vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

111 επισκέπτες, 4 χρήστες
Milarepa, manoslykos, camber, Tem

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 03:07 »
Ειλικρινά ένα μεγάλο μπράβο στην Nobacco... για αλλη μία φορά!  :respect:

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 12:35 »
Μπράβο κι από μένα στη Nobacco για την αναλυτικότατη απάντησή της (συνήθως τα sites των εταιριών απαντούν σε απορίες μονολεκτικά... άντε με 1-2 σειρές) ενδεικτικό του σεβασμού και της σημασίας που δίνει στους πελάτες της! :thumpup:

Τα κιλά που πήρατε, όσοι πήρατε, δεν οφείλονται στο η.τ. αλλά στη διακοπή του τσιγάρου. Νομίζω ότι είναι γνωστό τοις πάσι ότι στους περισσότερους καπνιστές που κόβουν το τσιγάρο παρατηρείται μια μικρή αύξηση του βάρους. Επίσης γνωρίζουμε όλοι ότι το τσιγάρο (κ.τ.) αναστέλλει την όρεξη.
Το κάπνισμα του τσιγάρου παχαίνει πράγματι και η αιτία είναι η έλλειψη της νικοτίνης η οποία προκαλεί το άνοιγμα της όρεξης (είναι δηλαδή ρυθμιστικός παράγοντας καθώς πέραν από χαλαρωτική-αντικαταθλιπτική, αναστέλλει και την όρεξη όπως σωστά λες). Όταν όμως εμείς συνεχίζουμε να παίρνουμε τη νικοτίνη στα ίδια ίσως και σε μεγαλύτερα ποσοστά από πριν (προσωπικά εγώ κάπνιζα 0,6mg νικοτίνη ενώ τώρα ατμίζω 0,9 αλλά και 11mg) ΓΙΑΤΙ να μας ανοίγει η όρεξη; :confused1:

Παράθεση από: Atmos
Δεν ξέρω αν αυτή την ένδειξη την έβαλε η Nobacco για να καθησυχάσει κάποιους που νόμιζαν ότι περιέχουν ζάχαρη τα υγρά άτμισης ή την έβαλε για να διαχωρίσει τα υγρά της από άλλα που περιέχουν όντως αυτά τα συστατικά.
Γνωρίζει κάποιος αν πρόκειται για άλλη - ανεξάρτητη εταιρία (EN juice) που απλά εκπροσωπεί, προμηθεύεται και λανσάρει στη χώρα μας η Nobacco ή πρόκειται για μια ειδική σειρά υγρών της Nobacco? Όπως και να 'χει ρε παιδιά, επειδή με την ειδική ένδειξη επισημαίνεται ότι "Δεν περιέχουν σάκχαρα, πρωτεΐνες, γενετικά τροποποιημένα συστατικά, ζωικά συστατικά και κάθε είδους, γλυκαντικά ή χρώματα" πιθανολογώ ότι πρόκειται για "ασυνήθιστη" σειρά υγρών, κάτι σαν βιολογικά προϊόντα :hmmm: (επειδή και η τιμή της είναι τσιμπημένη (9€ τα 10ml). Διότι δεν αναφέρεται μόνο στην έλλειψη γλυκαντικών ουσιών, αλλά και χρωστικών όπως επίσης και γενετικά τροποιημένων προϊόντων ::)
Τέλος κι όσον αφορά τις γλυκαντικές ουσίες και το θέμα μας, στα υγρά της Nobacco περιλαμβάνονται μεταξύ των άλλων (Propylen Glykol >70%) και Glycerol (απ' την ονομασία υποθέττω ότι πρόκειται επίσης για γλυκαντικό).

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #62 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 14:01 »
Παρένθεση για αποφυγή παρεξηγήσεων:Κανονικά έπρεπε να αναφέρεται στα ατμιστικά υγρά η μη ύπαρξη ζάχαρης (alarm διαβητικών), αλλεργιογόνων (φυστίκια κλπ), GMO (γενετικά τροποποιημένων) κλπ.
Ωστόσο, λόγω μεγέθους φιαλιδίου, τουλάχιστον στην ιστοσελίδα της εταιρείας ή του προμηθευτή της θα πρέπει να αναγράφονται αυτά τα στοιχεία ώστε ο καθένας να μπορεί να αναζητήσει αυτό που θέλει.
Για την ιστορία και μόνο

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #63 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 23:18 »
Τέλος κι όσον αφορά τις γλυκαντικές ουσίες και το θέμα μας, στα υγρά της Nobacco περιλαμβάνονται μεταξύ των άλλων (Propylen Glykol >70%) και Glycerol (απ' την ονομασία υποθέττω ότι πρόκειται επίσης για γλυκαντικό).

Glycerol είναι η Γλυκερίνη, φίλε συνατμιστή.
Propylen Glykol είναι η Προπυνελογλυκόλη ή πιο γνωστή Προπυλενική Γλυκόλη.
Αμφότερες είναι γλυκαντικές ουσίες που χρησιμοποιούνται στα περισσότερα είδη που χρησιμοποιείς καθημερινά. Στην προκειμένη, είναι τόσο αμελητέα η ποσότητα που δεν επηρεάζει τα επίπεδα ζαχάρου στο αίμα (τουλάχιστον σε μένα αλλά και άλλα μέλη που έχουν πρόβλημα ζαχάρου).
Γιάννης.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 12:45 »
Άλλο ένα θέμα που δεν έχει απαντηθεί για (χρόνο νομίζω είδα..; ). Απλά ως διαβητικός πέραν ότι έχω δει βελτίωση, τίθεται και το ζήτημα του ατμίσματος στο εάν τα υγρά περιέχουν ζάχαρη (που πλέον βάζουν σουκραλόζη.) Αν έπινες ένα μπουκαλάκι 20 ml με γλυκόζη ή ζάχαρη, θα σου πήγαινε το ζάχαρο με βιαστικούς υπολογισμούς από 100 130; Αλλά θα πέθαινες από την νικοτίνη πιθανότατα. Τώρα αν το ατμίσεις, θα απορροφήσεις τόση νικοτίνη ώστε να χαλαρώσεις στην χειρότερη και τόσους υδατάνθρακες που δε φτάνουν σε κάυση ούτε για την εισπνοή εκπνοή του πνεύμονα.

Αποσυνδεδεμένος parginos

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ;)
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 21:11 »
Απλα να αναφερω και εγω ως γλυκοαιματος (διαβητης τυπου 1)  ;D   εδω και δεκα μερες που ατμιζω δεν εχω δει διαφορα στις μετρησεις μου, μονο οτι νοιωθω πολυ καλυτερα!!!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 02:46 »
Τα υγρά αναπλήρωσης που ατμίζουμε δεν μεταβολίζονται στον οργανισμό.
Εγώ, μιας και είμαι αρκετά γλυκός άνδρας (τύπου 1) έχω δει καλυτέρευση στις μετρήσεις μου πέρα από την γενικότερη καλυτέρευση στον οργανισμό μου.
Πέρα από τα παραπάνω, εδώ και πάρα πολλούς μήνες είμαι με DIY υγρά αναπλήρωσης (τα φτιάχνω μόνος μου) και έτσι ξέρω τι ατμίζω, όχι ότι στα έτοιμα δεν ξέρω ή δεν ήξερα. Να μην παρεξηγηθώ!
Τα υγρά αναπλήρωσης, ως γνωστόν, περιέχουν γλυκερίνη, προπυνεγλυκόλη, νικοτίνη, νερό και άρωμα. Τπτ από αυτά δεν επηρεάζει το διαβήτη. Άλλωστε οι αναλογίες είναι τόσο ελάχιστες, που ακόμα και ζάχαρη να είχε μέσα ένα υγρό αναπλήρωσης, δεν θα προλάβαινε να κάνει κάτι. ;)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 05:03 »
Το μόνο που δεν έχω δει να έχει ειπωθεί  ειπωθεί είναι η "αντίσταση στην ινσουλίνη". Αν το έχω καταλάβει σωστά είναι η αντίδραση του οργανισμού να μην επαρκή η "μετρημένη" αναλογία ινσουλίνης-υδατανθράκων σε δεδομένη άσκηση (π.χ. 50 μονάδες ζαχάρου=15γρ. υδατάνθρακες + 1 μονάδα ινσουλίνης όσο κάθεσαι ξύπνιος σε ένα γραφείο).  Η νικοτίνη φημίζεται σε τελευταίες έρευνες πως προσθέτει σε αυτήν την αντίσταση. Τα δύο ερωτήματα που γεννιούνται είναι 1) Οι έρευνες αυτές δεν έγιναν κάνοντας ένεση νικοτίνης στο αντικείμενο, πιθανότατα στατιστική πάνω σε καπνιστές, αλλά δεν ξέρω σίγουρα για να δηλώσω. Οπότε περνάω στο πιο σίγουρο 2) αν θεωρήσουμε ότι κάπως γίναν μετρώντας μόνο την νικοτίνη σαν ουσία αφαιρώντας όποια άλλη, υπερτερεί του κ.τ. για τα εξής. Τα στους διαβητικούς γνωστά συμπτώματα του διαβήτη (νεφρά, μάτια, πόδια, καρδιές..) επηρεάζονται από το διαβήτη ΚΑΙ από το τσιγάρο. Και δεν προστίθονται οι πιθανότητες να πάθεις, πολλαπλασιάζονται. Κι αυτά δεν έχουν να κάνουν με την νικοτίνη αλλά το βούλωμα των μικροαγγείων. Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, το σύμπτηξα όσο μπορούσα, στη διάθεση όποιου αν έχω απάντηση να τη δώσω. Με διαβήτη τύπου 1, υποχρεωτικά ινσουλινοεξαρτώμενος, από το 2000

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 02:33 »
Είναι λογικό η νικοτίνη να αυξάνει την αντίσταση στην ινσουλίνη (και τα επίπεδα σακχάρου αίματος), λόγω ενεργοποίησης του συμπαθητικού συστήματος (έμμεσα δηλαδή).
Στο συμβατικό τσιγάρο η απορρόφηση νικοτίνης είναι μεγαλύτερη και ταχύτερη σε σχέση με το η.τ, οπότε και εκεί υπερτερεί το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος greedy

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • www.rottweilers-club.com
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 20:07 »
Τα υγρά αναπλήρωσης που ατμίζουμε δεν μεταβολίζονται στον οργανισμό.

Η απαντηση της νομπακο ποιο πριν δεν λεει παντως αυτο.
Στο υπολοιπο του μυνηματος σου δεν διαφωνω.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 15:21 »
Θα αναφερω μια προσωπικη εμπειρια :


Λογω προβληματος υγειας εκανα αιματολογικες εξετασεις ωστε να μαθω αν εχω ζακχαρο ή θερεοειδη-ειναι τα πιο πιθανα αιτια της συγκεκριμενης ασθενειας-Με ειχε φοβισει το γεγονος οτι ο γιατρος μου ειπε οτι εχω περιπου ενα χρονο αυτο το προβλημα,οσο διαστημα περιπου ατμιζω
Ευτυχως τα αποτελεσματα δεν εδειξαν καμια ενδειξη για ζακχαρο ή θυρεοειδη και πολυ περισσοτερο με χαροποιησε το γεγονος οτι οι εξετασεις ηταν καλυτερες απο την εποχη που καπνιζα.




Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #71 στις: Αυγούστου 07, 2013, 03:31 »
Παιδιά, καλημέρα κι από μένα. Πάσχω από διαβήτη τύπου 1 εδώ και 13 χρόνια. Κάπνιζα πολύ και, εδώ και κάτι μέρες, προσπαθώ να το κόψω χρησιμοποιώντας το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Βρισκόμενος σε διακοπές, δεν είχα την ευκαιρία να συμβουλευτώ την προσωπική μου διαβητολόγο (κάτι που θα κάνω ομολογουμένως ανεβαίνοντας στην Αθήνα), για αυτό αν κάποιος ομοιοπαθής έχει να μου δώσει κάποιες πληροφορίες, θα είναι καλοδεχούμενες. Οπωσδήποτε κάθε οργανισμός διαφέρει, αλλά η ενημέρωση είναι ακίνδυνη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος pjdb

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • A NON PROVARI OWNER
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #72 στις: Αυγούστου 07, 2013, 09:49 »
Μια καθαρά προσωπική άποψη επί του θέματος.Όσο νομίζω εχω σαφώς καλύτερα αποτελέσματα εξετάσεων(διαβήτης τύπου Α χωρίς φάρμακα μόνο δίαιτα,χωρίς υπερβολή.Είδα αύξηση τιμών τελευταία,αλλά είχα τσακίρη την διατροφή.Λόγω φλωρεξ ανοίγει η όρεξη,άλλαξα λίγο τις συνταγές,3% νικοτίνη 20 % vg  κα η όρεξη κόπηκε.Απλά κομενο το φαΐ!Μη τα ρίχνουμε αμέσως στο η/κ

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #73 στις: Αυγούστου 09, 2013, 10:01 »
Παιδιά, καλημέρα κι από μένα. Πάσχω από διαβήτη τύπου 1 εδώ και 13 χρόνια. Κάπνιζα πολύ και, εδώ και κάτι μέρες, προσπαθώ να το κόψω χρησιμοποιώντας το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Βρισκόμενος σε διακοπές, δεν είχα την ευκαιρία να συμβουλευτώ την προσωπική μου διαβητολόγο (κάτι που θα κάνω ομολογουμένως ανεβαίνοντας στην Αθήνα), για αυτό αν κάποιος ομοιοπαθής έχει να μου δώσει κάποιες πληροφορίες, θα είναι καλοδεχούμενες. Οπωσδήποτε κάθε οργανισμός διαφέρει, αλλά η ενημέρωση είναι ακίνδυνη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Φίλε μου αφιέρωσε 10 λεπτά απ' τη ζωή σου να διαβάσεις τις 5 σελίδες του θέματος να δεις ό,τι έχει γραφτεί σχετικά!

Αποσυνδεδεμένος Adreas

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #74 στις: Ιουλίου 22, 2015, 23:16 »
Υπάρχει καμιά εταιρία που τα υγρά της να μην περιέχουν ζάχαρα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499318 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy