vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

292 επισκέπτες, 9 χρήστες
grag, azzazel, maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, camber, Buliwyf, manoslykos

Twitter

Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;

Αποσυνδεδεμένος bananajoe

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #120 στις: Μαΐου 20, 2016, 19:40 »
Ιστορικά η μόνη εξήγηση για να φορολογηθεί κάτι με τον τρόπο που φορολογούνται τα τσιγάρα και ο καπνός, είναι ότι είναι επιβλαβές για την υγεία, οπότε ένας χρήστης θα επιβαρύνει δυσανάλογα το σύστημα υγείας. Αυτή η λογική έχει πολλά προβλήματα (π.χ. γιατί να μην παίρνουν με την ίδια λογική υψηλότερη σύνταξη -ή να πληρώνουν μικρότερες εισφορές- οι καπνιστές και οι παχύσαρκοι, αφού πεθαίνουν νωρίτερα άρα επιβαρύνουν λιγότερα χρόνια το σύστημα;) αλλά είναι ό,τι πλησιέστερο έχω δει σε μια λογική και δίκαιη εξήγηση, οπότε ας πούμε ότι ως καπνιστής θα τη δεχόμουν χωρίς να αισθανθώ τελείως μ@##κας.

Για το ότι επιδιώκουν να φορολογήσουν με τον ίδιο τρόπο κάτι που δεν έχει αποδειχθεί να προκαλεί προβλήματα υγείας όμως, δε μπορώ να βρω μια εξήγηση που να θεωρώ αποδεκτή ή έστω και πιθανώς δίκαιη. Είναι μια άπληστη και ανήθικη συμπεριφορά που θα περίμενα μόνο από μια κερδοσκοπική εταιρία, όχι από ένα νομοθετικό σύστημα.

Μέχρι να ακούσω μια τέτοια εξήγηση, θα θεωρώ δικαίωμα (για να μην πω καθήκον) μου να προμηθεύομαι ό,τι μπορώ με παράνομο τρόπο -μάλιστα ακόμη και αν είχαν την ίδια τιμή, θα το προτιμούσα, προκειμένου να στερήσω το κράτος από οποιουσδήποτε καρπούς ενός νόμου που θεωρώ άδικο.

Οπότε, ναι, μαύρη αγορά με υπερηφάνεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2016, 19:55 από bananajoe »

Αποσυνδεδεμένος gr1goris

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #121 στις: Μαΐου 20, 2016, 19:56 »
Εριξα την ψηφο μου στο λαθρεμποριο και δεν μπαινω καν στον κοπο να δικαιολογησω τα αυτονοητα 
ετσι και αλλιος βασεις ατμιζω με προσθηκη 2-3 % αρωματος 
να κλαινε αυτοι που ατμιζουν τα δηθεν  premioym υγρα  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Ψαχνώντας τον νόμο
« Απάντηση #122 στις: Μαΐου 20, 2016, 19:57 »
  • "β) το υγρό που περιέχει νικοτίνη δεν περιέχει νικοτίνη που υπερβαίνει τα 20 mg/ml,"
Αντί πχ: "Η περιεκτικότητα του υγρού σε νικοτίνη δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 20 mg/ml"
Καταπληκτικός χειρισμός της γλώσσας και προσοχή στην λεπτομέρεια από τους νομοθέτες.


  • Το Υπουργείο Υγείας παρακολουθεί τις εξελίξεις της αγοράς σχετικά με τα ηλεκτρονικά τσιγάρα καθώς και τους περιέκτες επαναπλήρωσης, συμπεριλαμβανομένων τυχόν στοιχείων που αποδεικνύουν ότι η χρήση τους από νέους και μη καπνιστές οδηγεί στον εθισμό στη νικοτίνη και τελικά στην παραδοσιακή κατανάλωση καπνού.


Το υπουργείο περιμένει χωρίς καμία προκατάληψη νέα στοιχεία
  • Απο όσο έψαξα δεν βρήκα τίποτα που να με κάνει να υποθέτω ότι οι βάσεις δεν θα φορολογούνται. Αν κατάλαβα καλά, ΟΛΑ τα υγρα φορολογούνται και εντάσσονται σε έναν νέο δασμολογικό κωδικό. Δείτε τα συνημμένα. 




Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #123 στις: Μαΐου 20, 2016, 19:59 »
Δυσκολα Χρονια παίδες.
Βλεπω και πράττω   >:(

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #124 στις: Μαΐου 20, 2016, 22:53 »
Διαβάστε και μια ψύχραιμη και λογική εξήγηση αντί να αυτο-τρομοκρατείστε...

Ευτυχώς, ισχύει. Και λέω ευτυχώς, γιατί αυτή η διατύπωση αφήνει παραθυράκια. 

α) Στα υγρά αναπλήρωσης, τα οποία περιέχονται στα ηλεκτρονικά τσιγάρα του κωδικού Συνδυασμένης Ονοματολογίας 85437090 ή σε ειδικούς περιέκτες επαναπλήρωσης ή φιαλίδια μίας χρήσης που προορίζονται να ενσωματωθούν σε συσκευές ηλεκτρονικού τσιγάρου, τα οποία κατατάσσονται στον κωδικό Σ.Ο. 38249092. Οι συσκευές ηλεκτρονικού τσιγάρου του κωδικού Σ.Ο. 85437090 δεν υπόκεινται σε Φόρο Κατανάλωσης, εφόσον αποτελούνται μόνο από την εξωτερική συσκευή και δεν περιέχουν υγρά τα οποία καταναλώνονται μέσω αυτής.

Αν το φαρμακείο πουλήσει βάση, τότε φορολογείται. Βασικά θα έχει ήδη φορολογηθεί, πριν φτάσει στο φαρμακοποιό καθώς ο φόρος αποδίδεται από τον κατασκευαστή ή τον εισαγωγέα, πριν το προϊόν διατεθεί στην αγορά. Αν το φαρμακείο πουλήσει νικοτινούχα γλυκερίνη η οποία δεν προορίζεται για χρήση σε ηλεκτρονικό τσιγάρο(εδώ φυσικά πρέπει όλο το κύκλωμα διανομής να σκαρφιστεί μία χρήση), τότε δεν υπάρχει φορολόγηση. 

Αν ο Νόμος ψηφιστεί ως έχει, δεν χρίζει ελεύθερης ερμηνείας. Ότι λέει, αυτό είναι. Και ένα ακόμα επιχείρημα, είναι το ότι η Προπυλενική Γλυκόλη έχει κωδικό ΣΟ 29053200 και η φυτική γλυκερίνη ΣΟ 29054500. Εφόσον εισάγονται ή κατασκευάζονται υπό αυτούς τους κωδικούς και δεν αναφέρεται ρητά ότι προορίζονται για άτμισμα, δεν φορολογούνται.

Αποσυνδεδεμένος Life

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Vape or Die
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #125 στις: Μαΐου 20, 2016, 23:32 »
Θα προσαρμοστω δυστηχως (το εκαναν το θαυμα τους παλι), αλλα καλο θα ηταν να ειμαστε ομαδα κ να παλεψουμε για το καλυτερο της υγειας μας.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #126 στις: Μαΐου 20, 2016, 23:39 »
Θα σπρωχνω πραγμα  100ml στα 20mg = 100ευρα για αρχη και βλεπουμε!!! Με συνθηματικο Ο ρομπεν της νικοτινης!!  :tongue_smilie:    Μετα θα συνεργαστω με λαθροεμποριο ψευτικων υγρων halo κλπ και θα βαζω τους γνωστους αγνωστους να τα πουλανε στο φαναρι οπως κανουν και με τα καπνα. 
Νικοτινη θα κανω αποσταξη απο τα πιπι μου αφου θα εχω καταναλωσει μια κατσαρολα μελιτζανες και θα εχω καπνισει μια κουτα τσιγαρα. Παιζει να τριμπεκιζουν λιγακι ολα τα υγρα μου :P
Χρυσες δουλειες !!!  :wall:

Αποσυνδεδεμένος christsiaras

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #127 στις: Μαΐου 21, 2016, 00:12 »
ψήφισα λαθρεμπόριο. θα κάνω ότι λαμογια υπάρχει αρκεί να μην τους δώσω φράγκο (ευρό).

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ:
« Απάντηση #128 στις: Μαΐου 21, 2016, 00:34 »
Valsam φίλε μου, βάλε στην εξίσωση ότι μέχρι σήμερα βρίσκαμε εύκολα στην ευρωπαϊκή αγορά 1 lt 100mg nic με 140€, και θα δεις ότι με τις ποιο αισιόδοξες προβλέψεις η τιμή θα δεκαπλασιαστεί.    :wall:
Δεκαπλασια δεν ξερω ενταξη ισος υπερεβαλα και'γω λιγο  αλλα το  6πλασια  είναι σιγουρο με το καλημέρα της εφαρμογης της φορολογισης και μονο,ειπαμε  το λιτρο 100mg nic  γινεται αυτοματος 5 λιτρα 20mg νικοτνης,  δηλ. + 500 ευρω ο φορος σε αυτά τα 140 εχουμε παει στα 640 + την χαρτουρα+ πεντακόσια μπουκαλακια αντι ενός του 1λιτρου (ναι 500 μπουκαλια των 10ml μας κανουν 5 λιτρα 20ρας!!!) http://www.aliexpress.com/item/Wholesale-500-Pcs-Empty-Metal-Needle-Bottle-LDPE-10ML-Plastic-Needle-Bottles-With-Screw-Metal-Needle/1652540653.html + την στρογγυλοποιηση στην ξεφτυλα 800 ευρω!
Και αντε πειτε μου αν δεν είναι κινητρο για τους λαθρεμπορους αυτή η διαφορα των 140 ευρω με τα 800+ευρω, και αυτά από ένα και μονο μπουκαλι ενός λιτρου παρακαλω!
Εγω λεω τρελο  παρτυ θα κανουν !

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #129 στις: Μαΐου 21, 2016, 00:54 »
Δεν υπερέβαλες λίγο, πολύ υπερέβαλες αλλά τέλος πάντων...  ;D

Τα 500 μπουκαλάκια ΔΕΝ κάνουν 102 δολλάρια.
Το λινκ που έβαλες είναι α) για μπουκαλάκια με μεταλλική βελόνα, και β) για λιανικές πωλήσεις σε μένα και σένα.
Οι έμποροι και οι κατασκευαστές ψωνίζουν σε άλλες τιμές. (500 μπουκαλάκια  = 20 δολλάρια = 17.7€)

Επίσης τα έξοδα φακέλου θα είναι (μάλλον) 50 ευρώ ανά προϊόν. Όχι κανα εκατομμύριο.

Η στρογγυλοποίηση είναι απλώς μια υπόθεση που κάνεις εσύ.

Όπως και το ΑΝ θα μετακυλίσουν αυτό το κόστος ολόκληρο στον καταναλωτή
ή αν θα επωμιστούν και οι έμποροι ένα μέρος, ώστε να μην χάσουν πωλήσεις.

Βέβαια, η διαφορά (στην νικοτίνη, όχι στα πάντα) θα είναι μεγάλη,
αλλά όχι από 140€ στα 800+€  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #130 στις: Μαΐου 21, 2016, 00:56 »
Βρε παιδιά.. Μιλάμε τώρα για λίτρο των 100mg;; ΛΙΤΡΟ ΕΚΑΤΟ ΕΜ ΤΖΙ;
Ένας άνθρωπος που ατμιζει γύρο στα 5μλ τη μέρα με 10mg νικοτινη, βγάζει 6 ( ΕΞΙ ) χρόνια με αυτά τα δέκα λίτρα μετά την αραίωση.. Τι συζητάμε τώρα; Αν θα φάμε 800€ σε 6 χρόνια ατμισμα;

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #131 στις: Μαΐου 21, 2016, 01:11 »
Δεν υπερέβαλες λίγο, πολύ υπερέβαλες αλλά τέλος πάντων...  ;D

Τα 500 μπουκαλάκια ΔΕΝ κάνουν 102 δολλάρια.
Το λινκ που έβαλες είναι α) για μπουκαλάκια με μεταλλική βελόνα, και β) για λιανικές πωλήσεις σε μένα και σένα.
Οι έμποροι και οι κατασκευαστές ψωνίζουν σε άλλες τιμές. (500 μπουκαλάκια  = 20 δολλάρια = 17.7€)

Επίσης τα έξοδα φακέλου θα είναι (μάλλον) 50 ευρώ ανά προϊόν. Όχι κανα εκατομμύριο.

Η στρογγυλοποίηση είναι απλώς μια υπόθεση που κάνεις εσύ.

Όπως και το ΑΝ θα μετακυλίσουν αυτό το κόστος ολόκληρο στον καταναλωτή
ή αν θα επωμιστούν και οι έμποροι ένα μέρος, ώστε να μην χάσουν πωλήσεις.

Βέβαια, η διαφορά (στην νικοτίνη, όχι στα πάντα) θα είναι μεγάλη,
αλλά όχι από 140€ στα 800+€  ;)
Εγω υπερβαλω ενώ εσυ φιλε τι κανεις δηλ,?
Μεταφορικα εβαλες στα μπουκαλακια που διχνεις η μαλλον καλυτερα τελικη τιμη πηρες από τον εμπορα στο Alibaba?
Αντε να παρω τα δικα σου τα μπουκαλακια αλλα με μεταφορικα και χονδρικη από αυτόν εδώ http://www.aliexpress.com/item/50PCS-10ml-Empty-Plastic-Squeezable-Dropper-Bottles-Eye-Liquid-Dropper-Sample-Free-Shipping/32235000521.html?spm=2114.40010208.4.2.RXzqmk(τα νουμερα των παραγγελιων του κατι δεν λενε?),δηλ. τα 500 μπουκαλακια 50 ευρω περιπου,500 ο φορος +140 το λιτρο =690 ευρω ,αντε εγω κανω υποθεσεις εσυ δηλ. τι κανεις όταν λες "τα έξοδα φακέλου θα είναι (μάλλον) 50 ευρώ ανά προϊόν. Όχι κανα εκατομμύριο",η  αυτό "ΑΝ θα μετακυλίσουν αυτό το κόστος ολόκληρο στον καταναλωτή
ή αν θα επωμιστούν και οι έμποροι ένα μέρος, ώστε να μην χάσουν πωλήσεις"?
Αληθεια σου εχει τυχει να ζησεις εδώ στην Ελλαδα που ζουμε ποτε αυτό το "επωμιστούν και οι έμποροι ένα μέρος, ώστε να μην χάσουν πωλήσεις"/
51 χρονων είμαι και ποτε μου δεν το ειδα αυτό,ενω την στρογγυλοποιηση προς τα πανω την εχω δει απειρες φορες σε απειρα προιοντα!
Υποθεσεις κανουμε και οι 2 φιλε,μακαρι να βγω ψευτης !

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #132 στις: Μαΐου 21, 2016, 01:31 »
Ναι μου έχει τύχει, και πολλές φορές μάλιστα. Ένα από τα πολλά παραδείγματα:
Ο καφές σε μια καφετέρια της Αθήνας είχε πριν 5-6 χρόνια 4,5-5€ (μεσοσταθμικά). Σήμερα έχει κάτω από 3,5 (μεσοσταθμικά).
Στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα ο ΦΠΑ έχει πάει από το 19% στο 23% και όλοι οι υπόλοιποι φόροι έχουν αυξηθεί από λίγο έως πάρα πολύ.
Που σημαίνει πως όταν αρχίζουν να πέφτουν οι πωλήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα, ή προσαρμόζεσαι/υποχωρείς ή κλείνεις.

Προφανώς δεν έχει νόημα να κάνουμε debate για τα μπουκαλάκια (συνεχίζεις να βάζεις λινκ από το aliexpress που σου είπα πως ΔΕΝ είναι site από το οποίο ψωνίζουν οι κατασκευαστές, αλλά τέλος πάντων...), ούτε για το αν τα έξοδα φακέλου θα είναι 50 ή 150 ευρώ. Δεν έχει νόημα.

Αυτό που προσπαθώ να πω με όλα τα σχόλια που κάνω είναι να μην μαυρίζουμε τζάμπα και βερεσέ,
να μην κινδυνολογούμε και καταστροφολογούμε και να μην κλαίμε την μοίρα μας προτού αυτή πραγματικά μαυρίσει...

Ας μην ξεχνάμε επίσης, πως ΔΕΝ κάνουν όλοι οι ατμιστές σκέτη βάση ή DIY υγρά.
Δυστυχώς (και κακώς) οι αυξήσεις λόγω φόρου στα υγρά, είναι δυσανάλογες
και τα φτηνά υγρά ποσοστιαία επιβαρύνονται πολύ παραπάνω από τα ακριβά (αυτό περιλαμβάνει και τις νικοτινούχες βάσεις).
Π.χ. ένα υγρό που κάνει 1€/10ml θα πάει στα 2€/10ml = αύξηση 100%
Ενώ ένα υγρό που κάνει 10€/10ml θα πάει στα 11€/10ml = αύξηση 10%
(το παράδειγμα είναι εντελώς τυχαίο απλά για να καταλάβουμε την δυσαναλογία του φόρου).




Αποσυνδεδεμένος kitSOS

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #133 στις: Μαΐου 21, 2016, 01:35 »
http://www.alterego.gr/e-shop/diy/eliquids/unflavored-fifty-fifty-pg-vg-el-greco-liquid.html 
50ml (5*10) 20αρα = 6,91
+ 6,2 φορος  
13,11  για 50 ml 20αρας.
λογαριαστε.
 

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #134 στις: Μαΐου 21, 2016, 02:03 »
Βρε παιδιά.. Μιλάμε τώρα για λίτρο των 100mg;; ΛΙΤΡΟ ΕΚΑΤΟ ΕΜ ΤΖΙ;
Ένας άνθρωπος που ατμιζει γύρο στα 5μλ τη μέρα με 10mg νικοτινη, βγάζει 6 ( ΕΞΙ ) χρόνια με αυτά τα δέκα λίτρα μετά την αραίωση.. Τι συζητάμε τώρα; Αν θα φάμε 800€ σε 6 χρόνια ατμισμα;

Καταλαβαίνω ότι σου φαίνεται μεγάλο το νούμερο φίλε μου, αλλά όταν κάπνιζα έκανα 4-5 πακέτα την ημέρα για 30 χρόνια. Τρία χρόνια στο ατμισμα όσο και αν προσπάθησα κάτω από 10mg nic δεν μπόρεσα να πέσω. Και η κατανάλωση μου είναι 10ml την ημέρα με mtl ατμοποιητες.
Θα σου φανεί υπερβολικό, αλλά εγώ έστω και έτσι έχω βρει την υγεία μου και ξέφυγα από το κ.τ. κάτι που μου φάνταζε απίστευτο νωρίτερα.
Υπολόγισε τώρα ότι φτιάχνω υγρά και για τον αδερφό μου και για δυο φιλαράκι που είναι σε δύσκολη οικονομική κατάσταση και θα δεις ότι το λιτρο δε φτάνει ούτε για ένα χρόνο.
Αφηνω όμως τους υπόλοιπους και υπολογίζω μόνο τα δικά μου:
10ml* 365 μερες*10mg= 36500mg nic το χρόνο, σημερινό κοστος περίπου 50 €



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Συνεχίζω από προηγούμενο,
Μια χαμηλή τιμή σήμερα, από ελληνικά καταστήματα για 100ml 20mg nic είναι 10€. Με το φόρο 0,1€ /ml θα γίνει 20€. 
Δεν υπολογίζω καθόλου πρόσθετα έξοδα για πιστοποιήσεις, μπουκαλάκια...
Για να καλυψω τα 36500mg nic που χρειάζομαι το χρόνο θέλω 18,25 μπουκάλια 100 ml 20 mg nic δηλαδή 365€, που σημαίνει 7,3 φορές πάνω από σήμερα και αυτό μόνο για τη νικοτίνη και χωρίς καμία επιπλέων χρέωση.
Το μηνιαίο εισόδημα μου πλέον είναι 0€.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2016, 02:14 από thekal »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem