vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, tibolaso, Buliwyf, vasim, manoslykos, maprix, ZoeM

Twitter

Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #45 στις: Νοεμβρίου 13, 2011, 12:52 »
34 ημερες ατμίζω με m&m και δηλώνω οτι περιεργως δεν μου εχει ληψει ιδιαιτερα το κτ (το οποιο δεν το εχω ουτε ξαναακουμπησει).

Δυστηχως απο 18mg και 4 ml ημερησιως πηγα στα 20 με 4 ml και ανεβηκα στα 24mg αλλα τουλαχιστον ειμαι στα 2,5ml.

Δεν εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στις ερευνες για την προσληψη νικοτινης του ητ στον οργανισμο και ετσι με στεναχωρεί το γεγονος του οτι πλεον με καλυπτει μονο η 24αρα στο χτυπημα.

Διερωτωμαι αν εσεις συνατμιστες που τα καταφερατε και πεσατε σε mg νιωθατε το ιδιο χτυπημα με τοτε που ατμιζατε την μεγαλυτερη περιεκτικοτητα αν ναι τοτε αυτο για μενα ειναι πολύ ευχαριστο και θα το περιμενω πως και πως. Μεχρι τοτε σκοπος μου ειναι να κρατησω την 24αρα και να πεσω κατω απο τα 2 ml εστω και με στερηση.

Η "πλακα" ειναι οτι ξεκινησα το ητ για οικονομικους λογους και μονο αλλα στην συνεχεια αρχισα να ανυσηχω λογω των ποσοτητων της νικοτινης  και της επιδρασης της στην καρδιά. Παντως δεν εχω κανενα σκοπό να κοψω ποτε τελείως το ατμισμα, απλα μακαρι να με καλυπτει στο throat hit καποια στιγμή μια πολυ μικροτερη περιεκτικοτητα.

Ευχομαι τα καλυτερα σε όλους σας.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος dinosk

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #46 στις: Νοεμβρίου 13, 2011, 21:38 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2383.msg123388.html#msg123388

Δεσ και εδω ισως σε βοηθησει.

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #47 στις: Νοεμβρίου 13, 2011, 21:48 »
Φιλε Dimrock θα πρεπει περα απο θεληση να κανεις και υπομονη.Πολλοι απο μας ξεκινησαμε(και γω μαζι) με 24mg νικοτινη και μονο αυτα μας καλυπταν.Με τον καιρο ομως καποιοι πεσαμε καποιοι αλλοι παρεμειναν κι αλλοι ανεβηκαν(βασικα λιγοι ειναι αυτοι).
Μην αγχωνεσαι οπως δεν αγχωνοσουν και με το κ.τ.Με τον καιρο θα παει το πραμα μονο του και θα βρεις τον δρομο σου.
Σκεφτηκες καθολου πως θεωρητικα αν και με το κ.τ. επαιρνες λιγοτερη νικοτινη δεν το αναζητουσες τοσο;Μηπως τελικα οι ερευνες εχουν δικιο στο οτι ο οργανισμος δεν δεχεται τη νικοτινη οπως στο κ.τ.;
Ειναι δυσκολη η μεταβαση και θελει και υπομονη,γι'αυτο ατμισε αυτο που θες χωρις αγχος.

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #48 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 03:06 »
ξεκινησα με 24αρα στο 1ml/μερα μιας και καπνιζα βαρια τσιγαρα ωστε να μη ζοριστω πολυ στην αλλαγη αλλα απο τα μεσα του πρωτου κιολας μηνα μου καθοταν βαρια ετσι ελλατωσα χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια στο 1ml ανα 2 μερες.Τον επομενο μηνα πηρα την 18αρα πια και αν και ειμαι ικανοποιημενη θελω να προσπαθησω να το παω στην 9αρα αλλα δεν ειμαι σιγουρη γιατι τις τελευταιες μερες κανω παλι 1ml/μερα.
τελικα οπως και στο κ.τ οταν εχεις ζορια ατμιζεις περισσοτερο..
στοχος μου φυσικα να μηδενισω την νικοτινη αλλα θα το κανω σταδιακα και σιγα σιγα για πιο σιγουρα αποτελεσματα..ευχομαι να το επιτυχω..

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #49 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 08:25 »
@  Dimrock, ο μονος καταληλος που θα σου πει ποσο πρεπει να ατιμζεις ειναι ενας κ ειναι πιστεψε με αλανθαστος!! κ αυτος ειναι ο ο οργανισμος σου!!!

Μπορει να ατμιζεις  με νικοτινη στα 24 mg κ ο οργανισμος σου να μην εχει απολυτος κανενα προβλημα ναι? εγω εχω προβλημα μεγαλο αν ξεπερασω τα 11 mg κ ετσι εχω μαθει να το ρυθμιζω αυτο μονη μου δλδ κατεβαινοντας κ στα 6 mg.

Εαν εσυ νοιωθεις καλα τοτε μην φοβασαι κ συνεχισε να ατμιζεις μα να μην το παρακανεις κ να προσεχεις παντα πως αισθανεσαι ναι? δλδ μπορει να ερθει η μερα που θα πρεπει σιγα-σιγα να μειωσεις την νικοτινη κ γινει αυτο διχως κανενα προβλημα.

Μην πιεζεις τον ευατο σου για κατι που δεν ειναι ετοιμος να δεχτει. Εγω νοιωθω πολυ καλο χτυπημα κ με τα 11 mg αλλα οταν αρχισει κ πεφτει η πιεση μου παω στα 6 mg  ετσι συνερχομαι.

Εσυ εισαι αυτος που θα ρυθμισει το ποσο θα ατμιζεις κ με ποσα mg νικοτινης.
Ο καθε ενας μας ειναι ετνελως ξεχωριστος απο τους αλλους κ αυτα που ισχυουν για εμενα ? μπορει να ειναι καταστρεπτικα για τους αλλους ναι? αρα εσυ κ μονο εσυ θα καταλαβεις σιγα-σιγα τι σου κανει κ τι οχι . ;)

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #50 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 08:51 »
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας και τον χρονο που διαθεσατε για να τις μοιραστοιτε μαζι μου. Στο στριφτό που καπνιζα πριν οποτε γουσταρα εστριβα ενα τσιγαρακι χωρις αγχος. Τωρα για καποιο αγνωστο λογο κολάω να ατμιζω συνεχως. Για μενα αυτο ειναι στερηση και δεν την θελω εχοντας χασει και την εργασία μου.

Εχω αρχισει να διαβαζω για αυτο το GG που λεει οτι κανει χτυπημα σε λιγοτερα mg με 6v αλλα δεν ξερω ουσιαστικα τι σημαινουν 6v πιπίλα ολη μερα. Το σιγορο ειναι οτι το ητ δεν το ξεκινησα για να ειμαι πιο προσεκτικός αλλα πιο οικονομικός με τις ιδιες συνηθειες και αυτο ειναι μια ηττα οπως και να το κανουμε.
 
Θα σας ενημερωνω για την προοδο μου οπως και με χαρα θα διαβαζω τις δικές σας.


Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #51 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 10:35 »
Εχω αρχισει να διαβαζω για αυτο το GG που λεει οτι κανει χτυπημα σε λιγοτερα mg με 6v αλλα δεν ξερω ουσιαστικα τι σημαινουν 6v πιπίλα ολη μερα. Το σιγορο ειναι οτι το ητ δεν το ξεκινησα για να ειμαι πιο προσεκτικός αλλα πιο οικονομικός με τις ιδιες συνηθειες και αυτο ειναι μια ηττα οπως και να το κανουμε.
 

Αυτή είναι και δική μου απορία, τι είναι καλύτερα (για την υγεία μας)
9 έως 12mg με απλό ατμο ή
6mg με LR ατμο?

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #52 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 11:41 »
στην αρχή όλοι σαν πιπίλα το έχουμε, όταν περάσει ο καιρός θα το αφήνεις κιόλας..... :yes:

Αποσυνδεδεμένος ninjamousegr

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #53 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 13:29 »
ξεκινησα με 24αρα στο 1ml/μερα μιας και καπνιζα βαρια τσιγαρα ωστε να μη ζοριστω πολυ στην αλλαγη αλλα απο τα μεσα του πρωτου κιολας μηνα μου καθοταν βαρια ετσι ελλατωσα χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια στο 1ml ανα 2 μερες.Τον επομενο μηνα πηρα την 18αρα πια και αν και ειμαι ικανοποιημενη θελω να προσπαθησω να το παω στην 9αρα αλλα δεν ειμαι σιγουρη γιατι τις τελευταιες μερες κανω παλι 1ml/μερα.
τελικα οπως και στο κ.τ οταν εχεις ζορια ατμιζεις περισσοτερο..
στοχος μου φυσικα να μηδενισω την νικοτινη αλλα θα το κανω σταδιακα και σιγα σιγα για πιο σιγουρα αποτελεσματα..ευχομαι να το επιτυχω..


χμ εγώ είμαι στην πρώτη εβδομάδα. Αγόρασα υλικά και φτιάχνω τα υγρά μόνος μου. Κάθε 2 βδομάδες έβαλα στόχο το υγρό που φτιάχνω να το ρίχνω κατά 1 mg σε νικοτίνη με βασικό μου στόχο να φτάσω τα 0mg . Πιστεύω οτι έτσι είναι ποιο εύκολο. Έπεσα απο τα 11mg  στα 9 και όσο να 'ναι την πρώτη μέρα μου έλειπε το χτύπημα. Αυτό όμως κράτησε μόνο την πρώτη μέρα. Τώρα συνήθισα. Νομίζω το να πέφτεις 1-2 mg την φορά κάθε 1-2 βδομάδες είναι πιο εύκολο. Στο προτείνω σαν λύση. Αν έχεις απορίες για το πως φτιάχνει κάποιος υγρά διάβασε για αρχή εδώ. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.msg71219.html#msg71219 έπειτα μπορείς να ζητήσεις διευκρινίσεις απο τα παιδιά εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1907.0.html. Αν θές
μπορείς να μου στείλεις μήνυμα να σου πω πως φτιάχνω τα δικά μου.
 ΑΑΑ και κάτι άλλο. το 1 ml/ημέρα είναι πολύ λίγο για να σε προβληματίζει. Οι περισσότεροι απο ότι έχω καταλάβει ξεπερνούν τα 2 και πολλοί φτάνουν και 6-7ml. Προσωπικά μιας και κάπνιζα πάρα πολυ είμαι περίπου στα 4. Γενικά και να ξεφύγεις λίγο μην στεναχωριέσαι. Σκοπός είναι καταρχήν να πετάξουμε το κ.τ και έπειτα πετάμε και το η.τ .
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 15, 2011, 13:45 από ninjamousegr »

Αποσυνδεδεμένος nikosThess

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #54 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 13:38 »
εγω ατμιζω 36mg και στο μπουκαλακι των 30ml βαζω και 5 σταγονες νικοτινη
χτυπημα μπουλντοζας :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #55 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 16:47 »
Πριν αρχισεις το ατμισμα τι καπνιζες;Μπαρουτι;  :confused1:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 15, 2011, 16:51 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #56 στις: Νοεμβρίου 16, 2011, 00:31 »
χμ εγώ είμαι στην πρώτη εβδομάδα. Αγόρασα υλικά και φτιάχνω τα υγρά μόνος μου. Κάθε 2 βδομάδες έβαλα στόχο το υγρό που φτιάχνω να το ρίχνω κατά 1 mg σε νικοτίνη με βασικό μου στόχο να φτάσω τα 0mg . Πιστεύω οτι έτσι είναι ποιο εύκολο. Έπεσα απο τα 11mg  στα 9 και όσο να 'ναι την πρώτη μέρα μου έλειπε το χτύπημα. Αυτό όμως κράτησε μόνο την πρώτη μέρα. Τώρα συνήθισα. Νομίζω το να πέφτεις 1-2 mg την φορά κάθε 1-2 βδομάδες είναι πιο εύκολο. Στο προτείνω σαν λύση. Αν έχεις απορίες για το πως φτιάχνει κάποιος υγρά διάβασε για αρχή εδώ. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.msg71219.html#msg71219 έπειτα μπορείς να ζητήσεις διευκρινίσεις απο τα παιδιά εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1907.0.html. Αν θές
μπορείς να μου στείλεις μήνυμα να σου πω πως φτιάχνω τα δικά μου.
 ΑΑΑ και κάτι άλλο. το 1 ml/ημέρα είναι πολύ λίγο για να σε προβληματίζει. Οι περισσότεροι απο ότι έχω καταλάβει ξεπερνούν τα 2 και πολλοί φτάνουν και 6-7ml. Προσωπικά μιας και κάπνιζα πάρα πολυ είμαι περίπου στα 4. Γενικά και να ξεφύγεις λίγο μην στεναχωριέσαι. Σκοπός είναι καταρχήν να πετάξουμε το κ.τ και έπειτα πετάμε και το η.τ .

πολυ καλος ο τροπος που εχεις σκεφτει!οντως το να κατεβαζεις σταδιακα και λιγο λιγο την νικοτινη νομιζω οτι ειναι και ο πιο "ανωδυνος" τροπος..το θεμα ειναι οτι ειμαι λιγο τεμπελουλα για να αρχισω τις αλχημιες και μαλιστα μονη μου  :-[ :-[
αν εχεις διαθεση καποια μερα στειλε μου ενα μηνυμα για το πως τα φτιαχνεις και αν δεν ειναι πολυ  μπελαλιδικο ισως τελικα και να ασχοληθω  ::) αυτο που θελω να αποφυγω κυριως στα υγρα ειναι το καψιμο του λαιμου αρα δεν με πολυκαιει το "χτυπημα" και οσο το δυνατον λιγοτερη γλυκερη γευση..γενικα θελω αυτο που ατμιζω να μην μυριζει επειτα στον αερα μιας και εχω παρατηρησει απο συνατμιστη οτι η ρημαδα η καραμελα μυριζε απο χιλιομετρο!  :))

Αποσυνδεδεμένος dm4891

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #57 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 17:50 »
Ατμίζω εδω κ 3 μηνες ακόμα ψάχνομε ... με τα υγρά 16κ18mg άλλες φορές καλά άλλες φορές σαν να μου φαίνεται λίγο
ξεκίνησα κάποια δικά μου, εδώ κ μια  με medium απο το φανστορ κ νομίζω ότι αρχίζω να στρώνω!! τώρα για πόσα ml την ημέρα :
με το hybrid τα 20ml κρατούσαν  6 με 8 μέρες τώρα με το want δεν το έχω μετρήσει να πω την αλήθεια .....

Αποσυνδεδεμένος kiltsikis21

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπάρχει πάντα ένας τρόπος εάν είσαι αποφασισμένος
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #58 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 18:11 »
Σχεδον 5 μηνες ατμισμα συνεχιζω στα 9mg οπως οταν ξεκινησα.2-3 φορες που απο αναγκη ατμισα 18αρι μου φανηκε πολυ βαρυ για τα γουστα μου.Προς τα κατω δεν δοκιμασα λογω ανασφαλειας ισως αργοτερα ιδωμεν

Αποσυνδεδεμένος CAPTAINATMOS

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #59 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 03:03 »
απο οταν αρχισα το η.τ ατμιζω σταθερα 6μγ εδω και πανω απο 2 μηνες στην αρχη το ειχα πιπιλα αλλα μετα υπολογισα ποσα τσιγαρα εκανα την ημερα και ποσο χρονο ηθελα να κανω αυτα τα τσιγαρα και ετσι ρυθμισα και την ωρα ατμισματος. δηλαδη εκανα 20 τσιγαρα επι 5 λεπτα της ωρας μασ κανει 100 λεπτα την ημερα αλλα επειδη η νικοτινη που παιρνουμε με την μορφη ατμου ειναι σαφως λιγοτερη απο την μορφη καπνου εστω οτι παιρνουμε την μιση δοση πολαπλασιασα τα 100 λεπτα επι 2 δηλαδη εθεσα στον εαυτο μου ενα οριο 200 λεπτων ατμισματος την ημερα 200 λεπτα δια το 24 μασ κανει 8,3 λεπτα την ωρα το στρογγυλευω στο 8,5 και μεχρι τωρα εδω και ενα μηνα περιπου το τηρω και μαλιστα δεν ξεπερναω τα 150 με 160 λεπτα ατμισματος γιατι ως γνωστον το κ.τ τελειωνε και το εσβυνα ενω το η.τ δεν τελειωνει για να το σβησεις και αν βαλεις και καμια περιεργη γευση που σου αρεσει και το πιπιλιζεις συνεχεια ειναι μεγαλο λαθος προσπαθηστε να βαλετε χρονικο οριο ατμισματος

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem