 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:25 »
Αυτό είναι και το όλο θέμα που μας καιεί... :yes:
Τελικά απαγορεύεται και ήμαστε στην ίδια μοίρα με τους καπνιστές?Ή όχι?  :confused1:
Να ζει κανείς ή να συζεί?!Ειδού η απορία.... :)) 8)

Αποσυνδεδεμένος aTmOsIdErOs

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
  • επεσα στην e-κοτινη...
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #119 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:26 »
   Καλησπέρα και απο εμένα.Μήπως θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος επειδή τυχαίνει να είμαι απο ορεινό χωριό και δεν ξέρω πολλά γράμματα, με ποια λογική το επίσημο κράτος προσπαθήσει να απαγορεύσει την λειτουργία καταστημάτων η.τ. για το καλό μου , ενώ αφήνει τα περίπτερα ελεύθερα να πωλούν κ.τ. Μήπως υπάρχει κάποια έρευνα που αποδεικνύει οτι το η.τ είναι περισσότερο επιβλαβες απο το κ.τ. ?   Γιατι μόνο έτσι μπορεί να δικαιολογηθεί κάτι τέτοιο.
 
επειδη χανει απο τη μειωση πωλησεων σε κτ στο οποιο εχει νταβατζιλικι 85% φορολογια.δεν πειραζει ας ειναι καλα το ιντερνετ για τα ψωνια μας.στην υγεια σας :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341991 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206287 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540995 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30879 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49978 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596949 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357469 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11361 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192830 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1188 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1156 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591413 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios