vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

173 επισκέπτες, 7 χρήστες
bloodlessz, Sergios, terymix, manoslykos, Tem, camber, Blackwolf

Twitter

Κλώνοι του Taifun GT III

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #120 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 09:51 »
Πολυ σωστα τα λεει ο φιλος,προσεχετε στο πανω καπακι το oring να καθεται σωστα στην πανω πατουρα του καπακιου,αν το βαλετε πιο χαμηλα ενδεχεται στο σφιξιμο να σπασει το γυαλακι.Παντως εχω την εντυπωση οτι τα διαφανα ανταλλακτικα γυαλακια ειναι καλυτερης ποιοτητας.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #121 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 14:19 »



Σε όλους τους ατμοποιητές που στηρίζουν την λειτουργία τους και την στεγανότητά τους σε oring (Κ5,Taifun, κλπ) ο βασικός ύποπτος διαρροων είναι φυσικά τα ορινγκ. Στον κλώνο Taifun νομίζω οτι φταίει το ορινγκ του καπακιου αναπλήρωσης. Δες αν είναι στραβοπατημένο ή αν έχει φύγει από τη θέση του. Επίσης όσες φορές έχω στήσει ακόμα και τον οριτζιναλ με οτιδήποτε άλλο εκτός από Cotton Bacon ή Drago Cotton, είχα πάντα δάκρυα στο airflow. Δες λίγο και το βαμβάκι σου
Η αλήθεια είναι ότι από χθες παίζω με τα oring. Έχω αλλάξει κάποια και κυρίως στο καπάκι αναπλήρωσης. Προς το παρόν δε βλέπω να βγάζει κάτι, θα δείξει.
Για το βαμβάκι θα συμφωνήσω. Βάζω cotton bacon, με kgd και muji που είχα δοκιμάσει είχα κι εγώ διαρροές καραμπινάτες.

@pngtszs1976
Δε ξέρω αν τα διάφανα είναι καλύτερης ποιότητας, αλλά στα δικά μου μάτια, ο ένας που έχω με τέτοιο δείχνει πολύ πιο όμορφα από τον άλλο με το frozen :)

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #122 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 18:23 »
Πολυ πιο ομορφος συμφωνω

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #123 στις: Δεκεμβρίου 20, 2016, 00:05 »
Διαρροές και εδώ  :argh:  αύριο θα φαει full λύσιμο και σφύξιμο όλα όσο πάει.Δε νομίζω να μου τη κάνει το βαμβάκι γιατί τον στήνω με 3mm coil και το γεμίζω καλά
sorry για το διπλό post 


Αποσυνδεδεμένος jmekman

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #124 στις: Δεκεμβρίου 20, 2016, 13:46 »
Εγώ πάντως στις 3f έχω μόνο δάκρυα στον αέρα, στον coppervape ότι & να του κάνω δεν στάζει με τίποτα ακόμη και με γέμισμα με ανοιχτά όλα.
Βέβαια τους έλυσα & τους έσφιξα καλά.
Μου φαίνεται πως το insulator του πόλου είναι ένα αδύναμο σημείο των κλώνων και δεν το κόβω να έχει μεγάλη διάρκεια αλλά μέχρι τότε θα έχω νέα παιχνίδια ;D

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #125 στις: Δεκεμβρίου 21, 2016, 13:33 »
Λοιπόν, μάλλον εντόπισα το αίτιο και υπαίτιο των διαρροων των κλώνων. Η ιστορία εν συντομία έχει ως εξής: Αγόρασα το nano kit των steamtuners και επειδη μολις ειχα στησει τον οριτζιναλ λεω δεν το πετας στην κλωνοβαση να δεις τι ψαρια πιανει. Το βιδωνω, παω να ατμίσω όλα τα υγρά βγηκαν από το AFC. Κατέληξα να ατμίζω με κλειστά υγρά κανονικά 2 τανκ χωρις καμμενο. Ξαφνικά και εκει που ψαχνομουν βλεπω το oring της βασης να έχει πάρει σασί και να είναι σαν γαλλικό οΚτώ :)). Το βγάζω, ΟΚ παίζει να είναι το χειρότερο των χειροτέρων Ω χειρότερο ορινγκ που υπάρχει. Τσιμπάω ενα κοκκινάκι από τον κλωνο Le Magister, βιδώνω ανοίγω υγρά, 2ο τανκ τωρα ολα ΘΕΟΣΤΕΓΝΑ.

Αν μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει να μας πει αν έτυχε ή βρέθηκε ;D θα ήμουν υπόχρεος. Δυστυχως δεν ταιριάζουν τα ορινγκ του κλωνο mini v3 - μην παιδευεστε αδικα....

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2016, 13:41 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #126 στις: Δεκεμβρίου 21, 2016, 14:51 »
Εννοείς το 15?

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #127 στις: Δεκεμβρίου 21, 2016, 15:09 »
Εννοω το 15 και αν δεις την φωτό το κόκκινο που φαίνεται είναι κανονικά το μαύρο ορινγκ της βάσης. Ενα μαύρο έχει στη βάση οταν την λύνεις που φαίνεται

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #128 στις: Δεκεμβρίου 26, 2016, 15:28 »
Χρόνια πολλά σε όλους :)

Επανέρχομαι με αποτελέσματα μετά από αλλαγές o rings στους δύο gt3. Λοιπόν, στον coppervape διαπίστωσα ότι το o ring στην πάνω μεριά του tank είχε λάθος διαστάσεις. Αρχικά δοκίμασα κάποιο svoe που κάθονταν καλά στη πατούρα, αλλά δεν... Είχα διαρροές. Μπήκε λοιπόν ένα από τα ανταλλακτικά της συσκευασίας, εννοείται με τη σωστή διάμετρο και... τέλος οι διαρροές!!! Επί 4 μέρες τον έλιωσα και δεν έκανε κιχ!! 
Ο 3f τώρα, δυστυχώς μετά από δύο διαφορετικές δοκιμές, στις 2 ημέρες, δύο και κάτι, μου εμφάνιζε υγρά στο airflow.  Σε αυτόν πάλι, επειδή από την αρχή που τον είχα παρατηρούσα να βγάζει 2-3 φυσαλιδες όταν τον άνοιγα για γέμισμα (ο coppervape δεν έκανε ποτέ κάτι τέτοιο), του άλλαξα και τα o ring του deck το οποίο αν και φαινόταν καθαρό στο μεγενθυτικό φακό, είχε λάθος διάσταση , όπως και το πάνω λαστιχάκι της καμπάνας.  Οι φουσκάλες σταμάτησαν και έστρωσε το άτμισμα του γιατί σε σχέση με τον coppervape ήταν πάντα λίγο πιο "άγριος", μη φανταστείτε τίποτα μεγάλες διαφορές, αλλά υπήρχαν γιατί τους δοκίμασα παράλληλα με τα ίδια στησίματα. Μετά λοιπόν και από αυτές τις αλλαγές είχα και μικρότερη διαρροή αλλά δυστυχώς υπαρκτή. Εδώ να πω κάποιες διαφορές που έχω εντοπίσει : το δαχτυλίδι στον 3f είναι λίγο πιο σφιχτό με μικρότερη διάμετρο. Επίσης, για να σταθεροποιηθεί η καμπάνα και να μη γυρίζει με το ξεβίδωμα για το γέμισμα, στον 3f πρέπει να σφιχτεί τέρμα το δαχτυλίδι που σφίγγει το γυαλί και με αρκετά περισσότερη δύναμη από το κανονικό, ενώ στον coppervape δεν θέλει τέρμα και σφίγγει σε λογικά πλαίσια.  Ο coppervape έχει λοιπόν το πάνω χέρι στους δύο αυτούς κλώνους και σωστή λειτουργία.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #129 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 13:44 »
Πήρα πρόσφατα κάποιον κλώνο της fasttech.
Νηπιακές εντυπώσεις πολύ θετικές :) Ένα στήσιμο έκανα όλο κι όλο, κι ένα υγρό έριξα μέσα twice, αλλά πολύ με άρεσε.
Τον βρήκα σαφώς πιο νόστιμο απο την Kayfun-5, αλλά εντύπωση μου έκανε οτι θαρρείς είναι πιο νόστιμος και απο τον Hurricane.
Γκουμούτσα Α' Εθνική με τα όλα της, αλλά χαλάλι :D
Τώρα θέλω να ψάξω να βρω το mouth to lung εξαρτηματάκι σε κάποιο eshop, να την δω κι εγω Μπουσάρδο τσιγαρίσιος, όπως μου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος xatzo

Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #130 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 00:56 »
υπαρχει καποιος π να χωραςι στο πικο νορμαλ?στην περιγραφη της coppervape δινει 22μμ για τον κανονικο.ειναι λαθος?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #131 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 02:45 »
Ο δικός μου κλώνος από 3FVape είναι στο κάτω μέρος της βάσης 23mm και στο δαχτυλίδι ρύθμισης αέρα 23,5mm.

Χωράει οριακά στο πίκο, αλλά κάθεται άνετα στο RX2/3.

Προσωπικά τον Τayfun τον προτιμώ πάνω στο RX2/3.

Και δύο φωτό για να καταλάβεις στο πίκο και στο RX2/3:




Αποσυνδεδεμένος xatzo

Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #132 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 10:14 »
https://www.fasttech.com/products/0/10009199/6062600-coppervape-gt-iii-styled-rta-rebuildable-tank
εδω το δινει 22μμ αλλα ενας στο ντισκασιον ρωταει αν υπαρχει ανταπτορας για 22μμ
να το παρω η θα φαω ακυρο?

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #133 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 10:49 »
Να σου πω εγώ πόσο είναι γιατί έχω τον ίδιο. Λοιπόν τον μέτρησα τώρα με παχύμετρο, είναι 23,60 mm στο δαχτυλίδι του αέρα και την περίμετρο του deck και 23mm χαμηλά στη βάση. Ο κλώνος αυτός είναι πολύ καλός, χτυπα τον και οπωσδήποτε να βάλεις στη παραγγελία μερικά ανταλλακτικά τζαμάκια γιατί είναι ευαίσθητα και σπάνε εύκολα.

Μάκη με τον δικό σου από 3fv έχουν μία πολύ μικρή διαφορά στο δαχτυλίδι του αέρα, είναι λιιιιγο πιο στενό το δικό σου. Τα είχα μετρήσει γιατί μέχρι πρόσφατα είχα και τους δύο. Αλλού δεν είχα εντοπίσει διαφορές.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #134 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 12:54 »
Πάρη και γω με παχύμετρο το μέτρησα.

Οι διαφορές μάλλον είναι ελάχιστες και παίζουν σε δέκατα του χιλιοστού.

Στο πίκο μου βιδώνει τελείως οριακά και εμφανισιακά δεν ταιριάζει, όπως βλέπετε στην φωτό.

Σε πιο ογκώδη μοντάκια ταιριάζει και δεν δείχνει τόσο πολύ το μπόϊ του. :))

Από λειτουργία πάντως είναι άψογος.

Διαρροές μηδενικές

Χτύπημα γαϊδουρίσιο ακόμη και με χαμηλό ποσοστό νικοτίνης

Γεύση πολύ καλή αλλά όχι στα επίπεδα του φαινόμενο.

Η αγορά του πάντως ήταν καλή και έχει πάρει τη θέση του στους καθημερινούς μου. ;)


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126993 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem