vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

109 επισκέπτες, 3 χρήστες
geonats89, maprix, aki95fro95

Twitter

2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #75 στις: Απριλίου 05, 2019, 13:32 »
[justify][member=20916]Κώστας Άλεξ[/member], καλημέρα. Με πρόλαβε ο αντιπαθητικός Ribot και συμφωνώ μαζί του, αυτή την εικόνα σχηματίζω κι εγώ ως εξωσχολικός, και ως σκέτο μέλος καναπεδάκιας. Είναι κρίμα απ’ όλες τις απόψεις να τραβάει αυτή η συζήτηση διότι είσαι αξιολογότατο μέλος και βγαίνει εικόνα λάσπης, κρυφών σχολειών, ίντριγκες και τρελό καράτε. / δεν γουστάρεις τις φάτσες τους; φύγε και μην κοιτάξεις πίσω. Βλέπεις τι βγαίνει τώρα, έρχεται ο άλλος και δίνει συμβουλές ή προτάσεις χωρίς να είναι καν μέλος. Ο άλλος ακόμα το σκέφτεται μέχρι να δει, ένας Θεός ξέρει τι. Ο άλλος φεύγει, έρχεται, ξαναφεύγει, ο άλλος βλέπει μαγαζιά επιχειρήσεις και λαμόγια που θέλουν να χτίσουν ατμιστικές καριέρες, κ.λπ. κ.λπ. όμορφα ελληνικά και πρόστυχα. [/justify]

[justify]Αν θέλεις τη γνώμη μου, που μάλλον δεν τη θέλεις απ’ όσο διαβάζω στα τελευταία σου λόγια, αυτό θα σου έλεγα που λες ως συμπέρασμα, δηλ. καλύτερα να σταματήσει εδώ η συζήτηση. Ο Ribot, ξανά ως παράδειγμα, απ’ την αρχή της κουβέντας θα έπρεπε να ήταν πολύ πιο αυστηρός μαζί μας π.χ. “δεν λέω τίποτα, να τσακιστείτε να έρθετε, εδώ τρώτε τρελές και απίστευτες εργατοώρες μόνο στο φόρουμ, πάλι 3, 4 μ@λάκες θα τρέχουν;” / και αν γίνω ακόμα πιο ειλικρινής θα σου έλεγα πως ντρέπομαι και για μένα, ναι, ποτέ δεν πήγα κάπου και ποτέ δεν είδαν τη φάτσα μου, και ντρέπομαι ακόμα περισσότερο γιατί έφτασα να λέω “ας κλείσει να πα να γ@μ@θεί”. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #76 στις: Απριλίου 05, 2019, 13:38 »
Ποια σιωπή ρε άνθρωπε, η αρχική μου ανάρτηση στο νήμα αφορούσε άλλα πράγματα και πρόσθεσα τελευταία στιγμή και μια αναφορά σε σένα που μεσολάβησες.
Αφού αποφάσισες (από όλα όσα έχω υπογραμμίσει παρακάτω και θεωρώ σημαντικά και απάντηση δεν πήρα), να κρατήσεις το "γινόμαστε ρόμπα", ορίστε πέστα όλα δημόσια, ούτε σε όργανα συλλόγων, ούτε σε συνελεύσεις, ούτε ως γραπτές προτάσεις στην ΚΕΑ, ούτε και σε πμ όμως στις κατίνες του φόρουμ.
Πες εδώ φόρα παρτίδα ότι έχεις να πεις, να δούμε ποιος επιδιώκει τη σιωπή, ποιος φοβάται την αλήθεια και ποιος πετάει φωτοβολίδες για αυτοϊκανοποίηση.


edit(γιατί όσο έγραφα προηγήθηκε ο @Κώστας Αλεξ)
Κώστα, αυτή τη στιγμή κάνεις κριτική στο ΔΣ και καλά κάνεις. Μιλάς για πράγματα που εγώ ώς απλό μέλος δεν έχω ιδέα και υποθέτω και τα περισσότερα μέλη. Έχω ακούσει κι εγώ παράπονα από άλλα μέλη που κατέθεσαν προτάσεις ή έδειξαν ενδιαφέρον συμμετοχής στα κοινά του συλλόγου και αγνοήθηκαν. Σαφώς και αν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα, η διοίκηση φέρει μεγάλη ευθύνη.
ΌΜΩΣ, γιατί ρε άνθρωπε δεν ήρθες να ενημερώσεις τη συνέλευση και πρέπει να γινόμαστε ρόμπες στο φόρουμ? Αν είχες 30 άτομα να κατεβάσεις και να ηγηθείς του συλλόγου, ποιος σου είπε ότι δεν θα συμπαρατασσόμασταν κι άλλα 230 άτομα μαζί σου, αλλά θα καταλήγαμε σ' έναν σύλλογο των δικών σου 30? Εγώ προσωπικά αυτό είναι που επιθυμώ, πλήρη διαφάνεια, ενημέρωση και αποφάσεις μέσα από τα όργανα του συλλόγου. Για μένα και για τους περισσότερους πιστεύω θα ήταν ευτυχία να έβλεπα 30 νοματαίους αποφασισμένους να αναλάβουν τις τύχες του συλλόγου.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #77 στις: Απριλίου 05, 2019, 14:37 »
[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]

Με βοήθησε η τελευταία σου παράθεση, να μην ψάχνω το αρχικό μήνυμα: γιατί δέχεσαι πμ από εμένα (που δεν εκπροσωπώ το Σύλλογο) και όχι ας πούμε από το Γιάννη, ο οποίος έχει αυτή τη νομιμοποίηση? Οκ, μπορεί να γνωρίζω την υπόθεση, αλλά αυτή τη γνωρίζω μόνο μέσω φιλικής κουβέντας με σένα και όχι επίσημα. Προς Θεού, λέγοντας "επίσημα" δεν σημαίνει ότι έπρεπε να μου εκθέσεις τις ιδέες σου εγγράφως με σφραγίδα από βουλοκέρι. Εννοώ ότι οτιδήποτε και αν πεις σε μένα, μόνο να το μεταφέρω μπορώ. Συγχώρεσέ με που φαίνομαι τυπολάτρης, αλλά τουλάχιστον όσον αφορά το Σύλλογο είναι κάτι που το κάνω από την αρχή. Έχει ΔΣ, αυτό είναι υπεύθυνο γι αυτές τις δουλειές και δεν είναι δική μου δουλειά να αντικαθιστώ κανένα από αυτούς. Η "θεσμική" μου σχέση με το Σύλλογο, είναι να ελέγχω τα οικονομικά δεδομένα, κάτι που θεωρώ ότι κάνω καλά. Τα υπόλοιπα, είναι δουλειά του ΔΣ. Στο οποίο έχω παράσχει κάθε δυνατή βοήθεια σε ότι μου έχει ζητηθεί και μπορούσα, γνωρίζουν δε λεπτομερώς τις θέσεις και τις απόψεις μου πάνω στα θέματα, τις πράξεις και τις "απραξίες" που ταλαιπώρησαν αυτή την προσπάθεια τα τελευταία δύο χρόνια. Για την απόφασή σου να μην στηρίξεις πλέον το Σύλλογο, θα πω μόνο ότι τη σέβομαι και δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη ή να την χαρακτηρίσω λανθασμένη. Θεωρώ σαν άνθρωπος ότι είναι άξιο προσπάθειας να προσπαθήσεις να πείσεις κάποιον για κάτι αλλά εντελώς μάταιο να προσπαθήσεις να τον μεταπείσεις για κάτι.


[member=16949]Jonnis1973[/member]
Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι ένας Σύλλογος διέπεται από τον Αστικό Κώδικα και από καταστατικό εγκεκριμένο από Πρωτοδικείο. Αν το διαβάσεις λοιπόν, θα δεις ότι δεν προκύπτει κώλυμα επαγγελματικής ενασχόλησης με το άτμισμα, ούτε για τα ιδρυτικά μέλη, ούτε για τα μετέπειτα μέλη, ούτε για το ΔΣ. Έχω γράψει το μεγαλύτερο μέρος αυτού και δεν υπήρχε περίπτωση να μην προβλεφθεί κάτι τέτοιο. Θα ήταν σαν να έλεγες σε έναν υπάλληλο του ΟΤΕ και εγγεγραμμένο στο σωματείο υπαλλήλων ΟΤΕ, ότι δεν έχει δικαίωμα να αγοράσει μετοχές του ΟΤΕ. Τα ΔΥΟ μέλη του αρχικού ΔΣ τα οποία στη συνέχεια ασχολήθηκαν επαγγελματικά με το άτμισμα, υπέβαλλαν άμεσα την παραίτησή τους από το ΔΣ χωρίς να έχουν καμία τυπική υποχρέωση να το κάνουν. Θεώρησαν ότι είχαν ηθική υποχρέωση μόνο και μόνο για να μειώσουν τις πιθανότητες να έχει κάποιος να πει κάτι. Σιγά μην καταντήσει ο Σύλλογος και Εργατικό Κέντρο (έξω οι εργοδότες και διάφορα τέτοια). Η επαγγελματική ενασχόληση των υπόλοιπων (ιδρυτικών ή μη) μελών, δεν σε αφορά. Για την ακρίβεια, δεν αφορά κανένα μας. Έχει περιέλθει σε γνώση του ΔΣ μόνο για λόγους τήρησης μητρώου μελών και είναι προσωπικό δεδομένο. 


Προς όλους:
Το πόσο μικρή προσπάθεια χρειάζεται για να αρχίσουμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας, είναι πραγματικά άξιο θαυμασμού. Τι καλά να είχαμε τόσο πάθος ως μέλη ενός ΔΣ (δεν αποτελεί μομφή στο τωρινό ΔΣ). Όποια και να είναι η κατάληξη, θεωρώ ότι το ΔΣ μπορεί να κοιμάται με ήσυχη συνείδηση. Μπορεί να έκανε πολύ λιγότερα από αυτά που θα ήθελα εγώ να κάνει, αλλά έκανε κάτι. Και φυσικά δεν μπορώ να απαιτήσω από τον Άγι να τρώει ραδίκια για να ασχολείται αποκλειστικά με το Σύλλογο και να μην εργάζεται. Από κανέναν δεν μπορεί να το απαιτήσει κανένας αυτό. Ιδανικά, η όποια απογοήτευση για τις ενέργειες του ΔΣ, θα εκφραζόταν με τη μη στήριξή τους στις εκλογές. ΑΝ είχαμε υποψηφίους αρκετούς για κάτι τέτοιο. Πρακτικά, το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να αποχωρήσει από το Σύλλογο ("εύκολη" λύση) ή να βγει μπροστά με διάθεση να τραβήξει κουπί. Έχω δεσμευτεί στα παιδιά του ΔΣ ότι μόλις λύσω το βιοποριστικό μου (δεν κοίταξα και τι έπιασα στο τζόκερ χτες ακόμα - μπορώ να φανταστώ όμως ότι έχει να κάνει με αμελέτητα), κλείνω το γραφείο και ασχολούμαι αποκλειστικά με το Σύλλογο. Και το μπριτζ, μην τα ξεχνάμε αυτά. Και αυτό το τελευταίο το γράφω μόνο ως απάντηση σε πιθανό "και γιατί δε βάζεις εσύ?".

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #78 στις: Απριλίου 05, 2019, 16:03 »
Αυτά και περαιτέρω απαντήσεις από μένα δεν θα υπάρξουν. Κερδίσατε αυτό που επιδιώκατε εξαρχής: Την σιωπή μου!

Καλό μου παληκάρι, αγαπητό μου μέλος (του φόρουμ), συνάδελφε συνατμιστή, καμένε η μή,  ;D

Που τη βρήκες αυτή τη μύγα τσε-τσε που σε έχει τσιμπήσει;
Μπας και είναι η δικιά μου που την ψάχνω εδώ και κανα μήνα; :lotpot:


Στα σοβαρά τώρα:
Ξέρεις πόσο πολύ λατρεύω τις θεωρείες συνομωσίας (είμαι στο level "φλύκταινες" και συνεχίζω).
Αν πιστεύεις πως πραγματικά κάποιοι (ποιοί; ) θέλανε να κερδίσουν από την αρχή τη... σιωπή σου, δεν είναι εξίσου εύκολο και για τους άλλους να συμπεράνουν πως κι εσύ αυτό που ήθελες να κερδίσεις από την αρχή το κέρδισες;

Η μπάλα είναι μέρες τώρα στην εξέδρα, η καχυποψία πάει σύννεφο, ξύπνησαν κι οι άφαντοι, έχουν γνώμη κι οι οχτροί, και εν γένει αντί να συζητάμε για το μέλλον ή τη διάλυση του συλλόγου, συζητάμε για τα μυστικά που έχεις με τους αξιωματούχους  ;D του φόρουμ και του συλλόγου... παλιοκλικαδόρε...  :laugh1:

Το κέρδισες τελικά αυτό που ήθελες;  :)

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #79 στις: Απριλίου 05, 2019, 16:25 »
Είχα γράψει ότι δεν είχα ανανεώσει τη συνδρομή μου στην ΚΕΑ, διότι περίμενα να δω τι μέλλει γενέσθαι με αυτή.
Διαβάζοντας όμως όλα τα μέχρι σήμερα post , απεφάσισα, και πριν από λίγα λεπτά ανανέωσα τη συνδρομή μου για το 2019.
Ο λόγος. Γνωρίζοντας από συλλόγους, το να διαλυθεί ένας, είναι σχετικά εύκολο, ΑΛΛΑ το να να ξανα-συσταθεί σύλλογος ΑΤΜΙΣΤΩΝ  εν Ελλάδι, το θεωρώ αδύνατο.
Συνεπώς θεώρησα ότι είναι στα πλαίσια της κοινής λογικής μου, να συνδράμω ώστε να μην διαλυθεί και μετά να ψάχνομαι. 
Κατά τα υπόλοιπα, μεγάλα παιδιά είμαστε, Ελληνες είμαστε, φερόμαστε Ελληνικά (κοινώς σκοτωνόμαστε άνευ λόγου και αιτίας) 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #80 στις: Απριλίου 05, 2019, 17:01 »
Θα σας παρακαλέσω όλους να κρατηθούν χαμηλοί τόνοι.  :)

Η ΚΕΑ έχει τον συντονισμό αυτού του πίνακα και ως τώρα δεν έχει αφαιρέσει τα λόγια κανενός, είτε συμφωνεί, είτε διαφωνεί με τον σύλλογο.
Όμως δεν είναι τα πάντα ανεκτά.

[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]
Είσαι σε δημόσιο φόρουμ, μιλάς δημόσια.
Δεν ασκείς απλά κριτική: πετάς μπηχτές (κάποιοι θα έλεγαν λάσπη) για φατρίες, μυστικοπάθειες, ύποπτες αποφάσεις.
Αυτό είναι επιθετική στάση.
Σε αντιμετωπίζουμε με σεβασμό, αφιερώνουμε χρόνο, χωρίς προσωπικές επιθέσεις. Συζητάμε, εκτιμώντας την προσφορά σου ως (έστω πρώην) μέλος.
Ξέρεις πως σε άλλους χώρους θα είχες αντιμετωπίσει τελείως διαφορετική συμπεριφορά...
Αλλά δεν είμαστε άλλοι χώροι, είμαστε η ΚΕΑ.

Αν ήθελες να συνομιλήσεις μόνο με εμένα ή τον Τρύφωνα ας έστελνες μήνυμα ή mail μόνο σε μένα ή τον Τρύφωνα. Εδώ όπως κρίνεις ελεύθερα, έτσι και θα κριθείς.
Είναι αδιανόητο να απαντάς στον Γραμματέα του συλλόγου (δηλαδή σε έναν από αυτούς που έχεις επιτεθεί με σοβαρές μπηχτές), και "νοικοκύρη" αυτού του πίνακα που σε φιλοξενεί, με αυτό τον τρόπο. Δεν σου απηύθυνε χαρακτηρισμούς, ζήτησε να δικαιολογήσεις τα λόγια σου. Αν δεν σηκώνεις διάλογο... μην τον ξεκινάς.

Βρήκα, εν τέλει, και την περιβόητη "μυστική απόφαση" που τόσο σε πίκρανε μετά από τόσο καιρό.
Αν έβαζα τα ΠΜ μας σε κοινή θέα, δεν θα δικαιολογούσαν την τωρινή έντασή σου.
Μπορεί, τελικά, να σου στερούσαν και συμπάθειες.
Δεν θα το κάνω φυσικά, γιατί τα ΠΜ είναι προσωπικά. Όμως αυτή η εχεμύθεια δεν μπορεί να χρησιμοποιείται και εναντίον μας, σαν -τάχα- μυστικοπάθεια.
Δεν θα ανεχτώ ούτε εγώ, ούτε άλλο μέλος του ΔΣ του συλλόγου λάσπη ή ατεκμηρίωτες κατηγορίες.


Ειλικρινά ελπίζω οι φίλοι (και μη) του συλλόγου μας να εστιαστούν σε πιο σημαντικά θέματα, χωρίς να χάνουμε τον αλληλοσεβασμό μας.
Λεφτά δεν έχουμε, το άτμισμα μας το ζορίζουν... δεν μας μένουν πολλά ακόμα!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #81 στις: Απριλίου 05, 2019, 20:44 »
Αγι, νομίζεις έχω έρθει εδώ για συμπάθειες; Δυστυχώς, στις απειλές εμμεσες ή άμεσες δεν αντιδράω καλά, οπότε πάμε:

Απλά να σε ενημερώσω πως σε άλλους χώρους (κυρίως του δημοσίου, αλλά όχι μόνο) ο νόμος αντιμετωπίζει αυτή την απόφαση ως λόγο δίωξης για παράβαση καθήκοντος.

Παραμένει όμως μια απόφαση την οποία δεν λέτε. Βρίσκεται κάπου εμφανώς κοινοποιημενη; υπήρχε η οποιαδήποτε δυνατότητα να την πληροφορηθεί κάποιος αν δεν "πέσει πάνω της";

Όχι... Συνεπώς, τα περί λάσπης και ατεκμηριωτων παρακαλώ να τα πεις άλλου. Επίσης τα περί ανοχής να τα πεις άλλου. Δεν ζήτησα ποτέ την ανοχή του οποιουδήποτε και μίλησα στον καθένα όπως πιστεύω του άξιζε.

Όσον αφορά τα ΠΜ μπορείς ελεύθερα να τα κοινοποιήσεις. Βασικά δικό σου είναι το ΠΜ που έστειλες σε μένα λέγοντας μου για την απόφαση αυτή.

Έχεις μπλεχτεί λίγο σε αυτό το θέμα. Εγώ δεν μιλάω για εχεμύθεια σχετικά με την προσφορά μου που αρνήθηκε ο σύλλογος. Αυτό δικαίωμα σας στο ΔΣ. Μιλάω για το.... Άλλο ΠΜ εκεί που μου παραθέτεις απόφαση του συλλόγου.

Ελπίζω να μην "χάθηκε" αυτό το ΠΜ. Το έχω εγώ αν είναι. Μιλάω για την απόφαση που μου είπες ότι ο σύλλογος κάνει διακρίσεις ως προς το σε ποιον μίλα και σε ποιον όχι, σε ποιον απευθύνεται και σε ποιον όχι, αλλά δεν κανει την ίδια διάκριση στο από ποιον παίρνει εισφορά. Βέβαια εν τέλει ο σύλλογος δεν απευθύνεται πουθενά, αφού ούτε στην βουλή ηταν, εκπρόσωπος μας ήταν ο ΣΕΕΠΑ.

Θες να το κάνεις εδώ, να βγει και στο φως αυτή η απόφαση; Ή θες σε καφέ όπως είπαμε σε χθεσινό ΠΜ για να ειπωθούν και άλλα, όπως μου είπες; δικό σου θέμα αποκλειστικά.

Εγω δεν έχω να χάσω καμία συμπάθεια, όπως εμμέσως απειλείς. Ο σύλλογος μήπως έχει να χάσει και άλλα μέλη; Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Δική σου η απόφαση.

Όσον αφορά για το ποιος βρίζει ποιον και τι λέει ρώτα δύο μηνύματα παραπάνω από το δικό σου και συνεννοηθείτε τα. Ωραία εκπομπή έκανε τις προάλλες την άκουσες; μουσικαρες λέμε!

Υπάρχουν άλλα "ατεκμηριωτα" και "λασπωδη" που να θέλουν τις διευκρινίσεις μου ή αρκούν αυτά;

Αυτά από μένα καλή συνέχεια στον σύλλογο και στον κάθε έναν και μια από εσάς προσωπικά.

Υ. Γ. Τρύφωνα, τον Γιάννη δεν τον έβαλα στο πρώτο μήνυμα από λάθος μου. Αργότερα του είπα ότι σε αυτόν θα πω ό,τι θέλει. Υπάρχει δημόσια αυτή μου η απάντηση στον Γιάννη αν και πλέον σημασία δεν έχει. Ειπώθηκαν δημόσια κατόπιν πολλαπλών προτροπων του ΔΣ και της ΕΕ αλλά και μελών.

Θα έβαζα κι άλλα αλλά βαριέμαι οικτρά να ασχολούμαι. Αρκετά. Πάω για κάτι πιο σημαντικό, όπως προτρέπει και ο Άγις. Πλέξιμο μάλλον.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #82 στις: Απριλίου 05, 2019, 21:07 »
Χίλια συγνώμη που δεν καταλαβαίνω ( και δεν είμαι και χαζός) σε τι ωφελεί τον σύλλογο η έντονη διαφωνία μεταξύ πολύ αγαπητών και συμπαθέστατων και πολύτιμων φίλων ατμιστών του φόρουμ μας, αυτή η αντιπαράθεση και τα έμμεσα και άμεσα"καρφώματα" Ελληνικού style ??
Τηλέφωνα δεν έχετε για να τα συζητήστε ? Αφού κιόλας πίνετε και καφέ μαζί,από ότι κατάλαβα.
Και στην τελική, μπαίνω στο νήμα, για να ενημερωθώ για κάτι πιο χρήσιμο.
Συγνώμη κιόλας, για το off topic.

 Edit.
Θα επαναλάβω όμως ότι αν χάσουμε (διαλυθεί) την ΚΕΑ , άλλος σύλλογος ΑΤΜΙΣΤΩΝ δεν πρόκειται να συσταθεί στην Ελλάδα με τις συνθήκες που επικρατούν, εδώ και παγκόσμια.
Γιαυτό, προσέχουμε για να έχουμε ...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2019, 21:49 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #83 στις: Απριλίου 05, 2019, 21:14 »
Μπορούμε να επανέλθουμε στο θέμα μας αντί να τρώμε 10 σελίδες πλήκτρα για "αντιπαραθέσεις" που δεν βγάζουν πουθενά.
Ο Κώστας έχει τις απόψεις του, είπε ότι είπε, απαντήθηκε ότι απαντήθηκε, πάμε παρά κάτω.
Ο σύλλογος ήταν και είναι ανοιχτός, όποιος θέλει μπαίνει όποιος θέλει φεύγει, ασχέτως των ιδεών που πρεσβεύει.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #84 στις: Απριλίου 05, 2019, 22:12 »
Πολύ θα ήθελα να επιστρέψουμε στο θέμα μας.
Αυτό θα γινόταν πολύ πιο εύκολα αν δεν αντιμετωπίζαμε έως και... νομικές απειλές!

[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]

Προσέγγισες μια δεδομένη στιγμή την ΚΕΑ, ρωτώντας αν θα επιθυμούσαμε ως σύλλογος να απευθύνει επερώτηση για το άτμισμα το κόμμα της Χρυσής Αυγής.
Το συζητήσαμε στο ΔΣ και απάντησα ως εξής:

Παράθεση
Κώστα ευχαριστώ πολύ για την προσφορά, το εκτιμώ.Αν κατάλαβα σωστά, η δυνατότητα που έχουμε είναι να γίνει ερώτηση από την ΧΑ. Προσωπικές πολιτικές απόψεις δεν παίζουν ρόλο, το ερώτημα είναι κατά πόσο θα κάνει καλό ή κακό στο θέμα μας, στο άτμισμα. Το συζήτησα άμεσα με το ΔΣ. Καταλήξαμε πως με δεδομένο το κλίμα δυσαρέσκειας εναντίον αυτού του χώρου, το να προέλθει μια ερώτηση από εκεί, πιθανότατα να βγει μπούμερανγκ και όχι βοήθεια.

Νά'σαι καλά!  :)
Η απόφαση του να μην προτείνει η ΚΕΑ να γίνει επερώτηση στη Βουλή από έναν πολιτικό σχηματισμό την στιγμή που στελέχη του είναι υπόδικα για κακουργηματικές πράξεις και αντιμετωπίζει αρνητικότατη δημοσιότητα, είναι μια απόφαση επικοινωνιακής τακτικής που πήραμε και θα ξαναπαίρναμε. Ακριβώς για τον λόγο που ανάφερα τότε και σε σένα, για να μην κάνουμε περισσότερο κακό στο άτμισμα παρά καλό. Αυτό οφείλουμε να κάνουμε ως ΔΣ, όχι να δράσουμε με το πολιτικό κόμμα που προτιμά ο ένας ή ο άλλος.
Οι πολιτικές προτιμήσεις των μελών (ακόμα και του ίδιου του ΔΣ) δεν ήταν ποτέ αντικείμενο συζήτησης.


Δεν "χάθηκε" λοιπόν τίποτα, διότι στηρίζουμε με την ίδια σαφήνεια την ίδια οπτική.
Ως ΔΣ έχουμε πάρει πολλών ειδών αποφάσεις, γι αυτό ακριβώς τον λόγο υπάρχουμε και ψηφιστήκαμε.
Λοιπόν, ώστε όλη η κουβέντα για φατρίες, σφαξίματα, μυστικοπάθειες και δεν ξέρω τι άλλο, πηγάζει από την δυσφορία σου που δεν συνεργαστήκαμε για τον συγκεκριμένο λόγο με τον συγκεκριμένο πολιτικό χώρο...

Το παρακάτω το θεωρώ απειλή:
Απλά να σε ενημερώσω πως σε άλλους χώρους (κυρίως του δημοσίου, αλλά όχι μόνο) ο νόμος αντιμετωπίζει αυτή την απόφαση ως λόγο δίωξης για παράβαση καθήκοντος.
Εγώ κρίνω πως έχεις λάθος πληροφόρηση και εκτίμηση και, σε κάθε περίπτωση, εφόσον είσαι τόσο σίγουρος μπορείς να συνεχίσεις την προσπάθειά σου με ένδικα μέσα.
Σε κάθε περίπτωση, όμως, η οποιαδήποτε δική μας επικοινωνία σταματά εδώ και -εάν εσύ το επιλέξεις- συνεχίζουν οι δικηγόροι.



Κάποια ψιλά:
Δυο μηνύματα πάνω από το δικό μου έγραψε ο Σπύρος Τσιμούρης. Όχι μόνο άκουσα την πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή του αλλά ήμουν παρών και στο τσατ. Ναι, πολλές μουσικές επιλογές του μου αρέσουν. Και στα άλλα θέματα, πότε συμφωνούμε, πότε διαφωνούμε αλλά πάντα ξέρει ο καθένας μας για τι πράγμα μιλάει. Γι αυτό συνεργαστήκαμε καλά για χρόνια. Και τρέφουμε αμοιβαία -νομίζω- εκτίμηση.
Καταλαβαίνεις πως, εφόσον δίνεται η παραμικρή υπόνοια πως ίσως να είμαστε αντίδικοι, η οποιαδήποτε πιθανή συμμετοχή σου στον παρόντα πίνακα κρίνεται ανεπιθύμητη.
Για τον ίδιο και μόνο λόγο η καλόπιστη προτροπή μου για καφέ και ενημέρωση για τα προβλήματα λειτουργίας του συλλόγου... δυστυχώς αποσύρεται.
Καλή συνέχεια σε ότι επιλέξεις να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #85 στις: Απριλίου 05, 2019, 23:13 »
Αρθρο 259 ποινικου κωδικα κωστα αλεξ.Θα μπορουσα να σου το αναλυσω κιολας αλλα δεν εχω θεσμικο ρολο.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #86 στις: Απριλίου 05, 2019, 23:48 »
[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]

Η χ.α. σύμφωνα με το πόρισμα του αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου, κ. Χαράλαμπου Βουρλιώτη, είναι οργάνωση με στρατιωτική δομή, που απειλούσε τους θεσμούς και το Πολίτευμα. Η βασική κατηγορία είναι περί συστάσεως εγκληματικής οργάνωσης.
Η απόφαση του Δ.Σ. της ΚΕΑ να μην συνεργαστεί μαζί της, για άλλους είναι αυτονόητη, για άλλους αδιάφορη, για άλλους είναι λόγος να μην ανανεώσουν τη συνδρομή τους.
Τα Δ.Σ. των συλλόγων εκλέγονται για να παίρνουν αποφάσεις.
Δεν γίνεται να συμφωνούμε πάντα με όλες, αλλά "λόγος δίωξης για παράβαση καθήκοντος", δεν θα ήθελα να είμαι κοντά σε αυτό το χώρο, αν και θα είχε ενδιαφέρον να διαβάσω το νόμο που περιγράφει το καθήκον.
Επειδή μου αρέσουν τα μαθηματικά, κάθισα και μέτρησα.
Υπάρχουν 86 μηνύματα στο νήμα, από 23 μέλη.
3,8 μηνύματα στον καθένα μέσο όρο.
Έχεις γράψει 16 μηνύματα.
Αυτοί που επιδίωκαν την σιωπή σου πρέπει να απολυθούν με συνοπτικές.
Οι άχρηστοι!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #87 στις: Απριλίου 05, 2019, 23:53 »
ΟΧΙ, ρε παιδιά.
Βρέθηκε κάτι που μπορεί να σώσει εκατομμύρια ανθρώπους κι εμείς ασχολούμαστε με την ... "πολιτική";

Πώς θα μπουν τα κόμματα στο άτμισμα;
Στο άτμισμα;
Πάμε καλά;


Ίσως οι ελπίδες είναι λιγοστές.
Ίσως...
Μην ξεχνάτε ότι κάποια ανακάλυψη δυσκολεύεται στην αρχή, αλλά μετά εξαπλώνεται. Αν δείτε τι δυσκολίες συνάντησε ο Faraday να διαδώσει την ιδέα του εναλλασσόμενου ρεύματος, θα φρίξετε.
Ναι, του εναλλασσόμενου.
Που, χωρίς αυτό, όλοι θα ήμασταν τώρα στα αμπέλια ή στα ψαράδικα.

Ο Σύλλογος πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει.
Έστω κι αν το προεδρείο είναι σκουλαρικάδες τατουαζοφόροι μουσάτοι, άσχετοι με το φόρουμ.

Οι εξελίξεις έρχονται από έξω... εμείς, εδώ και μια χιλιετία, παρακολουθούμε και... χωριζόμαστε...

Σύντομα θα έχουμε φωνή, έτσι φαίνεται.

Δηλώνω ότι εγώ ο παραμεθόριος θα βοηθήσω όσο μπορώ το Σύλλογο.
Όποια πληκτρογραφική - τουλάχιστον - αβαρία.
Και συγγνώμη για την απουσία μου.
Ο οποίος (Σύλλογος) δεν είναι το προεδρείο ή όποιος το θέλει, αλλά τα μέλη του, αυτά που είναι ζωντανά κι αυτά που θα γίνουν αλλά δεν το ξέρουν ακόμα.

Αρκεί να μείνει μακριά από χωρισμούς που εμπνεύστηκαν κάποιοι 200 χρόνια πριν.

Δεν ελπίζω τίποτα, αλλά δώσε μου το δικαίωμα να παλεύω και να ονειρεύομαι.
Γι αυτό ΖΩ.

Όσο για την... παχυλή (ελεγχόμενη) συνδρομή...
Μη διπλώνετε ακόμα μια φορά το χαρτί υγείας...
Το τεράστιο ποσό εξοικονομήθηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2019, 00:06 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #88 στις: Απριλίου 06, 2019, 00:32 »
Αυτοί που επιδίωκαν την σιωπή σου πρέπει να απολυθούν με συνοπτικές.
Οι άχρηστοι!
Απέτυχα, τ' ομολογώ, πάω αλλάκσω προφίλ, ήμουν καρφωμένος αφού :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #89 στις: Απριλίου 06, 2019, 02:54 »
A.  Ίσως οι ελπίδες είναι λιγοστές.
Ίσως...
Μην ξεχνάτε ότι κάποια ανακάλυψη δυσκολεύεται στην αρχή, αλλά μετά εξαπλώνεται. Αν δείτε τι δυσκολίες συνάντησε ο Faraday να διαδώσει την ιδέα του εναλλασσόμενου ρεύματος, θα φρίξετε.
Β. Ο Σύλλογος πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει.
Γ. Οι εξελίξεις έρχονται από έξω... .
Δ. Σύντομα θα έχουμε φωνή, έτσι φαίνεται.
Ε. Όσο για την... παχυλή (ελεγχόμενη) συνδρομή...
    .. διπλώνετε ακόμα μια φορά το χαρτί υγείας...
Θα μου επιτρέψει ο [member=2872]spectrum[/member] , να αριθμήσω κάποιες σκέψεις του, για να μπορέσω να συμμετάσχω και εγώ.
A. Λάθος, το άτμισμα έχει από μόνο του μεγάλη δυναμική, λόγω των γνωστών και εμφανών του πλεονεκτημάτων έναντι των άλλων τρόπων πρόσληψης νικοτίνης. Λίγη παραπάνω ενημέρωση του κοινού χρειάζεται, λίγη ακόμη διαφήμιση και αρκετή υπομονή. Μην ξεχνάτε ότι για να εδραιωθεί και να πιάσει το κάπνισμα, ξοδεύτηκαν δισεκατομμύρια σε διαφημίσεις (κινηματογράφο, αφίσες ακόμη και στη F1) για να γίνει status.
Ολο και περισσότεροι επώνυμοι, εμφανίζονται με ατμοποιητές (βουλευτές, πολιτευτές, καλλιτέχνες, επαγγελματίες της υγείας κ.ά.)
Ποιός προεξοφλεί ότι η επόμενη/ες κυβερνήσεις θα είναι τόσο εχθρικές προς το άτμισμα.
Αλλά για να έχεις βάσιμες ελπίδες ή σκέτες ελπίδες, πρέπει πρώτα να υπάρχεις.

Β. Αν υπήρχαν και άλλοι τόσο ικανοί αλλά και " παλαβοί"** συγχρόνως λάτρεις του ατμίσματος, πρόθυμοι να χαραμίσουν εκατοντάδες εργατοώρες, πάμπολλα ξενύχτια, ζεστό χρήμα και κόπο για να φτιάξουν έναν σύλλογο ατμιστών (την ΚΕΑ) (θυμάμαι μήνες κοσκίνιζαν ώσπου να ζυμώσουν, άσε το άλλο, το να ανοίξουν Λ/μο σε τράπεζα και άς είχαν τον [member=7454]Cruiser79[/member] στην ομάδα), τότε ΗΔΗ θα υπήρχαν άλλοι τουλάχιστον τρεις ακόμη σύλλογοι.
Αλλά δεν υπάρχουν και ούτε θα υπάρξουν αν διαλυθεί η ΚΕΑ.
Απλώς θα έχουμε βγάλει τα ματάκια μας μόνοι μας. Δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα το κάνουμε.
** "παλαβοί "= ενθουσιώδεις και επίμονοι. Προς άρσιν πάσης παρεξηγήσεως.

Γ. Οι καπνοβιομηχανίες έχουν ήδη εξαγοράσει σχεδόν όλες τις ατμιστιστικές "βιομηχανίες" . Θα το κάνουν και για αυτές που παρασκευάσουν υγρά. Στην πραγματικότητα αγοράζουν τη φίρμα.
1) Αν ήθελαν να τις εξαφανίσουν ως ανταγωνιστικές των δικών τους καπνικών προιόντων, θα το είχαν κάνει χωρίς την μεσολάβηση και την βαβούρα των κυβερνήσεων. 2) Αν θέλουν όμως να πάρουν αυτές τους καπνιστές που γίνονται ατμιστές , έστω και με τη μορφή POD και προγεμισμένων υγρών, τότε βεβαίως και θα έχουμε εξελίξεις ,από έξω.
Αλλά και από μέσα, Ο Παπαστράτος έχει προσωπικές ισχυρότατες διασυνδέσεις με ΟΛΟΥΣ + τον στρατό του ΣΕΗΤ. Ισως κάνοντας κάποια πράγματα γιαυτόν , μας ωφελήσει  και μας λιγουλάκι.

Δ.  ? ? ?
Ε. Δεν θα συμφωνούσα. Προτίμησα να ακυρώσω μία έξοδο για τσιπουράκι, παρά να ζορίζομαι κάθε μέρα με το δίπλωμα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2019, 03:01 από Π. Γιούρσης »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246252 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572209 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1919 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8061 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122041 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 704 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 413 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326853 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8630 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298038 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827653 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios