vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

307 επισκέπτες, 4 χρήστες
Buliwyf, skoubri, nightdream, Barbapaidi

Twitter

A2-T (τανκ) ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #900 στις: Μαρτίου 01, 2012, 19:58 »
Ο απλός έχει την τρυπούλα στο μεσαίο δαχτυλίδι. Ο Τ έχει την τρυπούλα στο πάνω δαχτυλίδι ;)

Αποσυνδεδεμένος ManCos

  • **
  • 279
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #901 στις: Μαρτίου 02, 2012, 11:32 »
Επειδή πέρασα κι εγώ από το στάδιο του Τανκ, ήθελα να γράψω κάτι για το κάψιμο του φιτιλιού της τροφοδοσίας. Επειδή 2-3 φορές βγάζοντας το για να το κάψω με αναπτήρα για να φύγουν τα υπολείμματα μετά χαλούσε η τροφοδοσία, σκέφτηκα κάτι πολύ απλό.
Το τελευταίο στάδιο του dry burn του κυρίως φιτιλιού, δηλαδή μετά τα χοντρά, το έκανα με την τροφοδοσία από επάνω, χωρίς το τανκ φυσικά, και μέσα σε λίγα πατήματα είχα και τα δυο φιτίλια λευκά και καθαρά!

Αποσυνδεδεμένος pkiriakos

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #902 στις: Μαρτίου 04, 2012, 20:00 »
Παραθέτω παρακάτω την προσωπική μου γνώση απο εμπειρία και μετά απο ταλαιπωρία 1,5 μήνα του στησίματος του α 2 τ.Δουλεύει άριστα και παράγει ντουμάνι.

Για να βρούμε αρχικά πόσο πρέπει να είναι το μήκος του φιτιλιού τροφοδοσίας σκέφτηκα το εξής : έλυσα τον ατμοποιητή και αφού πήρα το κομμάτι εκείνο το οποίο έχει την αντίσταση με το φιτίλι στο χέρι μου προσπάθησα να σκεφτώ ένα τρόπο ούτως ώστε το φιτίλι τροφοδοσίας να μην ακουμπάει πολύ επάνω στην αντίσταση και το πλημμυρίζει με υγρά που στην περίπτωση αυτή είναι τόσο πολύ το υγρό ώστε η αντίσταση δεν μπορεί να αποδώσει και δεν πυρώνει 100 %.Αρα δεν ατμοποιεί και πνίγεται.Στην άλλη περίπτωση που το φιτίλι τροφοδοσίας δεν ακουμπά (γλύφει) επάνω στην αντίσταση σημαίνει οτι δεν τροφοδοτεί με υγρό.


Αρα το φιτίλι της αντίστασης στεγνώνει απο τον βρασμό και εν απουσία συνεχής ροής υγρών γευόμαστε καμμένο και συρματίλα.Πήρα λοιπόν το κομμάτι στα χέρια μου αυτό με το καρφάκι όπου μπαίνει το φιτίλι τροφοδοσίας και το ακούμπησα εξωτερικά και χωρίς να το βιδώσω επάνω στο κομμάτι αυτό με την αντίσταση και στην τελευταία σπείρα του βιδώματος.Σαν να  ήταν βιδωμένο δηλαδή.



Uploaded with ImageShack.us

Μέτρησα με το μάτι και ένα καινούριο άκοπο (sive).Ανακάλυψα λοιπόν μετά απο κανά δυό δοκιμές οτι η πρώτη χαρακιά του κομματιού με το φιτίλι τροφοδοσίας συμπέφτει με το την αντίσταση και το φιτίλι.Κόβω λοιπόν το πλεγματάκι σε μήκος ίσο απο την αρχή του καρφιού μέχρι την πρώτη εξωτερική χαρακιά του μεσαίου κομματιού του ατμοποιητή με το φιτίλι τροφοδοσίας

.Βάζω φιτίλι και το τοποθετώ μέσα στο καρφί.ΝΤΟΥΜΑΝΙ αδιάλειπτο και συνεχές έως σήμερα που γράφω.Μετράω μήκος πλέγματος και είναι ακριβώς 0,85 του εκατοστού.Προσοχή με ένα χιλιοστό φιτιλάκι απο την επάνω και ένα απο την κάτω μεριά του πλέγματος (Sive) συνολικό μήκος 0,87.Κρατήστε αυτό αν βαριέστε για να μην χρειαστεί να κάνετε την διαδικασία της εικονιζόμενης φωτογραφίας.Επίσης αυστηρό κόψιμο του φιτιλιού τροφοδοσίας στο μέρος που γλύφει την αντίσταση 1 ένα χιλιοστό.Αν βάλετε ένα καρφάκι του χιλιοστού απο πάνω απο το φιτίλι πρέπει να χάνεται απο το καρφάκι (να καλύπτεται).

Σημαντικό για εμένα επίσης είναι η ύπαρξη περίπου ενός χιλιοστού φιτιλιού και απο το επάνω μέρος του sive αυτού που είναι στο επάνω μέρος του καρφιού και μπαίνει μέσα στο τάνκ.Πιστεύω οτι βρέχεται το φιτίλι τροφοσίας καλύτερα και πιό αποτελεσματικά και εξασφαλίζει συνεχή ροή χωρίς ατροφίες η πλημμυρίσματα.Πρίν τοποθετήσετε το φιτιλάκι τροφοδοσίας βάλτε και βγάλτε το καρφάκι του χιλιοστού μέσα στο πλέγμα με το φιτίλι ούτως ώστε να ανοίξεται οδό εξαερισμού και να υπάρχει συνεχής ροή υγρού.

Επίσης τώρα που θυμήθηκα ,κόψτε και λίγο καμμάτι πλέγμα απο την πλευρά που τυλίγει το φιτίλι.Δεν χρειάζεται στα σίγουρα να τυλίγεται τόσο πολύ το φιτίλι απο το πλέγμα. Όλα αυτά προυποθέτουν αντίσταση : 4 φιτίλι (Setin) ή 2 (Gourou) , 5 σπείρες σύρμα (2 μισές και 3 ολόκληρες).

Όσο για την αντίσταση και το φιτίλι νομίζω οτι το βιντεάκι στο κάτω τελευταίο μέρος της σελίδας του Setin :

http://bulli-smoker.de/index.php?a=68&lang=eng

τα δείχνει όλα και πιστέψτε με οι καινούριοι εαν παρακολουθείς και φτιάχνεις την ίδια στιγμή είναι πολύ εύκολο.

Ζητώ συγνώμην για την ενδεχομένως βιαστική περιγραφή καθώς και για την φωτογραφία που ίσως να μην είναι και πολύ καλή ποιοτικά.Δυστυχώς οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.Την καλήσπέρα μου σε όλους και το τηλέφωνο μου εξακολουθεί να είναι στην διάθεση του καθενός.

ΥΓ.Παρακαλώ τους υπόλοιπους έμπειρους του θέματος να παραθέσουν κι αυτοί την τεχνική τους ώστε να βοηθηθούν οι νέοι αγοραστές του α 2 τ καθώς και τους συντονιστές του φόρουμ να διορθώσουν ή να επεξεργαστούν οποιαδήποτε ενδεχόμενη ατέλεια του κειμένου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2012, 20:20 από pkiriakos »

Αποσυνδεδεμένος dm4891

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #903 στις: Μαρτίου 04, 2012, 23:30 »
Μετράω μήκος πλέγματος και είναι ακριβώς 0,85 του εκατοστού k 0,9 το πλάτος
όπως μου απάντησες σε δική μου ερώτηση
( για το mesh )

Αποσυνδεδεμένος geos

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #904 στις: Μαρτίου 05, 2012, 16:27 »
Καλησπερα
Πηρα σημερα απο φιλο το upgrade για Α2ΜΤ ξερωντας οτι η τρυπα οντως μπορει να μην πεσει αναμεσα στους 2 πολους
και οντως πεφτει πισω απο τον ενα
Αρα θελει κλεισιμο η υπαρχουσα και εκ νεου ανοιγμα
Συζητωντας το με μηχανουργειο μου ειπε να το φαει λιγο ο τορνος τον κωνο απο την κατω πλευρα μεχρι να ερ8ει ακριβως η τρυπα.
ειναι σωστο ομως ετσι? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #905 στις: Μαρτίου 05, 2012, 16:28 »
Στον δικό μου Α2 αυτό έκανα και είναι μια χαρά :thumpup: ;) Είναι και πιο εύκολο από το κλείσεις την μια τρύπα και να ανοίξεις άλλη.

Αποσυνδεδεμένος cpag

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #906 στις: Μαρτίου 05, 2012, 16:29 »
Ναι μια χαρά είναι και δεν θα φαίνεται και τίποτα

Αποσυνδεδεμένος geos

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #907 στις: Μαρτίου 05, 2012, 16:30 »
Στον δικό μου Α2 αυτό έκανα και είναι μια χαρά :thumpup: ;) Είναι και πιο εύκολο από το κλείσεις την μια τρύπα και να ανοίξεις άλλη.
λεω μηπως  παιζει ρολο που 8α κοντυνει ο κωνος

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #908 στις: Μαρτίου 05, 2012, 16:36 »
Αν σου φάει λίγο τα πάσα από μέσα δεν θα κοντύνει ο κώνος ;) Αλλά ακόμη και αν κοντύνει η διαφορά ούτε καν θα φαίνεται με το μάτι

Αποσυνδεδεμένος Yianni

  • **
  • 139
    • Από το τελευταίο μου τσιγάρο:
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #909 στις: Μαρτίου 05, 2012, 16:37 »
Δεν θα κοντύνει περισσότερο από μισό χιλιοστό φίλε. Επειδή όμως σε βλέπω διστακτικό, βάλε ένα o-ring από το επιστόμιο, κάτω στη βάση. Έτσι θα μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου δίχως τρύπες και τροχίσματα!

Αποσυνδεδεμένος geos

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #910 στις: Μαρτίου 05, 2012, 16:41 »
Ευχαριστω παιδια !!!!!
να ειστε καλα   :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος kostas0078

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #911 στις: Μαρτίου 05, 2012, 17:59 »
ρε παιδια στο Α2-Τ δεν εχει πρόβλημα το που θα πέσει η τρύπα μονο στον Α2 κλασικ πρεπει να ειναι αναμεσα απο τους πολους η τρυπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 05, 2012, 18:05 από kostas0078 »

Αποσυνδεδεμένος spiros82

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari-Iatty / Mini Provari-Iatty / GGTS-Iatty /
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #912 στις: Μαρτίου 05, 2012, 18:15 »
sorry
κανεις λάθος η τρυπα πρέπει να είναι στη μέση
"δοκιμασετο" γυρνα μιση στροφή τον κώνο και θα καταλάβεις πως πρέπει να ρουφήξεις πιο δυνατά
και άμα εξής alumnineio a2 θα πρέπει μετά από κάμποσο καιρό να την κλήσης την τρίπa και να κανεις καινούρια γιατί φεύγει σιγά σιγά από την θέση τις
το πρόβλημα αυτό δεν το εxής στο ss




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 05, 2012, 19:11 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος kostas0078

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #913 στις: Μαρτίου 05, 2012, 18:25 »
αν εχω καταλάβει καλα μιλάμε για τον τανκ ε? αν ναι τοτε ξαναλέω οτι δεν ειναι απολυτό οτι πρεπει η τρύπα να ειναι κεντραρισμένη ανάμεσα στους πώλους. καταρχήν η τρυπα ειναι στην πανω γραμμη του κομματιού που βιδώνει στην βαση κ οχι στην μεση που ειναι στον κλασικο. για τον αλουμινένιο εχεις δικιο χωρίς να εχω εμπειρία αλλά οπως εχω διαβάσει ναι χαλάνε με τον καιρο τα πασα.





Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 05, 2012, 19:12 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος nickma

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #914 στις: Μαρτίου 05, 2012, 18:27 »
ρε παιδια στο Α2-Τ δεν εχει πρόβλημα το που θα πέσει η τρύπα μονο στον Α2 κλασικ πρεπει να ειναι αναμεσα απο τους πολους η τρυπα.
Έχει δίκιο ο Κώστας. Έχω και τον κλασικό και τον Τ και κάποια στιγμή άλλαξα βάσεις και η τρύπα στον Τ έπεσε ακριβώς πάνω στη βίδα. Κόβοντας όμως το φυτίλι ακριβώς εκεί που τελειώνει η βίδα η εισαγωγή αέρα γίνεται χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και η διαφορά με το να πέσει η τρύπα στο κέντρο είναι αμελητέα.
Αντίθετα στον κλασσικό αν δεν είναι στο κέντρο λόγω μακρύτερου και ποιό χαμηλά τοποθετημένου φυτιλιού δεν γίνεται εισαγωγή αέρα. Η μόνη λύση είναι να στήσεις την αντίσταση στην απέναντι από την τρύπα μεριά λύνοντας το πρόβλημα κάνεις όμως τη τζούρα πιό αεράτη. Αυτό για κάποιους (η πιό αεράτη τζούρα) μπορεί να είναι και επιθυμητό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6279 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117300 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825423 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508533 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155330 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569422 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244455 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1974 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763404 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog