vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 3 χρήστες
vsotos, Tem, camber

Twitter

Reuleaux RX2/3 by Wismec

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Reuleaux RX2/3 by Wismec
« στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 18:25 »
Συνέχεια από την προσεπισκόπηση

Reuleaux RX2/3 by Wismec


[justify]Εδώ και λίγες ημέρες αναζητούσα ένα ηλεκτρονικό μοντ. Απαραίτητη προϋπόθεση ήταν να τροφοδοτείται από 2 χ 18650. Επίσης, ένα αξιοπρεπές φινίρισμα, και ασφαλώς, ένας σχεδιασμός που να μου αρέσει. Όσα υποψήφια μοντάκια είδα κανένα δεν μου άρεσε. Άλλα είχαν 3 χ 18650, άλλα ήταν πάνω από το χρηματικό ποσό που ήθελα να διαθέσω, (εδώ να σημειώσω πως -δυστυχώς, η αγορά από εξωτερικό είναι στη μισή τιμή απ' ότι το πήρα εγώ από Ελλάδα). Έτσι λοιπόν είχα ως δεδομένα: α) για καλή αυτονομία χωρίς υπερβολές, ήθελα 2 χ 18650, β) ένα αξιοπρεπές φινίρισμα, όπου να μην φεύγει η βαφή από την 1η εβδομάδα, γ) ένας απλός και όμορφος σχεδιασμός.[/justify]

[justify]Αν προσπαθήσω να δικαιολογήσω όλα τα παραπάνω θα πω πως όλα ξεκίνησαν όταν θέλησα να πέσω σε mg/ml νικοτίνης. Αυτό έφερε κάποιες αλλαγές στις ατμιστικές μου συνήθειες, (έστω και σαν δοκιμαστική περίοδο). Έκανα λοιπόν μία πρώτη αναγνωριστική πτήση μείωσης και τα υγρά αναπλήρωσης συμπληρώθηκαν από νέα, με λιγότερα mg και μέγιστη vg. Εδώ τώρα, έπρεπε να ανέβω σε βατ, έπρεπε να μπορώ να ατμίζω εκτός σπιτιού με τα νέα αυτά δεδομένα. Με μοντ 1 χ 18650 δεν μπόρεσα πολλά πράγματα. Έπρεπε να κουβαλάω δεύτερες μπαταρίες ή και 2ο μοντ, (πράγμα που αποφεύγω πάντα). Κάπως έτσι κατέληξα στην Wismec και στο Reuleaux RX2/3.[/justify]


[justify]Ήδη από το καλοκαίρι, είχα διαβάσει την υπέροχη προεπισκόπηση τού φίλου e-spy. Τότε όμως ομολογώ πως ναι μεν τη διάβασα, αλλά και την προσπέρασα σαν κάτι που δεν με αφορά. Πολλά βατ, πολλές μπαταρίες, παντρέματα ζευγαριών 18650. Μία διαδικασία που ήταν τελείως έξω από εμένα. Τελικά επέστρεψα, διάβασα, δοκίμασα και στο τέλος το επέλεξα. Στην πρώτη μου μελέτη είδα πως η σειρά ήταν αυτή: Reuleaux RX200, Reuleaux RX200S, και σήμερα το Reuleaux RX2/3. Με 3 μπαταρίες δεν θα έκανα την αγορά, εδώ όμως είχα την επιλογή 2 ή 3. Ωραιότατα![/justify]

[justify]Δεν θα κουράσω καθόλου, εξάλλου ακόμα το μαθαίνω, (αν και είναι πάρα πάρα πολύ φιλικό στον χρήστη). Τηλεγραφικά: 2 ή 3 μπαταρίες. Η συσκευή συνοδεύεται και με τα 2 καπάκια μπαταριών. Έχουμε επιλογή ανάμεσα σε πολλά χρώματα, μεγάλη οθόνη, όμορφες ενδείξεις, και το φινίρισμα είναι εξαιρετικό. Αναβαθμίσεις στο λογισμικό, λειτουργίες vw, bypass, TC (Ni, Ti, SS, TCR), και πολλά βατ, (σήμερα, max 250w). [/justify]




[justify]Χαρακτηριστικά:[/justify]

[justify]Size: 40.2 x 34.5 x 88.7mm (for 2 cells), 40,2 x 50.1 x 88.7mm (for 3 cells)[/justify]
[justify]Thred Type: 510 spring loaded thread[/justify]
[justify]Cell type: high-rate 18650 cell (discharging current should be above 25A)[/justify]
[justify]Output Mode: VW/TC-Ni/TC-Ti/TC-SS/TCR Mode[/justify]
[justify]Output Wattage: 1-150W (for 2 cells)/1-200W (for 3 cells)[/justify]
[justify]Resistance Range: 0.05-1.5Ω for TC modes, 0.1-3.5Ω for VW mode[/justify]
[justify]Temperature Range: 100-350ºC / 200-600ºF (TC modes)[/justify]

[justify]Standard Configuration: 1 x Reuleaux RX2/3, 1 x back cover (for 2 cells), 1 x usb cable, 1 x User Manual, 1 x Warning Card.[/justify]


[justify]Δεν ήθελα εξωτικά φινιρίσματα, δεν ήθελα εξωπραγματικές πλακέτες, δεν ήθελα λαβύρινθους παραμετροποιήσεων, αλλά κι ούτε ταβάνια ισχύος. Ήθελα να φτάνω σε σχετικά μικρά μεγέθη που όμως να υποστηρίζονται από μία καλή αυτονομία, (π.χ. περίπου 25 – 30w για 8-10 ώρες).[/justify]

[justify]Με το καπάκι των 2 χ 18650, ήρθε το 1ο πάντρεμα των 2 μπαταριών. Το μέγεθος σε μία τέτοια επιλογή είναι μικρό και αρκετά βολικό για όλη την ημέρα (εντός κι εκτός). Το βάρος είναι φυσιολογικότατο και δεν κουράζει. Διακριτικός σχεδιασμός και τίποτα διαστημικό δεν υπάρχει, ούτε στα πλήκτρα ούτε σε υπερβολές με αιχμές, καμπύλες ή δεν ξέρω τι άλλο. Επέλεξα τελικά σε μαύρο χρώμα, πράγμα που το κάνει ακόμα πιο διακριτικό και απλό. Η εργονομία του είναι καλή, όχι άριστη. Τα ελατήρια στους πόλους θέσεων μπαταριών, είναι σκληρά όμως πανεύκολα έβαλα/έβγαλα τις μπαταρίες, (σε καμία περίπτωση δεν πληγώθηκαν). Το μόνο αρνητικό που είδα με την 1η ματιά ήταν ο 510 κονέκτορας. Τα σπειρώματα δεν έχουν βάθος στην χάραξή τους, είναι λίγα σε στροφές και γενικά φαίνεται ένας απλός κονέκτορας που δεν ξέρω τι αντοχή μπορεί να έχει στον χρόνο. Σαν άτμισμα τώρα. Όλα μια χαρά, όλα υπέροχα. Όσα βατ κι αν επέλεξα (ακόμα είμαι με kanthal στις πρώτες μου δοκιμές), όλα ήταν άψογα. Η αυτονομία. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω σωστές παρατηρήσεις. Απλώς άτμιζα και το βράδυ φόρτιζα το ζεύγος μπαταριών. Παρ' όλα αυτά θα επανέλθω με πιο σωστές παρατηρήσεις. Επίσης, όσοι φίλοι είδαν εικόνες από τα 2 καπάκια, είδαν πως πλέον δεν χρησιμοποιούνται μαγνήτες αλλά εγκοπές και δόντια. Αρκετοί φίλοι προβληματίστηκαν για την όποια αντοχή τους κι αν σπάσουν με το καλημέρα. Όσα είδα, κατάλαβα πως δεν θα συμβεί κανένα κακό. Τα δόντια πάνω και κάτω είναι μεταλλικά, πρέπει να γίνω αρκετά κακό αγόρι για να τα καταστρέψω, (παρ' όλα αυτά δεν είμαι απόλυτος, ο χρόνος θα δείξει).[/justify]






[justify]Πρώτο συμπεράσμα χρήστη: Ένα όμορφο και δυνατό σε απόδοση ηλεκτρονικό μοντ. Μεγάλο το εύρος σε ισχύ, αξιοπρεπέστατη πλακέτα με αρκετές λειτουργίες, όμορφο και λειτουργικότατο μενού, πολύ καλό φινίρισμα, 2 επιλογές τροφοδοσίας όπως μαρτυρά και η ονομασία του (2/3).[/justify]

[justify]Θετικά: Όλα τα παραπάνω. Δεν σπάει δεν χαλάει. Αυτή ήταν και είναι η 1η μου εντύπωση. Προμηθεύτηκα και μία μαύρη θήκη, και τώρα ποιος με πιάνει.[/justify]

[justify]Αρνητικά: Δεν μου άρεσε ο 510 κονέκτορας. Φαίνεται φθηνός, είναι ρηχός στις στροφές, και δεν ξέρω πόσο αντέχει με το πέρασμα του χρόνου.[/justify]

[justify]Δεν θα πω κάτι παραπάνω, ξέχασα πάρα πολλά, και ασφαλώς, ήδη οι περισσότεροι τα γνωρίζεται καλύτερα από εμένα. Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.[/justify]

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2016, 14:52 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 21:46 »
αψογη παρουσιαση, :respect: κ εξισου αψογο κ το μοντακι.  :thumpup:

το χω λιγες μερες κ το εχω λιωσει...  στιβαρο μηχανακι. δεν μπορω να του βρω κατι "κακο" ακομα.
εχει πολυ δυναμη... παρα πολυ.
ενα ελλατωμα που παρατηρησα ειναι οτι η τεραστια οθονη του γερνει ελαχιστα...  αλλά δεν με απασχολει καθολου.

θηκη απο Ελλαδα υπαρχει?

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 22:07 »
Επιτέλους βρέθηκε ένας καλός άνθρωπος να κάνει παρουσίαση. Έκανε high score η προεπισκόπηση.
Πολύ ωραία παρουσίαση, μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 11:06 »
[justify]Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ. [Είναι υπέροχο πράγμα να σου λένε ένα μπράβο τόσο αξιόλογα κι έμπειρα μέλη. Είναι το ίδιο σημαντικό όταν διαδέχεσαι και μία προεπισκόπηση του φίλου e-spy. Δεν είναι τυχαία ένας απ' τους πιο αγαπημένους Συντονιστές τού φόρουμ]. [/justify]

[justify]Από εχθές ατμίζω χαμηλά, στα 13w, και πραγματικά το rx2/3 χασμουριέται. Δεν ξεκόλλησε το μοντάκι απ' τα χέρια μου και οι μπαταρίες δεν λένε να εξαντληθούν. Εξάλλου το επέλεξα για καθημερινή χρήση και για καταδρομικές κακουχίες...  Για το θέμα με τις θήκες. Εγώ τις πήρα από εδώ. Η συσκευασία περιλαμβάνει και τα 2 μεγέθη θηκών, (γι' αυτό και η τιμή είναι αυτή / βέβαια μία ματιά στο εξωτερικό είναι αποκαρδιωτική). Όπως κι αν έχει, η θήκη έχει υπέροχη εφαρμογή επάνω στο μοντ, καθώς και καταπληκτική αίσθηση στην αφή.[/justify]


Αποσυνδεδεμένος funk

  • *
  • 51
  • All rights reserved all wrongs reversed . .
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 14:30 »
Ωραια παρουσιαση!! Για οποιoν θελει custom firmware που θα του δωσει εξτρα δυνατοτητες πανω στο mod μπορει να δει εδω https://github.com/ClockSelect/myevic κατεβαζει το bin αρχειο και το κανει install με τον original updater της wismec...
                   

Αποσυνδεδεμένος geobot24

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 21:21 »
Ωραια παρουσιαση!! Για οποιoν θελει custom firmware που θα του δωσει εξτρα δυνατοτητες πανω στο mod μπορει να δει εδω https://github.com/ClockSelect/myevic κατεβαζει το bin αρχειο και το κανει install με τον original updater της wismec...
                    (Image removed from quote.)





Από θέμα αυτονομίας μπαταριών, έχει κάποια διαφορά σε σχέση με το μαμά firmware?

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 22:43 »
Εγώ θέλω το dotmod drip tip να το χώσω κι εγώ στον theorem μου! :laugh1:



Παιδιά το rx2/3 έχει βγάλει πρόβλημα σε κανέναν? Δεν νομίζω δηλαδή απλά ρωτάω για έξτρα σιγουριά μιας και θέλει να το πάρει ένας φίλος. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2016, 01:53 από PsilosX »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 22:46 »
Υπάρχει κάνα πρόβλημα με τον πόλο του μοντ? Κάποιοι αναφέρουν ότι έχει χάλια πόλο αλλά δεν το δικαιολογούν. Μετράει λάθος? Δεν κάθονται καλά οι ατμοποιητές? Σπάζει εύκολα?

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 22:58 »
Μια χαρα βιδωνει οτι εχω βαλει πανω. Και ολες οι μετρησεις καλες.. Το πορτακι δεν νομιζω να εχει θεμα(στο να σπασουν τα κουμπωματα) αλλα και να αποκτησει πιστευω θα βγαλουν ανταλλακτικα στα κινεζομαγαζα. Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντως. ;)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 23:31 »
Αψογο σε ολα. κ το πορτακι. κλεινει πανευκολα.
Πολυ καλο μηχανακι.

Αποσυνδεδεμένος funk

  • *
  • 51
  • All rights reserved all wrongs reversed . .
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 01:40 »

Από θέμα αυτονομίας μπαταριών, έχει κάποια διαφορά σε σχέση με το μαμά firmware?
Να σου πω την αλήθεια κατευθείαν έβαλα την custom rom όποτε δεν έχω άποψη για την κατανάλωση στην original rom.. 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 10:09 »
καμμια διαφορα στην καταναλωση ρευματος.

Αποσυνδεδεμένος stergis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 12, 2016, 00:11 »
Με το fw αυτο σε κοβει ακομα στα 6v με 2 μπαταριες?

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος funk

  • *
  • 51
  • All rights reserved all wrongs reversed . .
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 12, 2016, 00:31 »
Ναι σε κόβει στα 6v..

διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2016, 18:28 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Reuleaux RX2/3 by Wismec
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 12, 2016, 02:15 »
[justify]Δεν φοβάμαι μήπως το ματιάσω. Από τις πιο χαρούμενες αγορές μου, και λέω αλήθεια. Το κοιτάζω και βλέπω Joyetech στα μάτια του. Είναι από τις φορές που βγάζω το καπέλο (ξανά) στους αγαπητούς Κινέζους.[/justify]

[justify](μικρή σημείωση. Εδώ έχω 2 παντρεμένα ζευγάρια μπαταριών 18650. Το 1ο είναι από efest, 3000mAh, 35A, 3.7V, και το 2ο LG, πάλι 3000mAh. / Εδώ είδα την αισθητή διαφορά των ζευγαριών, κυρίως σε διάρκεια, υπέρ των LG). [/justify]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7763 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324503 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118893 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296161 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509795 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9320 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155949 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570278 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245115 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2167 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 764176 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as