vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

105 επισκέπτες, 4 χρήστες
azzazel, Sergios, white varadero, Blackwolf

Twitter

Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #135 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 17:31 »
Ενημέρωσε τότε το ποστ σου για να μην παρεξηγούνται αυτά που γράφεις, αν θέλεις φυσικά...

Αποσυνδεδεμένος Golden33

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #136 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 19:07 »
αισχροκέρδεια είναι σίγουρα όταν
για παράδειγμα
έστω ότι υπάρχουν 2 εισαγωγείς/προμηθευτές και όπως είναι λογικό να πουλάνε χονδρική/λιανική... ας πούμε το Χ,Ψ σύρμα να στο πουλάνε 5€ λιανική και 4,50€ χονδρική ώστε να αναγκάζεται κατα κάποιο τρόπο το μαγαζάκι (μη μέλος μεγάλης αλυσίδας-συνοικιακό) να το πουλάει 6-7€. εκεί πάω πάσο. (έτσι γίνεται στον κλάδο που δουλεύω καλώς ή κακώς) Αλλά όταν γίνεται το αντίθετο; ακριβότερα ο μεγάλος και φθηνότερα ο μικρός; αυτό εγώ το θεωρώ αισχροκέρδεια και συμφωνώ με τον φίλο ατι απο πάνω
[..]και μόλις ξεστρατήσει κάποιος από το κοπάδι αρχίζει η επίθεση[..]
Αισχροκερδεια στο χωρο υπαρχει αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο κατα την αποψη μου. Για παραδειγμα ας πιασουμε το συρμα που αναφερεσαι, αν το πουλανε στο λιανεμπορο 2,5€ και αυτος το πουλαει 6€ με βαση την αποψη σου αισχροκερδει. Να το δουμε λιγο αναλυτικα? Απο τα 6€ το 24% ειναι ΦΠΑ. Αρα παει κατευθειαν στα 4,83€. Θεωρω οτι ενας εμπορος δεν αισχοκερδει οταν παει να βγαλει απο ενα προϊον 2,30€ αν αναλογιστουμε τα εξοδα που εχει. Επισης επειδη αναφερθηκε η Ευρωπη, αυτη τη στιγμη η Ελλαδα εχει ενα απο τα υψηλοτερα ποσοστα φορολογιας αν οχι το υψηλοτερο στην ΕΕ. Για να μην μιλησουμε για την προκαταβολη φορου. Επισης ο ΕΦΚ. Ξεχναμε οτι ενα κατατημα προπληρωνει τον ΕΦΚ με κινδυνο να μην πουλησει ολο το στοκ των υγρων του οποτε και να μην τον εισπραξει.
Για να μην παρεξηγηθω προφανως και δεν εχω μαγαζι η.τ αλλα εχει ο κολλητος μου και εχω δει καποια πραγματα εκ των εσω.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #137 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 19:16 »
Δηλαδή το ΦΠΑ, οι φόροι ισχύουν μόνο για τον έναν; Δεν ισχύουν και για τον άλλον που το δίνει 2,52; Και οι δύο τιμές λιανικής είναι ή μήπως ο ένας είναι από άλλο πλανήτη, εκτός και αν νομίζεται κάποιοι ότι εμείς είμαστε από άλλο πλανήτη. 

Αποσυνδεδεμένος Golden33

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #138 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 19:32 »
Καταρχας ξαναλεω οτι ειμαι απλως ενας ατμιστης. Δευτερον, εσυ πιστευεις οτι ενα καταστημα λιανικης μπορει να πουλαει ενα συρμα 2,50€ δλδ οσο στην Κινα και να βγει οικονομικα? Ποσο να το παιρνει χονδρικη δλδ 50 λεπτα? Μπορει ο συγκεκριμενος που λες να το εχει σαν κραχτη και να μην βγαζει κερδος απο αυτο.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ 52

  • **
  • 191
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #139 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 19:44 »
Eχει δίκιο ο ati.Υπαρχουν και χειρότερα.
http://www.activape.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1471

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #140 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 19:44 »
Τον φπα κακώς τον βάζουμε γιατι τον παίρνει τον δίνει αρα μένει το υπόλοιπο.Υπάρχουν μαγαζιά που το πουλάνε από 2.50 εώς 3€.Από αυτό που μένει αν το έχει πάρει απ`έξω της ud ας πούμε από κινα το έχει πάρει φθηνά .Πόσο δεν ξέρω αλλα φθηνά.Ας πούμε 1 ευρώ αν έχει πάρει ΄50 καρούλια από Κίνα π.χ και τα έχει σπασει σε 3-4 παραγγελίες τελωνείο δεν πληρώνει αρα μένει 1 ευρώ αγοράς+50% κέρδος γιατι θέλει να είναι ανταγωνιστικός πάει 1,50+έξοδα του μαγαζιού 0,50 λεπτά πάμε στα 2+24%=2.48 με την στρογγυλοποίηση 2.50.Πολύ μπακαλίστικο το ξέρω αλλα κάπως έτσι είναι φαντάζομαι

και ακόμη χειρότερα μη σου πω

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #141 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 19:47 »
Και εγώ ένας απλός ατμιστής είμαι @Golden33, αλλά μάλλον θα έχεις δίκιο γιατί αν θα δεις στο site του έχει για κράχτες και τις αντιστάσεις των εργοστασιακών 10-15 ευρώ την πεντάδα φθηνότερα από τους άλλους, το ίδιο και τους ατμοποιητές και πολλά ακόμη. Μάλλον θα φταίει που το κατάστημα είναι στη Δράμα και ως γνωστό η Δράμα είναι πιο κοντά στην Κίνα ή απλά δεν αισχροκερδεί.

Τα σύρματα που βάλατε παιδιά με 14 και 11 ευρώ είναι Clapton αλλά και εδώ σε δύο ίδια σύρματα υπάρχει αρκετή διαφορά σε δυο διαφορετικά καταστήματα.

Σε αυτό που λέει ο Παναγόπουλος στη συνέντευξη ότι οι καταναλωτές δεν είναι χαζοί και ψάχνουν έχει δίκαιο και έτσι πρέπει να γίνεται. Αν ο αγοραστής αποκτήσει καταναλωτική συνείδηση τότε τα φαινόμενα αισχροκέρδειας αν δεν εξαλειφθούν θα περιοριστούν κατά πολύ.  Οι καταναλωτές ρυθμίζουν την αγορά όχι οι έμποροι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2017, 20:01 από ati »

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #142 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 19:48 »
Και να βάλω την παράμετρο e-shop.Εκεί ούτε υπαλλήλους έχει ούτε μεγάλα κόστη γιατι τα πλήρωσε 1 φορά.Επρεπε να είναι φθηνότερα

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #143 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 19:59 »
Ας πούμε 1 ευρώ αν έχει πάρει ΄50 καρούλια από Κίνα π.χ και τα έχει σπασει σε 3-4 παραγγελίες τελωνείο δεν πληρώνει
Πλάκα κάνεις ε?
Και είσαι και καταστηματάρχης :dontknow:


Λοιπόν... και τελωνείο πληρώνει , και φπα πληρώνει , και μεταφορικά πληρώνει , και εκτελωνιστή πληρώνει... τα πάντα πληρώνει ένας έμπορος για να φέρει κάτι απ' έξω.

Και φυσικά δεν έρχονται με singpost ή nlpost όπως είναι για τους ιδιώτες , κανονικές κούριερ τα μεταφέρουν αυτά με ασφάλειες μεταφοράς , ελάχιστο χρόνο παράδοσης , όλα αυτά κοστίζουν...

Έχω πετύχει σε ατμομάγαζο να διαπραγματεύεται ο έμπορος ο Έλληνας με τον κινέζο του ali τα μεταφορικά... από 700 να του τα αφήσει στα 600 (δολλάρια βέβαια) για τέτοια ποσά μιλάμε :)

Αποσυνδεδεμένος Golden33

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #144 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 20:02 »
Η Δραμα σιγουρα ειναι πιο κοντα στην Κινα απο οτι η Αθηνα ;D. Τι να σας πω παιδια εγω τα λεω αυτα γιατι οπως ειχα πει και πριν στη νημα εχει πολυ κοντινος μου φιλος μαγαζι με η.τ οχι ομως franchise και εχω δει τιμολογια αγορας. Και σε ερωτηση μου γιατι δεν παιρνει απο Κινα χονδρικη μου λεει οτι για να πετυχεις καλυτερες τιμες θελει πολυ μεγαλες παραγγελιες. Τωρα να παρεις 5 καρουλια συρμα σαν απλως ιδιωτης απο τη fasttech και να τα πουλησεις στο μαγαζι ειναι παρανομο καθως δεν εχει τιμολογιο.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #145 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 20:06 »
Ο μικρος τα παίρνει και με post nl.Οι αλυσίδες όχι και ειδικά αν  μιλάμε για ποσότητες

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #147 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 20:22 »
Αγαπητέ tsiv εγώ μπορεί να κάνω λάθος αλλα για τόσα λεφτά μεταφορικά θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι η παραγηγελία του ήταν πάνω από 5000€.Και γω έχω κάνει εισαγωγή πριν 3 χρόνια και ξέρω τι γίνεται με τα μεταφορικά.Εμένα ήρθαν με πλοίο και πλήρωσα και τελωνείο και απ`ολα αυτός αν τα θέλει με dhl άλλο καπέλο

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #148 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 21:07 »
Το θέμα μας, είναι διάφορο αυτών που συζητούνται στις τελευταίες απαντήσεις.

Θα παρακαλούσα λοιπόν να σταματήσουν τα offtopic.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #149 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 21:23 »
Αγαπητέ alldaynews μάλλον η παραγγελία ήταν μεγάλη διότι είχε πολλά πράγματα μέσα (δεν ξέρω ακριβώς το ποσό) και το λάθος που είπα ότι λες είναι αυτό
Ας πούμε 1 ευρώ αν έχει πάρει ΄50 καρούλια από Κίνα π.χ και τα έχει σπασει σε 3-4 παραγγελίες τελωνείο δεν πληρώνει


και ναι... τα έφερε με κούριερ διότι ήθελε ο άνθρωπος τα πράγματά του γρήγορα για να δουλέψει το μαγαζί του
Ένα γεγονός που έζησα είπα (δεν είμαι έμπορος η.τ , ούτε και ήθελα ποτέ) για να δείξω ότι δεν είναι τόσο έυκολα τα πράγματα στο επιχειρείν.

Και όπως έχει πει ο Τρύφωνας πολλάκις σε διάφορα νήματα... ιδού η ρόδος...  όποιος μπορεί να αγοράζει το καρουλάκι π.χ 1 ευρώ και να το πουλάει 1,5 στην Ελλάδα ας το κάνει και όλοι θα ψωνίζουμε από αυτόν :)



Εδιτ...
Γιάννη το νήμα λέει για την συνέντευξη του προέδρου των εμπόρων και εγώ λέω για μία εμπορική πρακτική που έχω δει...

Αν είναι εκτός θέματος ας πάει το ποστ στον καιάδα , έτσι κι αλλιώς δεν το πλήρωσα... ;D :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116224 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824560 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507569 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8967 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154873 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568894 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243985 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294319 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1790 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762859 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1150 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4040 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem