vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 7 χρήστες
camber, Tem, Sergios, Βασίλης Γ, azzazel, maprix, paiktaras

Twitter

Skyline RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #705 στις: Ιουλίου 11, 2017, 07:31 »
Παίδες, πρέπει στην εξίσωση να προσθέσετε και ακόμα εναν παράγοντα, που είναι η αγωγιμότητα των μετάλλων.
Αλλος ανεβάζει στο σύρμα το 95% της ονομαστικής τιμης που δίνουμε, και άλλος το 50%

Οπότε, να απο που μπορεί να προκύψει η διαφορά στην κατανάλωση με ολόϊδιο στήσιμο  ανάμεσα σε διαφορετικούς ατμούς.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #706 στις: Ιουλίου 11, 2017, 09:33 »
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, θα είχαμε θέματα στις μετρήσεις των coil από τα mods, εξάλλου όταν παρουσιάζει αυξημένη κατανάλωση κάποιος γνήσιος, παρουσιάζεται το ίδιο και στον κλωνο. Τέσπα, θα πρέπει να ανοίξουμε ένα θέμα για αυτή τη συζήτηση για να μη βγαίνουμε  εκτός εδώ.

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #707 στις: Ιουλίου 11, 2017, 11:00 »
με την λογική μου θα έλεγα ότι

μεγαλύτερη κατανάλωση με το ίδιο coil στα ίδια watt σε διαφορετικούς ατμοποιητές θα γινόταν μόνο σε αυτόν που

έχει χειρότερη ή μικρότερη τροφοδοσία υγρού με αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερες θερμοκρασίες στο coil  και μεγαλύτερη κατανάλωση λόγω αυτού.

Πάντα με την λογική μου που δεν είναι πάντα σωστή.

Αν αυτό ισχύει τότε απλά πρέπει να ανοίξετε τα υγρά :P

ή σε αυτόν που κρυώνει λιγότερο με αέρα το coil και αυτό ζεσταίνεται περισσότερο. κάπως έτσι το βλέπω

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #708 στις: Ιουλίου 11, 2017, 11:31 »
....δεν νομίζω ... να ισχύει κάτι τέτοιο...
και το λέω γιατί χρησιμοποιώ τον ίδιο ακριβώς ατμοποιητή, με ίδιο ακριβώς στήσιμο, με ίδιο υγρό
και την μοναδική αλλαγή που κάνω είναι απο ψηλή σε κοντή καμινάδα και η κατανάλωση με την κοντή καμινάδα
είναι μεγαλύτερη....με ακριβώς ίδια τροφοδοσία....
οπότε τείνω να πιστεύω ότι όλα γίνονται στον θάλαμο ατμοποίησης (καμπάνα - καμινάδα)

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #709 στις: Ιουλίου 11, 2017, 11:53 »
Δεν υπάρχει ακριβώς ίδιο στήσιμο. Το να χρησιμοποιούμε ίδιο σύρμα, βαμβάκι, ατμοποιητή, βατ, δεν πάει να πεί ότι έχουμε και ίδια τροφοδοσία. Μερικές ίνες βαμβακιού περισσότερες ή λιγότερες είναι αρκετό να κάνουν την διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #710 στις: Ιουλίου 11, 2017, 13:00 »
θα γεμίσω τώρα από περιέργεια και αύριο την ίδια ώρα θα δούμε ποσο θα έχω μέσα στον sky


δεν το άφησα να στραγγίξει αλλα άδειασε το tank μόλις
πιστεύω ατμισα γύρο στα 3.5ml από εχθές
οποτε σε μένα δεν συμβαίνει αυτό το πράγμα σίγουρα

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #711 στις: Ιουλίου 11, 2017, 15:44 »
Ποσους ακομα αδειασες δεν μας ειπες :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #712 στις: Ιουλίου 11, 2017, 15:51 »
ε σιγά μωρέ τώρα
άδειασα δυο φορες τον hussar, μια τον unfollow, μια τον cloud και ατμισα και λίγο από έναν εργοστασιακό το πρωί για να μου φτάσει ο skyline ως το μεσημέρι
αλλα ο skyline δεν ρούφηξε περισσότερο υγρό όπως νόμιζες  :nope:
σταθερός στα 3.5ml :yes:  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #713 στις: Ιουλίου 11, 2017, 16:01 »
Ευτυχως δεν είμαι ο μονος που του το κανει.
Ρε λες να ατμιζουν κρυφα μονοι τους? :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #714 στις: Ιουλίου 11, 2017, 16:09 »
εγώ δεν έκανα ούτε τζούρα από άλλον ατμοποιητη και μου πήγε ακριβώς μια μέρα
δεν έχω παρατηρήσει καμια αλλαγή στην κατανάλωση ακόμα από τους πρώτους μου ατμοποιητες έως τώρα
δεν μπορεί, θα ατμιζεις περισσότερο τώρα με τον sky και γι αυτό έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση
τέλος πάντων πολύ το τραβήξαμε πάλι το off και θα θυμώσει ο Τρύφωνας και θα μας πάρει στο κυνήγι  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #715 στις: Ιουλίου 12, 2017, 16:19 »
Ξεκινησα εχθες ένα συγκριτικο καταναλωσης αναμεσα στον hussar και τον skyline.
Eστησα ιδια αντισταση, 6σπειρες σε 2,2μμ nichrome με το ιδιο βαμβακι και τους δυο στα 16w , μηδενισα το πικο και εχουμε το εξης αποτέλεσμα σημερα που αδειασα και τους δυο μια ανασα πριν το καμμενο.
Το γεμισμα εγινε με συριγγα του 1ml για μεγαλυτερη ακριβεια.
skyline 3ml holy coffe
136 puffs
485 secs
3,56 sec/puff
Hussar 3ml κλωνοταρτα
195 puffs
615 secs
3,15 sec/puff

Στον Hussar η διαρκεια της τζουρας είναι μισο δευτερολεπτο πιο μικρη μαλλον επειδή είναι λιγο πιο αερατος με το 2μμ pin, σε συγκριση με τον skyline που του εχω το 2x1,5mm disc.
Τα συμπερασματα δικα σας.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #716 στις: Ιουλίου 12, 2017, 16:24 »
Ο γνήσιος με το Ρ1000 τανκ χωράει 2ml και με τα υπόλοιπα (Ultem και γυάλινα) 4ml. Ο κλώνος χωράει 3ml; (δεν είχα προλάβει να το μετρήσω πριν μου χαλάσει η εξωτερική καμπάνα).

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #717 στις: Ιουλίου 12, 2017, 16:26 »
Με βρεγμενο το βαμβακι εγω καταφερα να χωρεσω 3μλ με την 1μλ συριγγα. :dontknow:
Εχει ξανα γινει θεμα με την χωρητικοτητα και δεν θυμαμαι που κατεληξε.

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #718 στις: Ιουλίου 12, 2017, 16:28 »
θα έλεγα ότι η μόνη λοιπόν διαφορά, αν δεχτούμε ότι οι αντιστάσεις είναι παντελώς ίδιες, και το βαμβάκωμα ολόιδιο, είναι ο αέρας που χτυπάει την αντίσταση.

Στον hussar λοιπόν έχεις πιο πολύ αέρα άρα και ένα μέρος της αντίστασης είναι σε χαμηλότερη θερμοκρασία απο ότι στον skyline.

Επίσης επειδή οι τζούρες σου είναι πιο μεγάλες σε χρόνο στον skyline και δεν έχεις κάποιο φρένο (γαρ μέτρηση μεταβολής ωμ/ή αν το θές έλεγχο θερμοκρασίας) η αντίσταση στον skyline θα φτάσει σε ακόμα μεγαλύτερη θερμοκρασία στην επιφάνειά της σε βάθος χρόνου.


πολλές διαφορές.

Στησε στους δύο ατμοποιητές.
ίδια αντίσταση
όσο το δυνατόν ίδιο βαμβάκι
όσο το δυνατόν ίδια τρύπα αέρα για να έχεις την ίδια τζούρα.
ίδιο υγρό.

για να μπορείς να κάνεις την όποια σύγκριση. έτσι δεν γίνεται.


εγώ πάντως σε σχέση με άλλους ατμοποιητές με τα ίδια δεδομένα είμαι στην ίδια κατανάλωση.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #719 στις: Ιουλίου 12, 2017, 16:33 »
Δηλαδη στους αλλους εχεις ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο στησιμο με ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο αερα με ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο μηκος αντίστασης και το ιδιο υγρο?
σιγουρα όχι αρα δεν εχεις μετρο σύγκρισης.

Ξεχασα να πω ότι ο sky ειχε 0,55ωμ και ο hussar 0,53ωμ και τα υγρα ηταν ιδιας αναλογιας pg/vg και νικοτίνης και η διαφορα στον αερα δεν είναι τοσο μεγαλη οσο φαινεται στα νουμερα αλλα είναι πολύ κοντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2017, 16:44 από antonelos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 28 6388 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:08
από camber
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8829 1117391 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:33
από lounik
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825495 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508628 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9156 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155358 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244485 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294952 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1992 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763448 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1316 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog