vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

227 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος thanosp

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #735 στις: Δεκεμβρίου 21, 2012, 13:34 »
Έχω 5-6 φορτιστές USB (από Κίνα) και άλλες τόσες μπαταρίες (αυθεντικές Nobacco mini&more).Μετά από ένα χρόνο που δεν είχα πρόβλημα,καθώς φόρτιζα 3 μπαταρίες σε θύρες USB,το πλαστικό περίβλημα των φορτιστών ψιλοέλιωσε.Το αποτέλεσμα είναι όταν χρησιμοποιώ αυτές τις μπαταρίες,δεν έχω καθόλου γεύση του υγρού (καφές,κεράσι κλπ.) αλλά μια ενοχλητική πλαστικίλα,σαν να "πότισαν" οι μπαταρίες.Εντάξει φορτιστές θα πάρω καινούριους.Με τις μπαταρίες τι να κάνω; Θα φύγει αυτή η οσμή; Δοκίμασα και δεύτερο κάρτο,όμως πάλι τα ίδια.Thanks!

Αποσυνδεδεμένος necronius

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #736 στις: Δεκεμβρίου 21, 2012, 14:37 »
Προσωπικά θα καθάριζα τα πάσα κ το κενό γύρω από τους πόλους της μπαταρίας με χαρτοπετσέτα που θα 'χα ρίξει μια σταγόνα υγρό κ μετά με μια στεγνή.Είμαι πολύ καινούργιος πάντως οπότε έχε στο νου σου οτί μπορεί απλά να το κατέστρεφα κι όλας  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #737 στις: Δεκεμβρίου 21, 2012, 15:25 »
εγω θα εβαζα contact cleaner (σπρει για καθαρισμα επαφων ηλεκτρονικων) στις επαφες, απο καποιο καταστημα που πουλλαει ηλεκτρονικα εξαρτηματα και θα την αφηνα καμια μερα στην ακρη την μπαταρια. Αν εξακολλουθουσε το ιδιο θα πηγαινε στο συρταρι να ξεκουραζεται (για για ωρα αναγκης).

Αποσυνδεδεμένος necronius

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #738 στις: Δεκεμβρίου 24, 2012, 18:07 »

Μετά από 2 εβδομάδες χρήσης της συσκευής έχω να πω κι εγώ 2-3 πραγματάκια να παρατηρήσω.


Καταρχήν να εξηγήσω πως σαν καπνιστής αθεράπευτος ο σκοπός μου ήταν να ελαττώσω η και γιατί όχι να καταργήσω τα υπερβολικά πλέον έξοδα του κ.τ. και να έχω τα πιο λογικά έξοδα του η.τ.


Με πρόχειρους υπολογισμούς 80-100 ευρώ μηνιαίως ήταν το κ.τ ενώ το η.τ. θα μου στοιχίζει ~30 ευρώ


Πλην της αρχικής όμως επένδυσης οπότε μετά από 2 μερόνυχτα κατέληξα στο ότι το M&M θα ικανοποιούσε τους στόχους μου και πως θα ήταν μια καλή συσκευή για τους "γύρω" καθώς δε θα φαινόμουν εξωγήινος αντιθέτως ο κόσμος ενδιαφέρεται να το δοκιμάσει από την αισθητική και μόνο συν της αυτόματης τζούρας καθώς το κουμπάκι ξενίζει στην αρχή.


Στην αρχή όλα καλά.Μετά από λίγες ώρες όμως άρχισαν τα προβληματάκια.Απ όσο κατάλαβα τελικώς, για μένα, το carto ίσως είναι μπελάς.Το 1ml στο carto επειδή (εικάζω) ένα ποσοστό μένει στο βαμβάκι, πάνω κάτω προσθέτεις το πολύ 0,5ml μόλις δεις πως πέφτει ο ατμός και ξανά κ ξανά.Πήρα λοιπόν τα clearo για δοκιμή.Μου φάνηκε πιο πρακτικό.Πίνει πιο γρήγορα το υγρό σίγουρα αλλά σίγουρα έχει μεγαλύτερη άνεση από το carto αλλά μάλλον δε το φτάνει στην απόδοση.Η φάση του φρέσκου carto με καλό πρώτο γέμισμα είναι ανώτερη οπότε θα τα βράσω και θα ξαναπροσπαθήσω γιατί πιστεύω πως clearo τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία και χαλάει το rotation  :laugh1: Αγόρασα πάντως έναν hybrid φορτιστή για να δω μήπως μ αυτόν μπορώ να την παλέψω με 2 μπαταρίες.Έχουν ψηθεί 3-4 άτομα να αγοράσουν όταν μ είδαν χωρίς τσιγάρο (δεν το πίστευαν) οπότε δοκιμάζω για να τους προτείνω στα κοντά επιλογές για να μη ξενερώσουν για τους λάθος λόγους.

για υγρά πήρα ένα tobacco echo 18mg για αρχή και μετά από δοκιμές ψιλοκατέληξα σε DIY Atmos και φτιάχνω απλά προς το παρών ζουμάκι με Αγρίνιο κ Καραμέλα ( πω  :eyesplash:  ζημιά η πρώτη δοκιμή.... )

Την νικοτίνη την έριξα στα 10-12mg για καπνικό και την καραμέλα στα 6mg γιατί δε το βγάζω από το στόμα μου...
70%PG  30%VG και 60%-40% την καραμέλα αλλά αν έφτιαχνα για carto πάλι μέχρι 30%VG θα έβαζα...


Οι μπαταρίες του M&M είναι λιθίου ?Πιο πολύ δηλαδή για την φόρτιση , πρέπει να την ξελιγώνω η μπορώ να την φορτίσω όταν ψιλιαστώ πως φτάνει στο τέλος?



Η ταμπακιέρα μου φορτίζει 2,5 μπαταρίες.Το αναφέρω γιατί τα νούμερα βλέπω να ποικίλουν οπότε για στατιστικούς λόγους...

Θεωρητικά ο hybrid φορτιστής θα κάνει λιγότερο από 3,5 ώρες που κάνει η ταμπακιέρα η τζάμπα ελπίζω?Ισχύει πως φορτίζει καλύτερα τις μπαταρίες?

Υ.Γ. Ζήτω ο ορθογραφικός έλεγχος  :laugh1:



Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #739 στις: Δεκεμβρίου 24, 2012, 18:50 »
Ο φορτιστής κάνει λιγότερη ώρα.

Το Μ&Μ είναι μεταβατικό η.τ. αρχαρίου που μετά το κρατάει για εξόδους.

Μπορείς να πάρεις μια μεγάλη αυτόματη ή εγκο από τη Νομπάκο (για την εγκο χρειάζεσαι και φορτιστή) μαζί με εψιλον ατμοποιητές και κεφαλές 1.8 ομ για να περάσεις σιγά σιγά στο κανονικό μέγεθος η.τ. αν δεν σε ικανοποιούν τα σούπερ μίνι.

Αλλιώς, όντως θέλεις 1-2 φορτιστές hybrid και ίσως μια δυο ακόμη μπαταρίες.
Με τα κάρτο συνήθεια είναι. Κάθε μισή ή μια ώρα θα στάζεις μέχρι να δεις να μουλιάζει το σφουγγαράκι.

Αποσυνδεδεμένος necronius

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #740 στις: Δεκεμβρίου 24, 2012, 20:06 »
Το έχω κι αυτό στο μυαλό μου αλλά προς το παρών λέω να μείνω έτσι...

Πάντως ακόμα διαβάζω και δεν είμαι σίγουρος...Ενώ σε κάποιες μπαταρίες (πχ Giant) αναφέρει πως είναι λιθίου ενώ στου M&M όχι, όσο διαβάζω όλες οι μπαταρίες για η.τ. είναι λιθίου , κάνω λάθος?τζάμπα περιμένω να τελειώσουν πριν τις φορτίσω?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #741 στις: Δεκεμβρίου 24, 2012, 22:58 »
Λιθίου είναι όλες.
Φόρτιζέ της όταν εσύ θέλεις. Οχι όταν αδειαζουν.
Στην τελική, απο τη μεση της φορτισης και κατω, δεν δινουν αρκετη "δύναμη" στον ατμοποιητή.
Μη γανιάζεις με ξεφορτιστες μπαταριες.

Μπράβο κιόλας που το παλευεις με το απλό!

Αποσυνδεδεμένος necronius

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #742 στις: Δεκεμβρίου 24, 2012, 23:22 »
Αυτό είναι ενδιαφέρον...!! Ευχαριστώ!! :thumpup:

Καλά είναι και το οικονομικό στη μέση αλλιώς θα είχα πάρει 5-6 πραγματάκια να πειραματιστώ  :laugh1: 
Οπότε μέχρι την επόμενη "επένδυση" μορφώνομαι...

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #743 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 12:27 »
Με το Μ&Μ και εγω έκοψα το τσιγάρο... Σίγουρα είναι ότι πρέπει για αρχή αφού λόγω του μεγέθους και της αυτόματης μπαταρίας όλα είναι πιο εύκολα.
Στον κόσμο των EGOειδών μπηκα μετά από 2-3 μήνες όταν άρχισαν να χαλάνε οι μπαταρίες του Μ&Μ και θα έπρεπε να κάνω πάλι αγορές και ενω βεβαιώθηκα ότι το ΗΤ μου κάνει...
Μη βιάζεσαι να δοκιμάσεις τα πάντα αμέσως. Σιγουρα μπορείς για αρχή να προμηθευτείς μια μπαταρία EGO (με κουμπί) κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον και με έναν αντάπτορα 510-901 (να βεβαιωθείς ότι είναι ο κατάλληλος πρίν αγοράσεις) να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τα κάρτο σου. Δεν νομίζω ότι πρέπει να ξοδευτείς αγοράζοντας μια μπαταρία hybrid. Επίσης μπορείς με έναν αντάπτορα 901-510 να φορτίζεις μπαταρίες EGO με τον φορτιστή του Hybrid.
Αν μεθοδεύσεις τις αγορές σου, θα δαπανήσεις τα λιγώτερα δυνατά χρήματα.
 

Αποσυνδεδεμένος fotisman

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #744 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 12:58 »
Ξέρει κανείς αν η ταμπακιέρα του v1 έχει το βύσμα για iphone φορτιστή;

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #745 στις: Ιανουαρίου 11, 2013, 09:50 »
Οχι φιλε μου δεν εχει το usb για iphone αλλα το "κλασικο" mini usb.

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #746 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 16:14 »
[youtube]uTMG3rij2mc[/youtube]

Με νέα επιλογή ατμοποιητή clearomiser

Αποσυνδεδεμένος t_vaso

  • *
  • 54
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #747 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 17:13 »
Από τη στιγμή που πήρα το clearomizer του ..δεν το έχω βγάλει! Είναι άψογο!

Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #748 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 21:00 »
Εγώ από την στιγμή που πήρα το m&m πέταξα επισκευάσιμους ,vv ,μηχανικά mods και όοοοολα αυτά που ειχα χρυσοπληρώσει εδώ και ενάμιση χρόνο και νομίζω πως βρήκα την υγειά μου!!!   :)) :)) :))


Αποσυνδεδεμένος manwlisetsig

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #749 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 22:37 »
Παιδιά έχω 3 μέρες που χρησιμοποιώ το M&M αν και δεν παρατήρησα ποτέ την πορεία της φόρτισης σήμερα ενώ φόρτιζε έριξα μια ματιά και πρόσεξα ότι στην αρχή (περίπου 1 ώρα) το led είναι αρκετά φωτεινό αλλά στην συνέχεια χαμηλώνει η φωτεινότητα και ψιλοαναβοσβίνει...ρε παιδιά γιατί τώρα ανησυχώ να μην είναι κάποιο λάθος  :hmmm: :hmmm: :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 2 1557 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7481 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 542 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 289 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325916 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296993 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827127 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156593 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi