vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος pap150

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #105 στις: Απριλίου 17, 2017, 18:59 »
Σε ένα χρόνο ατμίσματος, έχω κάνει μόνο 3 τσιγάρα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #106 στις: Απριλίου 17, 2017, 19:03 »
Νομίζω πως δικαιούσαι να δηλώνεις μόνο ατμιστής.
Ένα τσιγάρο το τετράμηνο δεν αποτελεί παράλληλη χρήση.
 :) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #107 στις: Απριλίου 18, 2017, 11:43 »
Σε 1,5 χρόνο ατμισματος μπορώ να πω πως 2-3 τσιγάρα την ημέρα τα κάνω πάνω κάτω.. Βέβαια έχουν περάσει και διαστήματα που δεν έκανα καθόλου υπήρξαν και διαστήματα που έκανα μόνο κτ.. Ίσως για έναν περίεργο ψυχολογικό λόγο δικό μου που δεν μπορώ να απεξαρτηθώ πλήρως. Παρατήρησα ότι κάνοντας διαφορά υγρά γεύσεων η υποτροπή ήταν πολύ πιο εύκολη από όταν κάνω μόνο καπνικα υγρά. Έτσι λοιπόν τελευταία παίζω αποκλειστικά με το ίδιο καπνικο υγρό ώστε να μειώσω τα κτ στο ελάχιστο πλέον ίσως και καθόλου..
Πάντως είναι πεπεισμένος χωρίς να έχω επιστημονικές αποδείξεις ότι η χρήση και των 2 σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον είναι πολύ κακός συνδυασμός.. Το ακούω από πολλούς το έχω διαπιστώσει και στον οργανισμό μου κάποια στιγμή που ατμιζα και κάπνιζα κανονικά.
Κλείνοντας το πιο βασικό είναι η θέληση ούτε το υγρό ούτε τα μοντ. Τίποτα δεν συγκρίνεται με το κτ είναι ένας άλλος τρόπος πρόσληψης νικοτίνης πιο ασφαλής αυτό και μόνο


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #108 στις: Απριλίου 18, 2017, 12:24 »
Η απόφαση που παίρνεις να κόψεις το κ.τ. είναι αυτή που σε κρατάει μακρυά του . 

Το η.τ. προσφέρει με διάφορους τρόπους τη δυνατότητα να παραμείνεις στην απόφαση σου.

 Πρώτα καλύπτεσαι από την πρόσληψη της νικοτίνης και την συνήθεια της κίνησης. Μετά μένεις στο η.τ. βλέποντας τη διαφορά σχεδόν άμεσα στις αντοχές σου . 

Από εδώ και μπρος τα κίνητρα ποικίλουν. Σέ εμένα έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι την μετάβαση την έκανα μαζί με τον άντρα μου. Αν ο ένας γυρνάγε στο κ.τ. πιθανότατα θα γύριζε και ο άλλος. 

Την εποχή που ξεκινήσαμε το η.τ. ήταν πολύ οικονομικό, ακόμη και αν έκανες αποκλειστικά τις αγορές σου από την Ελλάδα. 

Σημαντικό ρόλο έπαιξε το forum, η συμμετοχή δηλαδή σε μία ομάδα "απεξάρτησης" από το κ.τ.

  Έπειτα ο καθένας ακολουθεί το δρόμο του. Άλλος πειραματίζεται με τις γεύσεις και τα DIY. Άλλος γίνεται χομπίστας και συλλέγει ατμοποιητες και μοντάκια. Ο καθένας με τον τρόπο του. 

Δεν είναι τυχαίο αυτό που αναφέρεις για τη χρήση ενός και μόνο καπνικο υγρού. Πιθανό να χρειάζεσαι μία γεύση μόνο για να σου θυμίζει το κ.τ. Ας μην ξεχνάμε ότι σαν καπνιστές καπνίζαμε συγκεκριμένη μάρκα. Ελάχιστες φορές θυμάμαι να άλλαξα.

Τελικά, το θέμα είναι η απόφαση. Μείνε κοντά στο forum και βρες με ποιο τρόπο μπορείς νά αντικαταστήσεις εντελώς το κ.τ. :)

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #109 στις: Απριλίου 18, 2017, 12:46 »
Από προσωπική γνώση, το ξανά άρχισε η σύζυγος επειδή έκανε 2-3 κ.τ ημερησίως, δεν εχει νόημα να γίνεται χρήση και στα δϋο.
Οσοι λένε ότι υπάρχει κάποιος λόγος που συνεχίζουν το κ.τ απλά δεν θέλουν να το κόψουν. Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν γίνεται.
Πιστεύω επίσης ότι μοναδική δικαιολογία ειναι το περιβάλλον του ατμιστή, αν ειναι ο μοναδικός σε ενα χώρο με 2-3 καπνιστές και ειναι επιρρεπής στην επιρροή κατά μεγάλο ποσοστό ειναι χαμένη η προσπάθεια.. Οπότε προσπαθώντας να ισορροπήσει κάνει και τα δύο μεχρι να ξαναγυρίσει στο τσιγάρο.
Προφανώς αυτοί που εχουν ποντίλιο και ειναι λίγο εγωιστές με τις επιλογές τους θα τελειώσουν πολύ πιο ευκολα με το σίχαμα.

Αποσυνδεδεμένος koukouvaou

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #110 στις: Απριλίου 18, 2017, 12:57 »
Η συμβουλή μου σε όσους δεν αντέχουν είναι να έχουν μαζί τους παντα ενα φτηνό ατμό π.χ gs air, με 0.75 αντισταση με ένα ry69 στα 20 mg νικοτινη ή κάτι άλλο που να μυρίζει τασάκι και στην δέκατη ψιλοπνευμονικη τζούρα στρώνεις χαρακτήρα.Μετα εκτιμας στα σίγουρα την 6αρα μηλόπιτα με κανέλα στον καθημερινό σου ατμοποιητη.........

Αποσυνδεδεμένος Sauron3256

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #111 στις: Απριλίου 18, 2017, 13:09 »
Καλή ανάσταση σε όλους παιδιά, ελπίζω να ξεσκάσατε, έστω και στο ελάχιστο το τριήμερο που μας πέρασε.

Αφού τελειώσαμε με τις ευχές, ας μπούμε στο θέμα μας να πω κι εγώ το κομμάτι μου. Πιστεύω πως το να κάνεις παράλληλα ΚΤ και ΗΤ είναι βλαβερό, όσο τα ΚΤ που κάνεις την ημέρα από άποψη πίσσας κλπ. Από εκεί και πέρα, τώρα, ισχύουν αυτά που είπε λίγο πιο πάνω η Μαρία όσον αφορά την απεξάρτηση, αν και θα συμπλήρωνα πως για το θέμα κάλυψη παίζει ρόλο και το τσιγαρίσιο/πνευμονικό χτύπημα.

Ας φέρω τον εαυτό μου σαν παράδειγμα. Παίζω με Triton στα 1.8 και 0.4 με διαφορά σε νικοτίνες, σύνθεση PG/VG και δε συμμαζεύεται. Όταν παίζω στο 1.8, αν και έχω υψηλή νικοτίνη, μου βγαίνει η τάση για ΚΤ και καμιά φορά, ίσως και να κάνω τράκα ένα από κάποιον γνωστό μου. Στα 0.4, αν και με πολύ λιγότερη νικοτίνη, δεν έχω την ίδια τάση και μάλιστα μου κακοφάνηκε μια φορά που έκανα τράκα ΚΤ για να πειραματιστώ.

Επειδή κόντεψα να γράψω ολόκληρη πετσέτα, το συμμαζεύω και λίγο: διαφορά δεν κάνουν μόνο τα υγρά/αρώματα/νικοτίνες κλπ, πρέπει κανείς να πειραματιστεί για να βρει και το κατάλληλο "mode" κι από εκεί και πέρα να δει για εξοπλισμό που να του δίνει αυτό που ακριβώς χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #112 στις: Απριλίου 18, 2017, 13:26 »
Και εγώ το ίδιο παθαίνω,όταν ατμίζω τσιγαρίσια και συμμαζεμένα 9mg μου βγαίνει όρεξη για κ.τ ακόμα και μετά από 15 μήνες περίπου.
Από την άλλη όταν βαράω 3mg φουλ ντουμάνια σε rdta με  μπισκότα καραμέλες τσιχλόφουσκες κτλ με καλύπτει περισσότερο και κυρίως δεν μου έρχεται καμία όρεξη για κ.τ.
Τι να πεις,όπως την βρίσκει κανείς τελικά,άβυσσος το μυαλό.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #113 στις: Απριλίου 18, 2017, 13:44 »
3 Χρόνια τώρα ούτε μία τζουρα από κτ παρόλο που καπνίζει η γυναίκα κ βγαίνουμε μαζί έξω στη βεράντα ή στη σκάλα εκείνη να καπνίσει εγώ να ατμισω!, λόγο του παιδιού.Ολα εντέλει στο μυαλό μας είναι. :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Sauron3256

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #114 στις: Απριλίου 18, 2017, 13:47 »
Αφού μιλάμε για εξάρτηση, σίγουρα!

Αποσυνδεδεμένος tasos88

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #115 στις: Απριλίου 18, 2017, 18:12 »
Ενάμιση μήνα τώρα το κανονικό τσιγάρο δεν το έχω αγγίξει και πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί να κάνει κάποιος και τα 2. Το ηλεκτρονικό με τα κατάλληλα εργαλεία είναι σαφώς ανώτερο. Πάντως καλό είναι να κάνει κάποιος η το 1 η το άλλο όχι συνδυασμό!

Αποσυνδεδεμένος giogiouvas

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #116 στις: Απριλίου 18, 2017, 19:10 »
καλο ειναι το Η.Τ. να σε βοηθησει ωστε να μην προσλαμβανεις ως οργανισμος ολες τις βλαβερες ουσιες του Κ.Τ.

αλλα μην λεμε συνεχεια ή το ενα ή το αλλο...χωρις στοιχεια...

ευχαρισρω και συγγνωμη!

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #117 στις: Απριλίου 18, 2017, 19:35 »
Η ταυτοχρονη χρηση και των δυο με στοιχεια (δες εδω) ειναι αρκετα πιο επιβλαβης απο την αποκλειστικη χρηση ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος giogiouvas

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #118 στις: Απριλίου 18, 2017, 20:16 »
και που αναφερεται το αρθρο για την ταυτοχρονη χρηση?

δεν το βρισκω...

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #119 στις: Απριλίου 18, 2017, 20:19 »
Σε αυτο το σημειο:

"... Η μελέτη έδειξε επίσης ότι η ταυτόχρονη χρήση των συμβατικών και ηλεκτρονικών τσιγάρων δεν μειώνει σημαντικά την έκθεση σε αυτές τις 6 χημικές ουσίες."

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 26 6216 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:54
από Tem
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117242 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825394 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508485 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569406 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244449 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294884 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1971 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763389 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1300 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog