vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

120 επισκέπτες, 5 χρήστες
theob, Jorge, lagoudakis, camber, Buliwyf

Twitter

Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 03:14 »
 :hmmm: με μπερδευεις λιγο..ποιος ο λογος να "μετρας" το ατμισμα σου σε "λεπτά" και οχι σε ml?
με την ιδια λογικη εγω που ατμιζω αργες τζουρες και βαθιες κανω περισσοτερο χρονο απο σενα?
λιγο ασκοπο το βλεπω..προσωπικα νομιζω η προσοχη στην ποσοτητα των ml ενδεικνυται περισσοτερο..

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 11:03 »
Να ρωτησω κατι ως  προς τη δοσολογια
Υπαρχει καποιο μετρο συγκρισης με την ληψη νικοτινης απο κανονικο τσιγαρο?
Τι εννοω?
Εγω πχ καπνιζα dunhill μπλε με 0,6 νικοτινη 2 πακετα την ημερα
Τωρα ατμιζω με 1.8 mg περπου 2ml ημερησιως
Λαμβανω λιγοτερο η περισσοτερο η ιδια ποσοτητα νικοτινης?


Αποσυνδεδεμένος echelon

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 01:50 »
Γεια σας και από μένα. Δυο εβδομάδες γεμάτες ακαπνία και είμαι κατενθουσιασμένος. Πρότερα έκανα τουλάχιστον 1 πακέτο καπνό 25mg ανά διήμερο, τώρα ατμίζω 1.7 ml των 16 mg ημερησίως κατά μέσο όρο και ανυπομονώ να πάρω το επόμενο μπουκαλάκι σε 11 mg και να ξεκινήσω αλχημείες (μίξη ποσότητας 16 mg με αντίστοιχη 11 mg, και μετά καθαρό 11 mg) ώστε να κατέβω κάποια στιγμή και στα 0 mg. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι όλοι οι συμφορουμίτες και οι συμφορουμίτισες, ασχολούνται με τα mg, ενώ ελάχιστοι μας είπαν ότι έχουν απεξαρτηθεί πλήρως από τη νικοτίνη, ενώ κανείς που να κατάφερε να κόψει πλήρως και το άτμισμα, δεν ήρθε πίσω στο φόρουμ να πει ένα "γεια". Λοιπόν ας κάνουμε εμείς την διαφορά... Πριν καπνίζαμε σαν τσιμινιέρες, τώρα ατμίζουμε σαν τσαγιέρες, ας σταματήσουμε εντελώς αυτή την κακή συνήθεια να τελειώνουμε.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 01:54 »
Αμα ναι' να' ρθει, θε να' ρθει. Ο ψυχαναγκασμος δεν βοηθαει echelon. :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 02:02 »
για πολλους, βαζω κ τον εαυτο που μεσα ο κοσμος του ατμου εκτος απο ενας εναλλακτοκος τροπος διακπης του κ.τ. εινια και χομπυ κ ευχαριστηση μαζι οπου σημαινει πως δεν σκεφτονται να σταματησουν το ατμισμα! για οσους θελουν εννοειτε πως για την υγεια πανω απ ολα ειαναι το να σταματησουμε τις καταχρησεις μας,,,, αλλα μια μπυρα απ εδω, ενα κοψιδι απο κει, χοληστερινες κλπ κλπ ε ενταξει δεν πειραζει ας ειμαστε εξαρτημενοι απ τον ατμο, τουλαχιστον σε σχεση μ αυτο που καναμε μεχρι προτινως ειναι αρκετες φορες πιο ακακο  8)

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #66 στις: Ιανουαρίου 03, 2012, 03:09 »
Είναι ένας νέος τρόπος απεξάρτησης φίλε echelon. Και δεν έχει υποστήριξη από πουθενά. Κάποιοι από εδώ μέσα έχουμε γίνει και λίγο χομπίστες με το όλο θέμα και κάποιοι συμμετέχουν συνειδητά στο όλο πείραμα μια και αισθάνονται σημαντικά οφέλη στην υγεία τους από την όλη προσπάθεια.
Υπάρχουν και πολλοί άλλοι που για σήμερα θέλουν να κρατήσουν την απόλαυση του να εισπνέουν κάτι που τους ευχαριστεί με το μικρότερο δυνατό κόστος ατμίζοντας μηδενικά υγρά...νικοτίνη τέλος αλλά επιλέγουν να κρατήσουν κάποια από την απόλαυση.
Αλλά όταν έχεις φύγει από μια κατάσταση...τι έχεις να πεις σε όσους παραμένουν;
Είναι προσωπικό θέμα του καθενός πως θα αντιδράσει φεύγοντας...αλλά εγώ όταν το αποφασίσω δε θα μπω εδώ μέσα να το πω.
Δεν θα υπάρχει λόγος. Είμαστε όλοι ενήλικες και όλοι κάνουμε την προσωπική μας διαδρομή απεξάρτησης.
Το "κλικ" θα συμβεί στον καθένα ξεχωριστά αφήνοντας την προσπάθεια βελτίωσης του μέσου στους υπόλοιπους.
Κόφτο όταν το θελήσεις λοιπόν και άφησε τους υπόλοιπους να το κάνουν καλύτερο ακόμα για όσους παράτησαν το ρημάδι το τσιγάρο και το έχουν επιλέξει!

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #67 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 15:07 »
Είμαι της γνώμης ότι τα υγρά που χρησιμοποιούμε παίζουν τρομερό ρόλο. Πρώτον οι γεύσεις και δεύτερον η αναλογία pg/vg...
Μου έχει τύχει να ατμίζω ίδια αναλογία pg/vg, ίδια περιεκτικότητα νικοτίνης και το ένα υγρό να μην το καταλαβαίνω, ενώ με το άλλο να την "ακούω" κανονικότατα, μου έχει τύχει έτοιμο υγρό σκέτης vg με 12mg/ml νικοτίνης να είναι μια χαρά και DIY υγρό vg με ίδια περιεκτικότητα νικοτίνης να είναι "τσαγάκι" (μάλλον λόγω μάρκας) και μου έχει τύχει (με το συγκεκριμένο.... τσαγάκι) να το αραιώσω με pg και να είναι τέλειο!!!

Και φανταστείτε ότι είμαι το ίδιο άτομο (που έχει συνηθίσει σε μία Α δόση νικοτίνης). Αν προσπαθήσουμε να κάνουμε συγκρίσεις λοιπόν για το τι είναι ικανοποιητικό κάθε μέρα, (όσον αφορά τη νικοτίνη), δεν βγάζουμε άκρη....

Νομίζω ότι αλλού είναι το θέμα, να βρούμε την δόση νικοτίνης που είχαμε συνηθίσει με το κ.τ. την ημέρα και από εκεί, χρησιμοποιόντας την ως όριο και σημείο αναφοράς, να μιλάμε και στους άλλους....
Κακά τα ψέματα, για έναν σημερινό ατμιστή που κάποτε κάπνιζε lights τσιγάρα, ακόμα και 12mg/ml του φαίνονται πολλά και ίσως και να του ταράζουν τον οργανισμό, για άλλον που κάπνιζε σέρτικα Λαμίας ή στριφτά άφιλτρα, τα 12mg του φαίνονται νεράκι....

Τελείως υποκειμενικά λοιπόν, και με την ελάχιστη εμπειρία επί του θέματος (στις 8/1 κλείνω μήνα που ατμίζω), για εμένα που κάπνιζα καπνό drum άφιλτρο (περίπου 50 τσιγάρα την ημέρα), ήδη τα 18mg/ml και 5-6 ml υγρού ημερησίως, μου φαίνονται πολλά, το έχω ρίξει εδώ και περίπου 1 εβδομάδα σε 12-11 mg (κάνω δικές μου μείξεις και δεν μπορώ να δώσω σίγουρη αναλογία νικοτίνης) και 5-6 ml υγρου ημερησίως....

Ίσως σε λίγο να μου φανούν και αυτά πολλά και να πέσω στο 9 ή στα 6 mg/ml (Μακάρι, γιατί θα είμαι σε σωστό δρόμο κατά τη γνώμη μου!)

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #68 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 15:58 »
Καπνιζα 2-3 πακετα Marlboro.

Ξεκινησα 10 Δεκεμβριου 2011 με latakia VG only 24 mg. Δεν ειχα "καθολου" (για τα δικα μου δεδομενα) χτυπημα κ ψαχνοντας εδω στο φορουμ αντιληφθηκα οτι ή επρεπε να αυξησω κι αλλο τη νικοτινη η να δοκιμασω υγρο με PG.

2 μερες μετα, παιρνω 18αρι Valuto της Mistique (Nobacco) και μενω εκπληκτος απο το χτυπημα. Και η γευση μου αρεσε αλλα ηθελα να δοκιμασω κ αλλα υγρα αφου δεν ειχα και κανενα μετρο συγκρισης. Δοκιμασα αλλα 4-5 υγρα, ολα με καπνικες γευσεις, αλλα με περισσοτερη PG αλλα με λιγοτερη, ολα ομως στα 18.

Μετα απο 10 μερες με το, πλεον στανταρ μου, Valuto 18αρι, ειδα οτι τις βραδυνες ωρες κυριως, ειχα, ας πουμε, overdose νικοτινης.

Το επομενο, λοιπον, βημα ηταν να "πεσω" στο 12αρι το οποιο και ατμιζω εδω και μια εβδομαδα περιπου.

Αποσυνδεδεμένος ReaperX

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #69 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 16:39 »
Eγώ έχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες για το αν τελικά είναι καλύτερα για όσους δεν κάπνιζαν πολύ..

Πχ εγώ έκανα 4-5 τσιγάρα τη μέρα στριφτά εδώ και πολλά χρόνια,ενώ άντε να κανα καμιά 10ρια τις μέρες που έβγαινα.

Με το ητ ατμίζω χαλαρά 2ml τη μέρα 8mg ή 12mg το 1ml αναλόγως την περίσταση.Ειδικά άμα έχω κανα υγρό που μου αρέσει πολύ ατμίζω τη μισή αμπούλα μέσα σε 15'.
Ναι ξέρω τι τοξικές ουσίες γλυτώνουμε (αν κ έχω αμφιβολίες για τα τεχνητά αρώματα που χρησιμοποιούνται) ωστόσο η νικοτίνη δε παύει να είναι πολύ βλαβερή για το κυκλοφορικό και κανείς δεν ξέρει με ακρίβεια ποια είναι η αντιστοιχία με τα κ.τ.

Και για μένα το μεγάλο κακό με το ητ είναι ότι ποτέ δε καταλαβαίνεις ότι το χεις παρακάνει για τα δεδομένα του οργανισμού σου αφού δε προκαλεί το μπούκωμα του κτ.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #70 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 16:41 »
ατμιζω γυρο σιους 6 μηνες και τα υγρα ειναι με την σειρα ( και Nicotine Strength   το πρωτο 24 το δευτερο 18 μετα 11 το τριτο 11 τα υγρα αυτα τα εχω ατμιζει πανω απο βδομαδα δεν ειναι κανενα δοκιμαστηκο  ;)

Αποσυνδεδεμένος alexos

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #71 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 16:50 »
Ναι ξέρω τι τοξικές ουσίες γλυτώνουμε (αν κ έχω αμφιβολίες για τα τεχνητά αρώματα που χρησιμοποιούνται) ωστόσο η νικοτίνη δε παύει να είναι πολύ βλαβερή για το κυκλοφορικό και κανείς δεν ξέρει με ακρίβεια ποια είναι η αντιστοιχία με τα κ.τ.

Και για μένα το μεγάλο κακό με το ητ είναι ότι ποτέ δε καταλαβαίνεις ότι το χεις παρακάνει για τα δεδομένα του οργανισμού σου αφού δε προκαλεί το μπούκωμα του κτ.

Αυτον τον προβληματισμο εχω κι εγω

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 09:38 »
Eγώ έχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες για το αν τελικά είναι καλύτερα για όσους δεν κάπνιζαν πολύ..

Πχ εγώ έκανα 4-5 τσιγάρα τη μέρα στριφτά εδώ και πολλά χρόνια,ενώ άντε να κανα καμιά 10ρια τις μέρες που έβγαινα.

Με το ητ ατμίζω χαλαρά 2ml τη μέρα 8mg ή 12mg το 1ml αναλόγως την περίσταση.Ειδικά άμα έχω κανα υγρό που μου αρέσει πολύ ατμίζω τη μισή αμπούλα μέσα σε 15'.
Ναι ξέρω τι τοξικές ουσίες γλυτώνουμε (αν κ έχω αμφιβολίες για τα τεχνητά αρώματα που χρησιμοποιούνται) ωστόσο η νικοτίνη δε παύει να είναι πολύ βλαβερή για το κυκλοφορικό και κανείς δεν ξέρει με ακρίβεια ποια είναι η αντιστοιχία με τα κ.τ.

Και για μένα το μεγάλο κακό με το ητ είναι ότι ποτέ δε καταλαβαίνεις ότι το χεις παρακάνει για τα δεδομένα του οργανισμού σου αφού δε προκαλεί το μπούκωμα του κτ.
Θα διαφωνήσω εδώ μαζί σου ναι?
Με το ητ όταν το παρακάνω  έχω πάλι ενδείξεις από τον οργανισμό μου που μου πέφτει η αρτηριακή μου  πίεση (όταν ατμίζω με πολύ νικοτίνη) κ που λέει να πατήσω φρένο !!! Δεν γίνεται όταν το παρακάνουμε ακόμα κ με τον ατμό να μην καταλάβουμε πότε περάσαμε τα όρια ναι? Πάντα μια "φωνή" μας το λέει!!!
Εγω καταλάβαινω πάντα τα όρια μου γιατί αν δεν........τότε δεν έχει κανένα νόημα η διακοπή του κτ!!!  ::) ::) ::) ::) ::) ::)

Δεν έφυγα από ενα κακό για να πάω σε άλλο ναι? Έφυγα από τον εφιάλτη του κτ για να συνεχίσω με το άτμισμα στα επίπεδα της απόλαυσης κ όχι του φόβου κ του τρόμου........ ;) (αλλάζω τα mg νικοτίνης ώστε να μην έχω πρόβλημα κ όταν δεν με καλύπτει ανέβαζω λίγο την νικοτίνη δλδ δεν ατμίζω ποτέ σταθερά στα ίδια mg!!)  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2012, 09:43 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 19:34 »
Βρε παιδιά, εδώ και περίπου 20 ημέρες έχω χαμηλώσει το ποσοστό νικοτίνης στα υγρά που ατμίζω από το αρχικό 18mg/ml σε 12-9mg/ml... Έχω λοιπόν το εξής πρόβλημα, εχθές έκανα την πρώτη μου μίξη με ballanced βάση 20mg/ml και είπα να τη δοκιμάσω και ατόφια, πριν την κατεβάσω στα δικά μου στάνταρ... Δεν είδα καμία διαφορα!!! Μου μπήκαν ψίλοι στα αυτιά και σήμερα μεσημέρι που βρέθηκα με ένα φίλο μου του ζήτησα να μου δώσει 1ml 24mg/ml nico που έχει... πάλι το ίδιο πράγμα και εκεί!!! Καμία διαφορά....

Οπότε συμβαίνουν 2 τινά: Ή ατμίζω πάρα πολύ οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά γιατί συνηθίζει ο λαιμός μου και δεν νοιώθω χτύπημα ή παίζει (σε εμένα) τελικά περισσότερο ρόλο η γεύση του υγρού παρά η περιεκτικότητα σε νικοτίνη για να την "ακούσω"...

Επίσης να ενημερώσω ότι και οι 3 βάσεις τις οποίες αναφέρω είναι αποδεδειγμένο ότι έχουν αυτά τα ποσοστά νικο που αναφέρω... το λέω γιατί έχω ακούσει πολλά από άτομα στο φόρουμ, για συγκεκριμένο κατάστημα που τώρα τελευταία έχει νερώσει και τις βάσεις του αλλά και τις γεύσεις του...

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουαρίου 20, 2012, 00:26 »

Πιάσαμε τους 5 μήνες !  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 6973 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 193162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos