vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

73 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, maprix, pngtszs1976, petr@n, fratz8, Sergios, Milarepa, Buliwyf

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Αισθηση και πληρης αγνοιας του τι εχει πια μεσα το καθε υγρο και εφυγα με περισσοτερα ερωτηματικα απο οτι μπηκα οπως πχ τι φθορα εισπνεεται απο τις αντιστασεις
Ασε την αιωνια αναζητηση γευσης
Οταν μεγαλη καπνοβιομηχανια βγαλει ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΙΥ ατμο το ξαναβλεπουμε
Ανησυχείς για το τι εκλύουν οι αντιστάσεις αλλά όχι η θερμάστρα του iQos
Ανησυχείς για το τι περιέχουν τα υγρά αλλά όχι ο θερμαινόμενος καπνός των καπνοβιομηχάνων.
Έχεις περισσότερη εμπιστοσύνη στις εσωτερικές αναλύσεις που κάνουν ιδιωτικά οι καπνοβιομηχανίες παρά στις χιλιάδες έρευνες και αναλύσεις που έχουν γίνει από ανεξάρτητους ερευνητές για το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Έχεις κουραστεί από την αιώνια αναζήτηση γεύσεων και δεν θέλεις να υπάρχουν τόσα υγρά.
Είσαι σίγουρα ατμιστής;


Και με κόστος οσο τα τσιγάρα βέβαια....μπορεί και περισσότερο,γιατί εδω(θα μας πουν) δαπανήσαμε για έρευνα και εξέλιξη για να προσφέρουμε κάτι πολύ καλύτερο στον μαλα,στον καταναλωτή ήθελα να πω και μπλα μπλα μπλα και χάσαμε ενα σωρό λεφτά το προηγούμενο διάστημα που δεν ελέγχαμε εμείς την ατμιστική αγορά και μπουρ μπουρ μπουρ.......

Δεν παίζει!
Δε πειραζει 
Ας ειναι το ιδοο ακριβα αλλα ας ειναι εγγυημενη ποιοτητα και γευση

Ρε παιδί μου...

Πήγες σε πνευμονολόγο και σου είπε ότι το Η.Τ. κάνει κακό.
Πήγες σε καρδιολόγο και σου είπε ότι το iQos είναι καλύτερο.
Πήγες σε οδοντίατρο και σου είπε κι αυτός ότι το Η.Τ. είναι χειρότερο από το Κ.Τ.
Υποψιάζεσαι ότι ο Φαρσαλινός τα λέει επίτηδες γιατί είναι ατμιστής ο ίδιος.

Από το Μάρτιο έχεις βάλει το θερμαινόμενο στο πρόγραμμα.

Θεωρείς ότι η ποιότητα που προσφέρει ο Παπαστράτος είναι ανώτερη και εγγυημένη.

Αφού έχεις κατασταλάξει μέσα σου, τι θέλεις και το πιπιλίζεις;

Αν αναφερεσαι σε μενα θελω να ατμιζω αλλα εχω και τρομαξει και μου εχουν μπει ιδεες και εχω θεμα με τις γευσεις 
Ειναι παραλογο; Δεν δικαιουναι μα εκφραζομαι μετα απο ενα ετος αποκλειστικα ατμισματος και 3 μηνες παραλληλου ατμισματος με ικος;

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1935
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Όχι φίλε de_paizei
ΔΕΝ είναι παράλογο......
Όμως ΔΕΝ είναι παράλογο που κι ο φίλος rosenred σου τα λέει αυτά....
Σκέψου να μπαίνεις σε ένα forum φίλων μοτοσυκλέτας, και να τους λες ότι βαρέθηκες που οι μηχανές έχουν μικρό ρεζερβουάρ, πρέπει να σταματάς στα μεγάλα ταξίδια για να φουλάρεις, οι άλλοι οδηγοί να μη σου δίνουν σημασία, καμια φορά βρέχει κιόλας, πρέπει να αλλάζεις κράνος κάθε 3-4 χρόνια.... Άσε που γίνονται κι ατυχήματα......
Ε, λογικό είναι να σου πουν να πάς να πάρεις ένα αμαξάκι να κάνεις τη δουλειά σου, δεν είναι??

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
1) Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρουμε τι έχει ρίξει στην γκουρμεδογευσάρα του ο άγνωστος Ευρωπαίος Κινέζος.
2) Η αλήθεια είναι ότι η ποιότητα παπαστράτος με τον ψιλοκομμένο καπνό (τςςςς) αποτελεί εγγύηση ποιότητας.
3) Η αλήθεια είναι ότι απαιτούνται μακροχρόνιες έρευνες.
4) Η αλήθεια είναι ότι ο Φαρσαλινός, πρόσφατα διακρίθηκε σε έναν από τους πιο "άξιος αναφοράς βιβλιογραφίας" παγκοσμίως.
5) η αλήθεια είναι ότι κυκλοφορούν πολλές έρευνες για το άτμισμα, πολλές υπέρ και πολλές κατά.

Μήπως...
1) πρέπει να απαιτήσουμε έναν στοιχειώδη έλεγχο;
2) να θυμηθούμε ότι οι Κολοσσοί έκαναν τουμπεκί κάποιες μελέτες 5 δεκαετίες πριν;
3) το άτμισμα μπαίνει στην εφηβεία, ενώ το θερμαινόμενον μοιράζει προσκλήσεις για βαφτίσια με τεράστιο μπάτζετ;
4) δεν τον παρακολουθούν μόνο οι φίλοι αλλά και οι οχτροί;
5) κάποιοι μας δουλεύουν;

το γεγονός είναι...
ότι δοκιμάζεις το θερμαινόμενο πανεύκολα, ενώ το άτμισμα χρειάζεται ολόκληρο τελετουργικό μύησης.

Μήπως γι αυτό δεν έδωσαν τόση σημασία στη γεύση οι Κολοσσοί;
Ο γήινος θέλει το εύκολο, χωρίς σκέψη και πολλά-πολλά.
Αν τον πείσεις ότι έτσι είναι, καθάρισες.

Από την άλλη, ο επαναστάτης-πειραματόζωο-ατμιστής διεγείρεται με την όλη κατάσταση, ξεχνώντας ότι μπορεί να του την φέρει ο "παραγωγός" του.

Οι μεν θέλουν να διατηρήσουν το εύκολο κέρδος, οι κακοί δεν να πάρουν μερδικό.

Το νου μας.

Αδερφέ [member=22408]de_paizei[/member] να με συγχωράς, αλλά όταν διαβάζω αυτό

Παράθεση
Είναι ξεκάθαρο ότι μέσα στο επόμενο έτος τα μόνα που θα υπάρχουν θαναι 10 Μελά και κλειστά συστήματα ατμισματος
Για μένα είναι πολύ καλύτερα έτσι Και οι ψαγμένοι πάντα θα βρίσκουν άκρες αλλά και γιατί προσωπικά προτιμώ τα έτοιμα υγρά και επιλογές

Χρησιμοποιώντας το παράδειγμα του [member=6026]Buliwyf[/member] είναι σα να μπαίνεις σε ένα φόρουμ για μοτοσυκλέτες και να υποστηρίζεις ότι πρέπει να κυκλοφορούν μόνο παπάκια και δει συγκεκριμένης εταιρείας γιατί αυτό προτιμάς εσύ προσωπικά. Οι ψαγμένοι, όπως λες θα βρίσκουν λύση, αλλά υπάρχουν και όλοι οι υπόλοιποι που δεν είναι ψαγμένοι και που μπαίνουν εδώ μέσα, πολλές φορές με αγωνία από αυτά που διαβάζουν, για να ενημερωθούν για έναν εναλλακτικό τρόπο να κάνουν αυτό που δεν μπόρεσαν να κάνουν με άλλα μέσα, να κόψουν το κάπνισμα και διαβάζουν το ένα ποστ σου μετά το άλλο για το πόσο μπούχτισες από τις πολλές επιλογές και ότι τελικά το θερμαινόμενο μπορεί να είναι καλύτερο.

Ναι έχεις δικαίωμα στην άποψή σου, ναι έχω δικαίωμα κι εγώ να κρίνω αυτή την άποψη και γιατί όχι, αφού οι καιροί είναι τέτοιοι, να φοράω και το καπελάκι μου από αλουμινόχαρτο και να υποθέτω διάφορα... :thumpup:

Ιαωα εχετε δικιο
Στο ποστ μου που παραθετεις αναφερομαι σε δεκαμελα και κυριως σε κλειστου τυπου συστηματα
Αυτο ειναι αιγουρη προβλεψη οτί θα παει  εκει
Επισης ειναι και μια λυαη για τεμπεληδες και τρομαγμενους
Αυτο ομως δε αταματα να ειναι ατμισμα
Το πιο σημαντικο προβλημα ειναι
1 που βρισκω οτι οι αντιστασεις μου δεν ειναι απο το υλικο που εχει αναφερθει οτι ειναι βλαβερο η αφηνει καταλοιπα
Οςο και να εψαξα δεν αναφερεται πουθενα κανω ναυτιλο παρεποπτοντως
2 γευσεις, εκει κουραστικα να κανω μειξεις και πειραματισμους ωριμανσεις κλπ και τελικα οι γευσεις ολες ατη κια βδομαδα να με μπουχτιζει
Τεσπα ισως φταιω εγω ας σταματησω να προκαλω
Αν ενοχλησα απολογουμαί

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Και μια εκπομπή του Αμερικανου δημοσιογραφου John Stossel στο youtube για το ατμισμα
Ο Stossel πιανει σωστα και ενα άλλο θεμα:
Ο καθενας πρέπει να ειναι ελέυθερος να παιρνει τα δικα του ρισκα όπως θελει αυτός χωρις κρατικες απαγορευσεις.




Αποσυνδεδεμένος monegaskos

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΤΙ ΚΡΥΒΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ
καλύτερη από όλους η ΠΥΘΙΑ. Μασούσε και έκαιγε δαφνόφυλλα , φτιαχνότανε και όλα καλά. Ούτε γεύσεις ούτε τίποτα. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
...
Ο καθενας πρέπει να ειναι ελέυθερος να παιρνει τα δικα του ρισκα όπως θελει αυτός χωρις κρατικες απαγορευσεις.


Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Και όχι μόνο για το άτμισμα. Σηκώνει πολλή κουβέντα αυτό το θέμα βέβαια και δεν είναι εδώ ο χώρος. Οι κρατικές παρεμβάσεις πρέπει να είναι παρούσες μόνο όταν πρόκειται περί συλλογικού δημόσιου κινδύνου. Δεν μπορείς πχ να πεις σαν κράτος "επιτρέπω την ηρωίνη και ο καθένας ας πάρει τα ρίσκα του" και αυτό πρέπει να ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις που μπορούν να επηρρεάσουν τη δημόσια υγεία. Τελικό παράδειγμα: είμαι υπέρ του να μην υπάρχει υποχρέωση ζώνης στο αυτοκίνητο για τους ενήλικους επιβάτες (είναι κίνδυνος αποκλειστικά για τον εαυτό τους) αλλά κατά του να επιτρέπεται η κατανάλωση ουσιών που επηρρεάζουν τη διαύγεια/συγκέντρωση καθώς κάποιος μπορεί να οδηγήσει μετά και να θερίσει δέκα. Ας μην πιάσουμε την κουβέντα με το αλκοόλ...
Δεν μπορεί να συνεχιστεί η παρούσα κατάσταση εξομείωσης του ατμίσματος με το κάπνισμα γιατί δεν υπάρχει καμία απολύτως επιστημονική βάση γι αυτό. Πρέπει να είμαστε η μόνη χώρα στης οποίας τον αντικαπνιστικό Νόμο δεν ορίζεται ρητά ποιες ενέργειες αποτελούν κάπνισμα...

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
σχετικα με ta coil που ειναι με συρμα nichrome  ακουω οτι δεν ειναι καλο...... 

παρολαυτα η aspire στης αντιστασεις που εχει το δουλευει πολυ αυτο το συρμα....... 

και εγω λατρευω την 0.7 mesh coil...... δεν την αλλαζω με τπτ......  :))

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Την Δευτέρα 25/11 και Τρίτη 26/11, ήμουν στο Ωνάσειο για καρδιολογικές εξετάσεις (όλα μια χαρά!).
Έπιασα την κουβέντα (για κάνα δεκάλεπτο) με τον διευθυντή της καρδιολογικής κλινικής για το άτμισμα, με αφορμή τις ερωτήσεις περί καπνίσματος που εκείνος μου έκανε.

- Βλέπω από το ιστορικό σας πως το 2012 διακόψατε το κάπνισμα και ατμίζετε.
- Μάλιστα γιατρέ.
- Παραμένετε "άκαπνος";
- Αν εννοείτε πως αν καπνίζω και κανονικό τσιγάρο, σας βεβαιώ πως δεν έχω καπνίσει ούτε ένα.
- Καλό αυτό!

Και μετά ζήτησα, αν βέβαια θέλει, να μου πει την επιστημονική του(ς) άποψη για το άτμισμα.

Βεβαίως να σας την πω...
Αν ήμουν πνευμονολόγος, θα σας έλεγα πως έχετε μειώσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τον κίνδυνο είτε για ΧΑΠ είτε για καρκίνο είτε για κάποια άλλη πάθηση των πνευμόνων που σχετίζεται με το κάπνισμα και αποδίδεται σε αυτό.
Σαν καρδιολόγοι όμως, δεν έχουμε κανένα στοιχείο που να αποδεικνύει την ίδια μείωση του κινδύνου καρδιαγγειακών νοσημάτων που οφείλονται στην νικοτίνη. Αν όμως, ατμίζετε με υγρό χωρίς νικοτίνη, τότε αλλάζει το πράγμα! Εν πάσει περιπτώσει, μόνον οι συνεχείς μελέτες και έρευνες και ένα βάθος χρόνου 30 ετών, θα μας δείξουν το τι πράγματι συμβαίνει.

Οι φράσεις με bold, είναι για να μην μπερδευτούμε...

Δεν είχα -και δεν έχω- κάποια επιχειρήματα να αντιτάξω, καθώς βρίσκω την άποψή αυτή ως απόλυτα λογική.

Τα "ψιλά γράμματα" τώρα, δηλαδή το πως και σε ποιον βαθμό απορροφάται από τον οργανισμό η νικοτίνη του τσιγάρου σε σχέση με την νικοτίνη του υγρού, ποια είναι η σχέση/αντιστοιχία των 9mg νικοτίνης τσιγάρου με τα 9mg νικοτίνης του υγρού και λοιπές συσχετίσεις, παραμένουν ψιλά γράμματα. Δηλαδή ξεφεύγουν από τα όρια μιας απλής κατάθεσης γενικής άποψης (έστω και επιστημονικής), καθώς χρήζουν πολλαπλών επιστημονικών εις βάθος μελετών.


ΥΓ.
Ο γιατρός γνώριζε καλά τον "δικό" μας γιατρό Φαρσαλινό και τις έρευνές του και ήταν θετικά διακείμενος.

Αποσυνδεδεμένος npil

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
εγω αρχισα το ατμισμα , και οπου βρεθω και οπου σταθω , γνωστοι μου λενε συνεχεια, για τα πνευμοινια μου , οτι θα γινουν σαν 70 χρονου, οτι δεν θα μπορω να ανασαινω κτλ. εχει καταντησει η κατασταση να με βλεπουν σαν καποιο οτι κανω κατι πολυ κακο, ενω καπνιζουν ολοι αυτη τη "βρωμα" το τσιγαρο  iquo (γιατι βρωμαει ρε παιδια  αυτο το πραγμα) και λενε οτι πνευμονολογος του ειπε οτι το ηλεκτρονικο ειναι θανατος για τους πνευμονες και καθονται οι ατμοι απο τα υγρα και δεν φευγουν ΠΟΤΕ.
Δεν ξερω , εγω αισθανομαι καλυτερα , με καλυτερες αντοχες απο το απλο τσιγαρο πριν , αλλα και τρομαγμενος και νευριασμενος με ολη αυτη την αρνητικη κατασταση , που οπως εχω δει προερχετε απο την αμερικη με τους μοναδικους θανατους εκει , (περιεργο ε? ). Απλα δεν καταλαβαινω την τοση παραπληροφορηση που πεφτει , ακομα και απο Γιατρους.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Έχεις δίκιο και για την βρώμα του i-qos και για τους γιατρούς...
Αλλά μην αισθάνεσαι τρομαγμένος από τον βομβαρδισμό κατασκευασμένων "ειδήσεων" από τα ΜΜΕ (Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης), και όχι μόνον...

Όντως, ακόμα και από γιατρούς (όχι ενημερωμένους, θέλω να πιστεύω), υπάρχει αρνητική αντίδραση απέναντι στο άτμισμα.
Αλλά οι ενημερωμένοι γιατροί, κρατάνε την στάση του καρδιολόγου του Ωνασείου, του οποίου την άποψη μετέφερα πιο πάνω. Και δεν είναι ο μόνος φυσικά. Όλοι οι σωστά ενημερωμένοι γιατροί έχουν μία παραπλήσια άποψη.
Και έχω συνομιλήσει με 4 από αυτούς τους ενημερωμένους και με έναν μη "ενημερωμένο", ο οποίος όχι μόνον δεν ήθελε να ακούσει την δική μου άποψη, αλλά δεν ήθελε καν να δεχθεί να το ψάξει.

Διάβασε την συνέντευξη του δικού μας γιατρού και θα δεις ότι "κάτι σάπιο υπάρχει στο βασίλειο ...του ατμίσματος"...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 0 28 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:17
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500118 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12321 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki