vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

1060 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #120 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 10:49 »
Χωρίς να υπολογίζω τυχόν "πειράματα" και δοκιμές νέων ατμοποιητών, υγρών κλπ. ή αγορές συσκευών τα αναλώσιμα που χρησιμοποιώ για το άτμισμα είναι:

[1] Φιλτροαντιστάσεις

Για 10 διπλές φιλτροαντιστάσεις Non-RES-Non τον μήνα χρειάζονται:
- 1μ φυτίλι 3mm
- 1μ σύρμα 0.20 non
- 0,5μ σύρμα kanthal 0,20

Κόστος: 2,5€/μήνα

[2] Μπαταρίες

2 Χ 18650 IMR ή 4 Χ 18350 IMR τον χρόνο

Κόστος: 18€ ή 1,5€/μήνα


[3] Υγρό ατμίσματος

Για 100ml βάσης με 6-7mg (πλέον) τον μήνα (3ml περίπου ημερησίως), χρειάζονται:

- 1 βάση   100ml των 20mg  (13€)
- 2 βάσεις 100ml των   0mg  (4€)

Κόστος 17€/3 = 6€/μήνα

Άρωμα  χρησιμοποιώ πολύ σπάνια, κατά διαστήματα


ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ:

2,5€ + 1,5€ + 6€ = 10€/μήνα  ή  0,33€/ημέρα

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #121 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 11:37 »
Στα 150ml υγρού που καταναλώνω μηνιαία, το κόστος βάσεων και αρωμάτων είναι 15 ευρώ. Επειδή το ρίχνω και λίγο έξω αγοράζοντας που και που και κανένα "ετοιματζίδικο" (  ;) ), προσθέτω και 10 ευρώ ακόμα. Σύνολο 25 ευρώ τον μήνα, 0,83 ευρώ την ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #122 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 15:10 »
Καταναλωνω γυρω στα 70ml DIY 12mg/ml + 15ml ετοιμο Halo το μηνα.
Το DIY (βαση νικοτινουχα, βαση μηδενικη και αρωμα) με ενα προχειρο υπολογισμο μου κοστιζει 6€.
Το Halo μου κοστιζει 9€.
Αρα συνολικα 15€ το μηνα, 0,5€ τη μερα.  :)

Αποσυνδεδεμένος pjdb

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • A NON PROVARI OWNER
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #123 στις: Νοεμβρίου 26, 2013, 23:12 »
Δεν το εχω υπολογισει αλλα το βλεπω για κατω απο 1 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος ex-prince

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #124 στις: Νοεμβρίου 27, 2013, 00:22 »
1,60 εως 2,00 ευρω περίπου την ημερα με έτοιμα υγρά...
πρέπει να ξεκινήσω DIY.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #125 στις: Νοεμβρίου 27, 2013, 00:57 »
Το ημερήσιο ποσό που αναλογεί στον κάθε ατμιστή εξαρτάται:
Α. Αν αγοράζει έτοιμα υγρά (οπότε το κόστος ανεβαίνει αναλόγως)
Β. Αν κάνει DIY υγρά (κατεβαίνει το κόστος)
Γ. Την ποσότητα νικοτίνης που προτιμά (περισσότερη νικοτίνη-λιγότερα ml και αντίστροφα-κατά προσέγγιση)
Δ. Την συχνότητα που ατμίζει
Ε. Τον ατμοποιητή που χρησιμοποιεί

Προσωπικά πρέπει να βρίσκομαι κάπου στα 0,3 με 0,5 ευρώ με DIY, αλλά κι αυτό παίζει άλλοτε προς τα κάτω κι άλλοτε προς τα πάνω. Όμως...

Δε νομίζω ότι το πρόβλημα από οικονομικής πλευράς να είναι η κατανάλωση στις βάσεις-αρώματα αλλά στα υπόλοιπα τμήματα του ηλεκτρονικού τσιγάρου, εκεί δηλαδή που ο ατμιστής βρίσκεται στο πολύ ψάξιμο. Θέλω να πω ότι σε βάσεις-αρώματα θα βγει άκρη. Άλλα υγρά ταιριάζουν στα γούστα του και άλλα όχι. Βασικά έχω την εντυπωση ότι το παιχνίδι παίζεται κυρίως στους ατμοποιητές... την καρδιά του ατμίσματος. Αθροιστικά δηλαδή αν το κοιτάξουμε οικονομικά το θέμα τα ατμιστικά υγρά πολύ πιθανόν να κατατάσονται στην τελευταία θέση. Οποιαδήποτε άλλη θέση έχουν, κατά τη γνώμη μου αποτελεί πλεονασμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2013, 01:29 από testament »

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #126 στις: Νοεμβρίου 27, 2013, 02:55 »
150-200 ml τον μήνα (περίπου 10-20ml είναι τα αποτυχημένα πειράματα).
Άρα 16 ευρώ τον μήνα για την βάση (12mg PVG) και 1 άρωμα 6 ευρώ = 22 ευρώ τον μήνα περίπου.


Αντιστάσεις φτιάχνω μόνος μου οπότε προστίθεται και το εξωφρενικό ποσό των... 2 ευρώ πάνω κάτω τον μήνα.  :laugh1:


Από εξοπλισμό βέβαια αστακός, έχω σκάσει καλά λεφτά, αλλά όχι περισσότερα από αυτά που θα ξόδευα για 2 πακέτα ημερησίως που κάπνιζα...


Δεν υπάρχει όμως μεγαλύτερη απόλαυση για μένα (ούτε στο τσιγάρο) να κάνεις το αγαπημένο σου υγρό με το αγαπημένο σου μοντάκι/ατμοποιητή με μια φρέσκια φυτιλοαντίσταση.  :yes:


Οπότε το κόστος δε σημαίνει κάτι για εμένα. Τα DIY τα κάνω γιατί μετά από πολλές μίξεις τα υγρά που φτιάχνω τα θεωρώ προσωπικά (είναι υποκειμενικό) καλύτερα από τα έτοιμα που έχω δοκιμάσει.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #127 στις: Νοεμβρίου 27, 2013, 09:47 »
Όπως με όλα τα οικονομικά μεγέθη, όταν κάνουμε αναγωγή σε μικρότερα χρονικά διαστήματα, τότε δεν έχουμε την απαιτούμενη ακρίβεια. Εδώ μιλάμε μόνο για το software, τα υγρά δηλαδή, δεν παίρνουμε υπ' όψιν το συνολικό κόστος. Η καλύτερη μέθοδος, είναι να πάρουμε ένα ολοκληρωμένο έτος και να κάνουμε τη διάιρεση με το 365. Αν πάρουμε μικρότερες περιόδους, τότε το κόστος διαφοροποιείται ανακριβώς (Greek Statistics που λέμε, ή δημιουργική λογιστική!).

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα: από τις 4/9 ως σήμερα, έχω χαλάσει €33.00 σε υγρά άτμισης, έτοιμα και DIY, συμπεριλαμβανομένων εκπτώσεων, φιλικών τιμών κλπ. Μιλάμε για έναν όγκο 730ml τα οποία κοντεύουν να τελειώσουν! Στις 84 μέρες, αυτό μας δίνει ημερήσιο κόστος €0,44 μόνο για υγρά. Από όταν ξεκίνησα το άτμισμα, έχω χαλάσει για υγρά €372,76 χωρίς να υπολογίζω αυτά που περιμένω σήμερα γιατί για να ενταχθούν στο κόστος θα πρέπει να τα καταναλώσω. Ατμίζω από 12/01/2012 δηλαδή 686 μέρες. Αυτό μας δίνει κόστος €0,54 ημερησίως συνολικά, το οποίο μέχρι να τελειώσω ότι μου έχει μείνει, θα πέφτει ελαφρά. Η πιο ακριβής μέτρηση λοιπόν είναι η τελευταία, και αυτό γιατί συμπεριλαμβάνει και την εισαγωγική περίοδο στο άτμισμα, δεν ξεκίνησε κανείς με DIY! Τώρα αν βάλουμε και τον εξοπλισμό, έχω ένα κόστος €1,28/ημέρα, το οποίο όμως διαφοροποιείται ανάλογα με το πόσο διαρκεί η ωφέλιμη ζωή του εξοπλισμού.

Γενικά θεωρώ ότι από θέμα κόστους, το κέρδος σε σχέση με το κτ πρέπει να προσεγγίζει το 70+%, αλλά αυτό πρέπει να φανεί σε βάθος 4ετίας τουλάχιστον, οπότε και κατασταλάζεις σε κάτι τελικό. Μιλάμε πάνω για ατμιστές μέχρι και λίγο πάνω από τον μέσο, μην πιάσουμε τους γκατζετάκηδες ή τους συλλέκτες γιατί σε τέτοια περίπτωση τα νούμερα αλλάζουν κατά πολύ.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #128 στις: Νοεμβρίου 27, 2013, 21:49 »
Από όταν ξεκίνησα το άτμισμα, έχω χαλάσει για υγρά €372,76
Με έστειλες αδιάβαστο Τρύφωνα. Πως φαίνονται οι λογιστές βρε παιδί μου  :)) Εγώ σίγουρα έχω χαλάσει τα 0.76 και κάποιο άγνωστο νούμερο πριν την υποδιαστολή  :laugh1:

Από υγρά και αντιστάσεις είμαι κάπου στα 20-25€ το μήνα. Αυτά θεωρώ αναλώσιμα που πραγματικά συμμετέχουν στο ημερήσιο κόστος άτμισης.

Ως καπνιστής παλαιότερα, ποτέ δεν συμπεριέλαβα στο ημερήσιο κόστος αναπτήρες, αέριο ή ζιπέλαιο. Πόσο μάλλον πίπες ή πουροθήκες κλπ. Έτσι δεν συμπεριλαμβάνω στο άτμισμα το κόστος των mod και επισκευάσιμων. Μπορεί το provari να έχει 200€ αλλά στην 5ετία μιλάμε για 10 λεπτά τη μέρα. Μπορεί βέβαια να μη μου βγάλει 5 χρόνια αλλά το ίδιο ίσχυε και για ένα χρυσό Dunhill που είχα αγοράσει κάποτε.

Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #129 στις: Νοεμβρίου 27, 2013, 22:53 »
Το κόστος εξαρτάται κατά κύριο λόγο από την χρήση και την κατανάλωση υγρών.
Αν κάποιος κάνει έτοιμα υγρά, το κόστος με χρήση 3 ml/ ημέρα θέλει περίπου 3
μπουκαλάκια των 30 ml τον μήνα, δηλαδή 40-60 € το μήνα περίπου, ήτοι 1,5-2 € την μέρα.

Αν κάποιος κάνει DIY με υψηλή νικοτίνη π.χ. 18 mg με χρήση πάλι 3 ml/ ημέρα θέλει περίπου
100 ml βάση με άρωμα που περίπου κοστίζουν από 10 έως  20 € με το ανάλογο άρωμα.
Δηλαδή την μέρα 0,4-0,7 €

Αν κάποιος κάνει βάση χωρίς νικοτίνη με 3 ml/ ημέρα τότε θα ξοδεύει περίπου 2 € τον μήνα,
+ αναλογία αρώματος ήτοι: 0,02-0,03 € την ημέρα.

Προσωπικά, με χρήση λίγο πάνω από τα 100 ml DIY ανά μήνα, θέλω 14 € τον μήνα για άρωμα
και βάση με 15 mg ήτοι: 0,45 ημερησίως.
Έτοιμα υγρά όταν κάνω ξεπερνάω τα 60 € μηνιαίως ήτοι: 2 € ημερησίως +  :) :)

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #130 στις: Νοεμβρίου 28, 2013, 00:58 »
Καθώς είμαι νέος ατμιστής, δεν είμαι σε θέση να πω πόσο μου έχει κοστίσει το άτμισμα μέχρι τώρα. Μπορώ όμως να κάνω τον προϋπολογισμό μου, με βάση του τι προβλέπω να ξοδέψω, καθώς βρίσκομαι πλέον στο στάδιο του «κατασταλάγματος». Από τον προϋπολογισμό έχω αφαιρέσει τα συνήθη έξοδα που αφορούν την είσοδο στον ατμιστικό χώρο (κατά κύριον λόγο δηλαδή, δοκιμές υγρών), καθώς και τα έξοδα που δεν αφορούν αναλώσιμα (φορτιστές, αντάπτορες κ.λπ.).

Με κατανάλωση έως 3 ml την ημέρα με νικοτινούχα ανάμεικτη βάση και αρώματα DIY, έχουμε και λέμε:

3 μπαταρίες: 18€
20 clearomizers (μη επισκευάσιμοι): 41€
40 cartomizers: 24€
5 μπουκαλάκια αρώματα (DIY): 30€
Υγρά βάσης: 230€

Σύνολο:
343€ τον χρόνο.
28,5€ τον μήνα.
0,95€ την ημέρα.

Ημερήσιο κόστος υγρών: 0,7€


Το πραγματικό κόστος πάντως θα είναι κάπως μικρότερο, καθώς το μόνο από τα παραπάνω που θα μπορούσε να υπολογιστεί με σχετική ακρίβεια, είναι τα υγρά βάσης. Τα υπόλοιπα, ενδεχομένως θα ξεπεράσουν σε διάρκεια το 12μηνο.

Το ημερήσιο κόστος είναι λίγο μικρότερο από το κόστος του κανονικού τσιγάρου (με χύμα καπνό, αυτόν που έχουν βαφτίσει «βιολογικό»  :)) ). Η ευελιξία στις γεύσεις και η απόλαυση όμως είναι κατά πολύ μεγαλύτερη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2013, 01:43 από Pouf »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #131 στις: Νοεμβρίου 28, 2013, 01:11 »
Τώρα που απέκτησες υπόβαθρο στο hardware, το κόστος θα κατέβει απίστευτα πιο πολύ σε σχέση με τον... βιολογικό  ;D
Τα οικονομικότερα έπονται...

Αποσυνδεδεμένος lefthedef

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • το ατμίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #132 στις: Νοεμβρίου 28, 2013, 03:57 »
μιας που μερικες γευσεις ειναι για πιπιλα ολη την μερα και πεφτωντας στην 6αρα Νικοτινη ..αν τα υπολογισω με αρωματακι της totally wicked που θελει πραγμα για να βγαλει γευση ,υπολογιζω γυρω στα 40-50 λεπτα και αυτο γιατι κανω περιπου 7-8 μλ την μερα...
δεν θα συμπεριλαβω κοστος για αντιστασεις μιας που  το θεμα λεγεται :  "  Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!  "
βεβαια αν βαλω σαν αρωμα τα αρωματα της Atmos που βαζω πιο λιγο αρωμα...τοτε μιλαμε για ακομα πιο χαμηλο κοστος !!

Αποσυνδεδεμένος analyzer

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #133 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 10:05 »
Με ενα προχειρο υπολογισμο και περιπου καταναλωση 1.3ml ανα ημερα με κοστος τα 15 ml ->6.40ευρω ειμαι περιπου στο 0,55 ευρω τη μερα. Καθολου ασχημα.
Αν λαβουμε και το κοστος της φυτιλοαντιστασης 0,22 ευρω ανα ημερα εχω ενα συνολο 0,77 ΕΥΡΩ

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ημερησιο κοστος ατμιστικων υγρων !!!!
« Απάντηση #134 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 11:41 »
Με D.I.Y είναι φθηνό.
Με έτοιμα υγρά είναι πανάκριβο.  Κοστίζει πιο ακριβά από από χρήση κ.τ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354623 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10228 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191060 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 655 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 529 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588735 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797065 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7190 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312535 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6581 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11877 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13109 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711