vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

101 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Blackwolf, TasMan, Milarepa, 4son, mathimatikos1966

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος raniatarzan

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #975 στις: Μαΐου 04, 2016, 14:16 »
Καλημέρα. Να γράψω και εγώ την μέχρι τώρα τρίμηνη εμπειρία μου.
Καταρχάς έχω κόψει από την πρώτη ημέρα εντελώς το κτ. Μαχαίρι.
Παρενέργειες όμως έχω αρκετές.
Ματώνουν τα ούλα μου με το παραμικρό, και μιλάω κατά το πλύσιμο των δοντιών. Σταμάτησα να χρησιμοποιώ οδοντικό νήμα γι'αυτό το λόγο και σήμερα το απόγευμα έχω ραντεβού στον οδοντίατρο. Επίσης η γυναίκα μου συνεχώς παραπονιέται ότι μυρίζουν πολύ έντονα τα χνώτα μου, ενώ πριν δεν το έκανε.
Και το χειρότερο είναι κάποιες ημέρες έχω έντονο κνησμό στο κεφάλι και στο πρόσωπο στο μέρος των φαβοριτων.
Αυτά.

sent from my Amstrad CPC6128

Καλησπέρα . Τελικά τι έγινε με τα ούλα σου? Εγώ κάνω εδώ κ λίγους μήνες . Ομολογώ ότι μερικές φορές το υγρό ανεβαίνει απ το στόμιο κ πέφτει στο στόμα μου. Και συγκεκριμένα στα σημεία των δοντιών στα οποία έχω τώρα μεγάλο πρόβλημα. Πόνος , στην αρχή αίμα τώρα έχουν ασπρίσει κ έχουν κ "υφίζηση" . ή κάπως έτσι...έχουν "κάτσει δηλ. τα ούλα κ έχει αποκαλυφτεί μεγάλος μέρος απ το δόντι. 
Παλιά είχα κάνει θεραπεία για περιοδοντίτιδα.
Τώρα έκλεισα ραντεβού με οδοντίατρο. Κάτι μου λέει ότι το υγρό αναπλήρωσης την έκανε τη ζημιά.
Εσύ έβγαλες κανένα συμπέρασμα?

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #976 στις: Μαΐου 04, 2016, 14:26 »
Ο καπνος εχει αιμοστατικές ιδοτητες. Τωρα που δεν καπνιζεις και τα ουλα έζουν επανελθει σιγα- σιγα στην προτεραία κατασταση ,επανεμφανησθηκα η ευαισθησια; τους. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος raniatarzan

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #977 στις: Μαΐου 04, 2016, 14:33 »
NAI..τώρα εμφανίστηκε...αλλά δεν είναι ότι ματώνουν...είναι σχεδόν νεκρά πλέον...κ 2-3 τσιγάρα τα κάνω μέσα στη μέρα..(κανονικά)
Νομίζω ότι φάνηκα πολύ επιπόλαια όταν εισερχόταν το υγρό αναπλήρωσης στο στόμα μου...

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #978 στις: Μαΐου 04, 2016, 15:10 »
Αυτο να το προσέξεις πολυ άσχημο το υγρό στο στόμα το λενε και στις οδηγίες. Δεν λεμε να το πιείς που εκει πας κέντρο κατευθείαν αλλα ακομη και μικρή ποσότητα δεν ειναι καλο.. Αν εχεις κατι νεότερο πες μας



Sent from my iPhone using Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2016, 15:23 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος raniatarzan

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #979 στις: Μαΐου 04, 2016, 15:31 »
Θα σας ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #980 στις: Μαΐου 04, 2016, 15:33 »
Αναγκαιες οι προφυλαξεις, αλλα να μην υπερβαλουμε κιολας δημιουργώντας λαθος εντυπωσεις. Λιγη ποσοτητα υγρου στο στομα δεν σημαινει και τιποτα σοβαρο. Η νικοτινη που περιεχει ειναι απειροελαχιστη ενω τα υπολοιπα υλικα ειναι ολα βρωσιμα χωρις κανενα κινδυνο. Οποτε ναι στις προφυλαξεις, οχι στις υπερβολες :) .

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #981 στις: Μαΐου 04, 2016, 17:29 »
Τα ουλα ματωνουν και εμένα. Δεν είχα πρόβλημα spitback ποτέ. Πιστεύω είναι η απώλεια των αιμοστατικών ιδιοτήτων του καπνού. Μπορείς να βάλεις αλάτι στην οδοντοβουρτσα σου. Αυτό με τον καιρό θα αναγκάσει τα ουλα σου να σφιξουν. Στις αρχές ήμουν λες και έφαγα μπουνιά. Σιγά σιγά έστρωσε. Πλέον μετά από 2 + χρόνια στον ατμο, ελάχιστη αιμορραγία διότι δεν είμαι αρκετά συνεπής με την οδοντοβουρτσα.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #982 στις: Μαΐου 04, 2016, 18:51 »
Δεν λεμε να το πιείς που εκει πας κέντρο κατευθείαν αλλα ακομη και μικρή ποσότητα δεν ειναι καλο..

αν ηταν με μερικες σταγονες γλυκερινης και ιχνη νικοτινης να πηγαιναμε στο νοσοκομειο τοτε την κοκα κολα θε επρεπε να την πινουμε φοροντας τα καλα μας και αφου εχουμε κανει τη διαθηκη μας εξω απ το γραφειο τελετων της γειτονιας μας  :laugh1:.

μ αυτο δε θελω βεβαια να πω οτι δεν ειναι κακο να πανε τα υγρα στο στομα μας (τουλαχιστο τα νικοτινουχα) εννωειται το σωστο ειναι να μην ερχομασταν σε καμια επαφη με τη νικοτινη, δεν ειναι κατι χρησιμο για κανεναν οργανισμο (αντιθετα ειναι δηλητηριο που παραγουν καποια φυτα για να προστατευονται) -αλλα ελα ντε που εχουμε αυτο τον εθισμο- αλλα μη το τεντωνουμε κι ολας και βλεπουμε φαντασματα εκει που δεν υπαρχουν...



NAI..τώρα εμφανίστηκε...αλλά δεν είναι ότι ματώνουν...είναι σχεδόν νεκρά πλέον...κ 2-3 τσιγάρα τα κάνω μέσα στη μέρα..(κανονικά)
Νομίζω ότι φάνηκα πολύ επιπόλαια όταν εισερχόταν το υγρό αναπλήρωσης στο στόμα μου...
Το θεμα με τα ουλα και τα δοντια δεν εχει σχεση με το ΗΤ αλλα με τη διακοπη του τσιγαρου οπου εμφανιζονται προβληματα που προ-υπηρχαν αλλα το ΚΤ τα κρατουσε σε διαρκη συντηρηση  (ναι εχει και καποια θετικα ο καπνος). Θα σου πει κι ο οδοντιατρος σχετικα (οπως μου πε κι εμενα ο δικος μου, και 2-3 τσιγαρα τη μερα δε κανουν απολυτως τιποτα, γιατι κι εγω το ιδιο ειχα πει :tongue_smilie:)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2016, 19:00 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #983 στις: Μαΐου 04, 2016, 19:57 »
Εγώ έπειτα από 4 μήνες ατμισματος έχω βγάλει σπυράκια μικρά με πύον στο τελείωμα των ρουθουνιών εξωτερικά και λίγο πιο κάτω προς το στόμα στην περιοχή του μουστακιού. Είναι αρκετά ενοχλητικά. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο η έχει να κάνει με pg vg η κάποιο υγρό αν και δε κάνω κάποιο σταθερό.

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #984 στις: Μαΐου 04, 2016, 22:10 »
Πρων καπνιστης στριφτου μονο τα ΣΚ και λιγου καπνου πιπας και με καλο ουισκι κανα Cohiba.
Ατμισμα ξεκινησα 5 μηνες περιπου εχω δοκιμασει παρα πολλα υγρα και κυριως τα gourmet αμερικανικα κτλ.
Παρολο τα πουρα πιπα κτλ  τα  πανω απο 3 mg νικοτινη μου τσιτωνει τον λαιμο και βεβαια οσο πιο αερατος ο ατμο τοσο λιγοτερη νικοτινη γινεται ανεκτη εως και μηδεν ομως ειναι κατι λογικο.
Αυτο ομως που με εχει ψιλοξενερωσει ενω λατρευω το χομπι ειναι οτι στα αρωματικα υγρα halo-FP - Odin - Cosmic Fog etc εχω πολυ ψιλα σπυρακια στο κουτελο σαν  αλλεργια και κοκινιλες μικρες.
Κανοντας σκετη Vg βαση η Net υγρα πχ black note βλεπω πιο ηρεμο το προσωπο.
Εσεις εχετε στο δερμα προσεξει κατι αναλογο? Το αποκορυφωμα ηταν πρηξιμο πισω απο τα ματια πριν μια εβδομαδα αλλα ο γιατρος με καθυσηχασε λεγοντας αλλεργια της εποχης αλλα μου πε κ ενα μπορει να ειναι κ απο το η.τ αρωματα συστατικα.Εκεινες τις ημερες εκανα odin 101.
Αυτο που θελω να πω ειναι
 οτι πρεπει οι εταιρειες να αναγραφουν ολα τα συστατικα και ισως να εκαναν allergy tests οπως τα καλλυντικα κτλ
Και σε reviewers αλλα κ σε αλλους σε καταστηματα θα μπορει να προσεξετε οτι εχουν κοκκινιλες στο κουτελο ενω τα σκασμενα δακτυλα ειναι πολυ συνηθες απο aresmares εως reviewers εξωτερικου
Αυτα σαν παρατηρησεις

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #985 στις: Μαΐου 04, 2016, 22:19 »
Σε μένα, εκτος της ουλίτιδας που ήδη το περίμενα γιατι το διάβασα εδώ, εμφανίστηκε έντονη υπνηλία.
Επίσης τεράστια επιθυμία για γλυκά, που δεν την είχα παλιότερα, εξακολουθώ να τρώω σαν να μην υπάρχει αύριο.
Εχει κανας άλλος υπνηλία ή να αναζητήσω αλλου τα αίτια;

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #986 στις: Μαΐου 04, 2016, 22:26 »
Τιποτα φοβερο με πιανει πονοκεφαλος μετα απο συνεχομενη χρηση για πολυ ωρα και το οτι στεγνωνει το στομα αν κ εχει ηδη αναφερθει . Αρα το ατμισμα βοηθαει κ στν σωστη ποςοτητα προσληψης νερου! 

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #987 στις: Μαΐου 04, 2016, 22:44 »

Εχει κανας άλλος υπνηλία ή να αναζητήσω αλλου τα αίτια;

Ίσως στο επάγγελμα μας; Λεω τωρα.. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #988 στις: Μαΐου 04, 2016, 23:47 »
Πρων καπνιστης στριφτου μονο τα ΣΚ και λιγου καπνου πιπας και με καλο ουισκι κανα Cohiba.
Ατμισμα ξεκινησα 5 μηνες περιπου εχω δοκιμασει παρα πολλα υγρα και κυριως τα gourmet αμερικανικα κτλ.
Παρολο τα πουρα πιπα κτλ  τα  πανω απο 3 mg νικοτινη μου τσιτωνει τον λαιμο και βεβαια οσο πιο αερατος ο ατμο τοσο λιγοτερη νικοτινη γινεται ανεκτη εως και μηδεν ομως ειναι κατι λογικο.
Αυτο ομως που με εχει ψιλοξενερωσει ενω λατρευω το χομπι ειναι οτι στα αρωματικα υγρα halo-FP - Odin - Cosmic Fog etc εχω πολυ ψιλα σπυρακια στο κουτελο σαν  αλλεργια και κοκινιλες μικρες.
Κανοντας σκετη Vg βαση η Net υγρα πχ black note βλεπω πιο ηρεμο το προσωπο.
Εσεις εχετε στο δερμα προσεξει κατι αναλογο? Το αποκορυφωμα ηταν πρηξιμο πισω απο τα ματια πριν μια εβδομαδα αλλα ο γιατρος με καθυσηχασε λεγοντας αλλεργια της εποχης αλλα μου πε κ ενα μπορει να ειναι κ απο το η.τ αρωματα συστατικα.Εκεινες τις ημερες εκανα odin 101.
Αυτο που θελω να πω ειναι
 οτι πρεπει οι εταιρειες να αναγραφουν ολα τα συστατικα και ισως να εκαναν allergy tests οπως τα καλλυντικα κτλ
Και σε reviewers αλλα κ σε αλλους σε καταστηματα θα μπορει να προσεξετε οτι εχουν κοκκινιλες στο κουτελο ενω τα σκασμενα δακτυλα ειναι πολυ συνηθες απο aresmares εως reviewers εξωτερικου
Αυτα σαν παρατηρησεις
Για τις αλλεργίες... δυστυχώς μόνο εάν είσαι αλλεργικός σε κάτι το καταλαβαίνεις... Τα αλλεργιογόνα τεστ είναι ατελείωτα και χρονοβόρα... Επίσης που να γίνουν δοκιμές; Σε ζωάκια; Και δεν πρόκειται για φάρμακο που σώζει ζωές... Κάποιοι θα πουν βέβαια ότι είναι.Δεν ξέρω...
Αυτό που προτείνεις βέβαια είναι το πιο λογικό. Να αναγράφουν οι εταιρείες τα συστατικά. Πολλές δεν αναγράφουν ούτε την αναλλγία pg/vg...
Όσο για  τις παρατηρήσεις για τους ρεβιουερς...ξέρεις τι δουλεια κάνουν αυτοί  πέρα ετου ρεβιου; τι στυλ ζωής έχουν; 
Χρειάζονται πολλές έρευνες με επιστήμονες,εργαστήρια,αναλύσεις,ερωτηματολογια. Ποιός θα πληρώσει για όλα αυτά όταν αυτό που ψάχνει είναι το γρήγορο υπερκέρδος; 
 Βαδίζουμε ή μάλλον ατμίζουμε σε λίγο θολά νερά... Αλλά ο καθένας έχει την ευθύνη των πράξεών του σωστά;

 Έχω η.τ. κοντά 6 μήνες και εκτός απο άφθρες όταν έκανα με ατσάλινο επιστόμιο δεν είχα άλλες διακριτές παρενέργειες. Με το κοκκάλινο που πήρα όλα μια χαρά αλλά θέλει προσοχή γιατί σπάει και δεν το βρίσκεις εύκολα.
Τα υπολοιπα θα φανούν στη νεκροψία...χεχε😁


Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #989 στις: Μαΐου 05, 2016, 00:08 »
Tα κινεζικα e-shop fasttech,. 3Fvape κ.λ.π , είναι γεμαατα από επιστόμια από ότι υλικό θελεις και κοκαλινα και γιαλινα και από ότι υλικό θέλεις και μαλιστα πάμφθηνα . Δεν υπάρχει λόγος να τα χρυσοπληρωκαι να ταχρυσοπληρώνει καποιος ....:bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12060 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499605 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos