vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

151 επισκέπτες, 4 χρήστες
Buliwyf, redvw74, camber, tsiv

Twitter

Κλώνοι του Kayfun Prime

Αποσυνδεδεμένος spaka279

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #225 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 17:10 »
Εχεις δίκιο. Φαίνεται τις τελευταίες μέρες να πέρασαν μερικα δέματα αλλά η αλήθεια είναι αν τον παραγγηλεις από κει σήμερα είναι σαν να πετάς 15€. Αυτό να έχεις στο μυαλό σου.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2017, 01:09 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος haris1986

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #226 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 17:54 »
 Διαβασα το νημα ολοκληρο και ακομα δεν εχω καταλαβει πως τα παει γευστικα ο ατμο και τι γευστικες διαφορες εχει ο original απο τον sxk!Και ακομα που μπορει να οφειλονται οταν μιλαμε για 1/1 κλωνο!Ατμιζω καπνικα γυρω στα 15w σε fodi f2 και doggy και εναν merlin mini που τον θεωρω πολυ κατωτερο γευστικα!Αξιζει η αγορα του prime?

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #227 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 18:12 »
Γευστικές διάφορες μεταξύ original και 1:1 κλώνου όπως του sxk αν υπάρχουν για κάποιον για placebo πρόκειται.Για καπνικά και στα watt που θες είναι μια χαρά.Αν θες κάτι με λίγο πιο χαλαρή τζούρα από doggy (επειδή είναι ο μόνος που έχω δοκιμάσει από αυτούς που λες) αξίζει.Από γεύση μεταξύ doggy και prime θα έλεγα μάλλον ισοπαλία.Για τους άλλους 2 δεν έχω άποψη

Αποσυνδεδεμένος haris1986

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #228 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 18:32 »
 Αρα δε προκειται για αναβαθμιση αφου το φοντι τον θεωρω ανωτερο απο τον ντογκυ

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #229 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 18:38 »
Περίμενε μήπως σου απαντήσει κάποιος που είχε και Fodi να σου πει.Πάντως αν είσαι από Αθήνα τον έχει η Zerobacco στο κέντρο και τον έχει στο δοκιμαστήριο με τα υγρά,μπορείς να πας να σχηματίσεις και μια άποψη ο ίδιος.Έχει και τον doggy στο δοκιμαστήριο οπότε μπορείς να συγκρίνεις και επιτόπου 

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #230 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 19:17 »
Θα το ξαναπω: Ο fodi ειναι αλλης φιλοσοφιας ατμο,δε υπαρχει λογος συγκρισης μην τον μπερδευεται με τους τανκατους!Ο prime ειναι αλλος ενας καυφουν με αυτα που μας εχει μαθει μεχρι τωρα ο Γερμανος!

Αποσυνδεδεμένος haris1986

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #231 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 19:44 »
 Απλα δε γνωριζω αυτη η διαφορα φιλοσφιας σε τι επηρεαζει το αποτελεσμα.Πιθανο να εχει ανωτερη γευση η φιλοσοφοα του fodi.Ειναι λαθος αυτο το νημα προφανως για παιρετερω κουβεντα απλα συγχωρεστε με για αυτες τις ερωτησεις οντας νεος στο φορουμ.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #232 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 19:55 »
Δεν ειναι λαθος η περαιτερω κουβεντα,απλα δε τιθεται συγκριση.Αν διαβασεις τα specs του φοντι κ των τανκατων θα δεις ποιες ειναι οι διαφορες τους με αποτελεσμα να κανουν τον φοντι διαφορετικης φιλοσοφιας ατμο,μιλαμε για εναν RDTA σε αντιθεση με εναν RTA :)

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #233 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 19:56 »
Δεν είναι λάθος το νήμα,συζήτηση για τον prime κάνουμε.Πιθανολογώ ότι ο fodi είναι πιο αεράτος από τον prime,είναι για περισσότερα watt και λόγω αυτού κατά πάσα πιθανότητα να είναι καλύτερος σε γεύση από άποψη έντασης(Καθαρά υποκειμενική μου άποψη είναι ότι στα περισσότερα watt έχεις περισσότερη ένταση στη γεύση αλλά λιγότερη ανάλυση).Επίσης του fodi το χτύπημα με αυτά τα δεδομένα θα είναι πιο δυνατό από του prime.Αν θες κάτι σαν τον Fodi αλλά λίγο ανώτερο πιθανόν ο Prime να μη σου κάνει(κοίταξε πρός Innokin Ares ή Digiflavor Siren).Αν θες κάτι σαν τον Doggy αλλα λίγο καλύτερο τότε πιθανόν ο Prime να σου κάνει.

Αποσυνδεδεμένος haris1986

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #234 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 20:05 »
O fodi παντως αποψη μου ειναι οτι πανω απο τα 18 βατ δεν ατμιζεις.Καιγεσαι.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #235 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 20:14 »
Ισχυει! Ο φοντι δεν ειναι για χονδρα συρματα!Απο την αλλη ειναι ενας γευσατος MTL RDTA μονης αντιστασης που γινεται κ αερατος!

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #236 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 20:14 »
Ο Fodi είναι RDTA και η αντίσταση είναι σε γενικές γραμμές πιο κοντά στο επιστόμιο σε σχέση με έναν τανκάτο,αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχει πιο ζεστό ατμό συγκριτικά με έναν τανκατο στο ίδιο setup(αντίσταση-airflow).Και οι Siren και Ares που έγραψα πιο πάνω της ίδιας φιλοσοφίας είναι.Τον prime προσωπικά δε τον θεωρώ ατμοποιητή για πάνω από 15 watt.
Edit:Προσωπική άποψη το τελευταίο 

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #237 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 22:54 »
Με σκέτη βάση που κάνω η διαφορά ανάμεσα στους 2 ειναι.
Φοντις χτύπημα στον Θεό και πτώση νικοτίνης σε ιδιο υγρό, ιδανικός για ποτάκι και με ηρεμία σπίτι για να βαρεσεις λίγο τον λαιμό να τον ευχαριστηθεις.
Απο εκει και πέρα ψιλοδιαρροες απο τον αέρα και υγρασιες.
Ο kayfun ειναι για πιο απαλο ατμισμα με πλουσιο ατμό για ίδιο setup και είναι αυτός που θα πάει μαζί σου παντού γιατί ειναι στεγανός και με το μεταλλικό τανκ αλεξισφαιρος.
Μπαπα μπουπα πάνω κάτω αναποδα πλάγια στην τσέπη στη τσάντα τον πατάς και με το αμάξι υγρασία δε θα δεις.
Σε θέμα γεύσης;δεν εκφέρω γνώμη.
Απο doggy σκέτη βάση σαν ατμιστικο αποτέλεσμα σίγουρα ανώτερος.
Τραχύς ο doggy με λιγότερο ατμό και γδαρσιμο της pg νικοτίνης στον λαιμό.
Όχι χτύπημα,γδαρσιμο.
Αυτά για μένα, άλλοι ατμιστες ενδεχόμενος να έχουν αλλη γνώμη.
Προσωπικά δε θα φοβόμουν την αγορά για τον απλό λόγο οτι αν δε σου κάνει τον πουλάς εύκολα.
Αυτο είναι το καλό με τους καταξιωμένους κλώνους.
Υ.γ ο fodi ειναι καταπιωνα για mtl ο prime το αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος spaka279

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #238 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 23:32 »
@haris1986 Είμαι κάτοχος 2 fodi και τους χρησιμοποιουσα καθημερινά μέχρι τώρα. Απίστευτος ατμόποιητης αλλά μετά από ένα χρόνο στησίματα λίγες φορές κατάφερα να μη δακρύζει καθόλου (μιλάω για καθημερινή μεταφορά σε τσαντάκι κτλ). Αυτό είναι που μου είχε λείψει από την συμβίωση μου παλιότερα με kf lite. Εγώ λέω να πάρεις τον κλωνο να τον δοκιμάσεις. Αν είσαι φυσικά της σφιχτής Τζούρας. Είμαι σίγουρος δεν πρόκειται να τον αφησεις

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #239 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 02:11 »
Doggy>Prime>Merlin mini>Hussar Προσωπική άποψη.

Τους έχω/είχα και τους 4. Ο Doggy για εμένα είναι υπερεκτιμημένος, μέτρια γεύση και παρωχημένη σχεδίαση (δεν γεμίζει καν από πάνω). Οι άλλοι 3 είναι μια γενιά μπροστά. Η γεύση εκτός από υποκειμενική είναι και θέμα υγρού. Άλλα υγρά μου αρέσουν στον έναν και άλλα στον άλλον. Για τα υγρά μου και τα γούστα μου ο Prime είναι ποιο κοντά από ότι ο merlin, αλλά ο merlin είναι ποιο γευσάτος. Έχει τρομερή ανάλυση. Απο κατασκευή είναι και οι δυο καλοί με γέμισμα από πάνω και με μεγάλη ευκολία στησίματος χωρίς ίχνος διαρροής. Τέλος ο Hussar, είναι ο Hussar. Κατά έναν μαγικό τρόπο αποδίδει όπως ακριβώς θέλω με τα υγρά που μου αρέσουν και δεν μου αρέσουν. Σαν κατασκευή είναι ένα σκαλάκι ποιο κάτω από τους άλλους δυο. Όχι τίποτα το δραματικό αλλά η τρύπα του top fill θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερη για παράδειγμα (το ξεβιδώνω όλο τα καπάκι βέβαια....) και κάποια o-rings είναι για αλλαγή πριν το πρώτο στήσιμο. Διαρροές και αυτός καμία. Και μην ξεχνάμε και τα 5,7 ml. Άξιζε η αγορά του prime εφόσον είχα τους άλλους? Χωρίς αμφιβολία ναι. Τον πήρα για καθημερινό. Για ένα ατμοποιητή για σκληρή χρήση, απροβλημάτιστο και γευσάτο. Έπεσα και στα τρία μέσα.    

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1865 246065 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από camber
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572131 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1899 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8035 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 690 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 403 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326781 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8609 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827620 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511714 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios