vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, dimitrisd

Twitter

Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #90 στις: Μαΐου 27, 2017, 22:28 »
Αν δεν κάνω λάθος οι Κινέζοι τον τελευταίο καιρό δουλεύουν μόνο με SS316 σε αντίθεση με τους δικούς μας που χρησιμοποιούν SS304. Μονωτικά, o-rings, ακρυλικά, pyrex παράγουν για όλο τον κόσμο. Η αντιγραφή γίνεται με σκανάρισμα των εξαρτημάτων και ηλεκτρονικούς τόρνους. Ανάλογα με την κλωνοεταιρεία που θα ορίσει το σχετικό κοστολόγιο, είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Πάντως σίγουρα μπορεί να κατασκευάσει αντίγραφο 1:1 στην ίδια ή ανώτερη ποιότητα, με τραγικά χαμηλότερο κόστος και σχεδόν μηδενικές ατέλειες που σχετίζονται με τον ανθρώπινο παράγοντα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #91 στις: Μαΐου 27, 2017, 22:33 »
Λογικά δεν θα φάς , κλωνος 1 προς 1 αν είναι, και φυσικα ο Κινεζος δεν τον αντιγράφει με το ματι ουτε τον κατασκευαζει με το χερι , πιθανον να εχει καλυτερα "εργαλεια' απο την παραγωγη του γνήσιου.
όχι πιθανόν
έχει σίγουρα καλύτερα εργαλεία
το πρόβλημα είναι ότι θέλει να βγάλει 100.000 κομμάτια το μηνα και αναγκαστικά η ποιότητα θα είναι κατώτερη
αν όμως καταφέρει και τον κάνει να μην έχει προβλήματα τότε οι κοφτερές γωνιές τα λιγότερο ποιοτικά σπειρώματα και τα εμφανισιακά θέματα έρχονται σε δεύτερη μοίρα

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #92 στις: Μαΐου 27, 2017, 22:50 »
Άλλο η ποιότητα κατασκευής, άλλο η ποιότητα συναρμολόγησης. Κοφτερούς ατμοποιητές έχουμε και σε by Leo (Θεός σχωρέσ' τον) και σε GG. Αν δεις όμως σοβαρούς Κινέζους κατασκευαστές (πχ αυτός που φτιάχνει τώρα τον Skyline) μπορούν να σου διαθέσουν μια γραμμή παραγωγής στην ποιότητα που θα ορίσεις για παραγγελία 100.000 την εβδομάδα! Καμία ελπίδα ανταγωνισμού :(

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #93 στις: Μαΐου 27, 2017, 23:16 »
Βασικά δεν εννοούσα αν θα φάω παπά ως προς την ποιότητα.
Αυτό λίγο με νοιάζει έχω απομυθοποιήσει την ποιότητα εδώ και καιρό. (Ναι κράξτε ελεύθερα.)
Ούτε αν θα είναι 1:1. Μια χαρά θα είναι και θα έχει και χάλια oring που θα αλλάξω με δικά μου τσέχικα (tip provided ftw)
Επειδή δεν πηρα tracking λέω για τον παπά ;)
Edit
100000 λέει ότι μπορεί να βγάλει δεν θα βγάλει τόσα. 
Δεν φταίει ο αριθμός που βγάζουν που πέφτει η "ποιότητα" στους Κινέζους. 
Απλά κάνουν εκπτώσεις σε διαφορά όπως πάχος μετάλλου κάποιες φορές στο κράμα κτλ. Εκεί το χάνουν λίγο.

Sent from my siPhone
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2017, 00:07 από firvain »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #94 στις: Μαΐου 27, 2017, 23:24 »
firvain, link για τα o-rings;

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #95 στις: Μαΐου 28, 2017, 00:05 »
http://www.ebay.com/usr/pavlina_kyrychova?_trksid=p2057872.m2749.l2754
όλων των ειδών
για όλες τις δουλείες
μην αρχίσουμε τα food grade κτλ :P

https://o-ring.info/en/materials/nitrile--nbr/

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #96 στις: Μαΐου 28, 2017, 00:08 »
Γιατί να μην τ' αρχίσουμε αυτά? Δεν παίζουν ρόλο?

Αποσυνδεδεμένος Silisav

  • **
  • 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν κοιτας εκει που πας, πας εκει που κοιτας.
Απ: Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #97 στις: Μαΐου 28, 2017, 00:10 »
Λόγω του μεγάλου μπερδέματος με την ομαδική, το παράγγειλα όλο το σετάκι με τα εξτρά του (τανκ, airdisks, driptip, ABS, A/C) από την Copper Vape (αυτή με την Serena βρε!), αλλά έβαλα για διάφορους περίεργους και ανομολόγητους λόγους αποστολή με DHL Express! Όταν έρθει με το καλό, θα σας πω πόσο χρόνο έκανε και τί τελωνείο πέρασε :idiot1:
Σε ποσες μερες υποτιθεται οτι θα παραλαβεις;

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #98 στις: Μαΐου 28, 2017, 00:15 »
3-5, αλλά από Κίνα θα φύγει στις 31/5 λόγω εθνικής γιορτής 28-30/5 (ότι μου είπαν σου λέω).Για ότι γίνει θα δίνω τακτικές αναφορές!

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #99 στις: Μαΐου 28, 2017, 00:18 »
Ribot πιθανώς να παίζουν.
Εμένα έχουν σταματήσει να με ενδιαφέρουν.
Και αν ρωτάς γιατί είναι γιατί εδώ και καιρό δεν εμπιστεύομαι τους κατασκευαστές ότι βάζουν τα καλύτερα υλικά κτλ.
Κοινώς η άποψη μου είναι έχω καπνίσει ότι φυτρώνει
Έχω ατμισει κάτι hybrid, ego και πως τα έλεγαν ούτε που θυμάμαι που ήταν κάτι μεταξύ ατμού και αναθυμίασεων μούρλια. Με κάτι υγρά ότι να ναι, για να θυμίζει τσιγάρο που έλεγε και ο πωλητής!. Από τα oring δεν πεθαίνω.
Προσωπική άποψη, δεν λέω να μην το ψάχνει ο κόσμος.
Εγω βαρέθηκα!
Από το eBay έχω εδώ και κανα χρόνο σαν υλικό μια χαρά βγήκαν είναι nbr70. Σαν υγεία.. ζω
Edit. Οι Κινέζοι έχουν πιο πολλές αργίες από το ελληνικό δημόσιο :p


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #100 στις: Μαΐου 28, 2017, 00:27 »
Κατ' αρχάς σ' ευχαριστώ για το πολύ χρήσιμο link.
Δεύτερον: Μπορείς να παραθέσεις τα link με τα o-rings του skyline γιατί έχω μπερδευτεί με τα ID & cross??

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #101 στις: Μαΐου 28, 2017, 00:27 »
Κάποια στιγμή κυκλοφόρησε η βρώμα ότι οι κινεζοι στα ατσαλια που φτιάχναν τους ατμο έβαζαν και το ατσάλι από την αντικατάσταση των σωληνώσεων των πυρηνικών αντιδραστήρων τους (οι σωλήνες ψυξης νερού είναι SS)!

ΠΡΟΣΦΟΡΑ: Με 3 ατμο ένας μετρητής ραδιενέργειας δώρο :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #102 στις: Μαΐου 28, 2017, 00:30 »
@firvain
Δεκτό και λογικό ως ένα βαθμό, ούτε εγώ είμαι ψυχαναγκαστικός μ' αυτά, απλά φοβάμαι μήπως υποβιβάζουμε τα κριτήριά μας, αν τελικά παίζουν κάποιο ρόλο αυτά τα κριτήρια. Μιλάω γενικότερα, για orings, σύρματα, μέταλλα κ.λπ.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #103 στις: Μαΐου 28, 2017, 00:42 »
τα αρώματα φοβάμαι και τα σύρματα
αν και το nife48 τα σπάει  ;D
ίσως σε καμιά 10ρια χρόνια ξέρουμε, αν και πιστεύω θα μας προλάβουν οι αλλαγές και θα ατμίζουμε με αμπούλες τότε

mods Μη βαράτε που offtopicίζουμε λίγο!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Skyline RTA clone ( Προεπισκόπηση )
« Απάντηση #104 στις: Μαΐου 28, 2017, 13:13 »
Εμ δεν οφτοπικιάζετε απλώς, του έχετε αλλάξει τα πετρέλαια, τις σωληνώσεις και την καλωδίωση...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499409 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194682 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy