vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

92 επισκέπτες, 10 χρήστες
mfk, Ducati.Jimakos, tony1976, teo77, camber, ZoeM, infernity, Milarepa, mikoufo, takoulas

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #345 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 18:41 »
[member=7454]Cruiser79[/member]: επειδή η καταγωγή μου είναι από καναδά και πάω και έρχομαι ελλάδα... δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα που διαβάζω.. από το θέμα... θα μπορούσα να μάθω αν ισχύει η όχι?

συγγνώμη αλλα με μπέρδεψε αρκετά το θέμα.......

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #346 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 18:46 »
Δεν εχει αλλαξει κατι στα μη νικοτινουχα ακομα. Κυκλοφορουν κανονικα.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #347 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 18:59 »
το γνωριζω αυτο... το θεμα ειναι πως βλεπω sto ecig οτι ξεπουλαει.... και εχει ρίξει της τιμές στα υγρά shake&vape και αρώματα...  :-\


Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #348 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 19:00 »
Εδώ ισχύει ότι συμφέρει μαγαζάτορες -προμηθευτές.
Αυτό δεν τους συμφέρει και άρα δεν θα εφαρμοστεί. :)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #349 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 19:08 »
... το θεμα ειναι πως βλεπω sto ecig οτι ξεπουλαει.... και εχει ρίξει της τιμές στα υγρά shake&vape και αρώματα...  :-\

Μήπως η φατσούλα που ήθελες να βάλεις δεν είναι αυτή...

:-\

αλλά αυτή;

:yahoo:

Είναι γνωστό πως είμαστε γκρινιάρης λαός αλλά να δυσφορούμε επειδή έπεσε η τιμή σε προϊόντα που αγοράζουμε τακτικά, ε αυτό με ξεπερνάει λιγάκι...


Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #350 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 21:32 »
[member=13885]cpbaroque[/member]: οχι....  σε διαβεβαιώνω πως δεν χαίρομαι καθόλου μόλις είδα μείωση των τιμών από ecig... 

κατι μου λεει οτι ότι η καπνοβιομηχανίες πάνε να καταστρέψουνε τα ηλεκτρονικά τσιγάρα..... η πρώτη ηλιθιότητα με το TPD έγινε... ok βρέθηκε η λύση με τα shake&vape τώρα τόσο δύσκολο είναι νομίζεις να καταφέρουνε να κάνουνε και αυτό...?  τα λεφτά μονο που δίνουνε για να καταφέρουνε αυτό που θέλουνε είναι πολλά.....!!  πιστεύω πως σύντομα ίσος βλέπουμε υγρά μονο με νικοτίνη εκτος από τα herbs.... και είμαι για κάποιο λόγο τόσο σίγουρος ότι τα αρώματα θα περιέχουνε νικοτίνη ....

πραγματικά έκανα αμάν να κόψω την νικοτίνη.... και ήθελα απλά σαν άνθρωπος και εγώ να απολαμβάνω με τον καθημερινό μου καφέ και το ποτό μου το ηλεκτρονικό με 0mg νικοτίνη.....

μπράβο Eλλάδα...!!!

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #351 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 21:42 »
μάλλον κατι σου εχει ξεφυγει....τελος παντων,
φυσικα και θα μπορείς να απολαμβάνεις υγρο χωρις νικοτίνη, βασικά δεν το κοβει κανεις αυτό.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #352 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 21:46 »
Εγώ έπαψα να ανησυχώ όταν διαπίστωσα ότι μόνο η e-cig έριξε τις τιμές και έψαξα να βρω τις γεύσεις που μου ταιριάζουν.

Δεν μπορώ να σου πω να κοιμηθείς ήσυχος ... αλλά αφουγκραζόμαστε την αγορά  :)

Όσο για τα μηδενικά υγρά δε θα ανησυχούσα τόσο. Μηδενικές βάσεις "υπάρχουν"!




Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #353 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 22:22 »
Παράθεση
[member=7454]Cruiser79[/member][/color][/url]: Δυστυχώς όμως, από τη στιγμή που κάτι τέτοιο αποτελεί μέρος εγκυκλίου, οι αρχές είναι υποχρεωμένες να την εφαρμόσουν. Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει επιβάλλουν κυρώσεις στον επαγγελματία (εισαγωγέα ή παραγωγό) που διαθέτει τέτοια προϊόντα χωρίς κοινοποίηση. Και αυτός ο επαγγελματίας, δικαιούται (επιβάλλεται κατά τη γνώμη μου) να προσφύγει εναντίον τέτοιων κυρώσεων. Και άποψή μου είναι ότι θα δικαιωθεί πανηγυρικά.
Και αν υποθεσουμε ότι το κανει, και εχει την υπομονη και το χρήμα να περιμενει 2-3 χρονια πχ για να δικαιωθεί, και ας πουμε ότι δικαιώνεται, μεχρι τότε

α) παρα πολλοι θα εχουν εγκαταλείψει το ατμισμα ιδιως παλιοτεροι που βασιζονται στο snv/diy κτλ
β) παρα πολλοι επαγγελματιες θα κλείσουν λογω μικρου κυκλου εργασιών

δικαιολογεί πχ αγωγη για "διαφυγόντα κερδη" η δικαίωση?
η δικαίωση καταργεί τη εγκύκλιο?
αφου η εγκυκλιος δεν δεμευει τον πολίτη, για ποιό λογο ο πολίτης είναι υποχρεωμενος να εφαρμόσει αυτό που θα του πει βασει της εγκυκλιου η υπηρεσια?
αν δεν την καταργεί την εγκυκλιο μπορεί ο επαγγελματιας να τριψει στη μουρη του υπάλληλου τη δικαστική απόφαση (οταν καθαρογραφεί, βαλε +6-12 μηνες αν δεν εχεις καποιον εκει μεσα να το προωθησει) η θα ξαναφαει τις ιδιες κυρώσεις?

Δεν κατόρθωσα να βγαλω πλήρως ακρη απο όσα εχω διαβασει (και αυτό είναι και παγια τακτικη του Ελληνικου κρατους εδω και 200 χρονια και μην βιαστει κανεις να μου πει πως κανω πολιτικη η κομματικη συζήτηση, γι αυτη μου την αποψη, ειναι κλασσικο πραγμα στην ελλαδα η εγκυκλιος να λεει τα αναποδα η πολυ διαφορετικά πραγματα απο το νομο και αυτό γινεται ηθελημενα) , ομως ενα ξερω:

Εάν τελικα απομεινουν για τον ένα η τον άλλο λογο μπουκαλακια των 10 ml με ελαχιστη τιμη τα 3.5 ευρω/μπουκαλακι αλλα τα καπως της προκοπης να κανουν απο 6 και πανω, εγω θα κοψω οριστικα το ατμισμα (και οποιαδηποτε άλλη σχεση με νικοτινη φυσικά).

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #354 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2018, 16:31 »
[member=18631]Mr.R0bot[/member]

Αν έβγαλες όλα αυτά τα συμπεράσματα από την απόφαση ΜΙΑΣ εταιρείας να ξεστοκάρει (που μπορεί να το κάνει για τον οποιονδήποτε λόγο, πχ ανανέωση ποικιλίας), μάλλον κάτι δεν σκέφτεσαι σωστά. Από όσο γνωρίζω, όλες οι άλλες επιχειρήσεις, μέλη ή όχι του ΣΕΕΗΤ, έχουν ξεσκιστεί να φέρνουν νέα SnV. Γεγονός που διαψεύδει μια πρόβλεψη που είχα κάνει όταν πλησίαζε η έναρξη εφαρμογής της TPD, ότι δηλαδή θα μειωνόταν σημαντικά η ποικιλία. Το φαινόμενο SnV ή όπως αλλιώς το λένε, δεν θα μπορούσα να το είχα προβλέψει στα μέσα του 16. Άλλωστε μιλάμε για μια εταιρεία η οποία μέχρι κάποια χρόνια πριν, εμπορευόταν μόνο τα δικά της υγρά, αρώματα και βάσεις. Με τον ιδιοκτήτη της εταιρείας μιλήσαμε αρκετή ώρα πέρυσι στη Θεσσαλονίκη, και μπορώ να σε βεβαιώσω ότι ξέρει τι κάνει, πότε το κάνει και γιατί το κάνει.

[member=415]panos[/member]

Για κινήσεις, αγωγές κλπ τα οποία δύναται να κάνει κάθε θιγόμενος, υπάρχουν άριστα εξειδικευμένοι νομικοί, σίγουρα πολύ πιο κατάλληλοι από εμένα για να συμβουλέψουν τους επιχειρηματίες. Το σίγουρο είναι ένα: ο πολίτης έχει την υποχρέωση να υπακούει στο Νόμο. Και αυτή τη στιγμή, δεν υπάρχει κανένας Νόμος ο οποίος να απαγορεύει την εμπορία υγρών, αρωμάτων, SnV χωρίς Νικοτίνη. Κοτζάμ  Ν.4419 με ένα κάρο περιορισμούς και απαγορεύσεις, όλο και κάπου θα το ανέφερε.

Η υπηρεσία, δεν θα πει σε κανέναν να εφαρμόσει κάτι. Θα κάνει τον έλεγχό της και θα επιβάλλει ότι κυρώσεις επιβάλλουν οι εντολές που έχει. Μετά, αναλαμβάνουν οι δικηγόροι. 

Επιπλέον τυχαίνει να γνωρίζω ότι σχετικά πρόσφατα, πολλές επιχειρήσεις ειδών ατμίσματος στη Θεσσαλονίκη δέχτηκαν επίσκεψη από συνεργεία του ΓΧΚ τα οποία πραγματοποίησαν δειγματοληπτικούς ελέγχους. Δεν κόπηκε κάποιο πρόστιμο. Περισσότερες λεπτομέρειες θα γνωρίζω την επόμενη εβδομάδα που θα βρίσκομαι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #355 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 14:38 »
Κοινοποίηση εγκυκλίου ΑΑΔΕ προς τελωνειακές αρχές σχετικά με το Η/Τ.

Σήμερα διάβασα αυτό και ποστάρω το λινκ προς ενημέρωση.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/225549/apagoreyetai-i-polisi-kai-i-eisagogi-ygron-ilektronikoy-tsigarou-xoris-nikotini

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #356 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 14:49 »
Ανάθεμά με αν καταλαβαίνω γρυ... :wall:

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #357 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 14:55 »
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω, είναι ότι θα φορολογηθεί ότι τους έχει ξεφύγει μέχρι τώρα.Το λέει με άλλα λόγια στο άρθρο."Απαγόρευση εισαγωγής,διάθεσης,πώλησης των αντίστοιχων προιόντων,ώσπου να νομοθετήσει το υπουργείο!

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #358 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 18:11 »

Παράθεση
2. Απαγόρευση χωριστής πώλησης υγρών για ιδιοπαρασκευή υγρών αναπλήρωσης (Do it yourself/Mix & Vape) ΢το κεφάλαιο Α της κοινοποιούμενης εγκυκλίου αναφέρεται ρητά ότι εμπίπτει στις απαγορευτικές διατάξεις του νόμου κάθε πώληση ξεχωριστά υγρών που προορίζονται για ιδιοπαρασκευή υγρών επαναπλήρωσης. ΢τις περιπτώσεις αυτές, πέραν των σοβαρών κινδύνων για την υγεία που εγκυμονεί η εν λόγω πρακτική, υφίσταται και ζήτημα παράβασης διατάξεων αρμοδιότητας της τελωνειακής υπηρεσίας καθώς και ενδεχόμενο μη διασφάλισης των δημοσίων εσόδων. Ειδικότερα, η χωριστή πώληση από τα καταστήματα λιανικής πώλησης των πρώτων υλών, οι οποίες δεν υπόκεινται σε φόρο κατανάλωσης, με σκοπό την ανάμειξή τους και την ιδιοπαρασκευή υγρών αναπλήρωσης ηλεκτρονικού τσιγάρου συνεπάγεται απώλεια εσόδων από τη μη είσπραξη του φόρου κατανάλωσης που επιβάλλεται στα προϊόντα στης περίπτωσης α) της παραγράφου 1 του άρθρου 53Α του ν.2960/01. 

https://diavgeia.gov.gr/doc/7%CE%94%CE%9F%CE%A746%CE%9C%CE%A03%CE%96-%CE%9D4%CE%98?inline=true

Η υγεία πάνω απ΄όλα!!

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #359 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 20:21 »
Άρχισαν τα όργανα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 499907 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12252 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4945 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos