vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

314 επισκέπτες, 4 χρήστες
kostapapa8971, Tem, petra, Sergios

Twitter

Joyetech Cuboid Lite

Αποσυνδεδεμένος kostas naxioths

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #135 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 14:44 »
Ομορφια λεμε

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος no_O2

Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #136 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 00:04 »
Χαιρετω την ατμιστικη παρεα σας. :bye:
Νεος χρηστης στο φορουμ και σχετικα νεος και στο η.τ. Μια συντομη αναδρομη για τον εαυτο μου οσον αφορα το η.τ.
 
Πριν κατι χρονια αγορασα από τοπικο καταστημα το πρωτο η.τ. , ένα Nobacco Epsilon 650 V1 . Από τα πρωτα που ειχαν βγει , μαπα το καρπουζι , το χρησιμοποιησα για καμια βδομαδα και αυτό ηταν. Ξανα στο κουτι του και από τοτε δεν εχει ξαναβγει!
Επόμενη αγορα πριν κανα χρονο περιπου ηταν το Nobacco MAS30 με δυο ατμοποιητες , Nobacco Cupa και Nobacco Ostria. Πολύ καλυτερο φυσικα αυτό το συνολο , το χρησιμοποιουσα περιστασιακα για κανα τριμηνο αλλα με κουραζε το μεγεθος του. Δεν ηταν μεγαλο απλα δεν με βολευε εμενα. Ηθελα κατι πιο μαζεμενο σε διαστασεις και πιο δυνατο.
Τις προαλλες λοιπον χαζευα στο φορουμ και πεφτω τυχαια στο παρων νημα με το Joyetech Cuboid Lite . Διαβαζω την παρουσιαση στο αρχικο ποστ και αυτό ηταν. Ότι πρεπει για τα γουστα μου! Αρκετα μικρο και μαζεμενο σε διαστασεις για να με βολευει, αρκετες δυνατοτητες και ρυθμισεις για παραμετροποιηση , έγχρωμη οθονουλα για να ικανοποιει και την γκατζεταδικη τρελα μου, δεν ζηταγα κατι άλλο. Το παρηγγειλα πακετο μαζι με τον ατμοποιητη του , Exceed D22.
Ερχεται, το ανοιγω, όλα ωραια και καλα. Αλλαξα και στον ατμοποιητη το τζαμακι και εβαλα το μεγαλυτερο που ειχε με 3,5 ml. Αντισταση αυτην που ειχε μεσα αφησα η οποια γραφει 8-14W , 1,2 ohm , MTL. Γεμιζω και το δοχειακι με υγρο και αρχιζω το ατμισμα. Μετα από καποιες δοκιμες κατεληξα να ατμιζω στα 12W και κάθε τζουρα στα 2,5 με 3 δευτερολεπτα. Ξανα όλα ωραια και όλα καλα. Επιτελους σκεφτομαι, βρηκα ένα μοντακι να με βολευει με τις διαστασεις του. Ενιωθα και το «χτυπημα» στο λαιμο με τις τζουρες.
Περναει μια μερα όλα καλα. Την δευτερη μερα, και ενώ το δοχειακι ειχε φτασει καπου στην μεση αρχισε να μου δινει μια περιεργη γευση καμμενου στο λαιμο. Το αφηνω λιγο, ξαναδοκιμαζω, τα ιδια. Χαμηλωνω τα watt στα 11, και μετα από λιγες τζουρες φευγει αυτην η αισθηση του καμμενου και ανεβαινω παλι στα 12. Μετα από λιγες ωρες ατμισματος εμφανιστηκε παλι η καμμενη γευση η οποια όμως δεν ξαναφυγε. Αλλαξα τον ατμοποιητη και εβαλα τον Cuppa της Nobacco, με την δικη του αντισταση που ειχε μεσα και το υγρο που ηδη ειχε μεσα. Όλα αυτά χτες το απογευμα. Υγρο χρησιμοποιησα ένα της Nobacco  με την ονομασια Nobacco Classic στα 12 mg.
 
Παμε στις αποριες.
1 ) Είναι φυσιολογικο αυτό ρε παιδια? Υποθετω πως όχι. Καηκε η αντισταση και αν ναι, τοσο γρηγορα? Μετα από 2ml ατμισματος? Μηπως εκανα κατι λαθος εγω?
2) Για αντιστασεις τι ειδους και ποιες μπορω να χρησιμοποιω με τον Exceed D22? Η δευτερη που εχει μεσα στο κουτι δεν ενδεικνυται για χρηση στα 12W. Εχω καποιες σκορπιες αχρησιμοποιητες που τις ειχα αγορασει για τους αλλους δυο ατμοποιητες της Nobacco . Αυτές κανουν για τον D22? Aν όχι, πρεπει να αγορασω της ιδιας εταιριας αντιστασεις?
3 ) Διαβασα ολο το θεμα με τα σχολια σας, τα misfires που λετε τι ακριβως είναι? Αν καταλαβα καλα και λογω της λεξης, πατας το κουμπι αλλα δεν δουλευει το μοντακι?
 
Υ.Γ. : Τωρα που γραφω αυτές τις γραμμες , ξαναβαλα τον D22 στο Joyetech για να δοκιμασω. Μετα από δεκα τζουρες επανηλθε η εντονη καμμενη γευση.

Υ.Γ. 2 : Καλως σας βρηκα! Με φιλικους χαιρετισμους, Φωτης!

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #137 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 00:23 »
Καλώς το φίλο.
Μόνο τις συγκεκριμένες αντιστάσεις μπορείς να βάζεις. Η πλειοψηφία των ατμοποιητών έχουν κεφαλές σχεδιαμένες μόνο για τους ίδιους. Προς το παρόν τις βρίσκεις εδώ. Οι δεύτερες και οι τρίτες είναι.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την αλλη που είχε μέσα το πακέτο. απλά άσε τη ρύθμιση του δαχτυλιδιού που επιλέγεις ποσο σφιχτη τζουρα θες, εκεί που είναι, ή κλέισε τη λίγο παραπάνω. Είναι για πιο αεράτες τζουρες αυτή αλλά μπορείς να τη φέρεις στα μέτρα σου. Και εννοείται παίξε στο ευρος των βαττ που γράφει πάνω η κεφαλή.

Το συνηθίζει τώρα τελευταια η Joyetech να μην αντέχουν πολύ οι κεφαλές που βάζει μέσα στα πακέτα. Μου συνέβη κι εμένα σε μια από τος 2 αλλά... συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια. Δοκίμασε να πάρεις άλλες.

Όσο γοα τα misfire, αυτο που κατάλαβες είναι. Συμβαίνει μια φορά στο τόσο σε μερικούς.

Αποσυνδεδεμένος no_O2

Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #138 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 00:48 »
Ευχαριστω για το καλωσορισμα!

Αρα το συμπερασμα απο οτι καταλαβαινω απο τα γραφομενα σου ειναι οτι καηκε η αντισταση. Πολυ αρνητικο αυτο να καει στην δευτερη μερα. Μηπως φταιει οτι το δαχτυλιδι αερισμου το ειχα ανοιχτο στις 3 τρυπουλες; μηπως δηλαδη ηταν για πιο σφιχτες τζουρες αυτην η αντισταση;

Θα δοκιμασω κ την αλλη αντισταση τοτε και θα παραγγειλω κ μερικες απο την καμμενη να εχω. Ελπιζω και οι επομενες να μην καιγονται απο την δευτερη μερα. 

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #139 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 00:58 »
Μια χαρά το είχες στις 3 τρυπούλες! Και στη μια τρυπούλα να το είχες, πάλι κύριος θα ήσουν.
Δοκίμασε να πάρεις μερικές καινούριες και βλέπεις. Στη χειρότερη μαθαίνεις να στρίβεις αντιστάσεις και παίρνεις έναν εύκολο επισκευάσιμο ατμοποιητή για να γλυτώσεις το κορώνα-γράμματα με τις έτοιμες (ανεξαρτήτως εταιρείας). Δεν είναι καθόλου δύσκολο πια.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #140 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 01:00 »
Μη σας το χαλάσω, αλλά είσαστε σε λάθος thread :))

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #141 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 01:16 »
Νάτος... νάτος πετιέται! :))


Αποσυνδεδεμένος no_O2

Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #142 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 05:39 »


Μια χαρά το είχες στις 3 τρυπούλες! Και στη μια τρυπούλα να το είχες, πάλι κύριος θα ήσουν.
Δοκίμασε να πάρεις μερικές καινούριες και βλέπεις. Στη χειρότερη μαθαίνεις να στρίβεις αντιστάσεις και παίρνεις έναν εύκολο επισκευάσιμο ατμοποιητή για να γλυτώσεις το κορώνα-γράμματα με τις έτοιμες (ανεξαρτήτως εταιρείας). Δεν είναι καθόλου δύσκολο πια.

Ευχαριστω για τις απαντησεις! Για αρχη θα δοκιμασω να αγορασω μερικες αντιστασεις και θα δω πως θα παει. Αν συνεχισουν να καιγονται γρηγορα θα κοιταξω για κανεναν αλλον ατμοποιητη. Για την ωρα τουλαχιστον δεν θελω να παω σε επισκευασιμους κ να φτιαχνω τις αντιστασεις και ελπιζω να μην χρειαστει.


Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #143 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 12:57 »
Λοιπόν, κάτοχος επίσης!
Ως προς το μέγεθος, δεν έχει ιδιαίτερες διαφορές από το pico αλλά με τη μαύρη οθόνη και τις στρογγυλεμένες γωνίες του "κλέβει" πολύ στο μάτι. Στο χέρι όχι τόσο (έχω nano χέρια :tongue_smilie: οπότε έχω άλλη μονάδα μέτρησης! :)) )
Δεν έχω τρελαθεί με την αυτονομία του όμως...μισή μέρα και πολύ του είναι :angry_orange:
Τι 3000mah είναι αυτά; Τι σόι διαχείριση γίνεται; Το target mini της vaporesso με έχει βγάλει πολλές περισσότερες ώρες απροβλημάτιστα! Στα 11-12w ατμίζω

Σε stealth mode όλα αυτά, χωρίς update ακόμα όμως, δλδ όπως είναι από τη μαμά του. Παίζει ρόλο μήπως αυτό;

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #144 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 16:45 »
Βάλε το να μετράει τον πραγματικό χρόνο ατμίσματος μέχρι να αδειάσει η μπαταρία. Στις πρώτες δυο φορτίσεις/εκφορτίσεις δεν πιάνει το μέγιστο της απόδοσης η μπαταρία (γνωστή συμπεριφορά όλων των επαναφορτιζόμενων μπαταριών).

Δεν έχει βγει firmware update

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #145 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 16:53 »
Το cuboid lite kit ,είναι ο μονος τρόπος να αποκτησεις τον ατμο. exceed d22 - 4ml . Με αυτόν το χρησιμοιποιείς?

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #146 στις: Νοεμβρίου 08, 2017, 12:46 »
Ωχ αυτό κάπου το έχετε ξαναεξηγήσει και είμαι σίγουρη πως δεν κατάλαβα τίποτα...θα ανατρέξω στα πιο πίσω ποστς να ξαναδιαβάσω.
Με το update πρέπει να μπερδεύτηκα γιατί κάπου αναφέρθηκε αλλά μάλλον ως μελλοντικό ζητούμενο.

Αποσυνδεδεμένος kostas naxioths

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #147 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 20:05 »
Παιδιά μπορείτε να πείτε ποιες ρυθμίσεις είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις για καλύτερη διαρκεία μπαταρίας;;

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #148 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 20:29 »
Stealth mode ON

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #149 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 21:24 »
Εκτός από το stealth mode απενεργοποίησε και το screen saver. Βοηθάει εξίσου στην μικρή κατανάλωση της μπαταρίας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1119995 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 260 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 144 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325454 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8298 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296728 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826805 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510448 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9440 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156348 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570823 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245561 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios