vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

276 επισκέπτες, 5 χρήστες
skoubri, zalaros, maprix, djfloor, Buliwyf

Twitter

A2-T (τανκ) ατμοποιητής

Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1395 στις: Οκτωβρίου 07, 2012, 19:34 »
Καλησπέρα φίλε μου, μου κάνει εντύπωση που επί 6 μήνες δεν είχες ποτέ καμένο. Μάλλον έχεις βρει το τέλειο σετάρισμα  :thumpup: .
Επειδή μέχρι την Τετάρτη θα έχω και εγώ στα χέρια μου  τον Α2-Τ θα ήθελα να μου πεις αν κάνεις κάτι  επιπλέον ή διαφορετικό από ότι προτείνει ο Cetin στο video για το σετάρισμα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1396 στις: Οκτωβρίου 07, 2012, 21:28 »
για μενα ειναι ο καλυτερος ατμο  :yes: ακομα κι απο καποιους  ακριβοτερους  ;) και δηθεν καλυτερους..  ;D
και με ευκολοτερο σεταρισμα  :yes:
1Χ4 η 2Χ2 και καθετο 1Χ2 η ενα 2αρι φιτιλι το 1.5 δεν μου επαιζε ιδικα το τριπλο.. με το διπλο καπως...
στο καθετο αφηνω  3-4 χιλ για να ακουμπαει στην αντισταση και προσεχω το μεσχ να  ειναι στης ακρες του οπως και στη μεση  :D γιατι οταν το στριβουμε η κοβουμε το μεσχ οι ακρες παραπιεζονται και γινονται πλακε  :)) :))
θελει και προσοχη οταν γεμιζουμε το τανκ γιατι τραβωντας το... μπορει να τραβηχτη προς τα πανω λιγο  και το μεσχ οποτε παντα ολα τα ελεγχουμε..  για να μην τρωμε καμενο  ;D

εγω εχω αραξει με το δυαρι φιτιλι κι απολαμβάαανω  8)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1397 στις: Οκτωβρίου 07, 2012, 21:44 »
Φίλε συνατμιστή το σετάρισμα που κάνω είναι αυτό του Cetin.


Βέβαια εχω δοκιμάσει πολύ λίγες φορές διαφορετικά πράγματα, που μου έδιναν περισότερο χτύπημα, ή παραπάνω γεύση. Ομως αυτό του Cetin δε μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. (Κυρίως πρόβλημα για μένα ήταν οι διαρροές.)


Μετά από 6 μήνες πιστεύω ότι: όπως και να κάνεις την αντίσταση και το φυτίλι της, θα σου δουλέψει, πρόσεξε μόνο να σφίγγεις το σύρμα καλούτσικα στην καρφίτσα, έτσι όταν τη βγάλεις να μη δημιουργήσεις hot spot. Επίσης μη φοβηθείς να σφίξεις καλά το σύρμα γύρω από τα βιδάκια, πριν τα σφίξεις (το δείχνει χαρακτηριστικά στο βίντεο). Σκέψου ότι εγώ βάζω μια σχετική δύναμη όταν σηκώνω την αντίσταση από το πλάι στο κέντρο. Σε αυτό το σημείο πρόσεξε να τοποθετήσεις σε ίση απόσταση τις σπείρες. Επίσης το κόψιμο του φυτιλιού το κάνω εκεί που είναι το εξωτερικό των βιδών. Σε αυτό ο σημείο πάντα καίω την αντίσταση.


Αυτό που παίζει το σημαντικότερο ρόλο είναι το φυτιλομές. Εγώ το κάνω σταθερά με 2 φυτίλια του 1,00 mm. Σχετικά με την κατασκευή του δεν μπορώ να σου περιγράψω κάτι καλύτερα από το βίντεο του Cetin. Απλά εχω βρει το "κόλπο" του, και μου πετυχαίνει (ειδικά η πρώτη στροφή, είναι σαν να στρίβεις τσιγάρο στριφτό), όταν το περνάω από την τρυπούλα του καρφιού δεν είναι ούτε σφιχτό, ούτε πλέει. Αν είναι σφιχτό τότε μπορεί να έχεις υπερβολική ροή προς την αντίσταση, ενώ αν πλέει, τότε με ενα μικρό χτύπημα μπορεί να φύγει από τη θέση του και να μην ακουμπάει στη αντίσταση και να σου δώσει καμμένο. Επίσης θα σου πω το εξής. Εχω ακόμη το πρώτο μές που έβαλα την πρώτη φορά!!!!


Το σημαντικότερο σημείο για μένα είναι η στιγμή που σπρώχνεις το μές για να ακουμπήσει στην αντίσταση. Αλλά αυτό θα το μάθεις με τη χρήση. Χτυπάς απαλά έτσι ώστε να ακουμπήσει γλυκά και κόβεις.

Αν σου δώσει γεύση φυτιλιού στην αρχή, μην ανυσηχήσεις σε 5-10 τζούρες θα έχει καεί και το φυτίλι στο μές και έτσι θα γλυτώσεις από αυτό.

Συγνώμη για το μέγεθος του πόστ.


Edit : αυτό που έγραψε ο φίλος agialas για το τανκ είναι πολύ σωστή λεπτομέρεια. Επίσης και αυτό που λέει για το μές, ότι πρέπει να είναι όλο κυλινδρικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2012, 22:04 από demkoni »

Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1398 στις: Οκτωβρίου 07, 2012, 22:39 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ ;)

Αποσυνδεδεμένος afrogall

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1399 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 02:16 »
Ένα εύκολο κόλπο ώστε να εκμεταλλευτούμε την απορροφητικότητα του φιτιλιού και τις ιδιότητες του mesh είναι το πάντρεμα και των δύο.
Ένας τρόπος είναι όπως φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες. Μία στρώση οξειδωμένου mesh γύρω από τα φιτίλια, προσέχοντας για hot spot. Μια μαγκιά εδώ είναι τα φιτίλια να εξέχουν δεξιά και αριστερά ώστε γλύφουν το τυχών υγρό από τα τοιχώματα.

Το αποτέλεσμα; Ελαφρά καλύτερο άτμισμα σε όλους του τομείς! Χτύπημα, ντουμάνι, γεύση. Τα τελευταία μου setup έτσι τα φτιάχνω 8)

Το φιτιλοmesh τροφοδοσίας μπορεί να γίνει με όλους τους γνωστούς τρόπους.

Αξίζει μια προσπάθεια :thumpup: εκτός και αν οπωσδήποτε θέλετε να τρώτε καμένο φιτίλι όταν δεν πηγαίνει κάτι καλά από καμένη μεταλλίλα στη περίπτωση αυτή :idiot1:

   

Αποσυνδεδεμένος Stef@nos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο Chuck Norris ξέρει που πάει ο Καραμήτρος
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1400 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 10:30 »
Το φιτιλοmesh ειναι αυτο που πεζει συμαντικο ρολο κατα την γνωμη μου,μεχρι να βρω το ποσο σφηχτα επρεπε να μπενει μεσα στο σωληνακι μια ειχα καμενο και την αλλη υπερχειλιση ,απο τοτε που το πετηχα τιποτα ουτε καμενο ουτε υπερχειλιση,το setup φιτιλοαντιστασης? θεμα γουστου...

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1401 στις: Ιουνίου 16, 2013, 00:35 »
μια και ειπες για α2 γιατι μου φανηκε οτι δεν εχει γευση;προφανως θα φταιει οτι πηγα να τον συγκρινω με κεραμικα,αλλα και ο spheroid που δεν εχει ηταν πολυ καλος για τα γουστα μου

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1402 στις: Ιουνίου 16, 2013, 00:44 »
Εγω δεν θα πω παραπανω απο οσα εχει να πει το ιδιο το νημα του Α2.
Και μετα αυτον ειχα για αρκετο καιρο στα χερια μου και για αυτον ειδα να ξημεροβραδιαζονται για το ποτε θα ανοιξει ο τουρκος την διαθεσιμοτητα και να παρακαλανε και να βριζουν που δεν μπορουν να τον αποκτησουν.
Για ατμοποιητη που δεν περασε απο τα χερια μου δεν μπορω να εκφερω γνωμη οπως δεν μπορω και να τον υποβαθμισω.Μπορει να ειναι ανωτερος αλλα εγω προσωπικα δεν το ξερω και για αυτο αναφερθηκα σε κατι που ειχα πολυ καιρο στα χερια μου :yes:

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1403 στις: Ιουνίου 16, 2013, 00:46 »
εδώ τον εχω εγώ τον α2..2 εχω κ που κ που τους σκαλίζω.

μια χαρά γεύση έχουν..το κεραμηκο δεν δίνει καμία τρομερή διαφορά..πιο πολύ για εφέ είναι.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1404 στις: Ιουνίου 16, 2013, 00:54 »
Ο Α2 για έμενα είναι τρομερός atomizer και πολύ απλός στην χρήση και δίνη απίστευτα τις καπνικές γεύσεις, κρίμα που μου χάλασε η βάση από δικιά μου βλακεία και πήγε αδιάβαστος!!
Και τον kayfun v3.1 είχα και ήτανε εξαιρετικός και γι αυτό και για εμένα το κεραμικό παίζει μικρό ρόλο!!

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1405 στις: Ιουνίου 16, 2013, 00:56 »
τοτε προφανως δεν του εδωσα μια δευτερη ευκαιρια....μαλλον πηγα να τον βαλω να παιξει με οδυσσεα,πηνελοπη,diver,spheroid.....χωρις να τον σκαλισω πολυ,ισως με ξενισε ο δροσερος ατμος του

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1406 στις: Ιουνίου 16, 2013, 01:00 »
Μαλλον δεν σου ξενισε ο δροσερος ατμος του αλλα μαλλον τα μετρα συγκρισης που τα θεωρω υπερβολικα για εναν  πρωταρη

Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1407 στις: Ιουνίου 16, 2013, 01:49 »
Ο Α2 για έμενα είναι τρομερός atomizer και πολύ απλός στην χρήση και δίνη απίστευτα τις καπνικές γεύσεις, κρίμα που μου χάλασε η βάση από δικιά μου βλακεία και πήγε αδιάβαστος!!
Και τον kayfun v3.1 είχα και ήτανε εξαιρετικός και γι αυτό και για εμένα το κεραμικό παίζει μικρό ρόλο!!
Δυστυχώς και εμένα στράβωσε και ξεκόλλησε ο πόλος απο τη βάση στον A2-T. Μεγάλη απώλεια  :-\
Σκέφτομαι να τα ξανασκάσω στον τούρκο για καινούργια βάση.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1408 στις: Ιουνίου 16, 2013, 01:50 »
φυσικα και δεν θα ελεγα σε εναν πρωταρη να παρει καποιον απο αυτους αν και προσωπικα δεν τους θεωρω υπερβολικα δυσκολους αν καποιος εχεις επιμονη,ειδικα ο spheroid που ειναι ευκολος,το θεμα ειναι πρωτα απο ολα για μενα ποσο αποφασισμενος ειναι να ασχοληθει και ποσο νιωθει οτι πιανουν τα χερια του,δεν ειναι και καμμια επιστημη και αλλωστε υπαρχουν τοσα βιντεακια που θα βγαλεις ακρη,αν καποιος δεν ειναι σιγουρος ξεκιναει απο κατι απλο,αντισταση και τυλιγμα....αποψη μου :-[  και το βασικο που ειναι να εχει χρονο και διαβασμα εδω μεσα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2013, 01:56 από lagoudakis »

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1409 στις: Ιουνίου 16, 2013, 02:01 »
το θέμα είναι μην πελαγωσει κ το παράτησει..ά2 βρίσκει τώρα με 25-30 το πολύ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6258 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117282 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825413 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508520 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155328 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569414 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244452 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294892 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1972 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763399 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1301 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog