vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

417 επισκέπτες, 5 χρήστες
neoklis79, Mimhsdr, dallaskdp, lagoudakis, Milarepa

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #645 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2016, 21:25 »
Με λεπτά σύρματα εχει δοκιμάσει κανεις?
Πως τα πάει?

πρωτο σεταπ στων fodi 
kanthal A1 0.25
5 σπείρες 
2.4 πυρήνας 
1.35 ohm
αποτέλεσμα πάρα πολύ καλό.. 

Off topic...
Θα ήθελα μια σύγκριση με το phenomenon lite.
Στον fodi έχω και τις 4 τρύπες ανοικτές και μπορώ να πω ότι ευχαριστιεμαι την αερατη τσιγαρισια τζούρα του.  Με τον phenomenon τέρμα ανοικτο( νομίζω έχει 3 τρύπες αερα)  θα έχω το ίδιο ή παρόμοιο αποτέλεσμα;

Στάλθηκε από...



στις 3 τρυπες ο φαινόμενο 2 στων fodi 

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #646 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2016, 21:31 »
Μικρος μονο στο ματι.
Όλα τ αλλα τα εχει....μεγαλα.
Είναι σαν μπιμπελο που θελεις να παιξεις μαζι του!!
Πετρος

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 540
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #647 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2016, 23:35 »
Αύριο θα  παίξει στήσιμο με ribbon  ... για να δούμε  ...

Αποσυνδεδεμένος mansel

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #648 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 12:20 »
Είχα γράψει σ αυτό το νήμα πριν από κάποιες σελίδες όταν και είχα δοκιμάσει για πρώτη φορά τον fodi. Τελικά αποδείχτηκε πως ήμουν λίγο βιαστικός στα συμπεράσματα μου.. Τα σχολίά μου τότε ήταν σχεδόν διθυραμβικά. Για 0 διαροές για πυκνό ατμό για τέλεια τσιγαρίσια τζούρα, για πολύ καλή γεύση  και για πολύ καλό χτύπημα. Αυτά που δεν έχουν αλλάξει είναι η γεύση και το χτύπημα. Οντως καταπληκτική γεύση και φοβερό χτύπημα.  Στις 2 περιπου βδομάδες που τον έχω ατμίζω μόνο μ αυτον γιατί προσπαθω κι εγω να μάθω τα χουγια του και δεν τον άφησα στιγμη, εκτος απο μια δυο περιπτωσεις που δεν προλάβαινα να στήσω και έκανα τη δουλεία μου με το ΑΙΟ. Λοιπόν για να μη κουράζω πάμε σ αυτά που με έχουν απογοητευσει στον FODI και με εχουν κάνει απο χτες να τον βάλω στο συρταρι. Η τσιγαρισια του τζούρα τελικά δεν είναι και τίποτα το φοβερο, τζουρα που κουράζει γιατι η παραγωγη ατμου είναι ελλειπέστατη. Αντιθετως απο τις 3 τρυπες και μετά μου δίνει μια πολυ καλη σφιχτη πνευμονικη. Το ιδιο ακριβως ειχα γραψει και τοτε.....για την πολυ καλη σφιχτη πνευμονικη. Ναι, αλλα ομως εγω σαν φαν της τσιγαρισιας τζουρας τον αγορασα για την τσιγαρισια τζουρα του και όχι για την πνευμονικη του. Αλλο μεγαλο μειον οι διαροές. Μεγαλες διαροές και χωρις να ειναι ξαπλωμένος. Τι εννοώ. Τον βάζω στο τσαντακι όρθιο πάνω στο mod, φεύγω πάω κάπου τον βγάζω μετά από λίγη ώρα να ατμίσω.....γεμάτο υγρά το mod. Βεβαια σε αυτο μπορει να φταιω κι εγω με τα στησιματα μου. Τα εχω δοκιμασει ολλα παντως....λιγο βαμβακι,  πολυ βαμβακι ακρη δεν βρηκα. Και τελος παμε στο μεγαλο του μειον για μενα. Το καπακι του .!!!! τι θελω να πω. Ανοιγω καπακι, βαζω υγρο κανω τζουρες, καποια στιγμη θελω να ρυθμισω αλλιως την εισαγωγη αερα. Δεν γυρναει. Θα γυρισει μονο με τη βοηθεια χαρτοπετσετας, ή θα γυρισει μαζι με το τζαμακι με αποτελεσμα να εχω διαροες. Βαζω λιγο υγρο στο οριγκακι εκει στο καπακι για να το λιανω εχω χειροτερο αποτελεσμα γιατι ΄΄ξερναει ΄΄ το υγρο απο τις τρυπουλες και αντε δωστου πάλι διαροες. Συγνωμη για το μεγαλο ποστ, αλλα με στεναχωρησε που δεν μπορεσα τελικα να κανω διδυμο με τον fodi και καπου επερεπε να πω τον πόνο μου.... :(. Kριμα γιατι ειναι πανευκολος στο στησιμο, ομορφος και βολικος.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #649 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 12:34 »
Κι εγώ αυτό τον ατμό προσπαθώ να φτιάξω, την πυκνότητα του γιατί με το 0,32 ΔΕΝ...!! Έβαλα πριν λίγο clapton αλλά πέφτει βαριά οπότε θα παίξω με απλά, λίγο χοντρά σύρματα. Για την περιστροφή της καμπάνας, επειδή είχα κι εγώ θέμα και το είχα αναφέρει, άλλαξα το oring και δουλεύει πλέον σωστά.




LG G4

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #650 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 12:37 »
Προσωπικά πιστεύω ότι λειτουργεί καλυτερα με σύρματα άνω των 0.35mm, ίσως και μέχρι τα 0.50mm..
Ιδάνικά φαντάζομαι τα 0.35 και 0.40 παντως. :)

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #651 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 12:41 »
Φίλε @mansel από ότι καταλαβαίνω το μεγάλο σου πρόβλημα είναι οι διαρροές. Για τις διαρροές λοιπόν πιστεύω ότι έχεις χάσει κάποιο o-ring είτε από το τανκακι είτε από τον 510. Το πιο πιθανό είναι να έχει φύγει το o-ring του πολου που βιδωνει στην κάτω βάση για αυτό και δεν σφίγγει  γυρνάει το τανκακι και βρίσκεις υγρά πάνω στο μοντακι. Το συγκεκριμένο πρόβλημα το είχε και άλλος φίλος μερικά ποστ πίσω

Στάλθηκε από το OnePlus X κινητό μου


Αποσυνδεδεμένος mansel

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #652 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 12:59 »
φιλε ati τα οριγκακια απο το ταγκακι ηταν κολημενα πανω στο ταγκακι οταν βγηκε απο το κουτι του. Με τα πλυσιματα αυτα ξεκολησαν , υπαρχουν ομως και τα εχω τοποθετησει το ενα στη μεταλικη βαση και το αλλο στο deck (στις θεσεις τους δηλαδη). Για το αλλο οριγκακι του 510 που λες θα το δω.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Κι εγώ αυτό τον ατμό προσπαθώ να φτιάξω, την πυκνότητα του γιατί με το 0,32 ΔΕΝ...!! Έβαλα πριν λίγο clapton αλλά πέφτει βαριά οπότε θα παίξω με απλά, λίγο χοντρά σύρματα. Για την περιστροφή της καμπάνας, επειδή είχα κι εγώ θέμα και το είχα αναφέρει, άλλαξα το oring και δουλεύει πλέον σωστά.
LG G4

θα το δοκιμασω φιλε truckman. Προφανως εννοεις το ανταλακτικο οριγκακι στο σακουλακι.



Διόρθωση παράθεσης 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 14:20 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #653 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 13:09 »
Το μονο θεμα που εχω με το φοντι έιναι η χωρητικότητά του... στήνεις ,βαμβακωνεις ,γεμιζεις, των αφήνεις στην άκρη καμιά ωρα,και χωρις να έχεις απολυτως καμιά διαρροή το υγρό εξαφανίσετε απο το τανκ...
Εντάξει το ρουφάει το βαμβάκι,αλλά και μονο που το βλέπω σχεδόν άδειο το τανκ μου κάνει κάπως....
Ειναι καθαρά ψυχολογικό το θεμα

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #654 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 13:12 »
Αποστόλη το ίδιο ακριβώς έπαθα και εγώ αρχικά , :wall: τώρα γεμίζω αφήνω να τραβήξουν τα βαμβάκια όσο γουστάρουν και ξανά γέμισμα ... :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #655 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 13:34 »
Και σε μενα ο ατμος δεν ειναι τοσο πυκνος οπως με τους Kayfun μου με το ιδιο στησιμο και σε ελεγχο θερμοκρασιας. Σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενος χωρις να τον θεωρω κατι εξαιρετικο.

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #656 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 13:43 »
Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τον συγκεκριμένο. Τον έχω ήδη 2 εβδομάδες και τα πάμε καλά. Βέβαια εγώ είμαι της σφικτης πνευμονικης.
Τόσο που σκέφτομαι να πάρω και έναν δεύτερο,  αλλά σε μαύρο.

Αν κάποιος δεν το θέλει και είναι και μαύρος,  τότε pm me.

Στάλθηκε από...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #657 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 13:46 »
Ήρθε χθες και ο δικός μου.
Πλύθηκε, στήθηκε με 0,32mm στα 1,3 ohm και μπήκε να παίξει μεταξύ 13-15w
Πρώτες εντυπώσεις : απόδοση γεύσης 7/10 (σε κλώνο cl)
χτύπημα 8/10 (δοκιμή με 6mg,κανω 12mg συνήθως)
Παραγωγή ατμού 7/10 ( πιστεύω το καλύτερο σημείο του είναι στις 2 τρύπες)
Κατανάλωση με τις παραπάνω παραμέτρους 8/10 (σχεδόν παρόμοιες με klp)
Διαπίστωσα ελαφριά υγρασία απο τις εισαγωγές αέρα. Δοκιμάστηκε και αρκετή ώρα ξαπλωμένος χωρίς να υπάρχει θέμα, κι έτσι τον άφησα όλο το βράδι εφόσον έδειξε καλή συμπεριφορά….

Δυστυχώς το πρωι είχε αδειάσει το τανκ   :( . Όλα τα o-rings στην θέση τους.
Θα δοκιμαστεί και με έλεγχο θερμοκρασίας με την παραλαβή DNA75.
Για εμένα είναι vfm ατμοποιητής, αν γλυτώσω και τα βραδυνά του ‘’τσισάκια’’ …ήρθε για να μείνει.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #658 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 13:55 »
@mansel
Ρίξε μια ματιά στην φωτό...

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει φύγει αυτό το o-ring.
Το είχα χάσει κι εγώ και είχα διαρροές από την βάση του.
Επίσης, σφίξε ικανοποιητικά την κάτω μεταλλική βάση, που αν δεν υπάρχει αυτό το o-ring θα στάζει συνεχώς.

Αποσυνδεδεμένος mansel

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #659 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 14:01 »
ειμαι στη δουλεια και δεν τον εχω μαζι, οταν θα παω σπιτι θα τον δω.
Σ ευχαριστω Λοξιάς  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341900 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206219 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540869 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49925 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596701 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357384 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11306 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192759 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1171 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1123 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591327 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios