vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

66 επισκέπτες, 9 χρήστες
Harris, chkontog, th3ofilos, highland, Jamesheica, Milarepa, camber, maprix, Sergios

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1710 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 15:22 »
Παιδες geekvape griffin ή obs crius?
Θελω ατμοποιητη με κυριο χαρακτηρηστικο τη σωστη αποδοση της γευσης και ευκολο στησιμο, σιχαινομαι διαρροες...
Οποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1711 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 22:18 »
Για τα χαρακτηριστικά που ζητάς θα έλεγα kfl+, αυτούς που αναφέρεις δεν τους έχω δοκιμάσει οπότε αν είσαι αποκλειστικά μεταξύ αυτών δηλώνω άγνοια  :-[

Αποσυνδεδεμένος tdlo2000

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1712 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 22:31 »
Cloudone by cloud mods!

Αποσυνδεδεμένος anniv

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1713 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 10:39 »
Γεια σας κι απο μένα, με λένε Γιώργο κι είμαι 2 μήνες στο χώρο του η.τ.
Έχω istick 40 με ατμοποιητή τον gs air. Χρησιμοποιώ κυρίως τις 1,2Ω στα 9-12w. Από γεύσεις κυρίως RY4 και αρκετή βάση (χάνω γρήγορα τις γεύσεις).
Έχω διαβάσει αρκετά στο forum και πραγματικά γίνεται πού καλή δουλειά και σε πληροφορία και σε ενημέρωση.
Επειδή όμως (κακά τα ψέματα) χάνεσαι εύκολα όταν είσαι καινούριος, κάπου θα ήθελα μια βοήθεια ειδικά για την αγορά επισκευάσιμου (επειδή και πιάνουν τα χέρια μου αλλά και να δούμε κάτι διαφορετικό στο χώρο).
Για να μη σας ζαλίσω (πολύ) έχω καταλήξει να έχει τα εξής χαρακτηριστικά
•   Κλώνος
•   Μονή αντίσταση (ή και παραπάνω αλλά να έχει τη δυνατότητα να δουλέψει και με μονή – εδώ μπορεί να λέω και παραμύθια και να μην υπάρχει κάτι τέτοιο)
•   Σφιχτη/τσιγαρίσια τζούρα (ρυθμιζόμενη)
•   γέμισμα χωρίς την ανάγκη κατσαβιδιού ή άλλου εργαλείου
•   δοκιμασμένος και χωρίς (ιδαίτερα) προβλήματα
•   για καλά ντουμάνια και γεύση
•   value for money (σαν φρέσκος στο χώρο δεν κυνηγώ μικροδιαφορές (στη γεύση ειδικά), οπότε δεν θα μου κάνουν κλικ για κάτι πολύ ακριβότερο)
έχω δει περί kayfun lite και τηλεμαχου κ.α. αλλά ήθελα γνώμες για 2-3 μοντέλα (και όποια άλλη βοήθεια βάσει του ‘’ατμιστικού’’ προφίλ που έδωσα).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
ΥΓ. Επειδή είμαι νέο μέλος έβαλα το post στην κατηγορία των νέων (αλλά ρωτάω βασικά για ατμοποιητή), αν ο mod πιστεύει ότι πρέπει να του αλλάξει thread, ελεύθερα...

Μεταφορά από εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2016, 18:30 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1714 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 10:52 »
Τα είπες όλα μόνος σου, θες κλώνο κειφουν βερσιον 4.
Αλλιώς αυτόν που προτείνω σε όλους τον Cthulhu, τα έχει όλα... 2 ντεκ με μονή ή διπλή, γεμίζει απο πάνω και ρύθμιση αέρα για τσιγαρισιες και στα 27 δολάρια μιας που παίζει εκπτωτικό κουπόνι.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1715 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 12:53 »
subtank  σε καλυπτει ανετα και ειναι ατμο must have, σε λογικη τιμη

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1716 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 13:21 »
Την σφιχτη τσιγαρισια που την ειδες στον subtank? O subtank σφιχτη αερατη εχει.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1717 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 13:35 »
Εκτός αυτού, ούτε καθαρόαιμος επισκευασιμος είναι ο SubTank και σίγουρα όχι must have.

Anniv, κι εγώ για σίγουρα πράγματα θα σου πρότεινα κλώνο Kayfun v4. Σε καλύπτει σε όλα αυτά που ζητάς και δύσκολα να σε απογοητεύσει.
Όταν συνηθίσεις στους επισκευασιμους, θα ξέρεις να ψάξεις και μόνος σου για κάτι πιο ιδιαίτερο.

Αποσυνδεδεμένος anniv

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1718 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 13:51 »

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις... Οπότε να υποθέσω ότι οι kayfun 4 και cthulhu (και μου αρεσει ο Lovecraft) είναι οι επιλογές μου σε σχέση με αυτά που ζητάω??
Είδα κατι reviews στο youtube και στα αντίστοιχα θέματα εδω (απ'ότι κατάλαβα κάτι μικροθέματα έχουν κι οι δυο αλλά πιστευω θα τα καταφερω σε οτι καταληξω).. καταλαβαίνω ότι πολύ περισσότερος κόσμος έχει ασχοληθεί με τον kayfun 4 (λογικό πιστεύω γιατι είναι παρπάνω από ένα χρόνο που είναι στην αγορά)...να προσθέσω ότι σε αυτή τη φάση δεν θέλω να καταπιαστώ με κάτω του 1ohm αντιστάσεις - να θεωρήσω ότι με καλύπτουν και οι δυο σε αυτο??
Στο fasttech δεν βλεπω διαθεσιμο τον καϋφουν 4 (μονο τον cthulhu σε aythentic)..

@Nemesis_rds - θεωρείς ότι ''λειτουργικά'' έχουν μεγάλες διαφορές?? στα reviews δεν είδα μεγάλες διαφορές στο στήσιμο τουλάχιστον (κάτι δε μου αρέσει ο τρόπος που ρυθμίζει τον αέρα ο kayfun, κάτι θέματα στη ροή του υγρού στον cthulhu, χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες και λόγω άγνοιας - ότι βλέπω στα βασικά)..

ΥΓ. ''κουπονι'' που??

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1719 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 14:12 »
Ο Kayfun είναι ένας πανεύκολος ατμοποιητης στη χρήση, αρκεί να ασχοληθείς λίγο να μάθεις πως δουλεύει.
Τα περισσότερα από τα προβλήματα που διαβάζεις είναι λάθη χρηστών κι όχι αστοχιες κατασκευής γιατί δεν έχουν ασχοληθεί με τον ατμοποιητη ωστε να μαθουν τα "κολπα" του.

Το airflow δεν πρέπει να σε απασχολεί γιατί δε θα το ρυθμίζεις κάθε μέρα. Μια φορά θα ασχοληθείς να βρεις το σημείο που σε ικανοποιεί και μετά τέλος, το ξεχνάς.

Από εκεί και πέρα ο ατμοποιητης δουλεύει χωρίς κατσαβίδια και λοιπά εργαλεία. Τον γεμίζεις πανεύκολα με οποιοδήποτε μπουκαλάκι όπου κι αν βρίσκεσαι.

Για το που θα το βρεις διαθέσιμο δε γνωρίζω, τους δικούς μου τους είχα πάρει από FT πριν από ένα χρονο+.
Αν ρωτήσεις στο κατάλληλο νήμα του κλώνο πιστεύω κάποιος θα σε κατατοπισει.

Προφανώς δεν είναι ο μόνος αξιόλογος κλώνος επισκευασιμου, αλλά θεωρώ είναι από τις ασφαλεστερες επιλογές για να ξεκινήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1720 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 14:23 »
Αν θες να αγοράσεις από FastTech είναι αυτά:
Kayfun V4  κλώνος από Infinite με καλές κριτικές.
για κλώνο από infinite
Cthulhu V2 για έκπτωση γράφεις το κουπόνι "MAP"
για Cthulhu V2


Κλώνος kayfun v4 της Tobeco απο Ελλάδα.

Οσο για την αντίσταση την κάνεις εσύ όσο σου κάνει κέφι αρκεί να έχεις το ανάλογο σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος TASLAB

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1721 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 14:39 »
Ελλάδα υπάρχει και εδώ 39 ευρώ και έκπτωση 10% με το κουπόνι HappyNewYear http://www.k110.eu/el/episkevasimoi/1129-kayfun-v4-tobeco.html

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1722 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 14:55 »
•   Σφιχτη/τσιγαρίσια τζούρα (ρυθμιζόμενη)
•   δοκιμασμένος και χωρίς (ιδαίτερα) προβλήματα
ο βερσιον 4 δεν εχει τσιγαρισια τζουρα
και ειναι ολο προβληματα δες και μονος σου 3000 απαντησεις στο νημα για  την αντιμετωπιση των προβληματων που παρουσιαζει.

 ειδες καθολου τον Taifun GT-S V2 https://www.fasttech.com/products/3028/10009199/2172500???
εχει παρα πολλα θετικα και καθολου προβληματα ,σε σχεση με τον kayfun v4

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1723 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 15:19 »
Εγώ θα πρότεινα KFL+ (γιατί τον θεωρώ τον πιο εύκολο και κατ' επέκταση τον ιδανικό ατμοποιητή για ξεκίνημα) αλλά αφού δεν θέλεις κατσαβιδάκια και τέτοια θα έλεγα Τηλέμαχο.


Δεν είναι κάτι φοβερό σε γεύση (για τα δικά μου γούστα) αλλά είναι εύκολος στο στήσιμο, γεμίζει από πάνω, έχει έλεγχο υγρών και έλεγχο αέρα με δαχτυλίδι.  Ποιοτικά επίσης είναι πολύ καλός ο κλώνος του.


Θα μπορούσες να δεις και τον Squape RS αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει οπότε δεν τον προτείνω, απλά τον αναφέρω.

Αποσυνδεδεμένος anniv

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1724 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 15:42 »
Παιδια ευχαριστώ και πάλι για τη διάθεση για απαντήσεις... βέβαια εκεί που έβλεπα ότι καταλήγουμε κάπου, αρχίζω να βλέπω αντικρουόμενες πληροφορίες και να απλώνει λίγο ο τραχανάς.... δε θέλω να δημιουργήσω αντιπαραθεσεις για atmo (κάτι έχει παρει το μάτι μου).. η αλήθεια είναι ότι επιμένω στις απαιτήσεις που έγραψα στο 1ο μου post, που πιστεύω είναι συγκεκριμένες... θέματα ευκολιών εις βάρος (πχ της σφιχτής τζούρας) δεν με επηρεάζουν... και σχετικές ιδαιτερόητητες να έχει, πιστεύω (και με τη βοήθεια σας) θα τα καταφέρω (δεν απογοητεύομαι εύκολα άμα καταπιασθώ με κάτι), αρκεί να υπάρχει λύση και να μην υπάρχει εκ κατασκευής σφάλμα (πχ διαρροές)...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ARTEMIS MINI BRASS GUS TELESCOPIC [Μηχανικά mods] 6 7764 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:00
από Jamesheica
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2332 241038 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:38
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4693 501190 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:42
από anetost
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3240 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Hashtag Shake and Vape 0 248 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12632 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 652 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos