vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

131 επισκέπτες, 4 χρήστες
takoulas, pngtszs1976, manoslykos, Sergios

Twitter

Κάβειρος by GreekVapes

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #135 στις: Μαΐου 10, 2017, 10:27 »
Στο επομενο στήσιμο θα γίνουν όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2017, 15:22 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #136 στις: Μαΐου 10, 2017, 10:46 »
Για αγορές βλέπω να ετοιμάζεται ο Kotsos. Άρα κι ο άλλος Kotsos... ::)


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #137 στις: Μαΐου 10, 2017, 10:52 »
για μένα λες?
μπα, τον κάλυξ τον είχα αγοράσει σε κλώνο και τον έστησα μια φορα και μετά τον πούλησα
έχει καλή γεύση αλλα εγώ θέλω ευκολία και δεν μου φάνηκε τόσο εύκολος
μου την δίνει το σύστημα του με τις πολύ μικρές βίδες στο πλάι

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #138 στις: Μαΐου 10, 2017, 11:29 »
Παρέλαβα και εγώ σήμερα από αγγελία εδώ στο forum. Επειδή είμαι ξετρελλαμένος με τον Calix v3 μια χαρά μου έκατσε και ο κλώνος εεε συγνώμη ο Kaviros :)) Ειλικρινά αν δεν χρησιμοποιούν το ίδιο μηχανουργείο τότε υπάρχει συνεργασία μεταξύ των 2 κατασκευαστών. :)) Οι ομοιότητες είναι οφθαλομοφανέστατες ιδίως στη βάση και στο δαχτυλίδι του αέρα. Στο επόμενο στήσιμο θα δοκιμάσω να βάλω τα μέρη του ενός στον άλλο. Κατα τ αλλα η γνωστή γεύση Calix/Apollo υπάρχει και εδώ ψιλοενισχυμένη λόγω κοντύτερης καμπάνας, φινίρισμα ενα κλικ καλύτερο από Calix. Στήσιμο πανευκολο και φυσικά διαρροές ανύπαρκτες όπως ήταν αλλωστε αναμενόμενο. Τζούρα η γνωστή και από Calix v3. Μια χαρά ατμοποιητής.
Τι ακριβώς είναι o Calix? Ενας Apollo με καμπάνα και τανκ. Ειλικρινά με τον αέρα από πάνω και τυφλο πολο (κοινως σε καθημερινές συνθήκες συμβίωσης και bullet proof καταστάσεις) δεν νομίζω οτι είναι και μακριά στη γεύση.
Για το δεύτερο που ανφέρεις δεν θα ήθελα να μπούμε σε κουβέντα αν έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως η κότα με παρθενογένεση του Leo προϋπήρξε του αυγού. Αρα θεωρώ ΑΔΥΝΑΤΟ ο Kaviros να δείχνει το δρόμο της γεύσης στον Calix όσο και να κοντύνει τη καμπάνα, όσο και να μεγαλώσει την τρύπα στη φωλιά. Οσο για τον αέρα, τουλάχιστον όπως τους δουλεύω εγώ και τους 2 δεν τίθεται ζήτημα να μπορώ να δώσω επιπλέον αέρα σε κανέναν.
Στο θέμα του GTIII δεν βλέπω καμμία απολύτως ιεροσυλία. Και ο Καβειρος και ο Καλιξ είναι κλάσεις ανώτεροι ατμοποιητές από τον GTIII. Τι μου προσφέρει? Ενα μεγάλο ντεκ που εκτιμάται φυσικά από κάτι κουρασμένα παλληκάρια σαν και του λόγου μου αλλά μέχρι εκεί. Σε καθημερινές συνθήκες συμβίωσης, όπως πουλιέται απαιτεί συμβιβασμούς. Οπως εχει πει και ο φίλος Mimis σε άλλο τοπικ. Με 7 πόντους που είναι το ύψος του, κάποιοι τεκνοποιούν, δεν ατμίζουν. Περιμένω επίσης από εναν ατμοποιητή των 140 Ευρω να είναι απροβλημάτιστος και όχι να ψάχνουμε να δούμε γιατι δακρύζει απο το AFC, συζήτηση που δεν έχει γίνει ούτε στο τοπικ του Καλιξ ούτε στου Καβειρου αλλά ούτε και άλλου ΕΛΛΗΝΑ κατασκευαστή. Αντιθέτως και στα 2 Γερμανικά μεγαθήρια είχαμε συζητησεις του τυπου, βάλε μπόλικο βαμβάκι, βάλε τεφλόν, βάλε λάδι και έλα βράδυ και άλλα όμορφα. Αρα ιεροσυλία είναι να συγκρίνουμε τους ελληνικούς με τον Ταιφουν, όχι αυτόν μαζί τους.
Αυτά από μενα. Προφανώς η γευση είναι καθαρά υποκειμενική άρα η συζήτηση μας πολύ εύκολα μπορεί να καταστεί ατέρμονη. Απλά έτσι τα κατθέτω για να έχει κάτι να ασχολείται ο ιστορικός του μέλλοντος.


[justify]@pugsang, καλημέρα. Να πω γι’ αρχή: Καμία αντιπαράθεση![/justify]

[justify]Βλέπω πως επέλεξες τον Κάβειρο, και πως ο Calix είναι καλύτερος διότι ο Κάβειρος είναι μία κατώτερη αντιγραφή του; Αυτό δεν περιγράφεις ή κάνω λάθος; / Μία διευκρίνιση, για όσους αναφέρουμε παραπάνω, μιλάμε για γνήσιους ή για κλώνους; (Apollo, GTIIΙ, κ.λπ.). [/justify]

[justify]Είδα πως γράφεις για καλύτερη γεύση και φινίρισμα στον Κάβειρο (“ψιλοενισχυμένη λόγω κοντύτερης καμπάνας” / σε σχέση με Calix/Apollo).[/justify]


[justify]Calix & Κάβειρος κλάσεις ανώτεροι από GTIII; και μάλιστα με τα παραπάνω επιχειρήματα; [/justify]
[justify]Νομίζω πως έχεις δει πολλές φορές τι γνώμη έχω για Έλληνες κατασκευαστές. [/justify]

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 12, 2017, 14:26 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #139 στις: Μαΐου 10, 2017, 12:12 »

Λογικά είναι ελαφρώς ενισχυμένη η γευση λόγο κοντύτερης καμπάνας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2017, 15:23 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #140 στις: Μαΐου 10, 2017, 12:25 »
[justify]Τώρα μάλιστα. Ένα, δύο, τρία.[/justify]
[justify]Άρα, μιλάμε για γνήσιους. Άρα επέλεξες τον Κάβειρο γιατί είναι καλύτερος από Calix. Είναι ίδιοι σε πάρα πολλά αλλά ο Κάβειρος (ως αντιγραφή πάντα) έχει και βελτιώσεις και διαφορές. Σωστά μέχρι εδώ;[/justify]

[justify]Σαν επιχείρημα, η κοντή καμπάνα δίνει γεύση. Ναι, συμφωνώ. Όμως δεν αρκεί αυτό σαν κούκος, σχεδόν σε κάθε περίπτωση.[/justify]


[justify]Σημ. Μην το πάμε σε άλλο επίπεδο γιατί είμαστε όμορφα όπως είμαστε. Τα επιπλέον σχόλια που διαβάζω είναι ρίσκο. [/justify]

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 12, 2017, 14:27 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #141 στις: Μαΐου 10, 2017, 12:30 »

Δεν επέλεξα τον Κάβειρο γιατί είναι καλύτερος από τον Calix. Απλά τους έχω και τους 2.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2017, 15:23 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #142 στις: Μαΐου 10, 2017, 12:33 »
Στάσου όπως είσαι. Δηλ. κρατάω το τελευταίο. Ο Calix είναι καλύτερος από Κάβειρο. 

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #143 στις: Μαΐου 10, 2017, 12:39 »
Ελα πες την αλήθεια. Έπεσες με τη μηχανή έτσι? :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #144 στις: Μαΐου 10, 2017, 12:40 »
Πίσω δίσκος. Σκατά.

Αποσυνδεδεμένος D.R.A.M.

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #145 στις: Μαΐου 10, 2017, 16:44 »
Για να μην παει πολυ μακρια η βαλιτσα και επειδή δεν αντεχω να μην απαντησω στην περι αντιγραφής ή οχι, εχω να παραθεσω τα εξής και δεν θελω να ξαναπω ούτε περισσότερα ουτε λιγότερα.  Ο Kaviros rta δημιουργήθηκε στι cnc στο οποιο εχει ο Γερακιος συνεργασία πολλά χρονια οταν ηταν συνεταιρος με τον αειμνηστο Γιωργο, οταν εβγαζαν την Σοφια τον dripper κτλπ. Τοτε ηταν οι GreekVapes και ηταν δυο συνεταιροι 50-50. Οταν λοιπον σχεδιάστηκε  ο Apollo σχεδιαστηκε απο τους δυο αυτους ανθρωπους τον Μιχαλη και τον Γιωργο και δημιουργιθηκε συμφωνα με τις δυνατοτητες που ειχε το cnc. Τελος αυτο. 
Οταν λοιπον οι GreekVapes σταματησαν να ειναι δυο και εγινε και το by Leo, ο Μιχαλης εβγαλε τον Eltoro σε αλλο cnc συμφωνα με τις δυνατότητες που ειχε το μηχάνημα παραγωγής. Τωρα που ξανακανε νεο ατμοποιητη αποφάσισε να ξαναεμπιστευτει το cnc που ήξερε την ποιότητα και την αξιοπιστία του. Ετσι πήγε εκει που παρήγαγε την Σοφια. Οταν οι cncαδες μελετησαν το νεο σχεδιο τροποποιήθηκε συμφωνα με την δυνατοτητα των μηχανηματων παραγωγης. 10 Σεπτεμβρίου 2016 πηρε το οκ για την παραγωγη λοιπον του kaviros rta. Στις 24 Σεπτεμβρίου 2016 πηρε το πρωτοτυπο κομμάτι του ντεκ. Οταν δε, βαλαμε την τροφοδοσια της αντίστασης οπως και τον αερα η απάντηση του cnc ηταν οτι δεν θα δουλέψει με τιποτα ετσι. Οταν του εξηγησα το σκεπτικο μου ειπαν θα το δουμε. Το Calix 3 δεν υπηρχε και μαλιστα επειδή ξεραμε οτι εκει παράγεται και αυτος ειπα οτι δεν νομιζω να βγει το σχέδιο μας σε αλλον ατμοποιητη. Η απαντηση ηταν αρνητική.  Εμεις 10 Νοεμβρίου πηραμε στα χερια μας τα τρια πρωτα κομμάτια για βελτιώσεις. Μεχρι τοτε δεν υπηρχε αλλο σχεδιο ιδιο. Τελικα στα μεσα Φεβρουαρίου του 2017 βγηκε η παραγωγη με το γυαλισμα και τα παντα ετοιμα. Οσο για το γυαλισμα νομιζω πως ειναι οφθαλμοφανες οτι δεν εχουν καμια σχεση. Ο "γνησιος" που λετε εσείς ειναι οπως βγηκε απο το cnc. Παραθετω απλα γεγονότα και ας με διαψευσει ο ποιος γνωριζει αλλιώς τα πραγματα. Ειμαι προσωπικα περηφανος για τον ατμοποιητη που καναμε και δεν μπορω να διαβαζω περι γνησιοτητας. Σημείωση:  επειδη κατι ήθελα να δωσω και στην ομαδα του cnc τους ειπαμε οτι θα τους αναγραψουμε στην καρτελα γνησιοτητος ωστε να ξερουν ολοι που δημιουργήθηκε ο ατμοποιητης γιατι κασκευαστης δεν ειναι αυτος που κανει το σχεδιο, ουτε αυτος που βαζει τα χρηματα, ουτε αυτος που τον κόβει,  ουτε αυτος που τον γυαλιζει, ουτε αυτος που κανει βελτιώσεις αλλα ειναι ολοι μαζι μια ομαδα. Αυτη ειναι η έννοια της ομαδος. Σπαει μονο αν καποιος απο την ομαδα βγει εκτός. 
Ευχαριστώ πολύ για την υπομονη σας αλλα δεν μπορουσα να αντεξω. 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #146 στις: Μαΐου 10, 2017, 20:13 »
[justify]@Δήμος, καλησπέρα. Αν μου επιτρέπεις να πω τη δική μου ατμιστική γνώμη, τηλεγραφικά, και δεν θέλω απάντηση, ούτε καμία βαλίτσα. Πρώτα απ’ όλα, σημαντικότατη η ανάρτησή σου, για να ξέρουμε τι λέμε. [/justify]

[justify]Σαν ατμιστής-καταναλωτής θα έλεγα ξανά: Κάβειρος = γευστικός επισκευάσιμος. Για μένα, καλύτερος από Calix. Καταπληκτικές δυνατότητες και απολαυστικότατο άτμισμα. Αν υπάρχουν και καλύτεροι επισκευάσιμοι; ναι. Σε αυτά τα χαρακτηριστικά, με αυτό το κόστος, είναι μία ισχυρότατη πρόταση, που σαν ατμιστής θα πω πως αυτή τη στιγμή είναι μία από τις καλύτερες που μπορούν να γίνουν. [/justify]


Αποσυνδεδεμένος D.R.A.M.

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #147 στις: Μαΐου 10, 2017, 22:01 »
Φίλε μου ειμαι πολύ περήφανος που απο ένας απλός ατμιστης που ειμαι γιατί παραμένω ατμιστης, μπόρεσα και αυτό ήθελα εξ αρχής να κάνω μαζί με τον Μιχάλη έναν ατμοποιητή με γεύση, εύκολο και τίμιο. Στην τιμή τον ήθελα παρα πολύ να ήταν πιο κάτω. Αλλά όσο και αν προσπαθήσαμε δεν μπορέσαμε. Θα έπρεπε να αλλάξουμε ποιότητα και δεν το θέλουμε με τίποτα. Όσο για το αν υπάρχουν καλύτεροι απο τον kaviros RTA ατμοποιητής; Σίγουρα. Αν η τιμή έφτανε 150 (gtiii) ή 170 ή 200€ σίγουρα θα μπορούσαμε να κάνουμε πολλά. Αλλά πέστε μου θα ήταν σωστό να γίνει Ελληνικός ατμοποιητής που να μην μπορεί να τον αγορασει Έλληνας; Δεν το θεωρώ σωστό. Ο στόχος ήταν λ.τ. 80-85€ αλλά δεν μπορέσαμε. Υπάρχουν σκέψεις όμως. Όσο για τους Ελληνικούς ατμοποιητες θα ελγα ότι είναι πολύ ανώτεροι απο τους υπόλοιπους γιατί δίνουν ψωμί σε Έλληνες. Για μένα είναι πολυ σημαντικό αυτό. Δούλεψαν άνθρωποι για την παραγωγή για την προώθηση και για την πώληση. Αυτοί οι άνθρωποι είναι ο διπλανός μας. Αυτά καλή συνέχεια σε όλους. Και όπως λέω πάντα, καλά ποιοτικά ατμισματα.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #148 στις: Μαΐου 10, 2017, 22:12 »
[justify]Ασφαλώς. Συμφωνώ σε όλα, αγαπητέ Δήμο. Προσωπικά, σαν καταναλωτής πάντα, και σαν μέλος σε μία ατμιστική κοινότητα, δεν θα πω ποτέ κάτι με σκοπιμότητα, και πάντα προκαλώ να με στριμώξουν, όποτε βρεθεί η παραμικρή ευκαιρία για κάτι τέτοιο. Δεν θα κάνω λάικ σε φιλαράκια γιατί δεν χρωστάω κανένα λάικ πουθενά. Εδώ, είναι μία υπέροχη πρόταση επισκευάσιμου από κάθε άποψη.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #149 στις: Μαΐου 10, 2017, 22:21 »
σταματα ρε joe και τον περιμενω πως και πως

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246299 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572237 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1927 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8068 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 417 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326874 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8635 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298054 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827672 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511824 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios