vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

68 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tazz

Twitter

AVOCADO by Geek Vape

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #180 στις: Μαΐου 27, 2016, 21:19 »
Μεγαλυτερο τανκακι? Πιο φαρδυ?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #181 στις: Μαΐου 27, 2016, 22:07 »
Επιχείρηση "θερμοσυστελόμενο" στέφθηκε με απόλυτη αποτυχία. :laugh1:

Το έβαλα αρχικά στο χρυσό pin αλλά όπως ήταν επόμενο δεν έμπαινε με τίποτα στην τρύπα του insulator.
Σκέφτηκα να ανοίξω λίγο την τρύπα αυτή αλλά είπα να το αφήσω, αν χαλάσει το insulator άντε βρες άλλο μετά..
Εδώ:





Πλαν μπι.
Βάζω το pin στη θέση του και περνάω το θερμοσυστελόμενο από πάνω. Οκ, δεν θα βγαίνει το pin από τη θέση του μετά αλλά ποιος νοιάζεται. Κι αρχίζει η επιχείρηση:



Πριν ζεσταθεί..



Μετά το ζέσταμα.




Κατόπιν έκανα τη διαδικασία δεσίματος όλων των κομματιών, φυσικά και έσφιξα μέχρι τέρμα το χρυσό pin αυτή τη φορά ώστε να διαπιστώσω εάν όντως το θερμοσυστελομενο έκανε δουλειά.. έφτιαξα και μια πρόχειρη αντίσταση, έβαλα τον αβοκάντο στο mod.. "check atomizer".. :D

Ξεβίδωσα το χρυσό pin κατά μισή στροφή όπως έκανα πάντα, έσφιξα και το κόντρα πάνω παξιμάδι, βουαλά! (Μη γελάτε μη γελάτε :D )




Τέλος από μένα, δεν μπορώ να βρω τι ευθύνεται σ'αυτόν τον ατμοποιητή και συμβαίνει αυτό το πράγμα. Αν τερματίσει το χρυσό pin αποκλείεται να διαβαστεί αντίσταση σε όποιο mod κι αν δοκιμάσω. Μόλις ξεσφίξω το pin κατά μισή στροφή και σφίξω το πάνω παξιμάδι τέλος, όλα δουλεύουν ρολόι.
Υπενθυμίζω, ούτε αποστάτης στο κάτω insulator ώστε να κρατάει το pin μην τερματίζει προς τα πάνω δεν λειτούργησε σε εμένα.
Είναι ο ατμοποιητής της "μισής στροφής ξεβίδωμα" για μένα και τελειώνω εκεί.! :laugh1:

Μια χαρά δουλεύει έτσι κι αυτό μου αρκεί παίδες.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #182 στις: Μαΐου 27, 2016, 22:58 »
Στον πρωτο μου avocado(Α0955) εχω κ γω το ιδιο προβληματακι κ οπως ο Μακης ξεσφιγγω ελαχιστα την επιχρυση κτλ κτλ...

Στον δευτερο ομως που πηρα προσφατα(G9028) οσο κ να σφιξεις την επιχρυση δεν εχει κανενα θεμα....

Αν προλαβω μεσα στο ΣΚ θα τους λυσω κ τους δυο να δω αν υπαρχει κατι το διαφορετικο...

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #183 στις: Μαΐου 27, 2016, 23:56 »
Χειροποιητο twisted ss316l 2x28ga 8 σπειρες 0.49ohm. Απαλό ατμισμα στους 185 βαθμους και μόλις 15w και υπέροχη γευση. Πίνει μεν αρκετά αλλά σε ανταμείβει.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #184 στις: Μαΐου 28, 2016, 00:20 »


Στον πρωτο μου avocado(Α0955) εχω κ γω το ιδιο προβληματακι κ οπως ο Μακης ξεσφιγγω ελαχιστα την επιχρυση κτλ κτλ...

Στον δευτερο ομως που πηρα προσφατα(G9028) οσο κ να σφιξεις την επιχρυση δεν εχει κανενα θεμα....

Αν προλαβω μεσα στο ΣΚ θα τους λυσω κ τους δυο να δω αν υπαρχει κατι το διαφορετικο...

Ε3870 ο δικός μου για να υπάρχει στα υπόψιν.. Αν μπορείς να βρεις τον χρόνο κι εντοπιστεί διαφορά ίσως το λύσουμε και οι υπόλοιποι.!
Ειλικρινά πάντως εγώ μετά απ'αυτό σηκώνω τα χέρια ψηλά, με νίκησε ο άτιμος. Όσο κι αν τον σκάλισα άκρη δεν κατάφερα να βγάλω μαζί του, δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω που μπορεί να οφείλεται αυτό που κάνει!
Στην αρχή είπα πως το "κεφάλι" του χρυσού pin δεν είναι τόσο φαρδύ όσο χρειάζεται κι αν τερματίσει στο σφίξιμο τότε "χώνεται" αρκετά μέσα στο σπείρωμα του 510 με αποτέλεσμα να μην κάνει επαφή με τον πόλο του mod.
Αποστάτης (oring βασικά ), τζίφος. Παρόλο που κατάφερα να βγάλω το "κεφάλι"του αρκετά κάτω απ'τον 510 με το oring πάλι δεν κατάφερα να τον κάνω να δουλέψει. Ξεβίδωμα μισή στροφή, όλα οκ. Μα ένα τρελό πράγμα όμως, λες και μου κρατάει μούτρα αν σφίξω αρκετά το χρυσό pin. Μόλις το ξεβιδώσω και το "κοντράρω" με το πάνω παξιμάδι τέλος. Δουλεύει σταθερά κι απροβλημάτιστα.

Πραγματικά καίγομαι να δω αν αυτός που δουλεύει σωστά έχει κάποια διαφορά στα εσώψυχα.! :D

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #185 στις: Ιουνίου 06, 2016, 14:28 »
[justify]Μετά απ' την υπέροχη παρουσίαση του αγαπητού kostas44, είναι αλήθεια πως ακόμα και τότε προσπέρασα τον Avocado. Δεν δίστασα λόγω ισχυρής πιθανότητας παιξίματος τιμών αντίστασης ή οτιδήποτε άλλο που βγήκε στην πορεία, απλώς δεν ήθελα αέρηδες. Ε, λοιπόν, έκανα λάθος. Τελικά τα γούστα μου είναι περισσότερο διευρυμένα, κι όχι μόνον αυτό, αλλά το παιχνίδι και το πάντρεμα διαφορετικών κόσμων γίνεται όνειρο σκέτο. [/justify]

[justify]Μετά από τυχαία δοκιμή εντυπωσιάστηκα με τον μικρό και την ίδια στιγμή έγινε η αγορά. Αν και για λίγο κοντοστάθηκα στον 24άρη, παρ' όλα αυτά γρήγορα συνήλθα στην πραγματικότητα γιατί ο μεγάλος δεν έμπαινε καν στο πικάκι ή και σε άλλα μοντάκια ήταν κάπως χοντρούλης. Επιστροφή σπίτι και: Αρχικά ήθελε καλό πλύσιμο γιατί σε μένα είχε κάτι σαν πούδρα, μετά το λύσιμο ήρθαν οι πρώτες δοκιμές σε ποσότητα/ύψος βαμβακιού καθώς και τα πρώτα στησίματα. [/justify]

[justify]Άμεσα πήγα σε πάντρεμα αεράτου και μικρής ισχύος. Γιατί όχι; dripper σε tank, στήσιμο με μονή και ελάχιστα βατ, ούτε clapton, ούτε twisted, ούτε τίποτα. Για να μην κουράζω θα πω το τώρα: Kanthal 0,28mm, 6 σπείρες, 3mm πυρήνας και 8w με 1,95Ω (είχα διαβάσματα στο pico και 1,9Ω).[/justify]

[justify]Αποτέλεσμα. Ενθουσιασμένος απ' όλα του. Και ντουμάνι (ακόμα και στον δικό μου κόσμο) και πάρα πολύ καλή γεύση, (πιστεύω πως χτυπάει αρκετούς και στα ίσια). Χτύπημα δεν βρήκα μεγάλο. Επίσης, δεν πρόλαβα πολλά καπνικά ώστε να έχω σταθερή άποψη, με τράβηξε απ' τ' αυτί στα φρουτάκια και στα καλοκαίρια, υπέροχη γεύση που δεν ήθελα να φύγω (+ vg). Σηκώνει υπέροχο παιχνίδι σε πάρα πολλά, από επιστόμια μέχρι επιλογή αέρα (εντάξει όχι σφιχτές τσιγαρίσιες), σε στησίματα έπαιξα χαμηλά και στάθηκα σε μεγάλους πυρήνες με μονή αντίσταση πάντα. Πανεύκολο στήσιμο, αρκετό βαμβάκι, καμία διαρροή, κουκλάκι σε 22άρι, και στην ισχύ που στήνω, η χωριτικότητα των 3ml είναι σούπερ. Αυτά. Ενθουσιασμένος. [/justify]




Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #186 στις: Ιουνίου 06, 2016, 14:36 »
...Σηκώνει υπέροχο παιχνίδι σε πάρα πολλά, από επιστόμια μέχρι επιλογή αέρα (εντάξει όχι σφιχτές τσιγαρίσιες)...


[justify]Και όλα αυτά με πολύ εύκολο στήσιμο ακόμα και για αρχάριο.[/justify]
[justify]Καλοάτμιστος :thumpup:[/justify]

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #187 στις: Ιουνίου 06, 2016, 14:46 »
[justify]@mankar72, ευχαριστώ πολύ. Τώρα αυτό έχω πιπίλα. Καταπληκτικός ατμοποιητής, ναι, καμία δυσκολία δεν είχα, έβαλα τα δικά μου γούστα επάνω και με κέρασε γεύση από την 1η τζούρα. Τίμια αγορά, κουκλάκι, και τρελό παιχνίδι. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #188 στις: Ιουνίου 06, 2016, 15:00 »
Ακριβώς την ίδια εμπειρία έχω και εγώ με αυτόν τον άτμο. Τον έστησα με λεπτά σύρματα, με χοντρά σύρματα, με άξονα από 2 έως 3 χλστ, με τα βαμβάκια να ακουμπάνε στον πάτο, με τα βαμβάκια μέχρι τη μέση του τανκ, με μονή και διπλή αντίσταση, με πολύ και λίγο αέρα...... έχω δοκιμάσει τα πάντα ;D και πάντα μου έδωσε πολύ καλά αποτελέσματα.
Τον έχω στην κορυφή των επισκευάσιμων ατμοποιητών στο συνδυασμό ευκολία στησίματος-απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #189 στις: Ιουνίου 06, 2016, 15:10 »
[justify]Σίγουρα είναι δύναμη ο μικρούλης. Δεν τον έχω λιώσει ακόμα σε χρήση γιατί δεν πρόλαβα, έτσι δεν ξέρω και πολλά. Αυτό που μπορώ να πω είναι πως όταν τον δοκίμασα πρώτη φορά, ακόμα κι αν δεν είχα χρήματα επάνω μου θα στεκόμουν έξω απ' το μαγαζί για ατμιστικό έρανο..., (σας παρακαλώ πολύ, βοηθήστε έναν απελπισμένο ατμιστή). Καταπληκτικός κι έκπληξη μεγάλη, τι να πω. Πρόλαβα να τον κοντράρω με κάνα δυο ακριβούς και δυνατούς, στάθηκε παλικαράκι, και λέω αλήθεια. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #190 στις: Ιουνίου 06, 2016, 15:26 »
Κοντεύω σχεδόν 2,5 χρόνια στον ατμό και έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετοί επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Πάντα στην ερώτηση "ποιόν επισκευάσιμο θα συστήνατε σε νεοεισερχόμενο?" δίσταζα να απαντήσω γιατί οι ατμοποιητές που εμένα μου φαίνονταν εύκολοι έβλεπα πως άλλους φίλους τους παίδευαν (βλ. erlprinz, τηλέμαχο κ.α.). Ο kfl+ όσο κι αν αυτό ακουστεί περίεργο ποτέ δεν μου έκατσε. Αυτό το "του πετάς ότι να'ναι και ατμίζεις" εγώ δεν το έζησα. Κατά την άποψη μου, ο avocado πλησιάζει περισσότερο από κάθε άλλον επισκευάσιμο που έχω δουλέψει αυτήν τη φράση.  

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #191 στις: Ιουνίου 06, 2016, 15:33 »
[justify]Ναι, τολμώ να συμφωνήσω σε όλα, ακόμα και τώρα που δεν έχω εργατοώρες στον Avocado, αλλά και γενικά. Είναι παιχνίδι σε όλα, στο βάλε, βγάλε, στήσε, δες, κλείσε, ξαναδές, γέμισε, ρύθμισε. κ.ο.κ. [/justify]
[justify]Δεν βρήκα ακόμα κάτι αρνητικό, αν βρω θα το πω.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #192 στις: Ιουνίου 06, 2016, 16:42 »
Τα μονο αρνητικο του ειναι το παιξιμο της αντιστασης που και αυτο λυνεται ευκολα με λιγο ξεβιδωμα του πολου. Και επηρεάζει σε tc mode και μονο.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #193 στις: Ιουνίου 07, 2016, 23:55 »
Εχω στα χερια μου ενα (κλωνο του) Avocado. Στησιμο πανευκολο κι απο πρωταρη, δουλευει σωστα οπως κι αν το φτιαξεις, αλλα η καταναλωση ειναι πραγματικα μεγαλη με οποιοδηποτε στησιμο. Θα μπει στην ακρη για γουστα μονο.
υγ. Τον ελυσα 4 φορες ως τωρα, δεν ειχε θεμα παιξιμο ohm.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #194 στις: Ιουνίου 08, 2016, 11:07 »
Με το θέμα της κατανάλωσης, έχω αντιρρήσεις.
Τον χρησιμοποιώ σαν μοναδικό ατμοποιητή εδώ και δυο μήνες. Μονή αντίσταση 0,9 - 1,1 Ohm, 11 - 12,5 Watt, και με έλεγχο θερμοκρασίας, 160 - 180 C.
Η κατανάλωσή μου παραμένει στα 5-6 ml ημερησίως, όσα άτμιζα και με άλλους ατμοποιητές.

Όταν δοκίμασα αντιστάσεις 0,3 - 0,5 Ohm, οπότε και τα Watt ήταν αυξημένα αλλά και η θερμοκρασία, τότε όντως είχε μεγαλύτερη κατανάλωση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116570 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824804 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507792 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9018 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155005 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569068 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244128 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294484 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1849 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763022 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1204 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4091 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem