vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

299 επισκέπτες, 6 χρήστες
djfloor, Sergios, Barbapaidi, polydimi5, Buliwyf, npaolo

Twitter

A2-T (τανκ) ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος teo1188

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari+A2
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #120 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 14:29 »
thnxs και τους δυο
 :respect:

Αποσυνδεδεμένος marios28

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #121 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 17:23 »
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και μια βδομάδα έχω ξεκινήσει με η.τ. και συγκεκριμένα με το ego-t. Διάβασα αρκετά από τα ποστς στα διάφορα τμήματα του forum, παρόλα αυτά έχω κάποιες απορίες. Σκέφτομαι να αγοράσω όταν γίνει πάλι διαθέσιμος τον ατμοποιητή a2-t για να μείωσω μακροπρόθεσμα το κόστος, όσον αφορά τις συνεχείς αλλαγές ατμοποιητών (ένα από τα μειονεκτήματα του η.τ). Πριν περάσω στις ερώτησεις θέλω να πω ότι είμαι ευχαριστημένος όσον αφορά την απόδοση του ego-t, δηλαδή είμαι ικανοποιημένος όσον αφορά την ποσότητα ατμού και "χτυπήματος". Τον χρησιμοποιώ με το υγρό Tribecca 6mg της Halo.
1) Ξέρω πως γενικά προτείνεται για αγορά ο απλός a2, αλλά επειδή ξεκίνησα με tank προφανώς ισχύει στην περίπτωσή μου το ρητό: όπως μάθει κανείς. Οπότε σκέφτομαι να αγοράσω και το εξάρτημα που υποβαθμίζει τον α2-τ σε α2 ώστε να δοκιμάσω και τους 2.http://www.bulli-smoker.com/zubehoer2/a2-update-kits/replacement-pipe-a2.html. Προφανώς υποβαθμίζει τον a2-t σε απλό α2. Με μπερδεύει όμως το ενσωματωμένο βίντεο στην ιστοσελίδα που δείχνει ότι πρέπει να γίνει τρύπα. Είχα διαβάσει ότι τρύπα πρέπει να γίνει στο σετ αναβάθμισης του α2 σε α2-τ. (Αλήθεια που βρίσκεται αυτό το σετ? δεν το βρήκα) Πρέπει να γίνει τρύπα και στο σετ υποβάθμισης?
2) Σε κάποια ποστ που διάβασα αναφέρονται στα Ωμ των αντιστάσεων. Έχω καταλάβει ότι όσο μικρότερη αντίσταση τόσο μεγάλυτερη ποσότητα ατμού παράγεται ,αλλά ταυτόχρονα αυξάνεται και η φθορά της αντίστασης. Παίζει ρόλο και η διατομή του σύρματος αν έχω καταλάβει καλά. Παίζει ρόλο ο αριθμός των σπειρών? Το σύρμα που δίνεται μαζί με τον α2-τ είναι κατάλληλο για να έχει την απόδοση του ατμοποιητή ego-t? Δηλαδή να έχει την ίδια αντίσταση με αυτόν και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τις απλές μπαταρίες των e-go των 650ma. Ο αριθμός φ τι μετράει?
Συγνώμη για το μεγαλό ποστ και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #122 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 17:49 »
Καλησπέρα marios28 και καλώς ήρθες.
Αν πάρεις τον απλό Α2, το κιτ αναβάθμισης σε Α2Τ είναι αυτό http://www.bulli-smoker.com/zubehoer2/a2-update-kits/bulli-smoker-a2-tank-and-megatank.html. Εκεί επιλέγεις το υλικό κατασκευής του, και τη χωρητικότητα του τάνκ (απλό ή μέγκα)
Εμένα προσωπικά μου ήρθαν έτοιμοι τρυπημένοι αλλά δεν είναι δύσκολο να τον τρυπήσεις, ή να τον πας κάπου για να γίνει η τρύπα.
Παίζει ρόλο ο αριθμός των σπειρών της αντίστασης, όπως και η διάμετρος του σύρματος. Αυτά που στέλνει ο Τσέτιν είναι μια χαρά.
Ο αριθμός φ είναι ο αριθμός φιτιλιών μέσα στην αντίσταση, πόσες φορές δλδ θα διπλώσεις το φιτίλι.

Αποσυνδεδεμένος marios28

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #123 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 18:22 »
Ευχαριστώ cobolt. Υποθέτω ότι όσες περισσότερες σπέιρες τόσο μεγαλύτερη αντίσταση. Περιπού πόσες σπείρες (μαζί με το καρφί όπως έχω δει στο βίντεο) αντιστοιχούν στα Ωμ που βγάζει ο ατμοποιητής του ego-T ?(αν δεν κάνω λάθος είναι στα 2.2-2.3). Στον απλό α2 κάθε πότε περίπου αλλάζουμε τον υαλοβάμβακα στα φίλτρα ή τελωσπάντων ολόκληρο το φίλτρο? Τα φίλτρα ενυδρείου που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα πόστ τί είναι? Πώς καταλαβαίνουμε ότι το υγρό έχει τελειώσει όταν δεν υπάρχει τανκ? Μόνο από τη γεύση ή εμπειρικά? Tα φίλτρα του ego-T τύπου Α και τύπου Β για το megatank ειναι συμβατά? Αυτές είναι οι τελευταίες ερώτησεις και ελπίζω για κατανόηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 18:28 από marios28 »

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #124 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 18:48 »
Μάριε, καταλαβαίνω τις απορίες σου και θα σου απαντήσω, αλλά να έχεις κατά νου ότι πρόκειται για εντελώς διαφορετικό ατμοποιητή από τον eGo-T. Δεν χρειάζεται να τον αντιγράψεις, και στην πορεία θα καταλάβεις πως δεν το θέλεις κιόλας. Θα βρεις ένα σετάρισμα που θα σε ικανοποιεί, και θα ξεχάσεις τον eGo.
Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ πολύμετρο για να μετράω την αντίσταση μου. Τυλίγω 4 στροφές (3 ολόκληρες και 2 μισές), βιδώνω και έτοιμος. Δεν λέω πως έχω πάντα την ίδια αντίσταση σε Ωμ αλλά το αποτέλεσμα είναι πάντα ίδιο.
Για 2.2 Ωμ εκτιμώ πως πρέπει να κάνεις 5 με 6 σπείρες, χωρίς όμως να είμαι βέβαιος.
Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις το υπάρχον φίλτρο με φίλτρο ενυδρείου, σε κάποιους αρέσει το ένα και σε άλλους το άλλο. Φίλτρο ενυδρείου βρίσκεις στα πετ σοπ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2940.110.html απ. 118.
Ολόκληρο το επιστόμιο το αλλάζεις όταν σου χαλάσει. Συνήθως "πονάει" στο σπείρωμα ή κόβεται το orig. Γιαυτό στην αρχική σου παραγγελία βάλε και μερικά επιστόμια.
Καταλαβαίνεις ότι το υγρό τελειώνει ή έχει τελειώσει από τη γεύση και τον ατμό.
Τα φίλτρα είναι απόλυτα συμβατά, το τύπου Α με Α2Τ και το τύπου Β με Α2ΤΜ.


edit: Δεν χρειάζεται να απολογείσαι για τις ερωτήσεις, όλοι περάσαμε από τη θέση σου και καταλαβαίνουμε  :yes:

Αποσυνδεδεμένος marios28

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #125 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 18:55 »
Ευχαριστώ και πάλι Cobolt.

Αποσυνδεδεμένος fantasyhus

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #126 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 21:41 »
Μόλις παρέλαβα A2 T το atomizer τα σπάει από άποψη ποιότητας.Βεβαια μόλις το παρέλαβα είχε σπασμένη αντίσταση και έπρεπε να φτιάξω καινούρια αλλα τώρα δουλεύει πολύ ωραία.Βεβαια το κολπάκι είναι να πετύχεις το φιτιλακι που πατάει στο tank.

Αποσυνδεδεμένος blue

  • **
  • 117
  • la Vita e bella
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #127 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 22:03 »
και να προρθέσω το φυτιλάκι δεν πρέπει να εξέχει απο το καρφί που πατά η αμπούλα.Το καρφί να εξέχει.Και από την άλλη ίσα που να άγγίζει την αντίσταση απαλά.

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #128 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 08:48 »
Εχθές παρέλαβα και εγώ τον A2 T  :thumpup:, το atomizer δουλεύει (επί του παρόντος σε GGslim-aki στα 3,7v ) με το setup του CETIN εξερετικά και χωρίς διαρροές (όπως ήρθε 4φ/5σ)...οι πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές  :yes: Το Tracking της Deutchepost τραγικό  :idiot1: έβλεπα το item στη Φρανκφούρτη και αυτό ήταν στα χέρια μου... :laugh1:, θα ζητήσω να μου το στείλουν άμεσα (εγώ δεν παρέλαβα τίποτα  :)) :)) :)) :))) αχ αυτοί οι Γερμανοί την Ελλάδα κράζουν τα ''γατάκια''  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 09:29 από DIONYSIS »

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #129 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 09:14 »
Επίσης θα ήθελα βοήθεια σχετικά με αγορά φυτιλιών αντίστασης και πλέγματος (ίδια με αυτά του CETIN και όχι παρόμοια φαντάζομαι ότι και αυτός απο κάπου τα παίρνει... :dontknow:) αν γνωρίζει  κανείς καλά.... site, του εξωτερικού ή μαγαζιά της Ελλάδας, έτσι ώστε να αγοράσω καρουλάκια και όχι λίγα λίγα από τον Cetin.... :yes:
Έχω τη αίσθηση επίσης ότι είδα κάπου και φιλτράκι ανοξείδωτο σε A2-T από τον Graven.gr (αν το έχει κατασκευάσει ο ίδιος μπράβο στο παλικάρι... :thumpup:, έχω δεί πολλά ωραία δικά του mods  :yes:).
Ισχύει  :dontknow:?
Πουλάνε κάπου τέτοια filter-modakia st-st?
Συγνώμη αν έχουν αναφερθεί κάπου στο forum όλα αυτά... :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 09:48 από DIONYSIS »

Αποσυνδεδεμένος teo1188

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari+A2
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #130 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 11:52 »
Επίσης θα ήθελα βοήθεια σχετικά με αγορά φυτιλιών αντίστασης και πλέγματος (ίδια με αυτά του CETIN και όχι παρόμοια φαντάζομαι ότι και αυτός απο κάπου τα παίρνει... :dontknow:) αν γνωρίζει  κανείς καλά.... site, του εξωτερικού ή μαγαζιά της Ελλάδας, έτσι ώστε να αγοράσω καρουλάκια και όχι λίγα λίγα από τον Cetin.... :yes:


ρίξε μια ματιά εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2595.0.html

Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #131 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 14:10 »
Μια ερώτηση προς τα παιδιά που έχουν και τον Α2 και τον Α2-Τ. Απ' ότι κατάλαβα οι περισσότεροι θεωρούν ότι ο απλός Α2 δίνει καλύτερη γεύση. Θέλω αν μπορείτε, να εξηγήσετε γιατί πιστεύετε ότι συμβαίνει αυτό. Προσωπικά θέλω να παίρνω όσο το δυνατόν περισσότερη γεύση από τα υγρά μου. Μια βδομάδα τώρα που παλεύω με τον Α2-Τ, δεν έχω καταφέρει να έχω τα αποτελέσματα που θέλω. Δεν μου άρεσαν ποτέ τα τανκ για αυτόν ακριβώς τον λόγο (μηδαμινή γεύση), αλλά έχουν και τα προτερήματά τους. Την καλύτερη γεύση για μένα την δίνει ο cisco 306 με μεγάλη διαφορά από οτιδήποτε άλλο. Τα βασικά και αναντικατάστατα υγρά που χρησιμοποιώ είναι Halo Torque και T.W. Marlboro. Και τα δύο, ειδικά το Torque, δεν έχουν πολύ έντονη γεύση, με αποτέλεσμα να χάνονται σε τανκ συστήματα. Πίστευα ότι με τον Α2-Τ, ακριβώς επειδή μπορώ να τον σετάρω μόνος μου, δεν θα είχα αυτο το πρόβλημα. Δεν βλέπω αποτελέσματα όμως και ανησυχώ. Το ότι δεν υπάρχει κεραμικό γύρω από την αντίσταση, ότι ο αέρας μπαίνει από τα πλάγια ή ότι υπάρχει πλέγμα στη μέση δεν νομίζω ότι έχει να κάνει σε τίποτα με την απόδοση γεύσης. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να στοχοποιεί τα 3 αυτά. Κάτι άλλο πρέπει να παίζει. Για την ώρα ένα σετάρισμα που έχει υποφερτό για μένα αποτέλεσμα είναι 3Φ/7Σ με 0.2 σύρμα. Έτσι έχω μεγάλη επιφάνεια φυτιλιού που αξιοποιεί το σύρμα και μικρή σχετικά αντίσταση (2.3 Ohm). Έχει κανείς καμία βάσιμη θεωρία για την περίπτωση?

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #132 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 16:11 »
Στον Α2 Τ σετάρεται δύσκολα το καρφί με τα 2φ.

Στα 2,3-2,5Ω με 3φ είσαι ο.κ.

Άφησέ το έτσι και δώσε προσοχή στο καρφί. Από κάτω το φ να προεξέχει περίπου 0,5mm και από επάνω να προεξέχει ελάχιστα (από το πλέγμα).
Από επάνω το καρφί (πλέγμα) να ανεβαίνει 0,5mm πάνω από το ανώτερο σημείο της υποδοχής.


Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #133 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 16:56 »
μολις τορα δοκιμαζω τον μεγα τανκ μου ειρθε η αναβαθμιση ....  :hmmm: :hmmm: δεν ειναι κακος  :yes:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #134 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 20:36 »
εγω απο εχθες που τον ατμιζω,ειμαι πολυ ευχαριστημενος. πριν δουλευα ego-t οποτε για τη γευση δεν καταλαβα κατι κακο. σε ντουμανι ειναι φοβερος,καλη θερμοκρασια ατμου,και το βασικοτερο καμια διαροη-βουλωμα-καμενο και ολα τα συναφη που με ταλαιπορουσαν στο ego. (και εχω δοκιμασει τα περισοτερα ατμο)
καπνιζα 50 τσιγαρα,και τωρα κανω πανω απο 5 ml,οποτε τα συμβατικα ητ. δεν νομιζω οτι μπορουν να καλυψουν τετοιες ποσοτητες με χαμηλο κοστος.
μεχρι τωρα οι μονες φορες που σκεφτομουν να αναψω κ.τ ηταν οταν βρισκομουν με 2-3 ατμο,που κανεις τους να μη δουλευει σωστα.
η γυναικα μου απο την αλλη,με 0.5-1 ml τη μερα,ουτε της βουλωνανε ουτε καμενο ουτε τιποτα!!
τελικα πιστευω οτι αξιζει σαν αγορα,γιατι εχει πολυ χαμηλο κοστος μακροπροθεσμα,και με ενα πραγμα κανεις τη δουλεια σου ολη μερα χωρις προβληματα!! και ειναι και μαζεμενος και ομορφος!!  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6237 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117255 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825406 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508504 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155325 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569411 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244450 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294888 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1972 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1301 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog