vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 1 χρήστης
mathimatikos1966

Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 22:16 »
Σχεδόν πάντα ήμουν αρνητικός  με τους καπνιστές, ακόμα και όταν κάπνιζα, πόσο μάλλον τώρα.
Ποτέ δεν μου άρεσε ο τσαμπουκάς του "καπνίζω όπου γουστάρω". Γιατί και τέτοια ουκ ολίγες φορές μου έχουν τύχει. Και μες στο supermarket (δηλαδή δεν δεν μπορείς να κάνεις υπομονή ρε φίλε μερικά λεπτά μέχρι να ψωνίσεις?) και σε άλλους κλειστούς χώρους χωρίς κανένα σεβασμό στο παιδί του διπλανού ή ακόμα και το δικό του. 
Σεβαστό το ότι ο καπνιστής είναι "άρρωστος" αλλά δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα, ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα, χωρίς την έγκρισή μου να μου επιβάλει έστω και στο ελάχιστο να εισπνέω τα κατάλοιπά του, τα "μικρόβιά" του.
Άραγε οι junkies να πέταγαν τις σύριγγες τους δεξια-αριστερά με το πρόσχημα ότι είναι άρρωστοι ή έχουν ανάγκη βοήθειας?   
Όπως και να έχει, το κάπνισμα είναι παρά φύσιν συνήθεια και δεν έχω καμία υποχρέωση να σεβαστώ ή να ανεχτώ αυτή καθεαυτή την πράξη που έχει αρνητικές συνέπειες πάνω μου και παρά τη θέλησή μου.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 22:26 »

Κοψτε τα ολα  μαχαιρι για κανα δυο χρονια και μετα μπορειτε να κανετε τους μαγκες οσο θελετε . Προς το παρον, μιας και ειμαστε και εμεις και αυτοι εξαρτημενοι , ας κανουμε και λιγο το κοροιδο γιατι η ιδια η ζωη εχει τον τροπο της να μας ξεφτιλισει για οτι λεμε η κανουμε . " Δεν μπορω πια...μου μυριζουν οι καπνιστες " Αντε ρε φασολακι αργιτικο ... Χτεσινος φουστης , σημερινος κ@λομπαρας.... Για συνελθετε....ολοι εσεις οι..απαλλαγμενοι . Και σεβαστητε αυτο ακριβως που εισασταν χτες το βραδυ .
:hmmm:
Σχεδόν πάντα ήμουν αρνητικός  με τους καπνιστές, ακόμα και όταν κάπνιζα, πόσο μάλλον τώρα.
Ποτέ δεν μου άρεσε ο τσαμπουκάς του "καπνίζω όπου γουστάρω". Γιατί και τέτοια ουκ ολίγες φορές μου έχουν τύχει. Και μες στο supermarket (δηλαδή δεν δεν μπορείς να κάνεις υπομονή ρε φίλε μερικά λεπτά μέχρι να ψωνίσεις?) και σε άλλους κλειστούς χώρους χωρίς κανένα σεβασμό στο παιδί του διπλανού ή ακόμα και το δικό του. 
Σεβαστό το ότι ο καπνιστής είναι "άρρωστος" αλλά δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα, ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα, χωρίς την έγκρισή μου να μου επιβάλει έστω και στο ελάχιστο να εισπνέω τα κατάλοιπά του, τα "μικρόβιά" του.
Άραγε οι junkies να πέταγαν τις σύριγγες τους δεξια-αριστερά με το πρόσχημα ότι είναι άρρωστοι ή έχουν ανάγκη βοήθειας?   
Όπως και να έχει, το κάπνισμα είναι παρά φύσιν συνήθεια και δεν έχω καμία υποχρέωση να σεβαστώ ή να ανεχτώ αυτή καθεαυτή την πράξη που έχει αρνητικές συνέπειες πάνω μου και παρά τη θέλησή μου.
Το κακο εινε οτι συμφωνω απολυτα και με τους δυο  :thumpup: 8)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 23:32 »
α) όταν θέλει να ανάψει κάποιος τσιγάρο στον προσωπικό μας χώρο - σπίτι ή γραφείο;
Δεν έχω κανένα πρόβλημα στο γραφείο, στο σπιτι επειδή έχω μικρό παιδί, μόνο στο μπαλκόνι.

β) όταν βρισκόμαστε σε χώρο που επιτρέπεται το κάπνισμα, πχ σπίτι φίλου και ντουμανιάζει το σύμπαν;
Δεν έχω κανένα πρόβλημα

γ) όταν βρισκόμαστε σε χώρο που επίσημα απαγορεύεται το κάπνισμα, αλλά ανεπίσημα κάποιοι καπνίζουν; πχ γραφείο, δημόσια υπηρεσία;
Δεν έχω κανένα πρόβλημα

δ) ποια είναι η θέση μας για την καθολική απαγόρευση του καπνίσματος σε χώρους διασκέδασης, σε σχέση με την άποψη να χωριστούν τα μαγαζιά σε καπνίζοντων και μη;
Είμαι κατά των απαγορεύσεων σε χώρους όπου η προσέλευση είναι επιλογή μου.

Αυτό το τελευταίο ήταν όλα τα λεφτά!!!!!

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 00:24 »
Νάσσο αντε το φασολάκι να το καταπιούμε...το δεύτερο σκέλος του παραδείγματος - παρομείωσης το θεωρώ αδόκιμο...
Εγώ είχα την συναίσθηση οτι σκυλοβρομούσα οταν κάπνιζα και θα δεχόμουν ευχαρίστως ακόμη και προσβολή επ αυτού...αλλά ήταν πάθος και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα...
Ε τώρα να μην πούμε δηλαδή οτι μας βρωμάει; τι θες να πούμε οτι μοσχοβολάει επείδή καπνίζαμε κι εμείς;

Δεν είπαμε οτι κυνηγαμε τους καπνιστές με την κοντόκαννη...
Απλά κάνουμε την εύλογη διαπίστωση...     ;)

 :sign_sostos:
Και εγώ το ίδιο λέω :yes:
Δεν λέω κουβέντα σε καπνιστές.... αλλά επειδή έχω σταματήσει το τσιγάρο, έχει φτιάξει η όσφρηση μου :yes:
Έτσι σήμερα είμαι σε κατάσταση να αντιλαμβάνομαι καλύτερα τις μυρωδιές(ευχάριστες ή δυσάρεστες).
Τον περασμένο χειμώνα, όσες φορές βρέθηκα σε κλειστό χώρο (μπαράκια), όταν επέστρεφα στο σπίτι καταλάβαινα ότι
βρόμαγαν τα ρούχα μου τσιγαρίλα καθώς και τα μαλλιά μου. Με ενοχλούσε να πέσω στα σεντόνια μου και να βρωμοκοπάω
τσιγαρίλα και λουζόμουν.
Αυτό όταν ήμουν καπνιστής, δεν το πολυκαταλάβαινα.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #34 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 03:15 »
Εζησα 29 χρονια στην παρανομια  ;) Σκεφτηκα ν,αλλαξω και να μπω στον ισιο δρομο . Εεε δεν θ,αρχισω να καλω τωρα και την αστυνομια με το παραμικρο που βλεπω γυρω μου...  :wall:

Συμφωνώ με το Νάσο, μετά από 26 χρόνια δεν θα γίνω αυτό που αντιπαθούσα.
Από την άλλη, σπίτι κάπνιζα στο μπαλκόνι, έτσι και τώρα όσοι θέλουν να καπνίζουν ... Μπαλκόνι. :))
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 21:47 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #35 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 07:50 »
Επειδη τους καταλαβαινω απολυτα (25 χρονια κ.τ ηταν αυτα) απλα τους προτεινω να ερθουν και αυτοι στον κοσμο του η.τ και πιστεψτε με εχω πειση αρκετους! :thumpup: τωρα οσο για την μυρωδια επειδη με ενοχλει παρα πολυ απλα την κανω με ελαφρια πηδηματακια μεχρι να καθαριση λιγο η ατμοσφαιρα :))

Αποσυνδεδεμένος gekou66

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #36 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 13:21 »
Μαζί σου Jeke.Τόσα χρόνια μπαλκονάτο με σεβασμό στην μη καπνίζουσα οικογένεια.
Τώρα τα πράγματα αλάξαν !!!!

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 20:06 »
ειναι δικαιωμα του καθενος να καταστρεφει τα πνευμονια του, δικα του ειναι, εγω απομακρυνομαι απλα γιατι δε μπορω την μυρωδια καθολου πλεον. Παρατηρηση δεν θα εκανα σε καποιον επειδη καπνιζει εκτος και αν ειναι διπλα σε παιδια :yes:

Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 19:56 »
Ο καπνός με ενοχλεί πλέον σαν να μην κάπνισα ποτέ μου..με ενοχλεί, όμως και ο απηνής διωγμός των καπνιστών, ωσάν η εξαφάνισή τους με ταγούς διαφόρους Ιεροεξεταστές-Μπεχράκηδες θα δώσει λύσεις σε όλα μας τα προβλήματα..το θεωρώ φασιστικό..

Εκείνο όμως που με ενοχλεί ακόμη και σήμερα μετά από 2,5 περίπου έτη ατμίσματος, είναι το γεγονός ότι κάθε φορά που η οσμή του καπνού με κάνει να τινάζομαι , αυτομάτως θυμάμαι να καταλογίσω στον εαυτό μου πόσο ανόητος, αφελής και αναιμικός  υπήρξα τόσα χρόνια που κάπνιζα και πόσο δειλός και άτολμος να πάρω δραστικές αποφάσεις...

Αποσυνδεδεμένος gekou66

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 10:29 »
Το παθητικό κάπνισμα είναι ο μεγαλύτερος εχθρός πολλών ανθρώπων.
Ένας καπνιστής δύσκολα δε θα καπνίσει σε φιλικό σπίτι και αυτό προκαλεί δυσαρέσκεια στους γύρω του.

Αποσυνδεδεμένος steliost

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
  • SteamMachine VV by SEB the perfect combination
Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 10:35 »
Που να το φανταζόμουν, ότι μετά από 22 χρόνια καπνίσματος, θα μ' ενοχλούσε/βρωμούσε τόσο ο καπνός από τους γύρω μου, την κάνω κι εγώ με ελαφρά πηδηματάκια όπου έχει καπνικά ντουμάνια, φυσικά αν κάποιος φυσάει καπνό προς το μέρος μου, του τη ψιλολέω ευγενικά...

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 11:24 »
Το ενοχλητικό είναι, οι - ας πούμε - επισκέπτες καπνιστές στη δουλειά, οι οποίοι συχνά θεωρούν πως σαν πρώην καπνιστής, θα πρέπει να δείξω κατανόηση και να συνεναίσω να καπνίσουν στον χώρο μου. Στον οποίο χώρο εγώ δεν κάπνισα, επειδή μέχρι πρόσφατα υπήρχε και συνάδελφος εδώ μέσα που δεν κάπνιζε.

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 12:11 »
ΒΡΩΜΑΝΕ!!!!!!!!! ανοιχτά παράθυρα μες στο καταχείμωνο κι αν τους αρέσει!!

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 19:48 »
Κλα μην γίνεται και αντιπαθητικοι αντικαπνιστες τώρα!! Θυμίσου τα νιάτα σου !!! ;)

Αποσυνδεδεμένος ego-witis

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζετε πλέον τους καπνιστές στο χώρο σας;
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 23:08 »
χμ...κάπνιζα φανατικά μέχρι πρότινος. Πάντοτε ήμουν κατά των απαγορεύσεων μιας και ήμουν καπνιστής, αλλα όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, είναι επιλογή του καθένα τι κάνει, που πάει κτλ κτλ...το θέμα είναι το τώρα ατμίζω και μυρίζω! Χαίρομαι που μυρίζω καλύτερα, νοιώθω τη μυρωδια του τσιγάρου απο...χιλιόμετρα.. :laugh1: , αλλα δεν με ενοχλεί. Χάρηκα όμως που στο σπίτι μύριζω κάτι καλό μερικές φορες, εκτος απο αυτες οταν ειναι η σύζηγος. Η συζηγος για την ωρα καπνίζει ΚΤ και πραγματικα δεν προκειται να της το απαγορευσω ποτε, αλλα ..αλλά! Οπότε εν γένη δεν με ενοχλεί καθόλου και ας έχει παντού ντουμάνι αλλα εν μέρη (σπίτι) ελαφρως ναι.... :(

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342033 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541052 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30918 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50014 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597032 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357510 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11386 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192876 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1211 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591466 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios