vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

102 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #555 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 12:48 »
Αν επιμείνει τότε να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι. Μια πλήρης εξέταση μάλλον θα εντοπίσει πιο συγκεκριμένα το πρόβλημα (λέω μάλλον γιατί μπορεί απλά να καταλήξεις στο ότι έχεις κόπωση και να ξεκουράζεις τις φωνητικές χορδές σου). Το να μιλάς χαμηλόφωνα ήδη βοηθά, όπως και το να μην πολυμιλάς όταν δεν χρειάζεται.
Ηθοποιοί, τραγουδιστές, καθηγητές, τηλεφωνητές, στρατιωτικοί, εργαζόμενοι σε χώρο με θόρυβο που χρειάζεται να μιλάν δυνατά, δικηγόροι, είναι μεγάλη η γκάμα των επαγγελμάτων που μπορεί να κουράσει αρκετά την φωνή. Πάντως όλο και θα έχεις κάποιον άνθρωπο στη ζωή σου που θα χαίρεται να του ψιθυρίζεις!  ;) :D

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #556 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 13:32 »
 Για τον φίλο που πάσχει από Γαστροισοφαγική Παλινδρόμιση , να πω ότι πάσχω και εγώ και είμαι πολύ ευαίσθητος σε πολλά πράγματα τα οποία καταλαβαίνω αμέσως ότι  ερεθίζουν το πρόβλημα.


Το Η.Τ. δεν με ερθίζει καθόλου ποτέ και κάνω 100% VG.


Η μείωση της νικοτίνης μπορεί να προκαλέσει άγχος και αυτό είναι νούμερο ένα λόγος να αυξηθεί η παραγωγή γαστρικών υγρών.


Να προσέχεις , ειδικά μερικά πράγματα  προκαλούν έντονο πρόβλημα : οι καφέδες , η σοκολάτα , το φύλλο κρούστας, το κόκκινο κρασί και το να φας ή να πιείς οτιδήποτε 2-3 ώρες πριν κοιμηθείς.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #557 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 14:11 »
Και εγώ στα 45 μου πρώτη φορά το παθαίνω, γι αυτό απόρρησα. Και δεν θυμάμαι αν έκανα καμιά χαζομάρα με τους γιούς μου, και ούρλιαξα σαν ντεθάς πάνω στο τσακίρ κέφι για να τους ροκάρω στον τοίχο, και "στραμπούληξα" τις χορδές. Θα δω, θα περιμένω ακόμη λίγο, και μετά θα το προχωρήσω παραπέρα.
Αν το έχεις και αύριο βράδυ, τη Δευτέρα στο γιατρό. Πιθανός πολύποδας (ο κάλος που λέει ο κρητικός).
Καλύτερα να πας χωρίς να είναι απαραίτητο, παρά να είναι απαραίτητο και να μην πας.

Αποσυνδεδεμένος Moviemakergr

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #558 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 07:24 »
Ως brand new ατμιστής (ημερών) επιτρέψτε μου να παραθέσω κάποιες υποκειμενικές παρατηρήσεις.
Κατά την δική μου άποψη που έχω σχηματίσει μέχρι στιγμής,αφουγκραζοντας τον οργανισμό μου,και ακούγοντας,διαβάζοντας ρωτώντας χρήστες,
παρατηρώ μια διάθεση να τα ρίξουμε όλα στο κόψιμο του τσιγάρου.
Μα ξεχνάμε ότι το τσιγάρο από μερικούς ανθρώπους κόβεται και μαχαίρι χωρίς την επόμενη μέρα να ατμισουν ,τότε λοιπόν τι συμπτώματα έχουμε ?
Εκνευρισμό,αλλαγή της αρτηριακής πίεσης,λίγο παραπάνω αίμα στα ούλα,φλέματα που έρχονται και στενότερη σχέση με το ψυγείο.(αν ξεχνάω κάτι συγχωρέστε με)
Ότι άλλο σύμπτωμα λοιπόν έχει κανείς με το ατμισμα και για πρώτη φορά προέρχεται από αυτό καθ'αυτο και όχι από την διακοπή καπνίσματος.
Ο λόγος πιστευω όμως ότι δεν είναι στο ατμισμα,δηλαδή δεν θεωρώ το ατμισμα μια βλαβερή συνήθεια.
Πιστεύω ότι είναι οι λάθος οδηγίες που σου δίνονται,όταν το ξεκινάς,μιλάμε για μια εντελώς προσωπική υπόθεση (το ατμισμα του καθενός) κ πολύ περισσότερο για ένα προσωπικό "μέτρο" άρα οι οδηγίες που σου δίνονται από κάποιον που ατμιζει πάνω από 6 μήνες είναι στην πλειονότητα  λάθος.
Ολοι δε,είναι διατεθειμένοι να βοηθήσουν αλλα σχεδόν κανείς δεν ειναι διατεθειμένος να κατσει δίπλα σου,να σου δείξει 5 πράγματα με υπομονή και να σου στήσει το μηχανάκι και να σου πει να,κάπως εστι πρέπει να ατμιζει..

Κατά την ταπεινή μου άποψη λοιπόν,
Η οδηγία πάρε ψήλη νικοτίνη γιατί κάπνιζες πολύ είναι λάθος,και ο λόγος η διαφορετικότητα του μέσου που στην μεταφέρει.
Κατα την δικη μου φρέσκια άποψη η νικοτίνη σε κάποιον που ξεκινάει δεν πρέπει να είναι πάνω από 0.6 καλύτερα να ζοριστεί λιγο παραπάνω παρα να λάβει περισσότερη εθιστική νικοτίνη,νομίζω οτι ολοι θέλουμε να ξεφύγουμε απο τον εθισμό της,και οχι απλά να αλλάξουμε τον τρόπο..
Η δευτερη λάθος οδηγια που ελαβα ειναι πήγαινε και δοκίμασε οσες πιο πολλές γευσεις μπορείς,με αποτέλεσμα ως νέος ατμιστης να καταπονήσει κανείς την στοματική του κοιλότητα ενδεχομένως κ λαιμό στομάχι,γιατί άλλος ο τρόπος του καπνίσματος και άλλος ο τρόπος του ατμισματος.
Η άποψη μου εδω είναι κάποιος να δοκιμάζει γεύσεις οταν είναι ακόμα καπνιστής,χαλαρα,2 φορές την εβδομαδα,και όποια του αρέσει πολύ,να την σημειώνει η ακομα να την αγοράζει.. οχι πανω από 2-3 γεύσεις την μερα για δοκιμή.. εδω υπάρχει μια σχολή που λεει οτι ως καπνιστής δεν έχεις την σωστή γεύση,και έχει δίκιο,αλλα ρε φίλε με αυτή την γεύση θα ξεκινήσω το ατμισμα,ασεμε να το κάνω λοιπόν και μετά θα γίνω και .. γευσιγνώστης..

Γιατί τα γράφω όλα αυτά και έχω βγει και εκτός τοπικ,γιατι όλα αυτά έχουν να κάνουν με όλα αυτά που διάβασα πιο πάνω..
Γιατί υπάρχει μια οδηγία που δεν ειναι γραμμένη πουθενά αλλά συνεχώς αιωρείται "πάρε αυτά και πλακώσου στο ατμισμα και θα ξεφύγεις από το ταμπού πλέον τσιγάρο το οποίο όμως ταμπού σε συντρόφευε καμιά 25+ χρόνια.. γι'αυτο ας αφήσουμε τους αφορισμούς,ολοι ξέρουμε ποσο βλαπτική και απαράδεκτη συνήθεια ήταν,αλλα μην το κανουμε σαν την γκόμενα που την είχαμε θεό και μόλις χωρίσαμε αρχίζουμε το μπινελίκι..

Εγώ έχω μάθει από παιδί να αφουγκράζομαι τον οργανισμό μου.. το σημειώνω μιλάω για τον δικό μου οργανισμό.
Όποιος λοιπόν έχει κάποιου είδους ενοχλήσεις ερωτήματα γύρω από το ατμισμα ας σκεφτεί..
α) τι σχέση είχα πριν με τα PG και VG ?
b) αυτή η σχέση η όποια σε τι ποσότητες ήταν και με τι τρόπο λήψης ?
c) αρα μήπως πρεπει σταδιακά να δώσω στον οργανισμό μου κατι καινούριο και οχι σε μεγάλες ποσότητες και ξαφνικά ?
d) έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για την καινούρια μου συνήθεια ώστε να μου παρέχει ασφάλεια και οχι ανασφάλεια για αυτό που κάνω ?
e) το να κάνω την 25 χρόνια συνήθεια μου ταμπού με βοηθάει κάπου η με εξωθεί να πέσω με τα μούτρα στην καινούρια μου ?
Τροφή για σκέψη,και τίποτα παραπάνω.

Για τον φίλο με τα προβλήματα στο στομάχι,και την "γαστροοισοφαγικη παλινδρόμηση"
εχω ακριβώς το ιδιο,περα απο τις τροφές που ξέρεις οτι σου κάνουν κακό,και οτι δεν πρέπει να ξαπλώνεις μετα τα γεύματα αμέσως,
βοηθαει και μιση κουταλιά μελι οταν αρχισεις να νιώθεις την πρώτη καούρα,η πριν πέσεις στο κρεβάτι.Στις κρίσεις τα ξέρεις losec και άγιος ο θεος.

Για τους νεους χρήστες όπως εγώ,μια βάση PG/VG με λιγη γεύση μέσα από το άρωμα που σας άρεσε και έχετε επιλέξει 0.6 νικοτίνη και κάτω, νομίζω θα σας βάλει ομαλά,στην καινούρια σας σίγουρα πιο υγιεινή συνήθεια.. ενας δεύτερος ατμοποιητης με σκέτη βάση για εναλλαγή θα σας βοηθήσει ακόμα περισσότερο,τις πρωτες 15 μέρες.
Συχνά γεύματα και προσεγμένη διατροφή θα βοηθήσουν και το στομάχι σας να δεχτεί πιο όμορφα την αλλαγή που αποφασίσατε να του επιβάλετε,και να μην πάρετε βάρος.

Συγνώμη για την κατάχρηση στο #1ο post μου σας υπόσχομαι να μην επαναληφθεί..  ::)


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2015, 07:30 από Moviemakergr »

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #559 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 09:30 »
Καλώσήρθες και καλά ατμίσματα. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο "ξεκινάω από τη μικρότερη αναλογία γιατί ο σκοπός είναι η μέιωση της νικοτίνης". Ο σκοπός είναι το κόψιμο του τσιγάρου. Όταν κόβεις το τσιγάρο και πάς στο άτμισμα είναι σχεδόν δεδομένο ότι θα πέσεις με τα μούτρα. Λίγοι είναι αυτοί που κόβουν το τσιγάρο με τη μία, γι'αυτό εξάλλου βλέπεις και πολλούς να καπνίζουν και να μην το κόβουν. Ειδικά άν ξεκινήσεις με νικοτίνη μικρότερη από αυτή που έκανες μέσα στη μέρα, δεν θα σε καλύπτει και μπορεί να ξαναπάς στο κ.τ. Υπάρχει φόρμουλα που υπολογίζεις χονδρικά πόσο θές μέσα στην μέρα. Από και και πέρα βέβαια είναι στον καθέναν τί τον καλύπτει και τι βρίσκει πολύ η λίγο. Και είναι τόσο εξατομικευμένο που άλλος θέλει throat hit, άλλος δεν τον πειράζει. Εγώ όταν ξεκίνησα ας πούμε δεν μπορούσα να κάνω υγρά με πολύ vg, δεν είχαν χτύπημα και γιατί μου φαίνεται ότι η πολύ vg με μπουκώνει. Υπάρχουν κάποια guidelines και αυτά ακολουθούμε και απο κεί και πέρα ο καθένας στην πορεία βλέπει τί του χρειάζεται και τι όχι. 

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #560 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 11:25 »
Να προσθέσω ότι η χαμηλή νικοτίνη στην αρχη μπορεί να οδηγήσει σε αυξημένη κατανάλωση των συνολικών ml με ότι επιβάρυνση σημαίνει αυτό.
Αν καλύπτεσαι με 5 ml 12 mg και πας στα 10 ml 6 mg βαζεις στον οργανισμό σου διπλάσια ποσότητα PG VG. Αν χρειαστείς παραπάνω ανεβάζεις και τα mg της νικοτίνης. Θέλει ο καθένας μας να βρίσκει της ισορροπίες που ο οργανισμος του του οριζει.

Αποσυνδεδεμένος Moviemakergr

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #561 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 12:01 »
Μιλάμε πάντα για μια εντελώς προσωπική υπόθεση,το επισήμανα πολλάκις στο ποστ μου,και συμφωνώ με όλους σας,
αλλά επειδή πουθενά δεν διάβασα η άκουσα,η πήρα σαν απάντηση κάτι ανάλογο με αυτό που έγραψα,το κατέθεσα σαν νέος χρήστης,
μήπως και κάποιος βοηθηθεί από την δική μου αντιμετώπιση σε αυτό,μια αντιμετώπιση που με βοηθάει μέχρι σήμερα να ατμιζω και όχι να πουλήσω τον εξοπλισμό και να κάνω το come back στο τσιγάρο..
Γιατί και εγώ ταυτίστηκα με πολλά από τα παιδιά πιο πάνω,και τυχεροί όσοι δεν έχουν κανένα σύμπτωμα αλλά εγώ έχω,και λόγω στομαχιού,και θολούρα στο κεφάλι,και φούσκωμα μπούχτισμα στα πνευμόνια,
Εδώ να σημειώσω ότι δεν ατμιζω καν 5ml την ημέρα.
..και να σας πω και κάτι ? Το τσιγάρο κόβουμε,μια συνήθεια ετών,ε ας ζοριστούμε και στο ελάχιστο από την μείωση (αν) νικοτίνης.. τίποτα δεν γίνεται αβασάνιστα.
Ο μεγαλύτερος φόβος μου με το ατμισμα είναι μην δω παιδιά σε 10 χρόνια να μην μπορούν να κόψουν την νικοτίνη από αυτό..
Για εμένα είναι το μέσο που θα με πάρει από το τσιγάρο κ θα μ'ελευθερωσει,όχι να με δεσμεύσει αλλού,για άλλον μπορεί να είναι η καινούρια καθημερινή του συνήθεια.
Ο στόχος μου είναι σε έναν χρόνο να έχω χαρίσει αυτό το υπέροχο gadget-ακι μου ώστε να βοηθηθεί και κάποιος άλλος.
Το τσιγάρο το ξεκινήσαμε παιδιά βομβαρδισμένοι από παντού ότι είναι Must .. μην ξέροντας το γιατί καλά καλά.
Τώρα μεγαλώσαμε δεν έχουμε δικαιολογία,ούτε χώρο για ελαφριά σκέψη,και πολύ περισσότερο μην κανουμε το ίδιο λάθος και βομβαρδίζουμε τους πιο νέους με το αντίστοιχο must που ανέφερα παραπάνω..

Αποσυνδεδεμένος amorealex

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
    • Το blog μου για το Reef
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #562 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 12:07 »
Να προσθέσω ότι η χαμηλή νικοτίνη στην αρχη μπορεί να οδηγήσει σε αυξημένη κατανάλωση των συνολικών ml με ότι επιβάρυνση σημαίνει αυτό.
Αν καλύπτεσαι με 5 ml 12 mg και πας στα 10 ml 6 mg βαζεις στον οργανισμό σου διπλάσια ποσότητα PG VG. Αν χρειαστείς παραπάνω ανεβάζεις και τα mg της νικοτίνης. Θέλει ο καθένας μας να βρίσκει της ισορροπίες που ο οργανισμος του του οριζει.
Σχετικά μ' αυτό, κάπου είχα διαβάσει ότι είναι καλύτερα να ατμίζεις λιγότερα ml με περισσότερη νικοτίνη, παρά το αντίθετο.
Ισχύει ή όπως βολεύει τον καθένα?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #563 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 12:08 »
Προσωπικά άρχισα το άτμισμα με πρωταρχικό στόχο να κόψω το κάπνισμα.
Ξεκίνησα με 18mg νικοτίνης και σε διάστημα ενός χρόνου το μείωσα στα 8mg που κάνω μέχρι και σήμερα.
Αυτή η σταδιακή μείωση δεν μου προξένησε κανένα θέμα στέρησης, αφού δεν αύξησα τα ml που ατμίζω καθημερινά αλλά αντιθέτως έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν μέρες που ατμίζω ελάχιστα.
Σκοπός μου είναι να κατέβω στα 6mg στους επόμενους μήνες.
Επίσης να τονίσω ότι κανονικό τσιγάρο έχω να καπνίσω από την στιγμή που άρχισα το άτμισμα. :)

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #564 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 12:10 »
Ο μεγαλύτερος φόβος μου με το ατμισμα είναι μην δω παιδιά σε 10 χρόνια να μην μπορούν να κόψουν την νικοτίνη από αυτό..
Για εμένα είναι το μέσο που θα με πάρει από το τσιγάρο κ θα μ'ελευθερωσει,όχι να με δεσμεύσει αλλού,για άλλον μπορεί να είναι η καινούρια καθημερινή του συνήθεια.
Πάντως, το σταμάτημα του ατμίσματος ή η απεξάρτηση από τη νικοτίνη, δεν είναι στόχος όλων των ατμιστών. Όπως έγραψες και παραπάνω, όλα είναι υποκειμενικά....

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #565 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 18:11 »
Αγαπητέ Moviemakergr, αν με αυτούς τους τρόπους μπόρεσες να κόψεις το κάπνισμα, μπράβο σου. Δουλεύουν για σένα. Όμως θεωρείς λάθος κάποιους τρόπους που έχουν δουλέψει για εκατομμύρια ατμιστές και σε κάποια πράγματα αφήνεις την μικρή προσωπική σου εμπειρία να ακυρώσει την συνολική εμπειρία χρόνων.

Θεωρείς αυθαίρετα πως βασικός στόχος όλων είναι να μειώσουν την νικοτίνη. Δεν είναι. Ειδικά στην μετάβαση είναι αποδεδειγμένο πως η έλλειψη νικοτίνης οδηγεί τους περισσότερους στο τσιγάρο. Η μετάβαση είναι ήδη κάποιο ζόρι. Δεν υπάρχει λόγος να πιεστεί κανείς και για την νικοτίνη του, έτσι, για λόγους αρχής ή γιατί πρέπει να ζοριστεί παραπάνω για... αυτοτιμωρία; για να αποδείξει κάτι; Ο κατάλογος των ανθρώπων που το είδαν έτσι και μετά από ένα μήνα ξαναπήγαν στο περίπτερο είναι πολύ μεγάλος.

Το "εθιστική νικοτίνη" που λες με μπερδεύει. Είναι λιγότερο εθιστική όταν βρίσκεται σε τσιγάρο; Η "διαφορετικότητα του μέσου που στην μεταφέρει" έχει ληφθεί υπόψη από τους περισσότερους παλιούς ατμιστές που γνωρίζουν πως η νικοτίνη που απορροφάται μέσω του ατμίσματος είναι πολύ λιγότερη από αυτή που περιέχει το υγρό -κάτι που ίσως δεν γνωρίζεις. Αν σου λείψει, οι πιθανότητες να στραφείς στο τσιγάρο που σε ικανοποιεί είναι πολλές.

Φυσικά αυτό δεν είναι λόγος να κάνεις υπερβολική νικοτίνη και να ζοριστείς με ζαλάδες κλπ. Ο καθένας πρέπει να ξεκινά με την ποσότητα που αντέχει ο οργανισμός του αλλά και σύμφωνα με το πόσο και τι κάπνιζε. Έχω γνωρίσει βαρύ καπνιστή που τα 6 mg/ml του ήταν αρκετά. Αλλά ήταν ένας. Οι περισσότεροι χρειάζονται 9-12 mg/ml. Κάποιοι θέλουν 18. Τα οποία σίγουρα θα μπουχτίσουν έναν ελαφρύ καπνιστή. Όλα είναι σχετικά.
 
Επίσης, δεν λέει κανείς στον νέο ατμιστή να δοκιμάζει με το ζόρι υγρά για χόμπυ. Του λέει να δοκιμάσει αρκετά υγρά για να βρει αυτό που του αρέσει, έτσι ώστε να μπορεί να ατμίσει -γιατί αν δεν μπορεί, δεν θα ατμίσει και θα ανάψει τσιγάρο. Τόσο απλά. Δεν συμβαίνει κάποια ιδιαίτερη ταλαιπωρία να βρεθείς σε ένα κατάστημα και να δοκιμάσεις λίγες ρουφηξιές από 3-4 υγρά. Κι αν δεν βολεύουν να το επαναλάβεις και μεθαύριο, ώστε να μην σου γυρίζουν τα άντερα όποτε πιάνεις την συσκευή σου.

Δίνονται σωστές συμβουλές, συνήθως αυτές που πρέπει να δίνονται. Δεν καλύπτουν τους πάντες γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Αλλά αυτά στα οποία κατάληξες μπορεί να είναι καλά μεν για σένα, θα ήταν κακές συμβουλές για τους περισσότερους. Θα σου δώσω και άλλη μια "κακή" συμβουλή: μην ρίξεις πολύ την νικοτίνη, την έχουν πατήσει πολλοί. Εφόσον είσαι ήδη εθισμένος, προς το παρόν  δεν σε νοιάζει τι εθίζει, σε νοιάζει τι σκοτώνει. Δεν σε σκοτώνει η νικοτίνη αλλά αν γυρίζεις στο τσιγάρο αυτό σκοτώνει. Η πρώην γκόμενά μας σκοτώνει. Δεν την είχαμε θεό, ξέραμε ότι μας καταστρέφει την ζωή και ότι καλό δεν θα βλέπαμε από αυτήν, απλώς δεν μπορούσαμε να ξεκολλήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Moviemakergr

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #566 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 18:42 »
Α1) δεν θέλω να ακυρώσω την θεωρία κανενός θέλω να καταγράφει η δική μου. έγραψα πάνω από 10 φορές δυο στοιχεία για να αξιολογηθεί,ένα ότι είμαι πολύ καινούριος στο σπορ δυο ότι είναι η δίκη μου υποκειμενική ματιά.
Β1) σε εμένα λειτουργεί ως μέσο διακοπής καπνίσματος δεν είμαι οπαδός ούτε ακόλουθος κανενός,δεν θα συνεχίσω να βάζω την νικοτίνη μέσα μου και αυτοσκοπός μου είναι να την διακόψω και όχι να εθιστώ σε έναν καινούριο τρόπο λήψης νικοτίνης.
Γ1) Το μικρότερο κακό δεν σημαίνει ότι είναι καλό,είναι απλά μικρότερο κακό.
Δ1) Όχι δεν είναι λιγότερο εθιστική στο τσιγάρο είναι η χειρότερη μορφή της σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αλλά αυτό δεν την κάνει καλή στο ατμισμα.

..και συνολικά,έχει στηθεί μια ολόκληρη βιομηχανία πίσω από το ατμισμα,αυτό σημαίνει κέρδος,επειδή λοιπόν ως παιδί έκανα το λάθος με το τσιγάρο,δεν θέλω να κάνω το ίδιο λάθος με το ατμισμα.. αυτή την φορά θα το χρησιμοποιήσω εγώ και όχι αυτό..

Κατά την άποψη μου λοιπόν και για εμένα αν μου επιτρέπετε, δεν έχω σκοπό να χρηματοδοτήσω άλλες βιομηχανίες που χρησιμοποιούν τον εθισμό της νικοτίνης για να αποκομίσουν κέρδη,ο καθένας όμως είναι ελεύθερος να πάρει τις δικές του αποφάσεις πάνω σε αυτό εννοείτε..

Επίσης όταν δούμε τα στατιστικά της παραπάνω ψηφοφορίας θα βρούμε μια δίκαιη αλήθεια,σε μεγαλύτερα ποσοστά πέραν της υποκειμενικότητας μου,και της μικρής εμπειρίας μου :)

Εδώ το λινκ τι εστι νικοτίνη για να φρεσκάρουμε την μνήμη μας. > https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2015, 19:21 από Moviemakergr »

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #567 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 18:53 »
Σχετικά μ' αυτό, κάπου είχα διαβάσει ότι είναι καλύτερα να ατμίζεις λιγότερα ml με περισσότερη νικοτίνη, παρά το αντίθετο.
Ισχύει ή όπως βολεύει τον καθένα?

Και στις δύο περιπτώσεις, με βάση όσα έχω διαβάσει, η πρόσληψη νικοτίνης που θα έχεις θα είναι πάνω κάτω η ίδια. Με αυτό δεδομένο, στα λιγότερα ml βάζεις στον πνεύμονά σου λιγότερη ποσότητα ουσιών τις οποίες σε φυσιολογικές συνθήκες δεν θα έβαζες. Οπότε ναι, είναι μάλλον καλύτερο να καταναλώνεις όσο το δυνατόν λιγότερο υγρό.

Το πόσα ml είναι καλό να καταναλώνεις ανά ημέρα, δε νομίζω ότι υπάρχει μια σαφής απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #568 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 20:54 »
@moviemakergr:

Σέβομαι και δέχομαι τα Α,Β,Γ και Δ σου. Και την στάση απέναντι στην βιομηχανία ατμιστικών.
Δεν δέχομαι -και νομίζω πως μίλησα με επιχειρήματα- το ότι οι συμβουλές που διαβάζεις είναι "λάθος". Δεν είναι έτσι, είτε το γνωρίζεις είτε όχι. Μπορεί να μην ήταν αυτές που εσένα σε βοήθησαν. Αλλά υπάρχουν λόγοι που δίνονται αυτές και όχι άλλες.

Το λινκ περί νικοτίνης θα μου επιτρέψεις να μην το σχολιάσω πολύ. Αποπνέει λίγο μια αίσθηση πως νιώθεις ότι μπήκες εσύ, με ξεκάθαρη ματιά, ανάμεσα σε κολλημένους φανατικούς που προπαγανδίζουν το νέο τους ματζούνι, χωρίς να τους κόβει να διαβάσουν τα βασικά.

Θα μείνω μόνο στον "εθισμό σε νέο τρόπο πρόσληψης νικοτίνης" που αναφέρεις. Αυτό δεν στέκει. Δεν εθίζεσαι στο να αλλάζεις μπαταρίες, ούτε στο να πατάς κουμπιά. Είσαι εθισμένος σε νικοτίνη, σε κίνηση χεριού και σε εισπνεόμενα. Αυτά τα δίνει το ηλ.τσιγάρο, χωρίς να σε επιβαρύνει τόσο όσο το τσιγάρο. Δεν έχει κάτι καινούριο στο οποίο θα εθιστείς. Οι γεύσεις είναι ευχάριστες αλλά... ως εκεί.
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #569 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 21:05 »



Το λινκ περί νικοτίνης θα μου επιτρέψεις να μην το σχολιάσω πολύ. Αποπνέει λίγο μια αίσθηση πως νιώθεις ότι μπήκες εσύ, με ξεκάθαρη ματιά, ανάμεσα σε κολλημένους φανατικούς που προπαγανδίζουν το νέο τους ματζούνι, χωρίς να τους κόβει να διαβάσουν τα βασικά.


:yes: :respect: :respect: :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 35 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 61 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 65 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 122 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 81 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249049 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767252 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 192 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181540 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 385 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 350 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573552 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios