vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

98 επισκέπτες, 6 χρήστες
ZoeM, Sergios, maprix, Buliwyf, Αράπης, PsykieG

Twitter

IPV D4 by Pioneer4you

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
IPV D4 by Pioneer4you
« στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 21:35 »
iPV D4 by Pioneer4you



[justify]Ω, ναι. Άλλο ένα ηλιόλουστο σαββατοκύριακο μπροστά μας, δεν είναι υπέροχο για Οκτώβρη μήνα; Ασφαλώς! χρυσή ευκαιρία γι’ ακόμα μία ξέγνοιαστη βόλτα στ’ ατμιστικά μας στέκια. Λοιπόν, όλο τα παρακάτω δεν το είχα προγραμματίσει, όλα ήρθαν από μόνα τους και πραγματικά το καταχάρηκα όλο αυτό το ανοργάνωτο. Υπέροχος καιρός, κόσμος πέρα δώθε, κι ο όμορφος Joe βρήκε την απόλυτη δικαιολογία. Μπήκα στο πρώτο της τυχαίας λίστας μου, ατμός παντού, όλες οι παρέες επάνω στα υγρά και στις νέες παραλαβές. “Έκτακτα”, είπα, “θα πέσω στους επισκευάσιμους χωρίς ουρές και εστιασμένες βαβούρες”. Μετά ήρθε το δεύτερο, και το τρίτο στη λίστα. Κάπου εκεί έμεινα άφωνος και εντυπωσιασμένος. Οι πιτσιρικάδες είναι έτη μπροστά μας. Πανέξυπνες νεότατες φάτσες, όπου πρέπει να είσαι καλά προετοιμασμένος για να καταφέρεις να τους αντιμετωπίσεις, έστω να τους ακολουθήσεις. Μόλις και είχα τελειώσει με τα βασικά απ’ όσα ήθελα να δω, κάπως έτσι μπήκα (και βγήκα...) άθελα, σε μία συζήτηση (και μάλιστα, αρκετά προχωρημένη για την αφεντιά μου), συζήτηση για νέα μοντάκια και κλασικές πλακέτες. Άντε τώρα να έρθεις να τους πεις, αγαπητέ κύριε Τάκη, για μεταβολή τάσης που έμαθες, με τα (+) και (-) σου, και να πουλάς τεχνογνωσία, από τα τότε ήδη γερασμένα γεράματά σου, (εγώ να το ξέρεις, με τους πιτσιρικάδες θα είμαι). Λοιπόν, άριστα ενημερωμένοι, εξαιρετικοί γνώστες επάνω στις νέες τεχνολογίες, πανέξυπνα χαμογελαστά “παιδιά” που σε ντροπιάζουν στο δευτερόλεπτο. Ειλικρινά, χάρηκα αφάνταστα τις τρομακτικά πολλές μου ελλείψεις, άριστοι συζητητές με επιχειρήματα και γνώσεις, δίχως φούμαρα και φύκια. Οι περισσότεροι που έτυχε να συζητήσω, στη μεγάλη αυτή παρέα που σχηματίστηκε, ήταν ντουμανιάρηδες, όλοι ψαγμένοι (με τα προγράμματά τους και με όλα τους), κι από νωρίς νωρίς με ελάχιστη εξάρτηση από νικοτίνες (άκουγα για μηδενικές, άντε και για 3άρες βαριά βαριά). Κάπως έτσι ήρθε σφήνα και στα δικά μου χέρια το IPV d4. Κουβέντα στην κουβέντα, λοιπόν, έμαθα όσα νόμιζα πως ήξερα για το θέμα. Τόσες νέες κι αξιοπρόσεκτες προτάσεις για μοντ, σχεδόν κάθε μήνα βλέπουμε και νέες αφίξεις. Εδώ, ως ελάχιστο δείγμα, YiHi SX-310H v4.0, 7 έως 80 βατ, power mode / TC (Ni, Ti, SS, / TCR), μπλα μπλα, “Τώρα πλέον, στο d4, έχουμε και ss στον έλεγχο θερμοκρασίας, πρέπει ρε Joe να το δοκιμάσεις”, “κάνε τη σύγκριση και με κουμπωμένο ντριπεράκι, και σε tc, (π.χ. vtc vs d4)”, “ανέβα στα 50, 60W σε VW κι έλα αύριο με τον κηδεμόνα σου, μικρέ μας Joe”, “ρίξε μία γρήγορη αναζήτηση σε σχετικούς πίνακες, να δεις τι είναι αυτό το “επιθετικό ρεύμα” που έχεις πιπίλα και μας τσαμπουνάς κάθε λίγο”. “Και για να ‘χουμε καλό ρώτημα, τι ομάδα είσαι;...”.[/justify]


[justify]Κάπως έτσι έφτασα και στο παρακάτω. Διαβάζουμε στα γρήγορα:[/justify]

[justify]Διαστάσεις (80mm x 42,9mm x 25mm), βάρος 126g, 3 χρώματα (black, bronze, purple).[/justify]

[justify]
  • Output Power: 7 – 80W
  • Output Joule: 10 – 80J
  • Standard Resistance: 0.15 – 3.0Ω
  • Joules Mode Resistance: 0.05 – 0.5Ω
  • Output Voltage: 1.0 – 7.0V
  • Input Voltage: 3.2 – 4.5V
  • Output Current: 1.0 – 30.0A
  • Input Current: 1.3 – 35.0A
  • Temp. limit Centigrade: 100 – 300°C
  • Temp. limit Fahrenheit: 212 – 572°F
[/justify]

[justify]Περιεχόμενα: [/justify]

[justify]
  • 1 x iPV D4 device
  • 1 x Micro USB cable
  • 1 x User manual
  • 1 x Gift box
[/justify]



[justify]Συμπέρασμα αθώου χρήστη: Ήθελα τη συγκεκριμένη/δοκιμασμένη πλακέτα του, μέσα σε γνωστό -για το δικό μου γούστο πάντα, σχεδιασμό (και το όποιο κακό φινίρισμα). Μαύρο, μικρό, εργονομικό και με αξιόπιστη πλακέτα. “Επιθετικά” απολαυστικά ρεύματα, (μην ρωτήσετε τίποτα δεν θα απαντήσω / το κουδούνι μου δεν γράφει “κ. microchip”, ούτε “κ. camber”, απλώς μένουν δίπλα οι κύριοι). Καλή αυτονομία, και για μένα, αποκλειστικά για εξωτερική χρήση, γνωρίζοντας πως θα το τσακίσω στην ταλαιπωρία. Μία μπαταρία 18650, απροβλημάτιστο 8ωρο ή και 12ωρο, επιστροφή αργά μέσα στη μέρα. / θα την πω την αμαρτία μου και ψεύτης δεν θα γίνω. Τα καλά ρεύματα τα έχω χέρι χέρι με το high φινίρισμα. Ποτέ δεν τα βγάζω βόλτα, ποτέ δεν τα βλέπει το φως της ημέρας, και κάποια δε από αυτά έχουν μείνει στο απόλυτο σκοτάδι. Όταν θέλω μέγιστη απόλαυση (για μένα μιλάω πάντα), ε, επιλέγω μηχανικό. Από την άλλη, πολλές φορές έχω φάει και τα μούτρα μου, π.χ. με άθλιες βαφές, ακόμα και από μεγάλα ονόματα. / Με λίγα λόγια, αν ποτέ ήθελε κάποιος και τη δική μου γνώμη επάνω σε όλα αυτά, αν είσαι τεμπελάκος όπως μερικοί μερικοί, όπου δεν θέλεις dna, δεν θέλεις να γίνεις ταχύρρυθμα άλλος ένας μάγος του EScribe, ή ακόμα ακόμα και του ArcticFox, αν δεν θέλεις πολλές πολλές αναβαθμίσεις ή και καθόλου, όπως εδώ με το d4, θα έλεγα: για συχνή καθημερινή απροβλημάτιστη χρήση έχω (πάλι) ένα Joyetech (vtc). Δεν σπάει δεν χαλάει, ντροπιάζει κόσμο και κοσμάκη, αυτό αναβαθμίζεται αλλά εσύ όχι (και χωρίς ντροπές μάλιστα), κ.λπ. κ.λπ. / αν λοιπόν είσαι στην αρχή, θα έλεγα πως πρώτα κοιτάς εκεί, κι όταν πια θα έχεις κατασταλάξει στα δικά σου ρεύματα κι εξακολουθείς ακόμα να βαριέσαι, ε, τότε πρέπει οπωσδήποτε να δεις και μία “μικρή” YiHi. Μετά έρχεται το χάος, αμέτρητες επιλογές για όλες τις τσέπες και για όλα τα γούστα.[/justify]


[justify]Αρνητικά: Έχουμε και λέμε. Ήταν το ipv d2, το d3, και τώρα το d4. Επέλεξα πάλι σε μαύρο χρώμα. Και, σόι πάει το βασίλειο. Απλή βαφή, τίποτα το σπουδαίο, μία όμορφη απλή ...άθλια βαφή, και; θα έρθει άμεσα η εξωτερική φθορά του, κι όταν λέμε άμεσα εννοούμε από την 1η μέρα, (zinc alloy + απλή βαφή + χρήση + έλλειψη θήκης = αντίο αψεγάδιαστο φινίρισμα), σε μένα, με το 1ο βίδωμα ατμοποιητή, ήρθαν και τα πρώτα σημάδια/έφυγε το χρώμα όχι απλά ένα σημάδι, (ενώ π.χ. το eVic VTwo mini που χρησιμοποιώ κάτι λίγους μήνες τώρα, δεν καταλαβαίνει τίποτα, κι έχω βάλει βγάλει εκατοντάδες φορές, δεκάδες ατμοποιητές). Έτσι είναι δυστυχώς, από το βάλε βγάλε ατμοποιητές, θα χαραχτεί και θα φύγει το χρώμα, στοπ. Επίσης, κάθε χτύπημα ή άτσαλη επαφή σε κάποια επιφάνεια, θα φέρουν κι αυτά πολύ εύκολα σημάδια. Θήκη δεν είδα κι αν θα βγάλουν θα είναι πλέον αργά... / Η κλασική μικρή οθόνη, η οποία απαιτεί ή καλή όραση ή γυαλιά. Καλώδιο φόρτισης που δεν ακολουθεί το δρόμο των υπολοίπων (non-USB), γι’ ακόμα μία φορά (μικρό το κακό), καθώς επίσης πως η υποδοχή βρίσκεται στο κάτω μέρος, (κι εδώ, μικρό το κακό). Τέλος, δεν αναβαθμίζεται πουθενά και σε τίποτα, το αγαπάς όπως το πήρες, ακόμα, υπάρχει αισθητικός περιορισμός στις διαμέτρους των ατμοποιητών που θα τύχει να χρησιμοποιήσουμε, (καθαρά στο αισθητικό κομμάτι), μέχρι και 23mm είναι όλα καλά, πιο πάνω εξέχουν, και σαν σετάρισμα η εικόνα δεν είναι η ιδανική. [/justify]

[justify]Θετικά: Ασφαλώς η πλακέτα YiHi (sx130h) και σταματάει εύκολα εδώ η συζήτηση. Αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής, μικρές διαστάσεις, λογικό κόστος αγοράς (βρίσκουμε και καλές προσφορές, αρκεί μία μικρή αναζήτηση). Οθόνη OLED, φωτεινή όσο πρέπει, (όμως και μικρή). Σταθερά/ακλόνητα τα πλήκτρα του, (σκληρά και κατά το πάτημα), φαίνεται αρκετά καλός ο 510 κονέκτορας (και στο σπείρωμα). Εργονομικός σχεδιασμός, εξαιρετικό στο πιάσιμο, αρκετούτσικο βάρος, δεν το βάζω όμως ως αρνητικό, (μαζί με μπαταρία φτάνουμε στα 170g), που κάθεται ιδανικά, σταθερά στην παλάμη. [/justify]

[justify]Σημ. Οι εικόνες που μπήκαν δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, ίσως καλύτερα έτσι. Αν κάποιος φίλος έφτασε μέχρι εδώ, ίσως και να θελήσει να το αναζητήσει, πέρα από εικόνες ή τα όποια αρνητικά της συσκευής. Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε, να έχετε ένα υπέροχο σαββατοκύριακο.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 21:49 »
Αψογος οπως παντα :respect: Η αληθεια ειναι οτι το εψηνα αλλα για καποιο λογο το αφησα στα ''Θα δουμε'' (Ισως να εκανα κ καλα) Δευτερη αληθεια ειναι οτι εφυγα απο ΥιΗι πηγα σε DNA κ ψιλοκολλαω να γυρισω παλι,βεβαια με χαλαει κ το θεμα της βαφης κ της λιγο κακομουτσουνιας (αν κ το εχουν στρωσει αισθητα μετα τα V1 V2 κτλπ) οποτε εχω μεινει στο ''θα δουμε..

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 21:52 »
[member=13486]Athan[/member], καλησπέρα κι ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Ναι, και ξανά ναι. Συμφωνώ μαζί σου. Θα πω μάλιστα ξερά: η βαφή είναι γι' ακόμα μία φορά ά θ λ ι α, όποιος το επιλέξει πρέπει να το ξέρει από την αρχή. 

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 21:58 »
''Παιξε'' λιγο μαζι του κ δωσε μας κ εναν επιλογο (ρευματα,αυτονομιες κτλπ) οποτε κ αν μπορεσεις :D

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:04 »
Δεν είμαι και το ιδανικότερο άτομο για να πω κάτι παραπάνω, στις όποιες πλακέτες, όμως ναι, θέλω να πω και τη δική μου γνώμη όταν θα έχει περάσει λίγος καιρός. 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:05 »
Ο ωραίος Joe!  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:08 »
@cp, καλησπέρα κι ευχαριστώ. Στο τσακ σε διάβασα πριν αναζητήσω παντόφλες...  :bow:

Αποσυνδεδεμένος variax

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:42 »
δεν ξερω για το μαυρο. το μπρονζε που εχω κανενα 3μηνο ειναι πολυ ανθεκτικο σε θεμα βαφης.... καλη διαχειριση για εμενα στα 12-20w...στιβαρο,καλος 510,μικρη η οθονη.... εχει φαει δυο καλες τουμπες.! ουτε γρατσουνια!! ενα απλο καλο μοντ!! ε... και λιγο τα μαγνητακια θα ηθελα ποιο δυνατα.. οχι οτι και ετσι εχει προβλημα... για tc δεν γνωριζω  :)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:51 »
[justify][member=19035]variax[/member], καλησπέρα. Ναι, πρέπει να συμπληρώσω/επανορθώσω άποψη γιατί έπεσα με τα μούτρα στα αρνητικά και τους πήρε όλους η μπάλα. Πράγματι, το μαύρο χρώμα είναι ίσως το μόνο από τα 3 όπου έχει θέμα άμεσης φθοράς. Τουλάχιστον όσο τα είδα δίπλα δίπλα, όσες γνώμες κι αν πήρα έλεγαν αυτό που λες κι εσύ. [/size][/justify]

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:56 »
Και στο d3s η βαφη το ιδιο ευκολα σημαδευεται απο το βιδωμα του ατμο. Δεν βλεπω καμια διαφορα σε αυτο παρα μονο στο σχημα του. 

Αποσυνδεδεμένος variax

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 23:12 »
για εμενα λιγο καλυτερο σε ολα και πιο ομορφο...!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 23:13 »
[justify][member=12812]pngtszs1976[/member], καλησπέρα. Ναι, πολλά μπορούμε να αναφέρουμε, και πολλά είναι τα μικρά ή μεγαλύτερα ονόματα όπου έχουν άμεσες φθορές με την κάκιστη βαφή τους. Το ρεκόρ απ’ όσα μπορώ να έχω άποψη το κρατάει σταθερά μέχρι σήμερα το Ohmsmium (Asmodus), στο οποίο η βαφή βγήκε με το νύχι, από την 1η μέρα σχεδόν. Μετά ακολούθησαν κι άλλα, (μάλιστα, 2, 3 καλά ονόματα, με φορεμένες καλές dna και με σχετικά υψηλά κόστη ), κ.ο.κ. / εδώ τώρα. Από το πρώτο βίδωμα ατμοποιητή βγήκε (το μαύρο πάντα) χρώμα, (δεν χαράχτηκε απλώς). Δεν τρόμαξα, το ήξερα (βλ. d2, d3).[/justify]

Αποσυνδεδεμένος variax

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 23:20 »
φιλε joe γιατι πηρες το μαυρο..? 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 23:26 »
[justify][member=19035]variax[/member], (συγγνώμη που μπαινοβγαίνω στη σύνδεση, όμως ετοιμάζομαι για ταινία και ξάπλα...), το πήρα σε μαύρο χρώμα (κι ενώ ήξερα την ευαισθησία του σε αυτό το θέμα), γιατί μου αρέσει όλη η συγκεκριμένη σειρά σε μαύρο χρώμα, αλλά και γιατί θα φάει τρελές τούμπες, έτσι κι αλλιώς. [/size][/justify]

Αποσυνδεδεμένος variax

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D4 by Pioneer4you
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 23:41 »
οκ.τοτε.. :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1866 246225 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:48
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572193 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1919 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8059 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122035 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 704 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 413 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326837 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8625 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298035 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827650 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511753 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios