vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 5 χρήστες
zamploutos, Doubt, bloodlessz, manoslykos, chkontog

Twitter

Κλώνοι του Kayfun V3 Mini

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #870 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 11:24 »
Παίζει ρόλο και το στήσιμο. Μπορεί δηλαδή να μην υπάρχει και η σωστή ποσότητα βαμβακιού ή ενδεχομένως να μην είναι τοποθετημένο σωστά το βαμβάκι.

Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #871 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 14:34 »
Γυριζω την τροφοδοσια 2 φουλ στροφες και επειδη κανω 70/30 καμια φορα την γυριζω 2.5 στροφες. Τα λαστιχακια στο top cap φαινονται ενταξει.

Επισης δοκιμασα να κλεισω με τα δαχτυλα τις 4 τρυπες του αερα και φυσηξα δυνατα (χωρις ρευμα) αλλα φαινεται να υπαρχει πληρης στεγανοτητα, δεν φευγει αερας απο πουθενα αλλου.

Οποτε μαλλον το προβλημα ειναι στα κατω 2 λαστιχακια του deck αλλα φαινεται να ειναι σωστα στη θεση τους ακριβως συμφωνα με το διαγραμμα και δεν καταλαβαινω καποιο λαθος. Υπαρχει παντα δακρυ στις τρυπες και οταν γυρισει ή κινηθει αποτομα ο ατμο βγαινει εξω υγρασια.

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #872 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 14:38 »
Νομίζω, τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ, με 70-30 υγρό με 2 στροφές άνοιγμα και 1/2 πίσω δλδ συνολικά 1.5 στροφή ανοιχτά υγρα η τροφοδοσία είναι μια χαρά. Στις 2,5 στροφές είμαι 99% σίγουρος οτι θα έχεις διαρροές.

Δοκίμασε λίγο στη 1.5 στροφή να δεις έχεις δάκρυα?

Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #873 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 14:49 »
Θα το κανω αλλα φυσαλιδα απο το ντεκ (που δειχνει οτι παει υγρο στο στεγνο βαμβακι και φευγει ο αερας) βγαινει μονο στις 2-2.5 στροφες. Θα το δοκιμασω με 1.5 και θα ξαναγραψω...

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #874 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 14:58 »
Ανοίγεις 2, βγαίνει φυσαλίδα, γυρνάς μισή πίσω

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #875 στις: Δεκεμβρίου 12, 2016, 18:57 »
Η κοπέλα μου έχει έναν κλωνο-Kayfun και έσπασε τον κεντρικό πόλο. Σε μελέτη αργότερα φάνηκε πως είχε φύγει το  oring οπότε είχε τζόγο και στην πτώση έσπασε το σπείρωμα. Επειδή το βιαζόταν πήγα και της πήρα ένα γνήσιο ανταλλακτικό από τη vapeland. Ενώ είναι πανομοιότυπος και εφαρμόζει μια χαρά δε βιδώνει στις σπείρες στο πάνω παξιμάδι. Γνωρίζεται αν μπορώ να βρω κάποιο παξιμάδι ή´πόλο άμεσα; Αλλιώς να παραγγείλω από fasttech. Να ενημερώσω πως ο κλώνος είναι της sxk από fasttech. Αν κάποιος έχει κεντρικό πόλο και  δεν τον χρειάζεται στείλτε μου πμ. Ευχαριστώ´πολύ. 

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #876 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 18:01 »
Τον τελευταίο καιρό έχω μικρές διαρροές μόνο κατά την αναπλήρωση του υγρου. Μολις κάνω μια δύο τζουρες, ακούω μπουρμπουλιθρες και στην τριτη όλα δουλεύουν ρολοι, ούτε μπουρμπουλιθρες ούτε διαρροές. Τι μπορεί να φταίει? Το στήσιμο μου, κάποιο oring?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #877 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 19:40 »
Όταν γεμίζεις με υγρό να έχεις κλειστά τα υγρά.

Μετά βιδώνεις το πάνω καπάκι.

Γυρνάς ανάποδα τον ατμοποιητή και ανοίγεις τα υγρά δύο στροφές όπως είναι ανάποδα.

Αν κάνεις τα παραπάνω και πάλι έχεις το ίδιο θέμα τότε έλεγξε τα δύο ορίνγκ της φωτό του ντεκ - της βάσης και άλλαξέ τα αν κάτι δεν πάει καλά.

Είναι ο πιο πιθανός αίτιος. ;)



Επίσης έλεγξε το ορινγκ του πάνω καπακιού αναπλήρωσης, αν εφαρμόζει καλά.

Ελπίζω να βοήθησα. :)


Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #878 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 19:52 »
Ευχαριστώ.
Το περίεργο είναι ότι μετά από δύο τρεις ρουφηξιες σταματάει να τρέχει.
Ή αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν το γυριζω ανάποδα όταν ανοίγω τα υγρα. Θα το δοκιμασω.
Πάντως τα λαστιχακια φαίνονται οκ.

Αποσυνδεδεμένος pfso

  • **
  • 184
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #879 στις: Δεκεμβρίου 20, 2016, 18:32 »
Εγώ διαπίστωσα οτι με τον "καλό" κλώνο της fasttech είχαν θεμα τα δυο παραπάνω  οring έτσι αγόρασα ένα σετακι (αυθεντικά) και τα πέρασα. Αυτό ηταν σταμάτησε το δάκρυσμα, αλλά ζόριζε στο άνοιξε κλείσε των υγρών , βάζοντας πάντα υγρό στα oring , λειτούργησε καλά κάνα δυο μέρες ώσπου έφαγε απίστευτο κώλυμα δεν ξεβίδωνε με τίποτα :wall:. Τι στο ψυγείο το έβαλα τη στην κατάψυξη δεν ξεβίδωνε με τίποτα . Έτσι πείρα τα μεγάλα μέσα, κάβουρας και πένσα, έβαλα και μονωτική να μην τον τραυματίσω  αλλα δεν... με τίποτα  :dontknow: έτσι απο τα νεύρα και απο την δύναμη έλιωσα την καμπάνα :eyesplash: . Έτσι τελείωσε άδοξα η επαφή μου με τον κλώνοkayfun :idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2016, 21:46 από pfso »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #880 στις: Δεκεμβρίου 20, 2016, 20:25 »
Kρίμα.

Επειδή σε μερικούς κλώνους είχα και γω κάποια θεματάκια με σφιχτά ορινγκς παραπάνω από το κανονικό π.χ. σε ρύθμιση υγρών όπως σε Kayfun V3 mini ή στον V5, εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ μετά το πλύσιμο και πριν το δέσιμο των ατμοποιητών έξτρα παρθένο ελαιόλαδο για την λίπανση των ορινγκς.

Περνώ με μία μπατονέτα με λαδάκι τα ορινγκάκια και όλα είναι τέλεια.

Πραγματικά κάνει θαύματα. ;)

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #881 στις: Δεκεμβρίου 20, 2016, 20:34 »
Τελικα τα αλαξα τα συγκεκριμένα ορινκς και λύθηκε το πρόβλημα του δακρυσματος . Ήταν αρκετά σφικτό στην αρχή, αλλά με λίγη βάση και αρκετή ώρα άνοιξε - κλείσε τα υγρα, έγινε σαν καινούριος.

Ευχαριστώ όλους όσους με βοήθησαν.

Αποσυνδεδεμένος nipapa

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #882 στις: Δεκεμβρίου 20, 2016, 20:56 »
εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ μετά το πλύσιμο και πριν το δέσιμο των ατμοποιητών έξτρα παρθένο ελαιόλαδο για την λίπανση των ορινγκς.

Περνώ με μία μπατονέτα με λαδάκι τα ορινγκάκια και όλα είναι τέλεια.

Πραγματικά κάνει θαύματα. ;)
Μάκη δεν έχεις μυρωδιές από το ελαιόλαδο?

Αποσυνδεδεμένος pfso

  • **
  • 184
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #883 στις: Δεκεμβρίου 20, 2016, 21:48 »
και εγώ όταν είδα και ζόριζε το σκέφτηκα να βάλω λάδι αλλά φοβήθηκα ακριβώς αυτό οτι θα μυρίζει...

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #884 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 15:19 »
Ξέρει κανείς τι διαμετρήματος κατσαβιδάκι να πάρω προκειμένου να αποκτήσω πρόσβαση στο airflow εντός του πόλου; Το μικρότερο ίσιο που έχω δυστυχώς δεν μπαίνει... Όταν το πάρω τελικά, απ' ό,τι έχω καταλάβει για να δώσω παραπάνω αέρα στρίβω το μέσα βιδάκι προς τα αριστερά;

Η τζούρα του είναι πολύ σφιχτή και δυστυχώς όπως φαίνεται με γδέρνει ακόμα και με 9άρα νικοτίνη σε 50/50 τουλάχιστον, ενώ με τον Τρίτωνα μίνι ατμίζω συνήθως στα 12 για να έχω κτύπημα καλό.  :angry_orange: Είναι σχετικά αθόρυβο με λίγη παραγωγή ατμού, στην αρχή είχα ξεγελαστεί καθώς έβαζα υγρά νατούρα που είναι πλούσια σε vg, δε με χτύπαγαν τόσο κι έβγαζαν ντουμάνι. Αρχίζω να το μετανιώνω, μάλλον έπρεπε να είχα πάρει τον V5 για να 'ταν πιο αεράτος. Ούτε από γεύση είμαι τόσο ικανοποιημένος και υποτίθεται ότι φημίζεται γι' αυτό.  :(

Έχω στήσει μόνο 0.25 σύρμα (δεν έχω άλλο προς το παρόν) σε 2.5 διάμετρο με 5 σπείρες 1.6-1.7ohm και παίζω πάντα στα 11-12,5W. Τώρα έφτιαξα την αντίσταση (και το βαμβάκι) με χιαστί σαν σουρίκεν και μάλλον είναι χειρότερα. Ίσως το βαμβάκι να κάνει τη "ζημιά" μιας και δεν είναι κάποιο επώνυμο από τα γνωστά που έχω δει, αλλά no name...

Είχα και προβλήματα διαρροών, αλλά από τότε που γύρισα τα υγρά μέχρι 1,5 στροφή φαίνεται να έχουν εξαφανιστεί!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499028 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 97 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy