vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

89 επισκέπτες, 6 χρήστες
zamploutos, dallaskdp, Doubt, I.P, manoslykos, white varadero

Twitter

"Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος kostas71

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 Σεπτεμβρίου 2011, ημέρα ανεξαρτησίας
Ποσο ομως μπορεις να θεωρησεις το "μικρο χρονικο διαστημα";  10 λεπτα; 1 ωρα; 3 ωρες;

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
οσο ηταν και με το κανονικο τσιγαρο

Αποσυνδεδεμένος kostas71

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 Σεπτεμβρίου 2011, ημέρα ανεξαρτησίας
Μα ενα απο τα πραγματα που θελω να φυγει απο πανω μου, ειναι και η ρετσινια του "κακου καπνιστη". Αν ειναι ακομη να αντιμετωπιζομαι οπως και τοτε που καπνιζα, και να ατμιζω στη παλι στη ζουλα, και εξω στο κρυο,  να το βρασω και να προσπαθησω να το κοψω μια και καλη, η να κατσω σπιτακι μου, για να μη νιωθω τα δολοφονικα βλεμματα στην πλατη μου.

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
δεν υπαρχει καλος η κακος καπνιστης η ατμιστης, υπαρχει ανθρωπος που σεβεται η δεν σεβεται τους γυρω του τις αναγκες η και τους φοβους τους

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
@ελιοτ
ειναι πολύ εύκολο να μην καπνίσουμε γιατί δεν καπνίζουμε, ατμίζουμε.
Ειναι πολύ διαφορετικό και το συγκεκριμένο θέμα έχει την λίστα των δημόσιων
χώρων στους οποίους συγχέουν το ατμισμα με το κάπνισμα .

Το εάν προκαλούμε βλάβη στο εαυτό μας ή όχι είναι προσωπικό θέμα του καθενός μας
και σίγουρα έχουμε κάνει καλό στον ευατό μας κόβοντας το κ.τ

Τώρα σχετικά με το παθητικό ατμισμα οι υπάρχουσες έρευνες λένε ότι δεν υπάρχει,
και το διαπιστώνουμε ατμίζοντας πχ σπίτι μας ότι σε δύο μέτρα δεν μυρίζει τπτ.

Σίγουρα το μέτρο πρέπει να υπάρχει σε όλες τις πράξεις μας αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Αποσυνδεδεμένος kostas71

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 Σεπτεμβρίου 2011, ημέρα ανεξαρτησίας
δεν υπαρχει καλος η κακος καπνιστης η ατμιστης, υπαρχει ανθρωπος που σεβεται η δεν σεβεται τους γυρω του τις αναγκες η και τους φοβους τους

Πατας ομως σε κατι πολυ ευαισθητο και ταυτοχρονα αοριστο. Παρα πολυς κοσμος, συνεχιζει να εχει φοβο ας πουμε για τα wifi και τις επιπτωσεις τους. Αν λοιπον ο διπλανος σου σου την πει διοτι χρησιμοποιεις το tablet σου, η το smartphone σου, πως θα τον αντιμετωπισεις;
Η αναγκη, αλλα και ο σεβασμος, πρεπει να πατα και σε καποιες βασιμες υποψιες, και οχι σε αοριστιες του τυπου "δεν ξερω αν κανει κακο, αρα πιθανως κανει".

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Εαν εχεις ενα μικρο μωρο στο σπιτι, το παιδι σου, ατμιζεις μπροστα του?
Εισαι καλυμμενος με τις μεχρι τωρα ερευνες και το ρισκαρεις?
Αν οχι, μην το κανεις ουτε με τους αλλους ή τουλαχιστον με αυτους που φοβουνται.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
o kostas71 εχει ενα πολυ βασιμο επιχειρημα...
θεωρω πολυ πιο επικυνδινο το κινητο διπλα σε μωρο παιδι...
αλλα δεν εχω δει πολλους γονεις να τους ενδιαφερει αυτο...

ουτε κανεις εχει ενδιαφερθει ποτε αν καθεται διπλα μου και μιλαει στο κινητο του επι μια ωρα, πχ στο κτελ...

και περιπτωντως....εδω υπαρχουν ερευνες που παρουσιαζουν την επικυνδινοτητα του

Εγώ όπου και να  βρεθώ ατμίζω ελεύθερα και χωρίς καμία ενοχή σε αντίθεση με όταν ήμουν καπνιστής. Ατμίζω στο super market, στην τράπεζα και  όχι μόνο στην ουρά αλλά και σε γραφείο φάτσα απέναντι από τον τραπεζικό υπάλληλο που με εξυπηρετεί. Κάποτε σε μια μεγάλη αλυσίδα φούρνων μια υπάλληλος μου έκανε παρατήρηση ότι απαγορεύεται το κάπνισμα.
Της εξήγησα ότι δεν καπνίζω αλλά ατμίζω και αυτό που βλέπει είναι ατμός και δεν υπάρχει απαγόρευση για τον ατμό...μου ζήτησε και συγνώμη, δεν το ήξερα κύριε!!! Σήμερα ήμουν στην Βιοιατρική  του Πειραιά και άτμιζα στην αίθουσα αναμονής!! βέβαια δεν είχε άλλο κόσμο. Οι κοπέλες που εργαζόντουσαν εκεί άρχισαν να με ρωτούν για το ΗΤ και τους έκανα μια μίνι ενημέρωση για τη λειτουργία του τα υγρά που ατμίζουμε και πως τα φτιάχνουμε...
Δεν ξέρω αν είμαι σωστός που λειτουργώ έτσι, απλά νιώθω πως στηρίζω όσο μπορώ  αυτό που με έκανε να κόψω το ΚΤ.
Ελπίζω να μην με διαψεύσει το ΗΤ, ο χρόνος και η αληθινή επιστημονική έρευνα θα το αποδείξει.
Μέχρι τότε θα ατμίζω παντού!!!

Αποσυνδεδεμένος kostas71

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 Σεπτεμβρίου 2011, ημέρα ανεξαρτησίας
Εαν εχεις ενα μικρο μωρο στο σπιτι, το παιδι σου, ατμιζεις μπροστα του?
Εισαι καλυμμενος με τις μεχρι τωρα ερευνες και το ρισκαρεις?
Αν οχι, μην το κανεις ουτε με τους αλλους ή τουλαχιστον με αυτους που φοβουνται.

Πολυ σωστα. Αν εχω μωρο στο σπιτι, θα τηρησω ολους τους κανονες ασφαλειας που πρεπει για το μωρο. Ουτε θα ατμισω διπλα του, ουτε ομως θα εχω το κινητο κοντα του, ουτε το wifi αναμμενο, ουτε θα το βγαλω στον ηλιο να καει το δερματακι του κλπ., γενικως θα συμπεριφερθω με περισσια ευαισθησια σε οτι εχει να κανει με την υγεια του.
Δεν ειναι ομως το ιδιο, με το να κατσεις σε ενα τραπεζι, και να "ενοχλειται" αυτος που ειναι στα 5 μετρα μακρυα σου, επειδη "βλεπει" τον ατμο. Εχεις να κανεις με ενηλικα ατομα, τα οποια καταναλωνουν ολη μερα, καυσαερια, καπνους, ποτα, ξενυχτια, κακο φαγητο, και πιστευει κανεις οτι θα εππηρεαστει η υγεια τους απο τα "καταλοιπα"  του ατμου;
Νομιζω φτανουμε στο αλλο ακρο της υπερβολης.

Συνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος.
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #190 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 15:08 »
Είναι απλό
Για να μην φάτε πόρτα ........ είναι γιατρική  μηχανή για το άσθμα    :angel: :angel:



η πιο ωραια απαντηση που εχω διαβασει.

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #191 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 04:29 »
Ατμιστε ελευθερα με δική σας ευθυνη αρκει να μην εχει παιδακια τριγυρω.

Οχι για λογους υγείας. Το ΗΤ δεν ειναι βλαβερο για τους διπλα.

Απλα νομιζω οτι κανεις δεν θελει σε 5-6 χρονια να βλεπει δημοτικά σχολεία με τα παιδακια να ανταλλαζουν γευσεις μη νικοτινουχες για τα ηλεκτρονικα τους τσιγαρα και να ατμιζουν. Φραουλιτσα ο ένας, RY4 ο αλλος, και γευση καναβης ο τριτος ο θεριακλακος. Και να εχουν και iPhone Junior. Ελεος.

Ειχα παει στο Γαλάτσι σε μια καφετερια πριν 2 βδομαδες και ηρθε ενα παιδακι απο διπλα και μου φωναζε απαγορευεταιιιιιι και εγω του ελεγα οτι ειναι ψευτικο και αυτο συνεχιζε και ελεγε εντελώς χαριτωμενα "δεν ξερω τιποτα, απαγορευεταιιιιι" μεχρι που το μαζεψε ο πατερας του. Μετα σκεφτομουνα να του ελεγε "αυτο που κανει ο κυριος δεν ειναι κακο τσιγαρο εχει και γευση σοκολατα".

Δεν ξερω. Νομιζω οτι δεν πρεπει να προκαλουμε οταν υπαρχουν παιδια τριγυρω.

Οταν δεν υπαρχουν βγαλτε ενα νομο απο το κεφαλι σας (πχ 3697 του 2011) και οποιος σας λεει κατι επικαλεστε τον. Ενηλικος ειναι επιλεγει τι να κανει.

Αν σας την πεσει καμμια αρχή τοτε και εσεις ενηλικοι ειστε. Πραξτε κατα βουληση.

Ετσι το βλεπω πια.


Αποσυνδεδεμένος epimithios

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #192 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 07:38 »
Πάντως το να μην μπορείς να καπνίζεις η να ατιμάζεις  αυτό μου την έδινε κι μου την δίνει, κι ο λόγος δεν είναι  αν ενοχλώ τους γύρω μου η όχι αλλά γιατί δείχνει ένα κοινωνικό  ρατσισμό που διαχωρίζει τους μεν από τους δε,  κι μάλιστα αποπροσανατολίζει την κοινή γνώμη , ο μολυσμένος αέρας που αναπνέουμε , η ραδιενέργεια γύρω μας κι αλλά πολλά που δεν σηκώνει να τα γράψουμε εδώ όχι γιατί μόνο οι κανονισμοί ίσως το απαγορεύουν
Αλλά γιατί δεν φτάνουν ούτε 100 φόρουμ να φτιαχτούν κι να αναλύσουμε  τα πάντα αν γίνεται , όλα αυτά δεν πειράζουν ?
Μόνο αν  ατιμάζεις   σοκολάτα η μακαρονάδα ?  lo

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #193 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 07:57 »
Ο μη καπνιζων εχει δικιο και δικαιωμα στον λιγο πιο καθαρο αερα οπως και να το κανουμε.

Και στο λεει αυτο καποιος που παραμενει ιδεολογικά καπνιστης.

Καλως υπαρχει "ρατσισμος" καπνισματος.

Ο χειροτερος ρατσισμος ειναι η διακριση των ουσιων που εχει μεσα το τσιγαρο ειδικά οταν αυτές ειναι φυσικές αλλα αυτο αφορά άλλα θεματα και οχι το παρον.

Αποσυνδεδεμένος AkisK

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #194 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 18:44 »
Εχει παει καποιος γηπεδο με το ΗΤ και αν ναι περασε κανονικα τον ελεγχο η ειχε προβλημα στο να μπει? Ο αλλος αν δεν ξερει πολλα μπορει να νομιζει οτι ειναι αυτο...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 2 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 13 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 68 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 48 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 248815 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767061 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 177 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181508 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 371 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 337 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573495 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2482 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog