vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

367 επισκέπτες, 4 χρήστες
dallaskdp, gianniskouk, antiklitos140, kyrgiannis

EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος Gojakla

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #150 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 15:51 »
Ευχαριστώ πολύ. Να είστε καλά...
Το θέμα είναι τι καπνιστικό να προτιμήσω, αφού τα Latakia που πήρα δε μ΄αρέσουν καθόλου  :wall:
Για να μη βγούμε εκτός θέματος όμως, μελετάω σιγά σιγά τα σχετικά με τα υγρά θέματα που υπάρχουν και αν χρειαστεί θα επανέλθω εκεί.


Καλησπέρα φίλε μου... και εμένα το Latakia δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ... μου προτείνανε το Camel της ίδιας εταιρείας και μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά καλό.
Εγώ προσωπικά πάντως, με το ego-W από Vapormania (γιατί τελικά νομίζω ότι παίζουν ρόλο ΚΑΙ οι συσκευές στο τί γεύση δίνουν τα υγρά), δεν έχω ατμίσει πιο γευστικό ζουμάκι από το Tribeca της Halo (12ρι).

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 16, 2011, 19:18
Σχετικά με την συσκευή, θα ήθελα να κάνω και μια ερώτηση:
Το εργαλειάκι του video για τον καθαρισμό του ατμοποιητή, που είναι σαν λαβίδα, πού μπορώ να το προμηθευτώ και πώς το ζητάω?

Γιατί μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσα αιχμηρά αντικείμενα, με αποτέλεσμα να καταστρέψω 2 (!) ατμο, ήδη...  :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2011, 19:18 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος snot

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #151 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 20:26 »
Στο συγκεκριμένο μοντέλο, το επιστόμιο βγαίνει κάπως για καθαρισμό;
Να σημειώσω ότι το επιστόμιο δεν είναι μαλακό όπως διαβασα σε προηγούμενα ποστ αλλά σκληρό. Δοκίμασα κάπως να το ξεβιδώσω αλλά τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #152 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 20:37 »
Σχετικά με την συσκευή, θα ήθελα να κάνω και μια ερώτηση:
Το εργαλειάκι του video για τον καθαρισμό του ατμοποιητή, που είναι σαν λαβίδα, πού μπορώ να το προμηθευτώ και πώς το ζητάω?

Γιατί μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσα αιχμηρά αντικείμενα, με αποτέλεσμα να καταστρέψω 2 (!) ατμο, ήδη...  :wall:

Εγω χρησιμοποιω ενα βελονακι πλεξιματος που μου προσφερε η γυναικα μου.... Μπορεις να το προμηθευτεις απο σουπερ μαρκετ ή μαγαζια με πλεκτικα... (θα εχει λιγο γελιο παντως να πας και να ζητησεις ενα βελονακι πλεξιματος σε τετοιο μαγαζι.. :laugh1: :laugh1:)

εγω κανω το "βιδες" που λενε, με αυτον τον τροπο και το παω για πλησυμο... την 1η φορα με τρομαξε γιατι ηθελε λιγο ζορι αλλα οκ το μαθαινεις... Προσοχη ομως στην αντισταση...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2011, 20:56 από urahara »

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #153 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 20:57 »
Στο συγκεκριμένο μοντέλο, το επιστόμιο βγαίνει κάπως για καθαρισμό;
Να σημειώσω ότι το επιστόμιο δεν είναι μαλακό όπως διαβασα σε προηγούμενα ποστ αλλά σκληρό. Δοκίμασα κάπως να το ξεβιδώσω αλλά τίποτα.
Νομίζω ότι δεν βγαίνει είναι fix  :hmmm:άλλα το πλεονέκτημα του είναι ότι δεν δίνει υγρό στο στόμα  :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #154 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 21:02 »
Απο οτι καταλαβα στο αρχικο πακετο με τα 2 EGO-W το επιστομιο ειναι μαλακο και βγαινει. Στο "γνωριμιας" με το 1 EGO-W (αυτο εχω παρει και εγω) το επιστομιο ειναι σκληρο, δεν βγαινει και εχει ενα σωληνακι που οδηγει στην πιπιλα να να περιοριζει το ζητημα με τα σταγονιδια απο τον ατμο που παραμενει στο επιστομιο. Μην προσπαθησεις να το βγαλεις....  :nope: το πιο πιθανο ειναι να μην ξαναμπαινει μετα...  :))

Αποσυνδεδεμένος snot

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #155 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 00:08 »
Μάλλον έχουν αλλάξει και τα 2 (πήρα το πακέτο γνωριμίας) Για να πω την άποψη μου για το ego-w, σε σχέση με 1 gamucci που είχα δοκιμάσει πριν, είναι super και αξίζει τα λεφτά του.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #156 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 11:43 »
Πηγα σημερα απο ενα τοπικο μαγαζι στην Πατρα για να αγορασω ατμοποιητη εξτρα και το ειχε μαζι με το πανω καπακι-πιπακι του, αλλα το πιπακι ηταν απο το ελαστικο πλαστικο χωρις το σωληνακι στην μεση. Του ειπα οτι δεν θελω αυτο και του εδειξα το δικο μου απο Vapormania και αρχισε να μου λεει πως ισως η εταιρια εχει κανει πατεντα γιατι 1 ειναι το εργαστασιο που τα βγαζει και ετσι τα βγαζει (δειχνοντας μου το ελαστικο πιπακι).

Εμενα η εντυπωση μου ειναι οτι γενικα υπαρχουν και με το σωληνακι στην πιπιλα. Αλλα μου δημιουργηθηκε η απορια.... ειναι πατεντα της Vapormania αυτο το στυλ επιστομιου?

Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #157 στις: Δεκεμβρίου 22, 2011, 10:03 »
Επειδή είναι ο δεύτερος που παίρνω από vapormania και στους 2, μετά από το 2ο γέμισμα, το υγρό γίνεται σκούρο πολύ, κάτι το οποίο δε μου κάνει και πολύ υγιές Συμβαίνει αυτο και σε εσάς?  8)

Κι εμένα μου συμβαίνει συνέχεια και στους 3 άτμο που χρησιμοποιω, απλά το ανέφερα στο γενικό topic για το -W... Κι εμένα αγορασμενο απο Vapormania.

Κι εμένα το ίδιο ακριβώς. Έχω επίσης την αίσθηση ότι κρατάνε πολύ λίγο.

Επίσης να πω ότι από τότε που ξεκίνησα το ΗΤ, χρησιμοποιώ μόνο αυτά τα συγκεκριμένα atomizers και είχα πάντοτε σταγόνες στη μπαταρία (σε 3 διαφορετικές μπαταρία το ίδιο πράγμα), κάποιες φορές γεύση καμμένου, και κάποιες φορές μη παραγωγή ατμου (ενώ ακουγόταν το τσιτσίρισμα της αντίστασης).

Για διευκόλυνση να αναφέρω ότι τα υγρά που χρησιμοποιώ είναι

1. Tου Vapeshop
Marlborough Blend 15ml VG, LOW 9mg
Chocolate 15ml VG, LOW 9mg
Apple 15ml VG, LOW 9mg
Virginia Blend 15ml VG, LOW 9mg

2. Του Virgin Vape
Organic Creme Caramel
Organic Kona Coffee Milkshake
Organic Vanilla Blackberry Swirl

Μπορεί λοιπόν κάποιος από τους έμπειρους συνατμιστές να αναφέρει links από Ελληνικά sites που να πουλάνε ατμοποιητές που να ταιριάζουν στις μπαταρίες του eGo-W του Vapormania και να είναι δοκιμασμένοι ότι αντέχουν πάνω από 2-3 μέρες και δεν μαυρίζουν τα υγρά; Δυστυχώς η απάντηση που δόθηκε παραπάνω ότι ταιριάζουν όποιοι έχουν 510 σπείρωμα δεν με βοηθάει καθόλου. Ψάχνω κάτι αξιόπιστο, χωρίς διαρροές, και αν γίνεται να γεμίζει με τέτοιο



Παρακαλώ αναφέρετε αν με το atomizer που θα προτείνετε θα πρέπει να πάρω μαζί και κάποιο άλλο εξάρτημα.
Για παράδειγμα, βλέπω αυτό:



το οποίο αναφέρεται ως atomizer. Σε αυτό υπάρχει τανκ στο οποίο να μπαίνει το υγρό; Πώς μπαίνει (αν μπαίνει); Τί χωρητικότητα έχει; Πού μπαίνει το πιπάκι; Πώς μπαίνει; Βιδώνει ή είναι κουμπωτό;

Αυτό εννοώ όταν λέω ότι η απάντηση που δόθηκε παραπάνω ότι ταιριάζουν όποιοι έχουν 510 σπείρωμα δεν με βοηθάει καθόλου.
Και επειδή ως αρχάριος έκατσα και διάβασα σχεδόν όλο το forum πριν ρωτήσω, θα ήθελα τη βοήθειά σας με απλά λόγια γιατί δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη καθώς η ορολογία είναι πολύ περίπλοκη για μένα.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #158 στις: Δεκεμβρίου 22, 2011, 15:54 »
Κρατάνε περίπου πάνω από δεκαπέντε μέρες μετά έχουν φθίνουσα πορεία σε γεύση και χτύπημα ,άμα είναι καθαρός δεν αλλάζει χρώμα στο υγρό ,το νεο σύστημα με το πιπακι δεν σου φέρνει αίσθηση υγρού ποτε στο στόμα 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #159 στις: Δεκεμβρίου 22, 2011, 16:29 »
Φίλε aian, εδώ θα μάθεις αρκετά πράγματα και θα καταλαβαίνεις στη συνέχεια καλύτερα:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2683.0.html

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 22, 2011, 16:35
Και κάτι ακόμα. Μιας και βρίσκεσαι σε θέμα με επίσημο review, δεν μπορούν εδώ να σου δοθούν link για προϊόντα άλλου καταστήματος πλην του Vapormania. Για τέτοια πράγματα ρώτησε αν θέλεις σε άλλο θέμα που δεν είναι επίσημο review. Ο λόγος αναλύεται εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,49.msg111750.html#msg111750
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 22, 2011, 16:35 από Atmos »

Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #160 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 10:02 »
καλημερα σασ και χρονια πολλα εχω και εχω το ego-w σε μπαταρια ego-t τησ joytech απο το πρωτο μου πακετο λοιπον πολυ δυνατοσ και πυκνος καπνος αλλα λιγο στις γευσεις μου τις δινει λιγο ελαφριες ισως επειδη ατμιζω αρωματα και οχι καπνικα υγρα

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #161 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 18:56 »
Σε γεύσεις και κατανάλωση υγρού υστερεί λίγο άλλα δεν έχει διαρροές και κρατάει περίπου  δεκαπέντε ήμερες με σταθερή απόδοση
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2011, 18:58 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #162 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 00:49 »
Μηνύματα που αφορούσαν πρόβλημα με την αξιοπιστία και την εγγύηση του προϊόντος, μεταφέρθηκαν εδώ:http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5343.0.html (πίνακας του εισαγωγέα) ώστε να ενημερωθεί και να απαντήσει τι ισχύει με την εγγύηση.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #163 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 21:27 »
Τα σχόλιά μου μετά από μια εβδομάδα χρήσης του ego-w (και παίρνοντας υπόψη πως μόλις άρχισα το ΗΤ, οπότε η εμπειρία μου είναι πολύ περιορισμένη) είναι τα εξής:

Απολαυστικά ζεστός ατμός, δεν ενοχλεί ούτε μετά από απανωτές ρουφηξιές. Καλή ποσότητα.
Οι γεύσεις αποδίδονται ικανοποιητικά -αλλά κάνω κυρίως καπνικές και όχι φρουτένιες/γλυκές.
Καλό "χτύπημα".
Καμμιά διαροή υγρού προς την μπαταρία και, γενικά, πολύ στεγανό το τανκάκι.
Σταθερή απόδοση σχεδόν ως το τέλος της μπαταρίας.
Εξίσου απροβλημάτιστο και με VG υγρά.
Συνολικά γερή και στυλάτη κατασκευή.
Λίγο άβολο το γέμισμα αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Κάνω περίπου 3-4 ml τη μέρα. Ίσως κάποιος που θέλει 8 ml να βαριόταν τη διαδικασία. Κάνεις καλύτερη δουλειά αν έχεις περισσότερα μπουκαλάκια με βελόνα έτοιμα με τις γεύσεις που προτιμάς.

Μειονεκτήματα:
Ακόμα και με το σκληρό επιστόμιο μαζεύει ατμό ανάμεσα στον ατμοποιητή και το επιστόμιο. Κάποια στιγμή φέρνει υγρά στο στόμα. Κάνω κάθε τόσο ένα μικρό "τζούφιο"ρούφηγμα -ή φυσηματάκι, το ίδιο κάνει- που αφαιρεί τον συσσωρευμένο ατμό. Καμμιά φορά βγάζω το κάλυμα και σκουπίζω τα σταγονίδια με χαρτάκι. Είναι λίγο ενοχλητικό αλλά όχι σοβαρό.
Μετά από δυο-τρία γεμίσματα το υγρό αρχίζει να σκουραίνει από τα υπολείμματα στον άτμο. Εντάξει, δεν γίνεται κατράμι αλλά καταλαβαίνεις τη διαφορά...
------------------------------------------------------------------------------------------------

Έχω ένα πρόβλημα που πρέπει οπωσδήποτε να λύσω και λόγω κόστους και λόγω υγείας!
Έχω καταστρέψει ἠδη δυο άτμο προσπαθώντας να δω πώς καθαρίζονται.
 :eyesplash:
Είδα προσεκτικά το βιντεάκι για τον καθαρισμό αλλά κάτι κάνω λάθος και μόλις το ξανακλείνω μου δίνει έντονα καμμένο. Μήπως να μην κάνω καθόλου dry burning; Μήπως δεν πρέπει να αγγίξει τίποτα ούτε στο ελάχιστο την αντίσταση; Μήπως υπάρχει πρόβλημα στο πώς ξαναμπαίνει η σιλικονένια τάπα  (δεν εφαρμόζει όπως ακριβώς ήταν στην αρχή) και πιέζει άτσαλα την αντίσταση;
Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη γιατί με το ego-w ειμαι ικανοποιημένος,  και θα μπορούσα να το χρησιμοποιώ για καιρό.

Αποσυνδεδεμένος nickma

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-W από Vapormania.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #164 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 21:38 »
Μετά το dry burning στάξε 1 σταγόνα στην αντίσταση, βάλε πάλι την τάπα σιλικόνης, γέμισε το ποτέ όμως μέχρι επάνω (ψιλομπουκώνει) σχεδόν στα 2/3, άσε 1-2 λεπτά να ποτίσει καλά το φυτίλι, και δεν θα έχεις καμμένο. Ίσως μια ξερή και αρκετά οξεία αίσθηση στη γεύση, αλλά μετά από 5-10 τζούρες είσαι έτοιμος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342282 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206492 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541441 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31065 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50178 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597240 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357771 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11525 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193067 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1306 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios