vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

84 επισκέπτες, 3 χρήστες
Joskoil, Tem, dallaskdp

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #105 στις: Αυγούστου 26, 2015, 00:37 »
Λάμπρο για να μην είμαστε off topic δες λίγο αυτόν τον υπολογιστή για DIY που θα σε βοηθήσει:

 http://diy-mixing.com/?recipe=10769

Πάντως πιστεύω ότι όπως έγραψα και σε προηγούμενη σελίδα, επειδή προσέχω τις τιμές ζαχάρου στον οργανισμό μου ότι σε καμμία περίπτωση δεν είδα εδώ και ένα χρόνο που ατμίζω και δεν καπνίζω κάποια αλλαγή στις τιμές, πολύ δε περισσότερο αύξηση του ζαχάρου.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #106 στις: Αυγούστου 26, 2015, 00:53 »
Φίλε big sur το ότι άρχισα το ατμισμα και το συνήθισα συνέβη γιατί είχα μια πολύ άσχημη συγκυρία στην ζωή μου και εκείνη την στιγμή δεν είχα χρόνο να αναρωτηθώ αν ήταν κακό δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω γι αυτό μην είσαι τόσο επικριτικός και ισοπεδώνεις τους πάντες.  Συγνώμη αν βγήκαμε για λίγο εκτός θέματος με τις συνταγές και χαλάσαμε το θέμα. Ναι έκανα κι αυτό το έγκλημα. Το κλείνω εδώ για να μην χαλάσω το topic Καληνυχτώ

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #107 στις: Αυγούστου 26, 2015, 12:14 »
Δε χρειαζεται μα απολογεισαι για τις επιλογες σου.
Και απο τους γιατρους μη περιμενεις τιποτε, οσον αφορα στο ατμισμα ειναι παντελως ασχετοι σε ποσοστο 99%.
Το υπολοιπο 1% ξερεις τι διαφορετικο εχουν;
Ατμιζουν.
Οποτε τουλαχιστον ξερουν τι περιεχει μεσα το υγρο, και πιθανοτατα ενιωσαν την αναγκη λογω επαγγελματος να ψαχτουν λιγο να ειναι ενημερωμενοι.
Διαβασε τι λεει ο κ. Φαρσαλινος που ανηκει σε αυτη τη μικροσκοπικη κατηγορια ιατρων που ασχολουνται προσωπικα με το αθλημα και εχει εντονη δραστηριοτητα και ενημερωνεται για τις ερευνες και τελευταιες εξελιξεις.
Διαβασε στο ιντερνετ για αλλους με παρομοιες εμπειριες.
Γνωμες με επιχειρηματολογια και καποιο επιστημονικο υποβαθρο.
Μεχρι εκει.
Η επιστημη δεν εχει ασχοληθει ακομα ουσιαστικα με το η.τ. τωρα γινεται η εκρηξη.
Αυτη τη στιγμη για να προφυλαχτεις ή να προλαβεις, διαβαζεις στο ιντερνετ και φιλτραρεις τις πληροφοριες με βαση το μυαλο, τη γνωση και την εμπειρια σου.
Σε καμποσα χρονια θα ξερουμε πολλα πραγματα αλλα εμεις ατμιζουμε ΤΩΡΑ.
Και αμα ποτε τρεξεις με αγωνιστικα καρτ και παθεις θλαση στα πλευρα που ειναι πολυ συνηθες, μη χασεις το χρονο σου με ορθοπεδικους, αντιφλεγμονωδη και γαστροπροστασιες απο τα αντιφλεγμονωδη και την σουπερ επιστημονικη συσταση να αφησεις το αθλημα.
Ρωτα τους συναθλητες σου.
Γκαραζιερηδες ειναι αλλα εχουν παρει τα πλευρα στο χερι 30 φορες ο καθενας στο παρελθον, αυτοι θα σε καθοδηγησουν, καλυτερα απο γιατρο και συντομα θα εισαι περδικι.
Ασχετο αλλα πολυ σχετικο συναμα.
Ο οποιοσδηποτε εδω μεσα εχει την ελαχιστη τριβη με ιατρους καταλαβαινει με το μυαλο του ποσο σχετικοι ειναι με το ατμισμα και τις συνεπειες του, ουτε καν οτι εχει μεσα VG και PG δε ξερουν, ουτε οτι περιεχει αντισταση απο συρμα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #108 στις: Αυγούστου 26, 2015, 13:30 »
@Christos_swc:
Το τι κάνει η νικοτίνη στην αθηροσκλήρωση δεν είναι από τα πράγματα που θα μάθει κανείς εμπειρικά. Θα το μάθει από τον Φαρσαλινό (ας πούμε), στην συνέντευξη που το απαντάει ή από την σχετική αρθρογραφία.
Όταν μιλάς για "ενημερωμένους" και "επιστημονικό υπόβαθρο" νομίζω σε κάτι τέτοιο αναφέρεσαι κι εσύ.

Το πρόβλημα που βλέπω στους ατμιστές που γνωρίζω είναι πως δεν ψάχνουν την σχέση ατμίσματος και υγείας, όχι πως δεν υπάρχουν στοιχεία. Αυτό ίσχυε το 2012, ας πούμε. Τώρα υπάρχουν 140 έρευνες, εκατοντάδες επιστημονικά άρθρα και χιλιάδες απλουστευτικά... ξέρουμε αρκετά. Δυστυχώς υπάρχει θέμα επειδή για να ψάξεις τις αρχικές πηγές χρειάζεσαι αγγλικά.

@Λάμπρος:
Φίλε Λάμπρο, σου σύστησα το νήμα που δεν το διαβάζουν 5 άνθρωποι αλλά 105. Εκεί που θα έβρισκες απάντηση γρήγορα και σωστά (δεν έκανα καμία αναφορά σε "εκτός θέματος"). Αν εσύ επιλέξεις να θιχτείς αντί να το εκτιμήσεις νομίζω πως εσύ θα χάσεις (και ένα-δυο μηνύματα αργότερα θα σου πρότεινε το ίδιο κάποιος συντονιστής).
Ελπίζω τα πράγματα στη ζωή σου να είναι πολύ καλύτερα τώρα από όταν άρχισες να ατμίζεις.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #109 στις: Αυγούστου 26, 2015, 15:05 »
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ο οποιοσδήποτε (και μάλιστα ένας διαβητικός) θα αρχισει το άτμισμα, θα το συνηθίσει, θα έχει το ΗΤ πιπίλα και... μετά θα αναρωτηθεί αν είναι αθώο ή όχι!
Αν δεν υπήρχε αυτή η πρόταση που δείχνει ότι με κατακρίνεις  δεν θα θιγόμουν και ο τόνος στο υπόλοιπο μήνυμα που λες ότι υπάρχει διαφορετικό topic για τις ετοιμασίες υγρών ήταν κάπως.
Συνήθως όταν γράφει κάποιος με την ασφάλεια της ανωνυμίας από το σπίτι του είτε σε forum είτε σε  facebook πλασάρει ένα προφιλ αλάνθαστο ωραιότατο όπως εσύ και κρίνει εύκολα τους άλλους για τις παγίδες που πέφτουν, εγώ όμως ποτέ, λέω πάντα ότι αισθάνομαι. Αλήθεια έχεις μείνει ποτέ στο κρεββάτι 3 μήνες να μη βλέπεις κόσμο και το φως της ημέρας και να έχεις την ανάγκη των άλλων για να εξυπηρετηθείς; Σίγουρα όχι, εγώ λοιπόν που το πέρασα αυτό σε πληροφορώ ότι και ηρωίνη να εύρισκα δίπλα μου θα την έπαιρνα. Η πληροφόρηση που είχα τότε για το άτμισμα ήταν ελλιπέστατη και το μόνο που δεν αναρωτήθηκα εκείνη τη στιγμή αν είναι αθώο ή όχι μετά τι να κάνω που μου έγινε συνήθεια; Μη ξεχνάς ότι είμαι παλιός καπνιστής και όταν ξεκινάς πάλι αρχίζεις με περισσότερη μανία από πριν λες και ο οργανισμός ζητάει να ανακτήσει το χαμένο έδαφος της νικοτίνης.
Τέλος μου αρέσει να μιλάω με φίλους σε φόρουμ που έχουν κάτι κοινό με εμένα και να μοιράζομαι ιδέες μαζί τους, πάντα αποφεύγω να πω κουβέντα που θα στεναχωρήσει κάποιον και δεν μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις αλλά όταν δω και κάποιον που θα μου την πει με τον τρόπο του δεν μου αρέσει να το παίζω κότα ;D  ακόμα και όταν αυτός είναι ο moderator που έχει το πεπόνι και το μαχαίρι.


διόρθωση μορφοποίησης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2015, 20:37 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #110 στις: Αυγούστου 26, 2015, 15:40 »
@Christos_swc:
Το τι κάνει η νικοτίνη στην αθηροσκλήρωση δεν είναι από τα πράγματα που θα μάθει κανείς εμπειρικά. Θα το μάθει από τον Φαρσαλινό (ας πούμε), στην συνέντευξη που το απαντάει ή από την σχετική αρθρογραφία.
Όταν μιλάς για "ενημερωμένους" και "επιστημονικό υπόβαθρο" νομίζω σε κάτι τέτοιο αναφέρεσαι κι εσύ.

Το πρόβλημα που βλέπω στους ατμιστές που γνωρίζω είναι πως δεν ψάχνουν την σχέση ατμίσματος και υγείας, όχι πως δεν υπάρχουν στοιχεία. Αυτό ίσχυε το 2012, ας πούμε. Τώρα υπάρχουν 140 έρευνες, εκατοντάδες επιστημονικά άρθρα και χιλιάδες απλουστευτικά... ξέρουμε αρκετά. Δυστυχώς υπάρχει θέμα επειδή για να ψάξεις τις αρχικές πηγές χρειάζεσαι αγγλικά.



Εχεις δικιο, ξεχασα το λινκ
http://www.atherosclerosis-journal.com/article/S0021-9150(00)00475-5/abstract
Αν καποιος απο εσας εχει βρει μεσα σε αυτες τις 140 μελετες καποια σχετικη με το ατμισμα και το σακχαρο ας το ποσταρει.
Αγγλικα ξερω να το διαβασω, υπαρχουν αρκετοι που ξερουν.
Εγω δεν εχω βρει τιποτε.
Εχω ομως ηδη ενα φιλο που μου το εχει αναφερει και εναν αλλο που τον εβαλα στο ατμισμα και το σταματησε εξαιτιας της εκτοξευσης του σακχαρου του.
Εγω τι να του πω, οτι ειναι ιδεα του η οτι δεν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο.
Αμα διαβασεις στο ιντερνετ θα βρεις πολλες σχετικες αναφορες.
Ερευνες δεν εχω δει ακομα.
Οι περισσοτερες μελετες για να μη πω σχεδον ολες εστιαζονται στο τι περιεχει ο ατμος σε σχεση με τον καπνο του τσιγαρου γιατι αυτη ειναι η συγκριση με την οποια ασχολουνται ολοι και ολα τα ΜΜΕ αυτη τη στιγμη.



Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #111 στις: Αυγούστου 26, 2015, 15:44 »
Εγω παντως Χρήστο δεν εχω δει καμία αλλαγη στις τιμες του Ζαχάρου μου μην σου πω κι ολας οτι απο τότε που άρχισα το βλεπω μειωμένο γιατι εχω περισσότερο ενδιαφέρον γι αυτο παρά για το φαΐ

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #112 στις: Αυγούστου 26, 2015, 20:06 »
@Λάμπρος
Όχι Λάμπρο, δεν έχω βρεθεί στο κρεβάτι 3 μήνες στις άσχημες συνθήκες που έζησες. Κι επειδή δεν έχω βρεθεί (όπως δεν έχουν βρεθεί και οι περισσότεροι) δεν είναι καθόλου περίεργο που λέω πως μου κάνει εντύπωση και βάζω τη φατσούλα που σημαίνει "έκπληξη". Αυτό δεν είναι επίθεση.
Αν είχα βρεθεί μπορεί να ήμουν πρόθυμος να έπαιρνα και ηρωίνη. Ή μπορεί να φοβόμουν να βάλω στον οργανισμό μου ο,τιδήποτε δεν γνωρίζω τι χειρότερο μπορεί να μου κάνει. Αν μου τύχει θα σου πω. Σου εύχομαι τα καλύτερα για το μέλλον.

@Christos_swc
Νομίζω πως πιστεύεις πως υποστηρίζω πράγματα που δεν είπα.
Δυστυχώς στις έρευνες δεν υπάρχει καμία για το ζάχαρο ως τώρα. Αναγκαστικά ο καθένας το πάει όπως νομίζει.
Η πλειοψηφία ατμιστών με διαβήτη που έγραψαν τις εντυπώσεις τους στο ίντερνετ (γιατί το παρακολουθώ χρόνια) λένε όπως και στο δικό μας φόρουμ πως δεν τους επηρέασε αρνητικά. Εφόσον κάποιος συναντά πρόβλημα (όπως ο φίλος σου) ακούει τον οργανισμό του και όχι την πλειοψηφία. Τον διπλανό σου τον ρωτάς πιο πριν, ελπίζοντας να πάρεις στατιστικές πληροφορίες. Αν η εμπειρία του διαφέρει από την δική σου η μαρτυρία του δεν σε πολυβοηθάει.

Έχω βρει, όμως, αναφορές για προσωρινή αύξηση ζαχάρου με την διακοπή του καπνίσματος. Σε τέτοια περίπτωση θα υπάρξουν αυξημένες τιμές για κάποιο καιρό είτε ατμίσει κανείς είτε δεν κάνει τίποτα. Στα υπόψη για όποιον θέλει να το ψάξει.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #113 στις: Αυγούστου 26, 2015, 20:31 »
Δεν εχουν καμμια αληθεια τετοιες αναφορες τοτε θα μας ελεγαν οι γιατροι συνεχιστε


τοτσιγαρο γιανα μην ανεβει το ζαχαρο αντιθετως μου ειπαν κοψτο για να μην εχεις αλλα προβληματα


και το εκοψα χωρις να μου ανεβει καθολου μπορω να πω οτι μου επεσε και πιο ευκολα απο τοτε ολα


καλα με τις τιμες και ουδεν προβλημα  :) :) 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #114 στις: Αυγούστου 26, 2015, 20:42 »
Ελπίζω όσοι εμφάνισαν αύξηση ζαχάρου με τη διακοπή του ΚΤ και την ταυτόχρονη έναρξη χρήσης του ΗΤ να έλαβαν υπόψη τους ότι άνοιξε η όρεξή τους και να ανέφεραν το πρόβλημα αντικειμενικά και όχι τρώγοντας παράλληλα σε βαθμό υπερβολής.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #115 στις: Αυγούστου 26, 2015, 23:18 »
Νομίζω πως αυτό είχα πετύχει. Δεν λέει για αυξημένο ζάχαρο ούτε για ήδη διαβητικούς αλλά για ρίσκο των μη νοσούντων:
Nicotine and Insulin Resistance: When the Smoke Clears

Παράθεση
This study suggests that individuals who quit smoking are at increased risk of type 2 diabetes and that this risk is highest in the first 2 years after smoking cessation, but that risk declines after this point until no excess risk is observed at 12 years after cessation. The increased risk of type 2 diabetes associated with smoking cessation seems to be partially mediated by weight gain

Δεν ξέρουν κάτι σίγουρο ακόμα πάντως μου έκανε εντύπωση.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #116 στις: Αυγούστου 27, 2015, 09:39 »
Καλημέρα σας, μήπως έχει βρει κάποιος σε κάποιο άρθρο τις επιπτώσεις παρενέργειες που προκαλεί η
νικοτίνη σκέτη ως ουσία χωρίς τα άλλα βλαβερά παράγωγα του Κ.Τ.  νν

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #117 στις: Αυγούστου 27, 2015, 10:52 »
Γράφει κάποια πράγματα στο Wikipedia

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #118 στις: Αυγούστου 28, 2015, 18:32 »
Μετά το 11' λέγονται εν συντομία κάποια πράγματα για νικοτίνη και καρδιαγγειακό:

https://youtu.be/2JFRAshzZEw?t=11m6s

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #119 στις: Αυγούστου 28, 2015, 23:57 »
Μπράβο φίλε μου δεν εχω λόγια να σε ευχαριστήσω, διέλυσες τους φόβους μου, αυτο το βίντεο θα έπρεπε να ειναι εύκολα προσβάσιμο απο ολους. Μπράβο και παλι μπράβο που το βρηκες! Το είδα όλο 2 φορες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2015, 00:24 από Λάμπρος »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116470 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824730 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8998 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154960 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569013 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244079 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294423 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1824 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762962 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1183 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4072 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem