vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

218 επισκέπτες, 9 χρήστες
nikpoth, Tazz, Jorge, camber, tibolaso, Buliwyf, Ducati.Jimakos, manoslykos, maprix

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος gr1goris

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #885 στις: Ιουνίου 28, 2015, 12:24 »
kayfun v4 ακομα και ο κλωνος ειναι η ναυαρχιδα των επισκευασιμων ατμο  και ειναι ιδανικος για νεους ατμιστες λογω των πολλων θετικων στοιχειων που εχει πχ χαμηλη τιμη ,ευκολια στο στησιμο, γευση,ντουμανη κ.α.


υπαρχουν βεβαια και πολλοι αλλοι  αξιόλογη ατμο στην αγορα οπως ο pfenomenon που ειναι και ελληνικος αλλα η τιμη του ειναι ενα απο τα μεγαλα του αρνητικα στοιχεια (ισως και το μονο) δεν τον εχω τον συγκεκριμενο αν και θα το θελα αλλα η τιμη του ειναι απαγορευτική για μενα οχι λογω χρηματων αλλα με την θεωρια οτι καθε προϊόν που κυκλοφορει στην αγορα πρεπει να ειναι μεσα στο ευρος των τιμων των αντιστηχων ανταγωνιστικων προϊόντων
το ιδιο ισχυ  βεβαια και για τα υγρα  μην λεμε ονοματα αλλα ξερετε πια αυτα που κανουν 1 ευρω ανα ml  :eyesplash:
συγνωμη αν στεναχωρω καποιους αλλα αυτη ειναι η γνωμη ενος νεου ατμιστη που απευθηνετε επισης σε νεους ατμιστες

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #886 στις: Ιουνίου 28, 2015, 12:47 »
Φίλε μου, σεβαστή η άποψή σου αλλά μου αναφέρεις τον K4 σαν την ναυαρχίδα των επισκευάσιμων και στα συν βάζεις την χαμηλή τιμή του :dontknow: .  Ο original έχει 150€, δεν τα λες και λίγα  ;)  και σίγουρα είναι περισσότερα από τα 110€ που έχει ο Phenomenon και ο Calix.  Εκτός αν συγκρίνεις την τιμή του κλώνου, που είναι λίγο άδικο!


Όσον αφορά, την ευκολία, γεύση κτλ, πρέπει να σου πω ότι οι 3 καλύτεροι ελληνικοί ατμο (Calix, Phenomenon, Eviva) είναι σε δικιά τους κατηγορία σε σχέση με Κ4, που ο Ρώσος πρέπει να βγάλει πολλές εκδόσεις ακόμα για να πλησιάσει  :yes: .


Αυτή είναι βέβαια η δική μου άποψη, επειδή τυχαίνει και τους έχω δοκιμάσει όλους τους άτμο που αναφέρω και έχω σχηματίσει την άποψή μου!

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #887 στις: Ιουνίου 28, 2015, 13:10 »
Επιπλέον ο Eviva είναι στα 90€ και ο Phenomenon lite ξεκινά από τα 83€.
Φυσικά εάν τους συγκρίνεις με κινέζικους κλώνους είναι ακριβοί. Εάν όμως τους συγκρίνεις με αντίστοιχα πρωτότυπα μοντέλα (taifun gt2, squape reloaded, kayfun 4 κλπ) που κινούνται πάνω από 120€ τα πράγματα αλλάζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 28, 2015, 13:15 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #888 στις: Ιουνίου 28, 2015, 13:12 »
O Phenomenon και ο Calix..
Καταφέραμε να μην μπορούμε να αγοράσουμε Ελληνικά προϊόντα, αυτη είναι πραγματικότητα. Δεν φταίνε βέβαια οι κατασκευαστες, πιστευω ότι αν αποφάσιζαν να τον δωσουν με μείωση του κερδους τους 50%, θα αναγκάζονταν στο τελος να βάλουν κι απο την τσέπη τους.
Και να ειναι και ευχαριστημένοι όσοι μπορουν αν τον αποκτησουν, που δινεται άμεσα απο τον κατασκευαστή. Διαφορετικά θα έφτανε τα 180-200 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος gr1goris

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #889 στις: Ιουνίου 28, 2015, 13:58 »
όπως εγραψα και παραπανω δεν τον εχω και θελα πολυ να τον αποκτησω δεν ειχα την προθεση να αδικησω μια τοσο καλη ελληνικη  προσπαθεια
για το αντιθετο προσπαθω
μιμη νομιζω οτι υπαρχουν περιθωρια μειωσης της τιμης η εστω κουπονιου εκπτωσεις γιατι οταν ενα προιον μπει σε σειρα παραγωγης πεφτη το κοστος
και μην ξεχναμε οτι καταναλωση ισον κερδος

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #890 στις: Ιουνίου 28, 2015, 14:15 »
@mankar72 ακριβώς αυτή είναι η σκέψη μου

Το έχω ξαναπεί το θέμα τιμής είναι περίπλοκο. Σίγουρα σαν τελικός καταναλωτής όταν ακούω ποσά 120€ για ατμοποιητή μου φαίνεται κάπως, αλλά μην ξεχνάμε τα κόστη για τα οποία δεν έχουμε ιδέα πόσο ψηλά μπορεί να είναι.

Για την γραμμή παραγωγής υπάρχει και η παράμετρος της αρχικής παραγγελίας. Δηλαδή, η εταιρία που θα σου φτιάξει τον ατμοποιητή θέλει αρχική παραγγελία 1000 κομμάτια για να σου δώσει καλή τιμή. Αυτό μεταφράζεται σε μια αρχική επένδυση των 50.000€ για κάτι που δεν ξέρεις αν θα πουλήσει. Οπότε ο Leo ή o Gus ή οποιοδήποτε δεν θα κάνει τόσο μεγάλη παραγγελία και αναγκαστικά θα βγει το κόστος μεγαλύτερο.  Τα νούμερα είναι τυχαία βέβαια απλά για να καταλάβουμε και αυτό το κομμάτι

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #891 στις: Ιουνίου 28, 2015, 15:09 »
Ποια γραμμή παραγωγής φίλε μου, εδώ μιλάμε για βιοτεχνίες των 50τ.μ. Δεν κρίνω την τιμολογιακή πολιτική των Ελλήνων κατασκευαστών, οι οποίοι συγκαταλέγονται πανάξια στους κορυφαίους παγκοσμίως και τους αξίζουν συγχαρητήρια.
Αυτό που τους κρατάει ζωντανούς όμως, στις δύσκολες μέρες που περνάμε, είναι οι εξαγωγές κι όχι οι 20-30-50 Έλληνες ατμιστές που έχουν αγοράσει τα προϊόντα τους.
Υπάρχουν ζευγάρια με παιδί που την παλεύουν με 600 ευρώ το μήνα και δεν είναι λίγοι αυτοί. Τα 100 και 120 ευρώ λοιπόν είναι μεγάλο ποσό, όσο κι αν είναι χαμηλότερο από γνήσιους καυφούνηδες και λοιπούς.
Κακά τα ψέματα, το φτωχαδάκι θα βολευτεί με όσπρια και πατάτες και τον σωλομό θα τον χαλβαδιάζει μέχρι να γυρίσει ο τροχός.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #892 στις: Ιουνίου 28, 2015, 15:29 »
Αυτό ακριβώς ανέφερα και εγώ.


Δεν έχουν δική τους γραμμή παραγωγής αλλά πάνε σε κατασκευαστή με τα σχέδιά τους και τα φτιάχνουν.  Όταν εγώ δοκίμασα να πάω σε μηχανουργείο, το οποίο φτάχνει και ατμοποιητές γιατί τους είδα, για να φτιάξω έναν σωλήνα 18500 μου ζήτησαν 600€ και μου είπαν ότι αν πάρεις 1000 κομμάτια το κόστος βγαίνει 10€.  Σκέψου πόσο θα κοστίζει ένας ατμοποιητής με τόσα διαφορετικά κομμάτια και τι αρχική επένδυση πρέπει να κάνουν οι Έλληνες σχεδιαστές η.τ.


Άρα, αναγκαστικά θα παραγγείλουν λιγότερα κομμάτια οπότε το κόστος παραγωγής ανεβαίνει.


Αυτό το λέω γιατί αναφέρθηκε ότι το κόστος μικραίνει όταν μπει σε γραμμή παραγωγής, ώστε να καταλάβουμε ότι δεν είναι απόλυτο αυτό.  Τα 100 - 120€ σαν ποσό είναι μεγάλο, πολύ μεγάλο για κάποιους, συμφωνώ απολύτως.  Για αυτό λεώ ότι όποιος θέλει να κάνει μία τέτοια αγορά ζυγίζει την τσέπη του, κάνει τα κουμάντα του και προχωρά, αυτό είναι όλο.


Για τα ζευγάρια των 600€ με 2 παιδιά, νομίζω ότι το τελευταίο που σκέφτονται είναι αν θα πάρουν Calix ή K4.


Περίμενε, από τις 5 Ιουλίου θα γυρίσει ο τροχός  ;D ;D ;D  (τότε βαφτίζω την κόρη μου  :)) :)) )

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #893 στις: Ιουνίου 28, 2015, 16:51 »
Οταν ανεφερα την δυσκολία να κατεβασουν τιμή, φαντάστηκα μια ομαδα που φτιάχνουν τα προιόντα τους οι ίδιοι και τα πουλούν οι ίδιοι.
Προφανώς δεν πιστευω να περιμένουν να ζήσουν απο την Ελληνικά αγορά, αλίμονο τους. Ουτε πιστευω ότι αν πάει ενας Ελληνας να ψωνίσει θα του πάρουν 110-120 ευρώ.
Υπολογίζω πάνω στο κόστος του προιόντος, ενα λογικό κέρδος και τους φόρους. Και δεν μιλάμε για το 23% μόνο. Αν υπολογίζουν σε ενα καθαρό κερδος 30 ευρώ θα πρέπει να ζητησουν 45!!! . Συν το κόστος, συν σε όλα αυτα το καπέλο του φπα, συν, συν, συν, ότι τουρθει του Λωλοστεφανή να σου ζητησει επιπλέον.
Ελπίζω να ξέρεται ότι αυτα που φέρνουμε απο την Κίνα ειναι αφορολόγητα.
Και μόνο που κανουν την προσπαθεια εδω, ειναι ήρωες.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #894 στις: Ιουνίου 28, 2015, 16:57 »
Παιδιά, υπάρχει άλλο θέμα για συζήτηση περί αγοράς, τιμολόγησης κλπ. Ας κρατήσουμε το παρόν ως νήμα συμβουλών για κάποιον που θέλει να αγοράσει επισκευάσιμο.

Αποσυνδεδεμένος vasbillaros

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #895 στις: Ιουνίου 28, 2015, 17:19 »
Ξέρω τις τιμές των ατμοποιητών και ο κ4 είναι ο πιο ακριβός. Επειδή έχω τον klp και είμαι πολύ ευχαριστημένος απλά ψάχνω το κάτι παραπάνω σε γεύση (αν υπάρχει βέβαια) γι αυτό κι ρωτάω αν αξίζει η επένδυση σε calix ή phenomenon (τον eviva τον απορίπτω λόγω κεραμεικού). Απλά ρωτάω αν έχει τύχει να δοκιμάσετε  αξίζει ή μετάβαση? Πνευμονικές και ντουμάνια δεν με ενδιαφέρουν ψάχνω μόνο την γεύση.



Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #896 στις: Ιουνίου 28, 2015, 17:24 »
Αξίζει και με το παραπάνω  :yes:   Αν μπορείς να αποκτήσεις έναν από τους 2 μην το σκέφτεσαι καν, εγώ πούλησα και τους 3 klp που είχα.


Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο calix μου δίνει κάτι παραπάνω, αλλά αυτό είναι τελείως υποκειμενικό οπότε αν μπορείς δοκίμασέ τους και τους 2 και αποφάσισε  ;)


Όποιον και να πάρεις δεν θα το μετανιώσεις  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vasbillaros

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #897 στις: Ιουνίου 28, 2015, 17:31 »
Σε ευχαριστώ δεν έχω δυνατότητα να τους δοκιμάσω. Άρα πάω για τον calix.

Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #898 στις: Ιουνίου 28, 2015, 19:28 »
Ο Calix ειναι πραγματικα απο τους καλυτερους που κυκλοφορουν αυτη την στιγμη.


ps
Σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις ... ο Eviva εχει δευτερη επιλογη χωρις κεραμεικο (screen shot)

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #899 στις: Ιουνίου 28, 2015, 19:38 »
Καλησπερα,μια ερωτηση στους παλιοτερους και στους εχοντες,τον ερλκονιγκιν σε σχεση με τους 3 ελληνικους που τον κατατασεται ,απο πανω η κατω.Ευχαριστω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem