vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

364 επισκέπτες, 1 χρήστης
tsipi

Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #165 στις: Μαρτίου 07, 2017, 23:53 »
Έχει αναφερθεί και πάλι.
Από Ελλάδα Τουρκία τα πήγαινε. ;) 

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #166 στις: Μαρτίου 08, 2017, 00:04 »
αρχισαμε http://www.gazzetta.gr/plus/article/1055263/metefere-se-varka-13746-fialidia-me-ygro-ilektronikoy-tsigaroy  :)) :)) :)) :))
λαλακας ητανε.. επρεπε να φερει νομιμα 13746 αρωματικα φιαλιδια 10μελα με 100mg νικοτινη  
σιγα να μην του τα περναγανε απο το χημειο ;D σκεφτομουν να το κανω εγω αλα δεν εχω ρευστο τωρα  :wall::)) :))
αν τα πηγαινε τουρκια ληγμενα θα ηταν  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #167 στις: Μαρτίου 08, 2017, 00:07 »
Έχει αναφερθεί και πάλι.
Από Ελλάδα Τουρκία τα πήγαινε. ;)
ναι,ηταν τοσο βλαμενος,
 που τα πηρε απο εδω προ φορου,
να τα παει εκει,
για να τα ξαναφερει εδω ΜΕΤΑ φορου :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Aκαπνος

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλη μιση καρδια μου στη κινα βρισκεται
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #168 στις: Μαρτίου 08, 2017, 03:27 »
βάση ατμός 20 Σάρα 11 ευρώ τα 100μλ προ φόρο. αρα λογικά μετά τη φορολογική πρέπει να κανει 11 +10 φόρος +2.4 επιπλέον  ΦΠΑ +2 ευρώ  επιπλέον μπουκαλακι =24.5 δε κάνει όμως κάνει 45 .έχουμε το κράτος που εκφράζει την λογική  των πολιτών  που είναι πως θα στο αρπαξουμε.Και μη μου πείτε ότι μια άλλη εταιρία  κάνει κάτι  παρόμοιο γιατί  αυτο  δεν είναι άλλοθι  για να κανεις  το ίδιο 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #169 στις: Μαρτίου 08, 2017, 04:57 »
1.5lt coca cola πλαστικό μπουκάλι = 1.45€
500ml πλαστικό μπουκάλι = 0.90€, δηλαδή σχεδόν διπλή τιμή  αν πάρεις 1.5lt σε μπουκάλια των 500.
Πουθενά οι μικρότερες συσκευασίες δεν έχουν αναλογικά μικρότερο κόστος. Γιατί συμβαίνει αυτό δεν το γνωρίζω, ας το εξηγήσει κάποιος οικονομολόγος. Ήταν όμως αναμενόμενο ότι τα 10ml δεν θα είχαν το 1/10 της τιμής των 100ml.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2186
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #170 στις: Μαρτίου 08, 2017, 08:37 »
Το θέμα του κόστους συσκευασίας, έχει πολυσυζητηθεί.

Ας μην ξεχνάμε επιπλέον ότι, όταν επιλέγουμε να αγοράσουμε μία μεγάλη συσκευασία ή για παράδειγμα μία προσφορά 1+1, είναι πιθανό ότι αγοράσαμε κάτι που ίσως δεν χρειαζόμασταν, τουλάχιστον άμεσα. 

Εξάλλου χρησιμοποιώντας ένα προϊόν συχνά, έχουμε την τάση να το επιλέξουμε πάλι. Τα περισσότερα προϊόντα της αγοράς διαφοροποιούνται τεχνητά, στην πραγματικότητα όλα την ίδια ανάγκη εξυπηρετούν.
Γράφω με την ιδιότητα του καταναλωτή και όχι του οικονομολόγου.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #171 στις: Μαρτίου 08, 2017, 09:26 »
Κανετε λάθος στους υπολογισμούς σας όταν υπολογίζεται +1.24 τα 10ml. Δεν ειναι έτσι δυστυχώς. Το είχα ξαναπεί και θα το ματα-ξαναπώ. Βάλτε συν 30% και θα ειστε κοντα στην πραγματικότητα. Η βρείτε κάποιον γνωστό να σας δείξει τιμολόγηση.

EDIT: Τουλάχιστον σύν 30%. Λυπάμαι, σπαράζω, αλλά δεν αλλάζει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #172 στις: Μαρτίου 08, 2017, 09:44 »
Καλημερα και χρονια πολλά στις γυναικες για να μας βασανιζουν αχχαχαχα
Ειναι και το κόστος στα μπουκαλακια.
Εγω μιλαω με δικα μου δεδομενα π.χ για 100 μλ βαση που φιαχνω το μπουκαλι των 100 μλ εχει 1.2
Τωρα αμα βαλω 100 μλ σε 10 δεκάμελα μπουκαλακια το κοστος ειναι ¨0,65χ10= 6,5 ευρώ.
υπαρχει μια διαφορα 5,30 στα 100 μλ.
Οχι πως μαζευεται απο τα 4.5 ευρω που το εχουν προς στιγμην πιστευω μερικοι
Ειδη βρηκα ποιο φθηνα απο 4.5 ευρω τα 10 μλ βαση 20 mg

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #173 στις: Μαρτίου 08, 2017, 09:46 »
Και αν συνυπολογίσουμε το νέο ασφαλιστικό που επιβαρύνει αρκετά τα "μεσαία" εισοδήματα υποθέτοντας παντα ότι οι τυπικοι έμποροι ητ μετα την αφαίρεση των εξόδων τους κινουνται σε μεσαία εισοδήματα,  την γενική αρνητική προσδοκία που υπάρχει (αναμενόμενη πτώση κατανάλωσης παντου όχι μόνο στο ητ, αναμενόμενη αυξηση φορολόγησης/εισφορών/κτλ παντου), το ότι τα υγρά γίναν πλέον σαν τα τσιγάρα και μπορεί κάλλιστα η επόμενη παρτίδα να έχει τόσο υψηλότερο φόρο απο την προηγουμενη ώστε η αγορά της να ζημιώνει αυτόν που τα πουλά οπότε δρα "προνοητικά" -με την κακη εννοια- αυξανοντας τιμες κτλ, αλλα το βασικότερο για εμενα είναι το ότι η αγορά έκλεισε απο (νόμιμες) φθηνες επιλογές και ταυτόχρονα υπερφορολογήθηκε.

Οι κλειστες αγορες είναι παντα αγορές με λίγες επιλογές  και πανάκριβα προϊόντα, πολλές φορες κακής ποιότητας, η τιμή των οποίων αυξάνεται αντι να μειώνεται ακόμη και όταν μειώνεται η κατανάλωση.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #174 στις: Μαρτίου 08, 2017, 10:08 »
Εγώ αυτό που νιώθω είναι ότι η αγορά και οι ειδήσεις είναι μονόπατη.  
Ο τζίρος της αγοράς, τα καημένα τα μαγαζιά, οι κακομοίρηδες οι καταστηματάρχες που βλεπουν τα ταμεία τους άδεια, ιστορικά μαγαζιά που κοντεύουν να κλείσουν, οι ελευθεροι επαγγελματίες που δεν έχουν στον ήλιο μοιρά  και πάει λέγοντας.Με έχει πάρει από κάτω η αλήθεια είναι για όλους αυτούς... :'(  Για τον μέσο καταναλωτή ούτε λόγος. Χμμ...Άντε να ρωτήσουμε καμιά γιαγιά στην λαική και κανέναν πιτσιρικά στο σύνταγμα.
Φυσικά πουθενά στοιχεία για τον ιντερνετικό τζίρο εντος των συνόρων, πουθενά για τα 240 δις των αγορών σαν χώρα  τα τελευταια χρόνια από το εξωτερικό κλπ.
Εμεις οι πουθενάδες  της εξισωσης.  
Συμορφωθείτε κύριοι αν διαβάζετε. Δεν είναι μόνο τα υγρά. Δεν τελείωνει ο κόσμος αύριο. Δούνε και λαβείν είναι.
Πραγματικά δεν με νοιάζει για τα υγρά αφου υπήρχαν υπάρχουν και θα υπάρχουν όπως όλα τα πράγματα για όλα τα βαλάντια. Μιλάω για νοοτροπίες αρωστημένες. Βέβαια θα μου πεις έχεις υγιές δομημένο κράτος και σου φταίνε τ άλλα.

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #175 στις: Μαρτίου 08, 2017, 10:58 »
Πήγα σε κατάστημα , που δεν είχε και τα πιο ενδιαφέροντα υγρά της αγοράς, και λόγω καλής προσφοράς τη τελευταία μέρα του Φλεβάρη ήταν γεμάτο περίμενα μισή ώρα στο ταμείο και όταν έφτασα μπροστά στο ταμείο πίσω από μένα υπήρχαν τουλάχιστον 30-40 άτομα. Γιατί το λέω....απορώ αν θα ξαναδούν τα καταστήματα τέτοιες εικόνες!!! Οι τιμές ανέβηκαν πολύ αλλά τα είπατε ήδη όποτε ας μην λέω τα ίδια. Η μόνη εταιρεία που ανέβασε μόνο 2€ τη τιμή είναι η dinner lady!! όσο για τη λάμδα δεν έχω κανένα συμφέρον αλλά από όσες εταιρείες ελληνικές έχω δοκιμάσει είναι η μόνη που θα μπορούσε να σταθεί απέναντι σε επώνυμα ξένα υγρά συν ότι έχει ακόμα τη προσφορά για το φόρουμ και βγαίνει το μπουκαλάκι στα 5,53€ .....στα υπόλοιπα με καλύψατε απλά ήθελα να αναφέρω αυτό για να είμαστε και δίκαιοι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #176 στις: Μαρτίου 08, 2017, 10:59 »
Προσωπικα εχω βρει μια αξιοπρεπη λυση βασει τριων δεδομενων

 1)Ελαβα υπ οψιν μου τον Τρυφωνα
 2)κανω 6 mg νικοτινη
 3)Βαρυεμαι να ασχοληθω με DIY

10 ML GRANDMASTER 24MG......11EURO  
20 ML VG/PG (αναλογια  οτι προτιμαει ο καθεις).....σχεδον τσαμπα

Αποτελεσμα:30 ml πολυ καλο GRANDMASTER 8 MG με 11 ευρουδακια

(δεν σηκωνουν ολα τα υγρα τετοια αραιωση,κι εδω θα παρακαλουσα
τον σοφο Cruiser αν θα μπορουσε να προτεινει 2,3,4,5,6,7... ονοματακια
που να συμπεριφερονται οπως το GRANDMASTER στην αραιωση)

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #177 στις: Μαρτίου 08, 2017, 11:06 »
Η μόνη εταιρεία που ανέβασε μόνο 2€ τη τιμή είναι η dinner lady!
Για να διορθωσω και τον εαυτό μου και να συμφωνήσω με τον thenet.  Aν πάρεις 3 δεκαμελα dinnerlady  ξεχωρίστα βγαίνει 24 ευρώ! Η συσκευασία των τριών έχει 22. Από 6,70 πήγε 8 το δεκαμελο. Η λάμδα από 4,45 πήγε 6,50.

edit: Αυτό άρχισα να κάνω κ εγω Γιάννης Γαζής με το υγρό μου. Από το να μην μου αρέσει καθόλου κάποια επιλογή, παίρνω παραπάνω νικοτινή και το αραιώνω εφόσον επιδέχεται αραίωσης χωρίς να χάνει τον χαρακτήρα του.

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #178 στις: Μαρτίου 08, 2017, 11:11 »
Μιλάω για τα 3x10 στα dinner lady και για την έκπτωση του φόρουμ στη lamda αν παραγγείλεις από το site της εταιρείας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #179 στις: Μαρτίου 08, 2017, 11:19 »
Οκ δεν αντιλέγω. 
Jwell all saints .  30ml 20 ευρώ αύγουστος 2016 .  10ml 5,90 νοέμβριος 2016. Σημερα 7 ευρώ τα 10 ml δηλαδή 1 ευρώ πάνω από το παλιό καθεστώς 8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206530 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541488 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50193 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597291 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357813 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11537 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193075 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1321 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1316 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592026 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios