vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

147 επισκέπτες, 4 χρήστες
JohnDag, camber, zalaros, chkontog

Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #510 στις: Αυγούστου 21, 2011, 11:47 »
Ναι. Χρειάζεται αυτό το καθάρισμα. Το καλύτερο είναι να το κάνεις κάθε φορά που αποσυνδέεις την μπαταρία. Καθάρισε και τον πόλο του ατμοποιητή και της μπαταρίας. Και πού και πού και αυτόν του φορτιστή.
Εγώ το κάνω με μια στεγνή χαρτοπετσέτα και πιο σπάνια με οινόπνευμα.

Αποσυνδεδεμένος LOTUS

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • LotuS..Και γ@μω τους πιλοτους
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #511 στις: Αυγούστου 21, 2011, 20:21 »
δεν ειναι θεμα καθαρισματος του πολου παιδες.. το εχω παθει και εγω..
απλα ο πολος εχει παει λιγο κατω και δεν κανει σωστα επαφη....
παρε ενα μικρο πλακε κατσαβιδακι και χρησημοποιησε το σαν μοχλο και σηκωσε λιγο τον πολο (αφαλο) και θα φορτισει μια χαρα μετα..

δοκιμασμενο και πετυχαινει

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #512 στις: Αυγούστου 29, 2011, 16:10 »
Μετά από πολλές δοκιμές και απογοητεύσεις κατάφερα χτες να καθαρίσω το κάρτο του hybrid μου σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό.
Τον παραθέτω για τους κατόχους hybrid στην προσπάθεια εξεύρεσης της καλύτερης λύσης για να μην πετάμε κάθε 3 και λίγο τα κάρτο μας!
1) Ρίχνω μέσα σε ένα μπρίκι το κάρτο. Βάζω ξύδι (χρησιμοποίησα ξύδι αντί για απιονισμένο νερό ή οινόπνευμα διότι θεώρησα ότι με τα οξέα που έχει είναι καλύτερο καθαριστικό μέσο), ώστε το κάρτο να καλύπτεται τελείως και το βάζω στην εστία της κουζίνας. Το αφήνω να βράσει και το έχω εκεί για 5-10 λεπτά να ψήνεται (όπως με έψησε αυτό τόσες φορές που προσπάθησα να το καθαρίσω).
2) Στην συνέχεια αδειάζω το μπρίκι από το ξύδι, βάζω νερό της βρύσης (εννοείται και το κάρτο μέσα) και το βάζω πάλι στην εστία για 5-10 λεπτά και το αφήνω να βράσει. Επαναλαμβάνω αυτό το βήμα άλλες 2 φορές για να φύγει όσο περισσότερο από το ξύδι που έχει μείνει μέσα στο κάρτο. Την πρώτη φορά το νερό θα βγει αρκετά κιτρινωπό
3) Φυσάω καλά το κάρτο και μετά το στεγνώνω με ένα πιστολάκι

Αποτελέσματα:
1) Στις πρώτες τζούρες μου ήρθε γεύση από ξύδι. Μετά από λίγο εξαφανίστηκε τελείως
2) Μετά από μερικές τζούρες επανήλθε η ποσότητα του ατμού που έβγαζε αρχικά σαν να ήταν το κάρτο καινούριο. Μη σας πω και καλύτερα!
3) Η τζούρα είναι σαφώς πιο σφικτή σε σχέση με ένα καινούριο κάρτο. Το γεγονός αυτό δεν ξέρω αν οφείλεται στις προηγούμενες ατυχείς προσπάθειες καθαρισμού του κάρτο ή αν συνέβαλε σε αυτό ο συγκεκριμένος τρόπος καθαρισμού
4) Σε μακρόσυρτες τζούρες ο ατμός είναι πιο ζεστός
5) Η γεύση/άρωμα είναι πιο ασθενές (tribeca 18mg)
6) Το σημείο σύνδεσης μεταξύ κάρτο και μπαταρίας θερμαίνεται περισσότερο σε σχέση με ένα καινούριο κάρτο

Την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να καθαρίσω κάρτο για πρώτη φορά, χρησιμοποιώντας αντί για ξύδι, κόκα κόλα χωρίς ζάχαρη για να δω αν υπάρχουν καλύτερα αποτελέσματα. Δεν ξέρω αν θα ήταν σκόπιμο αντί να βράσω την κόκα κόλα, να την αφήσω όλη νύχτα απλά να δράσει.
Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σόδα για καθαρισμό. Πάντως αν προσπαθήσει κανείς ας μας γράψει τα αποτελέσματα.

Γενικώς παρακαλώ να αναφέρετε εντυπώσεις από καθαρισμό κάρτο. Είναι νομίζω πολύ σημαντικό.
To hybrid μου από την στιγμή που το αγόρασα το ερωτεύθηκα! Για μένα είναι ένα πολύ ικανοποιητικό η.τ από όλες τις απόψεις. Απλό και χωρίς προβλήματα και εκείνο που με έκανε να σταματήσω το τσιγάρο από την πρώτη μέρα! Το μόνο μελανό του σημείο για μένα είναι το κάρτο του. Προσωπικά θέλω νέο κάρτο κάθε μερικές μέρες και αυτό είναι πολύ σπαστικό! :angry_orange:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2011, 16:29 από crisx »

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #513 στις: Αυγούστου 29, 2011, 16:52 »
Εγω καθε 5 μερες βαζω το καρτο σε μπρικι με νεροξυδο σε βρασμο για 5 λεπτα. Μετα το βαζω κατω απο την βρυση και με πιεση αφηνω το νερο περιπου 1 λεπτο. Φυσαω το καρτο για να βγουν ολα τα υπολυματα, ξανα στην βρυση, ξαναφυσαω, μετα για 2 λεπτα στο σεσουαρ, και αυτο ειναι. Πρωσοπικα δεν εχω ουτε γευση ξυδιου ουτε τπτ. Με αυτην την μεθοδο χρησιμοποιω 2 καρτο τον τελευταιο μηνα, αλλα ανα 10 μερες βγαζω την αντισταση και με ενα τσιμπιδακι καθαριζω τις μαυριλες πανω στο συρμα (αυτο δεν το συνιστω γιατι ειναι δυσκολο να ξαναβαλεις την αντισταση στην θεση της,  και να δουλευει, και θυσιασα ενα καρτο για να το μαθω  :tongue_smilie: ) και ετσι το καρτο ανανεωνεται (δεν ειναι σαν καινουριο, αλλα ειναι αρκετα ικανοποιητικο  ;) )

Αποσυνδεδεμένος Lianitsa

  • *
  • 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ότι δεν λύνεται...κόβεται..!!
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #514 στις: Αυγούστου 29, 2011, 16:58 »
Εμένα το πρόβλημα μου είναι συγκεκριμένο. Ενώ από άποψη γεύσης και απόδοσης είμαι πολύ ευχαριστημένη, η φόρτιση είναι ένα μαρτύριο....  :angry_orange: Η μία μπαταρία θέλει ένα δεκάωρο περίπου και η άλλη ένα εξάωρο..Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλές φορές να διακόπτω την φόρτιση λόγω ελλέιψεως χρόνου αναμονής !!!! :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #515 στις: Αυγούστου 29, 2011, 17:28 »
Εμένα το πρόβλημα μου είναι συγκεκριμένο. Ενώ από άποψη γεύσης και απόδοσης είμαι πολύ ευχαριστημένη, η φόρτιση είναι ένα μαρτύριο....  :angry_orange: Η μία μπαταρία θέλει ένα δεκάωρο περίπου και η άλλη ένα εξάωρο..Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλές φορές να διακόπτω την φόρτιση λόγω ελλέιψεως χρόνου αναμονής !!!! :confused1:
Γιατί δεν αφήνεις την μία όλο το βράδυ να φορτίζει?Να το κάνεις εναλλάξ κ να είσαι πάντα ''φορτισμένη" ;D

Αποσυνδεδεμένος IVANN

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
  • το ατμισμα βλαπτει σοβαρα τις καπνοβιομηχανιες
    • σελιδα FB των αρειανων στη ΛΕΡΟ
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #516 στις: Αυγούστου 29, 2011, 18:21 »
Εγω καθε 5 μερες βαζω το καρτο σε μπρικι με νεροξυδο σε βρασμο για 5 λεπτα. Μετα το βαζω κατω απο την βρυση και με πιεση αφηνω το νερο περιπου 1 λεπτο. Φυσαω το καρτο για να βγουν ολα τα υπολυματα, ξανα στην βρυση, ξαναφυσαω, μετα για 2 λεπτα στο σεσουαρ, και αυτο ειναι. Πρωσοπικα δεν εχω ουτε γευση ξυδιου ουτε τπτ. Με αυτην την μεθοδο χρησιμοποιω 2 καρτο τον τελευταιο μηνα, αλλα ανα 10 μερες βγαζω την αντισταση και με ενα τσιμπιδακι καθαριζω τις μαυριλες πανω στο συρμα (αυτο δεν το συνιστω γιατι ειναι δυσκολο να ξαναβαλεις την αντισταση στην θεση της,  και να δουλευει, και θυσιασα ενα καρτο για να το μαθω  :tongue_smilie: ) και ετσι το καρτο ανανεωνεται (δεν ειναι σαν καινουριο, αλλα ειναι αρκετα ικανοποιητικο  ;) )
μολις εκανα τον καθαρισμο ακριβως οπως το ειπες και.... :angry_orange:  :wall: :wall: γεμισα ωρα με υγρο το καρτο μου κ ρουφαω ρουφαω ρουφαω κ μηδεν καπνος μηδεν γευση.σαν να ειναι αδειο ειναι

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #517 στις: Αυγούστου 29, 2011, 18:59 »
μολις εκανα τον καθαρισμο ακριβως οπως το ειπες και.... :angry_orange:  :wall: :wall: γεμισα ωρα με υγρο το καρτο μου κ ρουφαω ρουφαω ρουφαω κ μηδεν καπνος μηδεν γευση.σαν να ειναι αδειο ειναι

Θέλει αρκετές  τζουρες μέχρι να στρώσει πάλι....μπορεί ακόμα να είναι "νωπός" . ;)

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #518 στις: Αυγούστου 29, 2011, 19:29 »
μολις εκανα τον καθαρισμο ακριβως οπως το ειπες και.... :angry_orange:  :wall: :wall: γεμισα ωρα με υγρο το καρτο μου κ ρουφαω ρουφαω ρουφαω κ μηδεν καπνος μηδεν γευση.σαν να ειναι αδειο ειναι

Ισως να μην εξατμιστικε το περισσοτερο νερο που εμεινε μεσα απο το καρτο. Αν το ξαναεπειχηρησεις να το κρατησεις περισσοτερη ωρα στο σεσουαρ για να εξατμιστει το περισσοτερο νερο. Βεβαια δεν γινεται να εξατμιστει ολο, και οι πρωτες τζουρες θα ειναι αερας κοπανιστος, αλλα μετα απο λιγο, θα δεις την διαφορα  ;)

Αποσυνδεδεμένος IVANN

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
  • το ατμισμα βλαπτει σοβαρα τις καπνοβιομηχανιες
    • σελιδα FB των αρειανων στη ΛΕΡΟ
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #519 στις: Αυγούστου 29, 2011, 22:22 »
Ισως να μην εξατμιστικε το περισσοτερο νερο που εμεινε μεσα απο το καρτο. Αν το ξαναεπειχηρησεις να το κρατησεις περισσοτερη ωρα στο σεσουαρ για να εξατμιστει το περισσοτερο νερο. Βεβαια δεν γινεται να εξατμιστει ολο, και οι πρωτες τζουρες θα ειναι αερας κοπανιστος, αλλα μετα απο λιγο, θα δεις την διαφορα  ;)
θα το αφησω τωρα ολο το βραδυ να στεγνωσει μπας κ φτιαξει,θα ενημερωσω :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Lianitsa

  • *
  • 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ότι δεν λύνεται...κόβεται..!!
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #520 στις: Αυγούστου 30, 2011, 20:52 »
Καλησπέρα παιδιά...Μια ερωτησούλα σχετικά με τον καθαρισμό του Hybrid..Είναι καινούργια συσκευή (8 ημερών)..Περίπου σε πόσες ημέρες να επιχειρήσω να κάνω ένα πλυσιματάκι;;

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #521 στις: Αυγούστου 30, 2011, 22:40 »
Όταν νιώσεις ότι έχει πρόβλημα πλέον το κάρτο και δεν κάνει την δουλειά του όπως πρέπει. Σε διαφορετική περίπτωση θα μπεις σε διαδικασία χωρίς λόγο και το εγχείρημα να μην πετύχει!

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #522 στις: Αυγούστου 31, 2011, 00:05 »
εγω κατέληξα Hybrid me dual coil carto 4ml και ξενιαζω μέχρι να βγεί κατι καλύτερο....βλέπωντας και κάνοντας!!!  :( :(


Αποσυνδεδεμένος Μενιος

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
  • ATMISTAS
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #523 στις: Αυγούστου 31, 2011, 00:09 »
χαιρετω ολα τα παιδια του φορουμ νεος εδω αλλα οχι τοσο νεος στο ατμισμα(5ος μηνας)!αυτος ο καρτο ο dual coil ειναι μονο για hybrid η' και για το egot?

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #524 στις: Αυγούστου 31, 2011, 00:12 »
Κάνει κ σε ego-t.Είναι πολύ καλός!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1151899 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από BigRed
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 190596 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:36
από chkontog
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11181 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345763 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147427 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8160 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209067 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545340 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33007 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52637 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600621 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361084 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed