vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

164 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Rose3 by Eden Mods

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #180 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 12:35 »
[justify]Καλημέρα σε όλους τους φίλους. [member=16293]arxiloxos[/member], καλημέρα. Θα αποφύγω πρόταση για συγκεκριμένο στήσιμο, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για Rose3, άσε που είμαι οπαδός των ακέραιων αριθμών..., θα πω μόνο πως θέλει χοντρούτσικα σύρματα, οι σπείρες ούτως ή άλλως θα είναι ελαφρώς ανοικτές λόγω θέσης υποδοχών (χωνευτή η θέση ακροδεκτών), εκτός κι αν εμείς επιδιώξουμε για το αντίθετο, διαφορετικά, πάντα θα είναι αραιές. Άμεσα τα όποια πυρώματα αντίστασης και μάλιστα ήταν ένας λόγος παραπάνω όπου αρκετές φορές επέλεξα (και) SS στον rose. / Είναι αεράτος, το γνωρίζουμε. Ναι, είναι με πολύ έξυπνο σχεδιασμό στον τρόπο εισαγωγής του αέρα (εσωτερικός σχεδιασμός πάντα / οι 2 εσωτερικές οπές να μην κοιτάνε τα επιλεγμένα ανοίγματα του δαχτυλιδιού εισαγωγών κι ο αέρας “τρέχει” ιδανικά σε όλη την περίμετρο που μας ενδιαφέρει), παρ’ όλα αυτά, για μένα πάντα, δεν μπορεί να συγκριθεί με έναν Γερμανό, π.χ. GTIII. Ναι, θα πάρω εξαιρετική γεύση, όμως εδώ δεν έχουμε την “επαγγελματική” ρύθμιση αέρα του Γερμανού, στο κάτω κάτω, δεν τον χρειάζεται γιατί ο χαρακτήρας τους είναι ο αέρας, (χαριτωμένο αστείο: ακόμα και τελείως κλειστός θα έχω “διαρροή” αέρα ώστε ν’ ατμίζω...). / Είπα για GTIII, και θυμήθηκα ένα δικό μου δίλημμα και ήταν αφορμή για άρρωστο καταναλωτισμό. Ε, ήταν από τις φορές όπου είχα εντυπωσιαστεί τρελά με την πάρτη τους (rose, GTIII) και ήθελα ένα δεύτερο κομμάτι. Από τις ελάχιστες φορές που βλέπεις έναν επισκευάσιμο να κοντράρει άσχημα, σε ποιότητα υλικών, έναν Taifun, (το βλέπεις κι εσύ, δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι), από την άλλη, ο GTII, εκπληκτική γεύση, πολύ πιο εύκολος και προσβάσιμος σε όλα του, κ.λπ. κ.λπ., (να κάνω και το εφέ μου, τελικά τους έχω και τους δύο διπλούς). / [ακόμα δεν έκανα σημερινό του στήσιμο, πιθανότατα και σήμερα θα επιλέξω κάτι λάθος (σε 0.35mm ss), όταν θα ηρεμήσω θα πάω σε kanthal 0.4mm, 6 σπείρες, 2.5mm πυρήνα]. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #181 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 12:49 »
Joe, για τον αριθμό των σπειρών, που τον έδωσα σε μισά, εκ των πραγμάτων εφόσον τα ποδαράκια της αντίστασης κοιτάνε προς την ίδια φορά δε θα είναι ακέραιος (αυτή την εντύπωση έχω).

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #182 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 12:57 »
[member=17150]truckman[/member], καλημέρα. Χαχα, σωστός. Ναι, έχεις δίκιο, ήμουν σίγουρος πως θα το έλεγες, (παρ’ όλα αυτά, εγώ του ρίχνω 6 σπείρες +).  :D




Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #183 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 12:58 »
Άψογος

Αποσυνδεδεμένος ntelos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #184 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 02:17 »
Joe καλησπέρα,αρχικά χαίρομαι που τον πήρες και ξύπνησε το νήμα!
Ήθελα αν δε το έχεις κάνει να σου προτείνω για να σφίξει η τζούρα ,τοποθέτησε το κομμάτι που έχει και το δαχτυλίδι αέρα πάνω (το γύρω από το deck) να μην είναι ευθυγραμμισμένο με τις εσωτερικές τρύπες του ντεκ, δηλαδή όπου είναι οι εσωτερικές τρύπες απ την άλλη βάλε τις τρύπες αέρα του δαχτυλιδιού. Αν δε το έχεις κάνει και το εξήγησα καλά :P ενημερωσε με εντυπώσεις ! :)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #185 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 12:10 »
[justify][member=14846]ntelos[/member], καλημέρα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συγκεκριμένες οδηγίες, έχεις δίκιο, έτυχε να το δω κι εγώ πως είναι ιδανικός τρόπος, οι 2 εσωτερικές οπές να μην κοιτάζουν τα επιλεγμένα ανοίγματα του δαχτυλιδιού εισαγωγής αέρα. / Κάτι μικρό να σημειώσω κι εγώ. Και ο Εγγλέζος, το φωνάζει πως δεν είναι για χόρταση, δεν έχει την ευχρηστία εκείνη όπου θα σε δελεάσει για καθημερινή χρήση, πιστεύω δηλαδή πως δεν είναι (και δεν θέλει να είναι) ένας ακόμα καθημερινός επισκευάσιμος. Εκφράζω προσωπική άποψη πάντα, είναι ανάμεσα σε κορυφαίους επισκευάσιμους, είναι σπουδαίος αεράτος, με εξαιρετική γεύση και πολύ πλούσιο ντουμάνι, απαλότατο αρχοντικό άτμισμα κ.λπ. κ.λπ. Όμως, και πολλά τα κομμάτια του, (στην παρακάτω εικόνα δεν τον έλυσα μέχρι τέλους), κι ο χρήστης πρέπει να αφιερώσει αρκετό χρόνο, πράγμα που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να συμβαίνει π.χ. κάθε 24 ώρες, ή ακόμα και κάθε 48. Βέβαια, ασφαλώς και δεν είναι ο μόνος, οι περισσότεροι σε αυτή την κατηγορία είναι με χρονοβόρο λύσιμο δέσιμο. Και στον Rose, το προσπάθησα για 2, 3 μέρες, να τον έχω μέσα κι έξω, ε, για άλλη μία φορά έπρεπε να καθίσω φρόνιμα. Η ιδανική χρήση για μένα είναι να τον απολαμβάνουμε όπως απαιτεί, δηλ. Έχω τον/τους για καθημερινό άτμισμα, κι έχω τον Rose για συγκεκριμένη χρήση, (π.χ. ατμίζω όπως πάντα, τον στήνω σαν 2ο και τον έχω ετοιμοπόλεμο για τη συγκεκριμένη μέρα). / [η κεντρική εισαγωγή φλερτάρει με τα 4mm, επάνω σε χρήση, άλλαξα επιστόμιο (πιο τσιγαρίσιο), έκλεισα αέρα στη μισή τρύπα και κράτησα σταθερά τα βατ που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχα. Η αλήθεια είναι πως εξακολουθούσα να έχω εξαιρετική γεύση και καλό ντουμανάκι, όμως σαν γενικό άτμισμα το φώναζε πως τον ρύθμισα λάθος. Εξαιρετικός εκεί που ανήκει, και ανήκει στους ξεκάθαρα αεράτους. Εκεί είναι σκέτη απόλαυση]. [/justify]


Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #186 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 13:52 »
Φίλτατε [member=16029]JoeBarTeam[/member] καλημέρα. Με καλεσες και ήρθα έστω και με μια καθυστέρηση. ;D
Ναι τρελό αέρα ο Rose 3 σε φάση που κάνει τον Taifun gt3 να μοιάζει σφιχτος. Αστειεύομαι βέβαια. Για τα γούστα μου βέβαια είναι καλός. Εγώ  κλείνω την μία πλευρά και αφήνω ανοικτή την άλλη.
Στα σύρματα θέλει τουλάχιστον 26ga και πάνω, clapton κτλ τα δέχεται άνετα.
Στο θέμα της καθημερινής χρήσης τώρα, εδώ φίλε μου είναι που μπαίνουν στην μέση τα ψυχαναγκαστικα τύπων σαν και εμάς που είμαστε κομπλεξικοι και δεν μπορούμε να χαρούμε τα εργαλεία μας. :tongue_smilie:
Μία χαρά καθημερινος μπορεί να γίνει, λύνεται δένεται πανεύκολα, δουλεύει απροβληματιστα, έχει πανεύκολο deck. Δεν κατάλαβα το σημείο όπου λες ότι πρέπει να λύνεται κάθε 24 ή 48 ώρες.
Ποσότητα κομματιών όχι μικρή αλλά όχι παραπάνω από έναν Skyline ή έναν GT3.
Το μόνο πρόβλημα που βλέπω για καθημερινή χρήση είναι το θέμα φόρων και μη ύπαρξης ανταλλακτικων εκτός από τα βασικά. Αυτό το πρόβλημα το έχουν όλοι οι αλλοδαποί ατμοποιητες με εξαίρεση ίσως τους Taifun που έχουν service pack.

Θα ήθελα Ultem tank για τον Rose 3, ίσως οι Steamtuners θα έπρεπε να έχουν βγάλει.
Επίσης θα πρέπει να σημειώσουμε την εξαιρετική τροφοδοσία. Αν έχεις 50/50 υγρό με μια στροφή σχεδόν έχεις άριστη παροχή υγρού.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2017, 14:02 από TheMadGreek »

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #187 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 13:57 »
Joe, για τον αριθμό των σπειρών, που τον έδωσα σε μισά, εκ των πραγμάτων εφόσον τα ποδαράκια της αντίστασης κοιτάνε προς την ίδια φορά δε θα είναι ακέραιος (αυτή την εντύπωση έχω).
Όταν έχεις για παράδειγμα 6 σπειρες και κάνεις άλλη μισή στροφή για να κοιτάνε τα πόδια προς την ίδια κατεύθυνση, πάλι 6 σπειρες έχεις γιατί η πρώτη και η τελευταία πιάνουν για μισές.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #188 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 14:00 »
Αυτό νομίζω ισχύει όταν τα ποδαράκια κοιτάνε προς την αντίθετη κατεύθυνση. Όταν έχουν την ίδια φορά, το κάθε ποδαράκι έχει από 1/4 της στροφής. Όχι ότι είναι κάτι σημαντικό βέβαια, έτσι να° χουμε να λέμε :D

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #189 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 14:04 »
Όχι, αυτό ισχύει όταν κοιτάνε προς την ίδια κατεύθυνση.
Για ευκολία, όταν κοιτάνε προς την ίδια κατεύθυνση, μέτρα τις σπειρες από την μέσα πλευρά και όχι από την έξω.
Στην ουσία ναι, 6.5 σπειρες θα έχεις και η αντίσταση θα είναι λίγο μεγαλύτερη απλά συνήθως την λένε πάλι ότι έχει 6 σπειρες 

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #190 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 14:06 »
Σε αυτή τη περίπτωση έχουμε μια λιγότερη κάτω + 1/4 από κάθε πλευρά.
Για να το εξηγήσω λίγο πιο απλά και μη φανταστείς ότι είμαι κανένας ειδικός στα σύρματα (δεν είμαι), το θέμα είναι απλή γεωμετρία και τίποτα περισσότερο. Περίπτωση 1: Έστω ότι θέλουμε να τυλίξουμε μια μόνο σπείρα. Βάζουμε λοιπόν το σύρμα μας στο αξονάκι κι αρχίζουμε να το περιστρέφουμε. Πότε θα ολοκληρωθεί η μια σπείρα; Όταν περιστρέψουμε το σύρμα μας κατά 360 μοίρες, όταν ολοκληρωθεί δηλαδή ένας πλήρης κύκλος. Πώς θα είναι τα άκρα του σύρματος σε αυτή τη περίπτωση; Θα σχηματίζουν μια ευθεία μεταξύ τους αλλά θα έχουν εκ των πραγμάτων αντίθετη φορά. Οπότε, όσες σπείρες και να κάνουμε και βλέπουμε στο τέλος ποδαράκια συνευθειακά αλλά με αντίθετη φορά, ο αριθμός των σπειρών θα είναι πάντα ακέραιος.
Περίπτωση 2: Ξεκινάμε πάλι να τυλίγουμε το σύρμα αλλά αυτή τη φορά το σταματάμε στη μέση, στις 180 μοίρες,  στο σημείο που τα ποδαράκια είναι παράλληλα κι έχουν την ίδια φορά. Τι θα δούμε τότε; Θα δούμε το σύρμα να έχει κάνει μόνο μισή στροφή και να σχηματίζει μόνο μια καμάρα. Οπότε, όσες σπείρες κι αν κάνουμε και στο τέλος βλέπουμε τα ποδαράκια να έχουν την ίδια φορά θα έχουμε αριθμό σπειρών με δεκαδικό και συγκεκριμένα σε μισό (3,5-4,5-5,5 κλπ).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2017, 14:54 από truckman »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #191 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 15:10 »
[justify][member=20529]TheMadGreek[/member], καλησπέρα. Χίλια ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντηση. Ναι, όλα αυτά που αναφέρεις, ισχύουν. Είναι πανεύκολος στο λύσε δέσε, έχει άριστα δεσίματα, και όλα είναι βούτυρο, (σε σημείο να θέλεις να το ξανακάνεις για να απολαμβάνουν τα δάχτυλα αυτή την υπέροχη αίσθηση). Απλώς, αναφέρομαι κι εδώ για την αφεντιά μου, δηλαδή, στο συγκεκριμένο θέμα λύσε δέσε τον rose κάθε 24 ή 48 ώρες με κούρασε. Προσωπικά, στήνω κάθε 24 ώρες, στο σπίτι έχω πλέον ένα ατμιστικό πάγκο, και σχεδόν έχω απομονώσει ένα δωμάτιο ως ατμιστικό εργαστήρι... / όμως, καθημερινά ως χρήστης χρησιμοποιώ μόνο 1 ατμιστικό σετ (το ξέρω, ρισκάρω άσχημα, όμως πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι). Μέσα στο καθημερινό μου τρέξιμο δυστυχώς δεν μπορώ να απολαμβάνω όσα θέλω, δεν βγάζω στο φως σχεδόν τίποτα. Έτσι και με τον rose, μου τρώει χρόνο που δεν θέλω να του δώσω, τον έλυσα εχθές το βράδυ και ένιωθα λες και έλυσα ένα διαστημόπλοιο, σκέψου, είπα, να συμβεί αυτό μέσα στη μέρα, (συνέβη και τρόμαξα, τον άφησα κι έφυγα...). [για το θέμα των σπειρών, το δίκιο είναι πιστεύω με τον φίλο truckman, τουλάχιστον σε μένα συμβαίνει να έχω πάντα το + σπείρες, όμως ναι, όποτε κι αν τύχει να με ρωτήσει κάποιος, πάντα θα δείχνω π.χ. τις 6 σπείρες]. [/justify]


Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #192 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 15:31 »
Joe αν κάτσεις και λύσεις βάση κτλ ναι τότε έχει μια δυσκολία αλλά όχι τραγική.
Αν θες απλά να αλλάξεις στήσιμο ή βαμβάκι τοτε είναι σαν όλους τους άλλους  σχεδόν.

Για τις σπειρες, στον Rose 3 για παράδειγμα, αν μετράς από πάνω 7 σπειρες τότε έχεις 6. Έτσι πάνε γενικά και έτσι το λειτουργούν τα διάφορα coil apps.
Τώρα βέβαια ο καθένας το παει όπως τον βολεύει και καλά κάνει.

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #193 στις: Μαΐου 20, 2018, 10:25 »
Μετά από καιρό είπα να βγάλω τον Άγγλο από το συρτάρι.
Απορώ γιατί τον είχα στα σκοτάδια τόσο καιρό.
Εξαιρετική απόδοση, τρομερή τροφοδοσία με 70% VG με ελάχιστο άνοιγμα υγρών και πολύ ωραία τζουρα.
Αρνητικό η μεγάλη κατανάλωση και με τα 2ml που χωράει θέλει συχνά γέμισμα.

Αποσυνδεδεμένος ridis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #194 στις: Δεκεμβρίου 10, 2018, 22:59 »
Ως κάποτε χρηστής κλώνου rose v3 είχα πάντα άχτι τον original αλλά λόγο οικονομικών δεν μπορούσα να τον πάρω. Μετά από σχεδόν 2 χρόνια σήμερα τον παρήγγειλα στη εξαιρετική τιμή των 65€ τελική τιμή με μεταφορικά από το official store της eden mods (Έχει πολύ καλές εκπτώσεις λόγω Χριστουγέννων). Αναμένω σε αναμμένα κάρβουνα να τον στήσω και να επανέλθω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115795 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824262 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507307 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8919 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154726 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568731 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243827 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294136 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1737 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1104 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4001 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem