vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

156 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1545 στις: Δεκεμβρίου 24, 2016, 20:08 »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι λιγότερα δάκρυα έχει με 2άρι αξονάκι,
η καμπάνα μαζεύει περισσότερους υδρατμούς όταν πάιζω σε σφιχτή τζούρα
δηλαδή στην μια τρύπα ή και 2 καμιά φορά. ¨οσο ανοίγω τον αέρα τόσο λιγότερο μαζεύει.

Επίσης το καλύτερο το πήρα με 2άρι αξονάκι σε ss316 L

Καλά να περάσετε guys :)

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1546 στις: Δεκεμβρίου 24, 2016, 20:42 »
Και εγώ με 2άρη NiFe30, διαρροές μηδέν, η καλύτερη αγορά ever 

Χρόνια Πολλά και Καλά Χριστούγεννα σε όλους παιδιά, εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1547 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 16:50 »
Επειδή έψαξα (λίγο βιαστικά είναι η αλήθεια) αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό: Μόλις τον παρέλαβα αλλά δεν μπορώ με τίποτα (φοβάμαι μη σπάσω και το τζαμάκι) να ξεβιδώσω την βάση! Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω? Στο "manual" δείχνει στην 2η φωτό σα να λείπει ο πόλος. Τυχαίο είναι ή με κάποιο τρόπο πρέπει να τον βγάλω? Μη τον κάνω και κομμάτια ακόμη δεν τον πήρα!! :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1548 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 17:05 »
Βγάλε το deck που είναι ένα κομμάτι με τον πόλο και είσαι έτοιμος. Εφόσον δε ξεσφίγγει, φόρεσε γάντια μιας χρήσης και δώσε πόνο να ξεσφίξει.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1549 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 17:28 »
Σ' ευχαριστώ πολύ! Λύθηκε!!!! ;)
Αντε τώρα να αρχίσω το "παιχνίδι"! Ήρθανε και τέσσερις μαζί! Με ποιον να πρωτο-ασχοληθώ!!!!! :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Dumaneiros

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1550 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 17:33 »
θα προτιμούσα τον ασημί αλλά ο μαύρος είναι σε καλή τιμή από gearbest
Tο χρώμα του μαύρου φεύγει εύκολα ή έχει καλή βαφή;


Αποσυνδεδεμένος motley

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1551 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 17:36 »
Έχω τον μαύρο από τον Σεπτέμβρη και είναι άψογο το χρώμα του,

Αποσυνδεδεμένος Dumaneiros

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1552 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 17:39 »
thanks :thumpup: γιατί έχω κακή εμπειρία από μαύρο serpent mini :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος motley

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1553 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 17:41 »
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1554 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 18:28 »
Κι εγώ μαύρο το πήρα γιατί ήταν σε προσφορά στην GB (δεν έχει μάλιστα καθόλου το SS :() και σήμερα που το παρέλαβα μπήκε στους υπερήχους χωρίς κανένα πρόβλημα στο χρώμα!! :thumpup: :thumpup: Σε αντίθεση με "άλλους" που ξέβαψαν!!  :angry_orange: :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος phoenix

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1555 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 17:31 »
Μπορεί πολύ απλά,να μην σου κάνει ο ατμοποιητής.Δε χάλασε ο κόσμος. :)
Μωρέ δεν τρέχει μια αν δεν μου κάνει το θέμα είναι να εξαντλήσω όλα τα ενδεχόμενα στησίματα και να βγεί κάτι ωραίο.
Όπως έχω πει ούτε κλαίει ούτε κατουριέται (χα), ΠΟΤΕ όμως και για κανένα λόγο...
Τώρα το μόνο που δε δοκίμασα είναι να χτυπήσω μια φραπεδάρα στο τανκ του για να δώ αν έχει διαρροή... :))

Έχω δοκιμάσει με το 32άρι (28AWG) της UD που λες και δεν είχα θέμα. Όμως η μοναδική μου δοκιμή, περιορίστηκε σε 2.5 διάμετρο, 7 σπ, δεν θυμάμαι πόσα Ω μου βγήκε (πιθανολογώ κάπου στο 0.7). Γενικά αυτήν προτιμώ στην πλειοψηφία των στησιμάτων μου σε αυτόν αλλά και στους περισσότερους από τους ατμοποιητές μου... Ίσως πρέπει να εστιάσεις και στο βαμβάκι (μήκος, είδος)

@phoenix δοκίμασε 28awg SS316L, 6 σπείρες (όχι περισσότερες) ανοικτές αλλά πολύ κοντά μεταξύ τους σε 2,5 πυρήνα, θα σου βγει γύρω στα 0,6Ω παίξε γύρω στα 15W σε VW εκτός και αν ξέρεις το ακριβές TCR του και σε TC. Το βαμβάκι μέχρι την μέση του γυαλιού περίπου και να μην ακουμπά πουθενά στο ντεκ, δηλαδή όπως περνά μέσα από την αντίσταση το επόμενο σημείο που ακουμπά να είναι οι τρύπες που μπαίνει μέσα, να μην ακουμπάει ούτε στους πόλους, φαντάσου το σαν ένα αφράτο κορδόνι που περνά μέσα από την αντίσταση και μπαίνει στο τανκ. Η αντίσταση να είναι όλη πάνω από την τρύπα του αέρα γιατί έχει την τάση να φεύγει προς τους πόλους. Μια που κάνεις δοκιμές, δοκίμασε το ίδιο και με 2άρη πυρήνα (εγώ στήνω σε 2αρη). Μπορείς να κάνεις την ίδια δοκιμή και με 28awg kanthal.


Εντέλει καταλήγω ότι υπό του ohm, με ότι σύρμα και αν δοκίμασα μέχρι στιγμής, έχω το καλύτερο αποτέλεσμα σε αυτο το ρειντζ.. Με τα βαμβάκια ίσα να φαίνονται (ή και καθόλου) απο το τζαμάκι, γιατί εκτός του ότι το βρίσκω αντιαισθητικό να κατέβει πιο κάτω :tongue_smilie: ρουφάνε και κανα 1μλ... Για αρχή δοκίμασα αυτό που μου είπατε 28awg 6 ή 7 σπείρες ανοιχτούλες, σε TC με UD κλάφτα Χαράλαμπε αλλά σε wattage mode στα 12 ήταν οκ, δεν έβγαζε αυτό που περίμενα όμως και πήγα για το επόμενο την άλλη μέρα. Δοκίμασα και 34χ4awg αλλά τζίφος.

Αυτό που μου έδωσε και γεύση και χτύπημα ήταν το 28x2awg twisted kanthal που θα δείτε και στην φωτό, το έχω κάνει 2 φορές το στήσιμο αλλά το πρόβλημα είναι ότι την διαβάζει 0.60 - 0.65, ενώ αν την παίξω λίγο (ηρέμισε αρχηγέ, για την αντίσταση λέω) ή την ξεβιδώσω και ξαναβιδώσω την δείχνει 0.90 όπως και θα 'πρεπε*, μετά απο λίγο πάλι στα 0.6. Πως γενεν; Μάλλον δεν το πολυσυμπαθεί το τουίστιντ..

*Σύμφωνα με Vape Tool (για android) και steam engine.


Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1556 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 01:50 »
Ρε παιδες σιγουρα χωρι την ταπα δεν τρεχει?εμενα μου φενεται οτι σταζει πολυ οταν δεν την βαζω

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1557 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 10:43 »
Σιγουρα δεν τρέχει.Πιθανό ειναι να σου τρέχει απο τα βαμβάκια,ειδικά,αν έχεις αφήσει κενό μεταξύ οπής και βάμβακος.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1558 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 13:11 »
Δυστυχώς ανακάλυψα ότι ο φωντας χάνει κάτω από την μία χρυσή βίδα .μπορώ να κάνω κάτι?

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1559 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 15:09 »
Από την κάτω μεριά του πόλου που δείχνεις υπάρχει μονωτικό, για να χάνει από εκεί πρέπει σε κάποιο πλύσιμο να χάθηκε το μονωτικό αλλά και σε αυτή την περίπτωση για να περάσει υγρό πρέπει το ντεκ να έχει πλημμυρίσει, τότε το υγρό δεν θα έφευγε από εκεί αλλά από την τρύπα του αέρα κάτω από την αντίσταση που είναι σε χαμηλότερο σημείο. Επίσης εσωτερικά δεν είναι όλος κούφιος, το ότι πόλος είναι κοντά στις τρύπες εισαγωγής του αέρα δεν σημαίνει ότι υπάρχει άμεση δίοδος προς αυτές, από εκεί θα πήγαινε πρώτα προς την τρύπα κάτω από την αντίσταση και μετά για τις εισαγωγές του αέρα. Αν λοιπόν έχεις διαρροές από τις τρύπες εισαγωγής είναι γιατί πλημμυρίζει το ντεκ. Αυτό συμβαίνει σε δυο περιπτώσεις, στην αναπλήρωση ειδικά αν αυτή γίνεται με χοντρή πιπέτα που δεν μπαίνει μέσα ή στην υπερτροφοδοσία, στην δεύτερη περίπτωση κοίταξε τα βαμβάκια σου. Και σε μας που δεν έχουμε διαρροές έτσι είναι ο πόλος. Αν δεν έχουμε πλημμυρίσει το ντεκ στην αναπλήρωση, οι διαρροές στον Fodi οφείλονται αποκλειστικά στον ίδιο λόγο που οφείλονται σε όλους τους ατμοποιητές στα βαμβάκια, ποσότητα και τρόπο που τα περνάμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2016, 15:20 από ati »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246002 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572041 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1867 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8018 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121626 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 396 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326726 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8602 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297669 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827593 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511655 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios