vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 3 χρήστες
treloneritis, pngtszs1976, djfloor

Twitter

Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #120 στις: Απριλίου 18, 2017, 20:31 »
Δεν έχω καμία αμφιβολία πως "...Η ταυτοχρονη χρηση και των δυο ειναι αρκετα πιο επιβλαβης απο την αποκλειστικη χρηση ΗΤ...". Αυτό που θεωρώ τουλάχιστον περίεργο είναι να υποστηρίζουμε πως καλύτερα σκέτο τσιγάρο από μικτή χρήση ΗΤ και τσιγάρου! Είναι δηλαδή καλύτερο να καπνίζω κάνα-δυο πακέτα τσιγάρα την ημέρα από το να ατμίζω και να κάνω 4-5 τσιγαράκια παράλληλα (όπως ακριβώς έκανα επί ένα περίπου μήνα όταν ξεκίνησα το άτμισμα μέχρι να το κόψω τελείως); Διαβάστε παιδιά (δεν αναφέρομαι σε σένα caros) την συζήτηση στην αρχή του νήματος και θα δείτε και την τοποθέτηση του κυρίου Φαρσαλινού επί του συγκεκριμένου θέματος. Αν έχετε κάποια σοβαρά στοιχεία που να καταδεικνύουν την μεγαλύτερη βλαπτικότητα της μικτής χρήσης από το σκέτο κάπνισμα οφείλετε να μας τα παρουσιάσετε. Αν όχι, προς Θεού μην προτρέπετε ατμιστές να το γυρίσουν αποκλειστικά στο τσιγάρο αντί να κάνουν μικτή χρήση!


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #121 στις: Απριλίου 18, 2017, 23:04 »
Ίσως εγώ δεν μπορώ να το βρω, αλλά δεν νομίζω πως τέθηκε θέμα της παράλληλης χρήσης να είναι πιο επιβλαβής από το κάπνισμα. Δεν είναι καν λογικό.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #122 στις: Απριλίου 18, 2017, 23:08 »
Παράθεση
...Πάντως καλό είναι να κάνει κάποιος η το 1 η το άλλο όχι συνδυασμό!

Λίγο πιο πάνω...


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #123 στις: Απριλίου 18, 2017, 23:18 »
Σε καμία περίπτωση δεν είναι προτιμότερο να κάνεις μόνο τσιγάρο από το να καπνίζεις και να ατμίζεις ταυτόχρονα.
Ακόμα και δέκα τσιγάρα τη μέρα να γλιτώνεις καλό είναι.
Όσοι το θεωρούν κακό δεν έχουν ιδέα τι λένε και είναι σαν αυτούς που εξηγούν πως θα "πάθουμε υγρό στον πνεύμονα"!

Αποσυνδεδεμένος tasos88

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #124 στις: Απριλίου 19, 2017, 12:47 »
Καλησπέρα παιδιά και ζητώ συγγνώμη για τις αντιδράσεις που προκάλεσα με το σχόλιό μου. Θέλω να πω πως δεν εγκρίνω κάποιος να γυρίσει στο κανονικό τσιγάρο. Το η το 1 η το άλλο που είπα το είπα για όσους κοροιδεύουν τον εαυτό τους και τους γύρω τους κάνοντας κανα πακέτο την ημέρα και ατμίζουν και όλας και για όσους μένουν στάσιμοι στο να κάνουν και τα 2 επ αόριστον. Σαφέστατα το ηλεκτρονικό είναι πιο υγειηνό και επίσης σαφέστατα η ταυτόχρονη χρήση δεν κάνει περισσότερο κακό εκτός από το ότι δε συνηθίζεις το ηλεκτρονικό για να πετάξεις τα καρκινοστίκια!

Και πάλι συγγνώμη για την αναστάτωση.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #125 στις: Απριλίου 19, 2017, 14:02 »
Ήμουν μανιώδης καπνιστης σε σημείο να ξυπναω επίτηδες το βράδυ για να καπνίσω! Το ατμισμα το ξεκίνησα πιο πολυ σαν ''χαβαλε'' παρα σαν σκοπο να κοψω το βρωμοτσιγαρο .Ετσι λοιπον στην αρχη εκανα και τσιγαρο και ατμο.Μεχρι καποια στιγμή ενα καταστημα στο περιστερι που ειχα παει για να αγορασω τον πρωτο μου ναυτιλο,-και που δυστυχώς τωρα εχει κλήσει- μου ειπε οτι η θα καπνίζω η θα ατμιζω.Και τα δυο μαζι δεν γίνετε .Ετσι λοιπον λογω και της δουλειας μου που ειναι η αμεση επαφη με πελατες ,αποφασισα να κοψω το τσιγαρο πιο πολυ για να μην βρωμάω και δειχνω άσχημη εντύπωση παρα οτι το ηθελα για αλλους λογους.
Απο τοτε δεν το εβαλα ποτε ξανα στο στομα μου,οχι επειδη προσπαθησα ιδιαιτερα,αλλα γιατι βαση λογικης αποφασιζα μονο να ατμιζω
Ετσι λοιπον περιπου ενάμιση χρόνο μετα οποτε μυριζω τσιγάρο πραγματικα το συχαίνομαι,και απορω τοσα χρονια πως εγω και οι διπλα μου με-το, άντεχαν.

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Πέρα απ' αυτό
δεν έχω λόγια να περιγράψω το συναίσθημα εκείνο, όταν σου λέει ο γιατρός να κάνεις κυτταρολογική εξέταση
και το αποτέλεσμα να βγαίνει θετικό.. και να γνωρίζεις πως είναι άδικος κόπος.

Αν, έστω και ένα μια στις τόσες καπνίζεις,
νιώθεις, σε ενδεχόμενη εξέταση πως,
έχεις κάνει κοπάνα από το σχολείο
και φοβάσαι μη σε πιάσανε στα πράσα!

Χωρίς αστεία,
δεν συγκρίνεται με τίποτα η σιγουριά πως είσαι υγιής. :)

Η λογική "όταν ατμίζεις, αφήνεις στην άκρη το κ@λ@τσίγαρο",
με βρίσκει φανατικό θιασώτη, επειδή, όταν αφήνεις την πόρτα ανοικτή
τότε ο δαίμονας κάποια στιγμή
θα σε βρει τη στιγμή τής αδυναμίας σου,
τη στιγμή που θέλεις να κάνεις κακό στον εαυτό σου
και θα σε βρει μπόσικο.

Οχι. Το τσιγάρο, απλά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ από τη στιγμή που θα βάλεις τον ατμό στη ζωή σου.
Αν όχι,
έχεις απλά
χάσει το παιχνίδι.

Για το "ή παπάς παπάς ή καθάριος μυλωνάς", δεν μπορώ να βρω καλύτερη εφαρμογή από ότι στον χώρο αυτό, την απόφαση αυτήν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2017, 11:01 από gkon961 »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
απο εδώ


ΑΝΩΦΕΛΗ Η ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΧΡΗΣΗ
"Οι καπνιστές που δεν κόβουν τελείως το συμβατικό κάπνισμα και απλώς το μειώνουν, κάνοντας παράλληλα χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου, δεν έχουν σημαντική μείωση τοξικών και καρκινογόνων ουσιών στον οργανισμό τους σε σχέση με τους κανονικούς καπνιστές."

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Βρε φίλε, πραγματικά απορώ...
Παίρνεις μια ατάκα από ένα άρθρο λίγο απ' όλα, και μάλιστα ατάκα που μπαίνει τελευταία και άκυρη στο άρθρο (χωρίς καμία πηγή, χωρίς "το είπε ο Τάδε", χωρίς αναφορά έρευνας), κάτι που απλά τσόνταρε ένας δημοσιογράφος.
Και το βάζεις μόνο του, σαν σημαντική πληροφορία για όποιον θέλει να ενημερωθεί για τα αποτελέσματα της παράλληλης χρήσης.

:dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
...βιάζεσαι.. :)
δεν πήρα καμιά θέση...την αναφορά έβαλα....
δεν βλέπω το κακό... τέλος παντων...
φοβόμαστε κάτι;
Η "ενημέρωση" πρέπει να γίνεται σφαιρικά...
ακόμα και απο αυτά που είναι μπαρούφες - δεν συμφωνούμε -δεν μας αρέσουν - δεν μας κάθονται καλά - συμφωνούμε - μας αρέσουν - μας κάθονται καλά, τέλος πάντων να μαθαίνουμε για αναφορές που γίνονται σε κάτι σχετικό. Διαβάζουμε και κρίνουμε... δεν νομίζω να τα βγάζουν απο το μυαλό τους οι γράφοντες...


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2017, 15:42 από nikosallos »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Νίκο κι εμένα δεν μου φαίνεται αξιόπιστο το απόσπασμα του αρθρου. 

Φυσικά και ειναι προτιμοτερο να μην γίνεται παράλληλη χρήση, αλλά η λογική λέει ότι αν μειώσει κάνεις δραστικά το καπνισμα-εαν από τα δύο πακέτα πχ πάει στα πέντε τσιγαρα- και το αντικαταστήσει εν μερει με τον ατμό, θα πρέπει τουλάχιστον να περιορίζεται η βλάβη που προκαλει. 

Ο κίνδυνος είναι ότι παραμένει κάνεις πολύ κοντά στο τσιγάρο...
Προφανώς πρόκειται για προσωπική και όχι επιστημονική γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Φοβάμαι πως ξαναρχίζουμε την ίδια ατέρμονη συζήτηση που κάναμε και τον περασμένο Οκτώβριο, αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να μην μας αρέσει σ' αυτό που παρέθεσες Νίκο. Μας είναι παντελώς αδιάφορο ακόμα κι αν στέκει πέρα πάσης αμφιβολίας. Κι αυτό διότι κομμένο το έχουμε το τσιγάρο (και ο BigSur κι εγώ και όλοι οι άλλοι που τότε είχαν πάρει θέση) και δεν φαντάζει πολύ πιθανό να αρχίσουμε αύριο να κάνουμε παράλληλη χρήση. Ο λόγος που διαφωνούμε με το συμπέρασμα που παρέθεσες είναι το ότι μοιάζει εντελώς παράλογο το να είναι εξίσου βλαπτική η απορρόφηση λιγότερων τοξικών ουσιών από την απορρόφηση περισσότερων. Το έχω ξανακούσει βέβαια αυτό ("είτε 6 τσιγάρα είτε 90, την ίδια ζημιά κάνεις") αλλά θεωρώ πως είναι μια εντελώς ανεύθυνη κουβέντα ειδικά όταν βγαίνει από τα χείλη κάποιου γιατρού.

Υπάρχουν πολλές θεωρίες που μας βολεύει να πιστεύουμε και πολλές που μας βολεύει να απορρίπτουμε ασυζητητί, συμφωνώ. Η θεωρία όμως που ανέφερες Νίκο δεν ανήκει σε καμία από τις δύο αυτές κατηγορίες... :dontknow:


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2017, 17:41 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος rigo

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
Βρε φίλε, πραγματικά απορώ...
Παίρνεις μια ατάκα από ένα άρθρο λίγο απ' όλα, και μάλιστα ατάκα που μπαίνει τελευταία και άκυρη στο άρθρο (χωρίς καμία πηγή, χωρίς "το είπε ο Τάδε", χωρίς αναφορά έρευνας), κάτι που απλά τσόνταρε ένας δημοσιογράφος.
Και το βάζεις μόνο του, σαν σημαντική πληροφορία για όποιον θέλει να ενημερωθεί για τα αποτελέσματα της παράλληλης χρήσης.

:dontknow: :dontknow: :dontknow:
Δεν ειναι μια υποκειμενικη αποψη,αλλα η εν λογω ατακα,δεν χρειαζεται καποια εξειδικευμενη πηγη ή update ερευνας!Εχουν γινει,απειρες,αλλωστε και αφορουν το κομματι τσιγαρο,καθαρα!
Βγαλε απο την εξισωση το ατμισμα,ειτε καποιος καπνιζει 40 τσιγαρα την μερα ειτε 10,ανεξαρτητα αν ατμιζει παραλληλα ή οχι,το ιδιο καπνιστης θεωρειται,απλα αλλαζει κλιμακα,στο ποσο γρηγορα,θα παθει Χ.Α.Π,κανενα εμφραγμα ή την κωλοαρρωστια!
Εφοσον παθει κατι απ'ολα αυτα,γιατι υπαρχουν και μικρες πιθανοτητες να φτασει στα 90 εχοντας ξεσκιστει στην καταχρηση και να εχουν πεθαινει ολοι η παθητικοι καπνιστες του σπιτιου!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Εγώ ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ σε αυτή την φάση.
Εκανα παράλληλη χρήση για 8-9 μήνες (4 έως και 10 τσιγάρα ημερησίως)
γιατί βρήκα πιο εύκολη την μετάβαση στον ατμό έτσι.
Σε 14 μέρες κλείνω 1 χρόνο χωρίς κανένα τσιγάρο.
Είμαι οπαδός της θεωρίας "ότι κόβεις - μειώνεις" καλό είναι.

Δεν υιοθέτησα το κομμάτι του άρθρου... μια απλή παράθεση έκανα,  για άλλους άχρηστη και άλλοι πιθανότατα να την βρούν και χρήσιμη.



Αποσυνδεδεμένος rigo

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
Μα ειτε συμφωνουμε ειτε οχι,δεν μπορουμε να κατακρινουμε τον αλλο,καθενας μας δρα διαφορετικα και κανει οτι του αρεσει αλιμονο!Στην δουλεια μου για παραδειγμα οι περισσοτεροι κανουν παραλληλη χρηση!Ειτε λογω "αδυναμιας" ειτε γιατι δεν διεθεσαν σοβαρο χρονο να πανε σε ενα καταστημα να παρουν κατι που θα τους καλυπτει σε μεγαλο βαθμο!Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει,γιατι το θεωρω ημιμετρο,απο την αποψη οτι κυλανε ευκολα στο τσιγαρο,αν κατι δεν παει καλα(τελος μπαταριας,υγρου κλπ)!

Αλλα αφουγκράζομαι και κατανοω πληρως την δυσκολια!Δεν θα ξεχασω τις πρωτες-πρωτες μερες ποσο δυσκολο μου ηταν καθε πρωι που σηκωνομουν να μην εχω πια τα τσιγαρα μου!Ζοριστηκα ασχημα,αλλα ειχα παρει αποφαση,οτι απο εδω και στο εξης θα πορευτω με το ηλεκτρονικο τσιμπουκιμου,οπως χαριν πλακας αρχισα να το αποκαλω!
Αισιως φτασαμε στους 6 1/2 μηνες,ανευ τσιγαρου!!  :) :) :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8822 1114588 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:03
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823523 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506500 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8815 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568286 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243386 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293672 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1603 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762337 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1010 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3914 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem