vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #330 στις: Ιουνίου 16, 2017, 20:19 »
Ακριβώς αυτό κ ευχαριστώ για την απάντηση,
επειδή όσο είχα προσέξει εγώ ο αδαής τα "ακριβά" προ tpd υγρά είχαν την δυνατότητα απορρόφησης, το να το βλέπω από τα 20€ να φτάνει τα 24€ το θεωρώ αισχροκέρδεια. Τώρα ποιος ευθύνεται γιαυτο είναι κάτι που ως καταναλωτης είναι δύσκολο να ξέρω.
Απλά όπως είπα κ στο αρχικό μου ποστ, βλέποντας τέτοια διαφορά τιμής με κάνει καχύποπτο κ για υπόλοιπα προϊόντα του εκάστοτε καταστήματος.
Φίλε μου και πριν την επιβολή του ΕΦΚ, υπήρχαν και τα ακριβά και τα φθηνά υγρά. Απλά τώρα έγιναν και τα 2 ακριβότερα λόγω ΕΦΚ και TPD.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #331 στις: Ιουνίου 16, 2017, 20:36 »
Κάτι για την ηδονή των αριθμών.

Η τιμή χονδρικής των Eliquid France 20ml ( προ ΕΦΚ ), από μεγάλη αλυσίδα, ήταν 2,90€ ( πως το ξέρω; ε, το ξέρω ). Όμως, το πιο ενδιαφέρον ( και το πιο σκανδαλιστικό ίσως ) είναι η απορία του πόσο να κόστιζε άραγε στον συγκεκριμένο εισαγωγέα - χονδρέμπορο - λιανέμπορο, μετά από εκτελωνισμό/δασμούς/καιτιάλλοδενξέρω, το μπουκαλάκι το οποίο έβγαινε εκείνη την εποχή 11€ στη λιανική.

Μετά ήρθε η VapeLand ( μάλλον και η ίδια σαν εισαγωγέας ) και τα έδωσε στον κόσμο 1+1 δώρο. Και εμείς νομίζαμε ότι κλέβαμε εκκλησία...

Όμορφος κόσμος, αγγελικά πλασμένος!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #332 στις: Ιουνίου 16, 2017, 20:59 »
Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική του πόσο είναι το αρχικό κόστος στον έμπορο και τον εισαγωγέα και τον κατασκευαστή.

Τι μας κάνει εντύπωση? Οτι το κάνουν για το κέρδος και όχι λειτούργημα? Big surprise.
Ή οτι η τελική τιμή δεν μας βγαίνει πρώτες ύλες + συσκευασία + φόροι + το ελάχιστο κέρδος που εμείς θεωρούμε δίκαιο?

Άσε που στις απλοϊκούς αυτούς υπολογισμούς ξεχνάμε ένα σωρό κόστη όλης αυτής της αλυσίδας, όπως διανομή, marketing, απόσβεση επενδύσεων, μισθοί (ναι μισθοί), r&d και ένα σωρό άλλα.

Αναρωτηθήκαμε πόσο κοστίζει μια τηλεόραση ή ένα μαρούλι στον κατασκευαστή/παραγωγό?

Μήπως τελικά ψειρίζουμε τις τιμές των υγρών και θεωρούμε πως κάποιος επιβάλλεται να μας τα προσφέρει σε προσιτές τιμές, μόνο και μόνο επειδή είμαστε εξαρτημένοι και δεν μπορούμε να αναβάλλουμε την αγορά τους όπως για μια νέα tv ή τα μαρούλια για αυτή την εβδομάδα?

Γιατί δεν είδα πουθενά να γκρινιάζει κανείς για τις αυξήσεις στις τιμές των πινέλων ζωγραφικής και της κόλλας για τα πλαστικά μοντέλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2017, 21:07 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #333 στις: Ιουνίου 16, 2017, 21:11 »
Τίποτα το τόσο περίπλοκο. Απλή εμπέδωση του τεράστιου περιθωρίου κέρδους των υγρών αναπλήρωσης.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #334 στις: Ιουνίου 16, 2017, 21:15 »
Και των αλκοολούχων ποτών και των χαρταετών και των γεμιστών παπαδοπούλου στο φέρι και του μαλλιού της γριάς και των παντοφλών με το σήμα του βάζελου και του χαρτοπόλεμου.

Οπότε?

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #335 στις: Ιουνίου 16, 2017, 21:17 »
Φυσικά. Που διαφωνούμε;

Εκτός κι αν είμαι σε λάθος φόρουμ. Λες να μπερδεύτηκα;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #336 στις: Ιουνίου 16, 2017, 21:18 »
Είναι κάτι ανάλογο με την παλιότερη συζήτηση ότι τα five pawns είναι πανάκριβα...
Η ferrari είναι ακριβή, απαιτώ να γίνει προσιτή για να πάρω 2-3 να αλλάζω :)

Κάτι για την ηδονή των αριθμών.

Η τιμή χονδρικής των Eliquid France 20ml ( προ ΕΦΚ ), από μεγάλη αλυσίδα, ήταν 2,90€ ( πως το ξέρω; ε, το ξέρω ). Όμως, το πιο ενδιαφέρον ( και το πιο σκανδαλιστικό ίσως ) είναι η απορία του πόσο να κόστιζε άραγε στον συγκεκριμένο εισαγωγέα - χονδρέμπορο - λιανέμπορο, μετά από εκτελωνισμό/δασμούς/καιτιάλλοδενξέρω, το μπουκαλάκι το οποίο έβγαινε εκείνη την εποχή 11€ στη λιανική.

Μετά ήρθε η VapeLand ( μάλλον και η ίδια σαν εισαγωγέας ) και τα έδωσε στον κόσμο 1+1 δώρο. Και εμείς νομίζαμε ότι κλέβαμε εκκλησία...

Όμορφος κόσμος, αγγελικά πλασμένος!

Πάει ο χονδρέμπορας σε μία εταιρεία που δεν τραβάει και πολύ πχ ημίγυμνa ψάρια, e-γαλλοϋγρό, ή παραδίπλα στον Τούρκο με την δειπνοκυρία κτλ κτλ.
Αγοράζει 200,000 μπουκάλια σε τιμή 1.5€ και ο κατασκευαστής τρίβει τα χέρια του.
Κάνει την εισαγωγή, πάει στα καταστήματα, ξεπουλάει με 3€ και δίνει ελάχιστη τιμή λιανικής 11€ ενώ τρίβει τα χέρια του.
Οι καταστηματάρχες σπρώχνουν σαν τρελλοί το υγρό που τους δίνει 8€ κέρδος προ φόρων / εξόδων σε κάθε μπουκαλάκι, ενώ τρίβουν τα χέρια τους.
Δεν κακίζω κανένα από τους παραπάνω, έμποροι είναι, το συμφέρον του μαγαζιού τους κοιτάνε. Αλλιώς δεν θα ήταν έμποροι, αλλά φιλάνθρωποι / εθνικοί ευεργέτες.
And life goes on.

Επίσης όσο αγοράζουμε ξένα προϊόντα τόσο μειώνουμε τη δύναμη των ντόπιων εταιρειών. Σταδιακά αυτό θα οδηγήσει σε εξαφάνιση πολλών κατασκευαστών και ολιγοπώλειο.
Μας δελεάζουν τώρα κάποιοι λίγο έξω από την Ελλάδα με χαμηλές τιμές, κλείνουν τον ανταγωνισμό και σε λίγο καιρό που θα κάνουν παιχνίδι μόνοι τους θα βαράνε το ντέφι και εμείς θα χορεύουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2017, 21:28 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #337 στις: Ιουνίου 16, 2017, 21:19 »
Φυσικά. Που διαφωνούμε;

Εκτός κι αν είμαι σε λάθος φόρουμ. Λες να μπερδεύτηκα;


Στο ότι οι μεν είναι κλέφτες που αισχροκερδούν και οι δε απλά κάνουν την δουλειά τους.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #338 στις: Ιουνίου 16, 2017, 21:26 »
Δεν καταλαβαίνω ποιοί είναι οι "μεν" και ποιοί οι "δε", βασικά.

Δεν είπα κάποιον κλέφτη, εκτός από εμένα. Δεν χρησιμοποιώ τέτοιους χαρακτηρισμούς για τρίτους.

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #339 στις: Ιουνίου 16, 2017, 21:28 »
Σαφώς και δεν περιμένω τους προμηθευτές/εμπόρους να προσαρμόσουν τις τιμές στα δικά μου θέλω.
Η προσιτή τιμή βασίζεται στην τσεπη του καθενός, η απόκλιση τιμών όμως ειναι απλή παρατήρηση. 
Και κάποιος άυριο μπορεί να ανοίξει κατάστημα στο Κολωνάκι κ να το πουλάει +10Ε για το όνομα της περιοχής :)), δικαιωμά του κ σαυτον κ στον καταναλωτή.
Άλλωστε ραψανε στα μέτρα τους, σαν καταναλωτή μου απαγορεύτηκαν οι διασυνοριακες αγορές, συνεπώς όσο θέλω να ατμίζω έτοιμα υγρά είμαι έρμαιος των τιμών τους. Κουτί τους έκατσε. Νομίζω αυτά είναι τα αυτονόητα.
Θα έλεγα πως σε αντίστοιχα forum καλλιτεχνικών θα υπάρχουν αντίστοιχες συζητήσεις τιμών πινέλων.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #340 στις: Ιουνίου 16, 2017, 21:32 »
@thenetpoet

Συμφωνώ, αν και δε νομίζω πως υπάρχει ελληνική επιχείρηση ( του χώρου) με τέτοια δυνατότητα κίνησης κεφαλαίων.

Κατά τα άλλα, καλά κάνουν. Αλλά να ξέρω και εγώ τα δυσθεώρητα ποσοστά κέρδους, βρε αδελφέ. Είναι κάτι που πρέπει να συγκαλυφθεί;


Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #341 στις: Ιουνίου 16, 2017, 21:38 »
@30SmokingYears

Δέν δουλεύει έτσι το εμπόριο και κάτι μου λέει οτι το ξέρεις.

Δεν είναι δυνατόν λογικό (ή ίσως και σωστό) να ξέρει κανένας άλλος εκτός του ιδιοκτήτη και του λογιστή, το περιθώριο κέρδους της επιχείρησης των προϊόντων που πουλάει η επιχείρηση...

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #342 στις: Ιουνίου 16, 2017, 21:40 »
Ε, καλά. Μην πάρουμε και όρκο... Στην Ελλάδα ζούμε.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #343 στις: Ιουνίου 16, 2017, 21:40 »
@thenetpoet

Συμφωνώ, αν και δε νομίζω πως υπάρχει ελληνική επιχείρηση ( του χώρου) με τέτοια δυνατότητα κίνησης κεφαλαίων.

Κατά τα άλλα, καλά κάνουν. Αλλά να ξέρω και εγώ τα δυσθεώρητα ποσοστά κέρδους, βρε αδελφέ. Είναι κάτι που πρέπει να συγκαλυφθεί;





Αν με τον όρο επιχείρηση δεν αναφέρεσαι και στους χονδρέμπορους, ναι δεν υπάρχει.
Φταίει μονο η επιχείρηση όμως η ο "λαλάκης ο εισαγόμενος" που έλεγε και μια πολύ παλιά διαφήμιση?


Τα τεράστια ποσοστά κέρδους ούτε να συγκαλυφθουν πρέπει, ούτε να αποκαλυφθούν.

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #344 στις: Ιουνίου 16, 2017, 21:42 »
Σόρρυ, έκανα 2 edit που αλλάζουν αρκετά το νόημα αυτού που ήθελα να πώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem