vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

144 επισκέπτες, 8 χρήστες
lounik, George Pap, vasim, manoslykos, πολυς, webtool, dallaskdp, Milarepa

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #465 στις: Μαΐου 16, 2016, 21:15 »
οι εισπρακτικοι νομοι ΠΑΝΤΑ  εφαρμοζονται

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #466 στις: Μαΐου 16, 2016, 21:21 »
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο... ;)

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #467 στις: Μαΐου 16, 2016, 21:32 »
Εγώ θα πω και κάτι άλλο,αν και δεν ξέρω αν έχει προαναφερθεί....
Μήπως κάθε εμπόδιο και για καλό!
Μήπως απο όλη αυτήν την ιστορία βγούμε και κερδισμένη βρε παιδιά :hmmm:?
Μήπως το είχαμε παρακάνει ολίγον?Εγώ αυτήν την στιγμή έχω στην κατοχή μου,
εφτά ατμοποιητές,τρία Μοντ και για να μην μιλήσω για υγρά και για τον υπόλοιπο εξοπλισμό :-[.
Και κλείνω λέγοντας...μήπως να προσπαθούσαμε να το κόψουμε και αυτό, εδώ που φτάσαμε!Εξάλλου με τον σκοπό αυτό το ξεκινήσαμε!
Λέω εγώ τώρα...... :dontknow:.
Υ.Γ άντε τουλάχιστον καμιά μηδενική να ξεγελάμε τον εαυτό μας ;D.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #468 στις: Μαΐου 16, 2016, 21:55 »
Σε κάποιο άλλο φόρουμ όπως μας λένε πολλοί Βορειοελλαδίτες πάνε Βουλγαρία για εφοδισμό με φτηνά καύσιμα (βενζίνη - υγραέριο)
Εάν τα μέτρα στα τελωνεία είναι αυστηρά για εισαγωγές από τρίτες χώρες βλέπω και πολλούς ατμιστές Βορειοελλαδίτες να την κάνουν για φτηνά ατμιστικά υγρά αν εδώ οι τιμές ξεφύγουν κατά πολύ. Ποιος εξάλλου θα τους εμποδίσει;;;  :hmmm:
Αλλοίμονο από τους Νότιους ατμιστές ;D
Πιθανόν και κάποιες μικρές ελληνικές επιχειρήσεις να την κάνουν για εκεί αν δεν αντέξουν τα εδώ φορολογικά μέτρα.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #469 στις: Μαΐου 16, 2016, 22:00 »
Εγώ θα πω και κάτι άλλο,αν και δεν ξέρω αν έχει προαναφερθεί....
Μήπως κάθε εμπόδιο και για καλό!
Μήπως απο όλη αυτήν την ιστορία βγούμε και κερδισμένη βρε παιδιά :hmmm:?
Μήπως το είχαμε παρακάνει ολίγον?Εγώ αυτήν την στιγμή έχω στην κατοχή μου,
εφτά ατμοποιητές,τρία Μοντ και για να μην μιλήσω για υγρά και για τον υπόλοιπο εξοπλισμό :-[.
Και κλείνω λέγοντας...μήπως να προσπαθούσαμε να το κόψουμε και αυτό, εδώ που φτάσαμε!Εξάλλου με τον σκοπό αυτό το ξεκινήσαμε!
Λέω εγώ τώρα...... :dontknow:.
Υ.Γ άντε τουλάχιστον καμιά μηδενική να ξεγελάμε τον εαυτό μας ;D.
Μα είναι και πολλοί που δεν πήγαν στο άτμισμα για να κόψουν το τσιγάρο , ο καθένας για δικό του λόγο. Εγώ πχ δεν άντεχα πια την μπόχα που είχε στο στόμα , στα ρούχα και παντού γενικά.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #470 στις: Μαΐου 16, 2016, 22:03 »
Ναι οκ αλλα μην ξεχναμε τους χιλιαδες που ειναι ακκμα αιχμαλωτοι του καπνου... ;)

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #471 στις: Μαΐου 17, 2016, 00:41 »
Εγώ θα πω και κάτι άλλο,αν και δεν ξέρω αν έχει προαναφερθεί....
Μήπως κάθε εμπόδιο και για καλό!
Μήπως απο όλη αυτήν την ιστορία βγούμε και κερδισμένη βρε παιδιά :hmmm:?
Μήπως το είχαμε παρακάνει ολίγον?Εγώ αυτήν την στιγμή έχω στην κατοχή μου,
εφτά ατμοποιητές,τρία Μοντ και για να μην μιλήσω για υγρά και για τον υπόλοιπο εξοπλισμό :-[.
Και κλείνω λέγοντας...μήπως να προσπαθούσαμε να το κόψουμε και αυτό, εδώ που φτάσαμε!Εξάλλου με τον σκοπό αυτό το ξεκινήσαμε!
Λέω εγώ τώρα...... :dontknow:.
Υ.Γ άντε τουλάχιστον καμιά μηδενική να ξεγελάμε τον εαυτό μας ;D.
Eδω που φτασαμε μου εδωσαν ένα κινητρο και ναι μαζι σου συμφωνω στο να προσπαθησω να το κοψω και το ΗΤ  ,γι'αυτο και εκανα καβαντζα νικοτινη για 2 χρονια ,δηλ. για να εχω και σιγα σιγα να πεσω σε φλορεξ και να τελειώνουμε και με αυτό!

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #472 στις: Μαΐου 17, 2016, 12:02 »
Tο πόση βάση έχει στοκάρει κάποιος, δεν είναι το θέμα μας εδώ. Ας επιστρεψουμε στο θεμα μας.

Kαποια μηνυματα διαγραφηκαν
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2016, 12:47 από caros »

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #473 στις: Μαΐου 17, 2016, 13:05 »
Στην Αμερική  κάτι  κάνουν...


Εμείς εδω;;

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #474 στις: Μαΐου 17, 2016, 13:29 »
για αρχη αλλαξτε το ονομα του domain.
οταν επι χρονια εχει αφηθει να επικρατησει η λεξη ηλεκτρονικο τσιγαρο ασ μη κανει εντυπωση το οτι το καταχωρησαν σα τσιγαροειδες λοιπον
ηθελεστα και παθεστα

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #475 στις: Μαΐου 17, 2016, 13:51 »
Εμείς θα το αλλάξουμε, αλλά πιθανώς αν δεν λεγόταν "ηλεκτρονικό τσιγάρο" δε θα είχε και την απήχηση που είχε. Αυτό άρχισε ως επιλογή του μάρκετινγκ και ακολούθησαν οι πάντες. Το 2008 δεν υπήρχε καν το ρήμα ατμίζω. Το μεγαλύτερο φόρουμ στον κόσμο ακόμα λέγεται e-cigarette-forum.
Αυτό όμως είναι κατόπιν εορτής και δεν είναι το θέμα μας.

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #476 στις: Μαΐου 17, 2016, 13:55 »
Τα πράγματα είναι απογοητευτικά γενικότερα..Τα πάντα έχουν πάρει την ανιούσα στις τιμές..Προβλέπω να το κόβω και αυτό να ησυχάσω.. Ετσι και αλλιώς το πακέτο πήγε 4,30 άντε γεια και από κει...Αμα ανέβει και το η.τ θα το ρίξω στα σκουπίδια να τελειώνουμε,..

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #477 στις: Μαΐου 17, 2016, 13:57 »
Dimgr,
και εσυ ¨"ηλεκτρονικο τσιγαρο¨" γραφεις στα κειμενα σου.
2 χρονια και στο Φορουμ δεν εχω αναφερει αυτό ,αλλα ¨"ηλεκτρικο ατμισμα."
Λογω όμως της νικοτίνης δεν θα τον γλιτωνε!! τον φορο.
Πετρος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #478 στις: Μαΐου 17, 2016, 14:12 »
Διαβάστε και κλάψτε ... μάλλον :-\
Μου το έστειλαν από liberro.co.uk και θα ακολουθήσουν και άλλες σίγουρα. Ισχύει από 20/5 για αυτούς τουλάχιστον και ΔΕΝ θα στέλνουν στην υπόλοιπη Ευρώπη :yes: (υγρά με νικοτίνη - τανκάκια και προφανώς μοντάκια και τα συναφή :thumpdown:)
At midnight on 19th May the TPD will be in effect throughout the EU. Read the full story here
This directive has a direct impact on you so we’d like to give you the headlines on what to expect moving forwards:
  • A maximum 10ml bottle of eliquid (when our 30ml stock runs out)
  • A maximum strength of 1.8%/18mg nicotine (when our higher strength liquids run out)
  • A maximum 2ml tank size
  • Most advertising banned (other than instore or on our website)
  • A ban on discount codes & special offers
  • A reduction in the amount of products available
  • No more nicotine sales within the EU to other EU Member States (nicotine free is unchanged)
Despite these sweeping changes we are delighted to let you know that our hugely popular Liquid Purity eliquid will be remaining on our shelves, albeit in smaller bottles with a maximum strength of 1.8%. This will, however, unavoidably increase the price slightly due to the costs involved in conforming to these disproportionate regulations. Read more here.
We have many customers within the European Union which have been with us from the start, none of whom will be able to purchase our nicotine products (liquids or tanks) after 20th May and this is because each of the 28 member states within the EU will require the same convoluted and expensive notification process laid down by the TPD as the MHRA here in the UK.
This makes the cost astronomical and prohibitive in order to sell freely (and at a reasonable price) within the EU and effectively closes the market and isolates it to each member state. Read more here.
We’d like to take this opportunity to thank our EU customers for their loyalty over the years and hope that your local government has not decided to regulate these product out of existence.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2016, 14:18 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #479 στις: Μαΐου 17, 2016, 14:14 »
Εγω απλα πιστευω οτι ειναι να περασει θα περασει παιδια ,ηδη εχουμε φαει μνημονια ,εχουμε πει οχι και τελικα εγινε ναι

και γενικα οτι ειναι να γινει θα γινει ,στην αρχη αυστηρα απλα μετα ισως κανουνε τους κινεζους ,και οταν δεν θα τους φτασουνε αυτα που μαζευουνε απλα θα ριξουνε και αλλους φορους..



Διαγραφή κειμένου εκτός θέματος
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2016, 15:01 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190936 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152288 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11415 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346055 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147631 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8368 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209327 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545782 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33227 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52876 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600912 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361451 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed