vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, Giannis.B, Blackwolf

Twitter

The Hurricane ss316 Clone

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #90 στις: Μαρτίου 10, 2016, 07:02 »
μα, ακόμη και με μια τρύπα εισαγωγής αέρα δεν σε δίνει σφιχτή τζούρα;;;;


Τελικά στον κλώνο τουλάχιστον, βρήκα το αδύνατο σημείο του.
Το περιστρεφόμενο δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα. Αυτό κάποια στιγμή, είναι καταδικασμένο να καταρεύσει γιατι τρώει τρελή πίεση και παραμόρφωση κάθε φορά που προσπαθούμε να ανοίξουμε το ταγκάκι για να βάλουμε υγρά.
Δεν μπορούμε να πιάσουμε κοντρα από αλλού κι έτσι πιέζεται κάθε φορα. Κάποτε τα μπιλάκια τα ρημάδια θα φύγουν και τότε .....! 

Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #91 στις: Μαρτίου 10, 2016, 08:36 »
@zalaros οχι μην τη βαλεις αναποδα.Δεν θα εχεις καθολου αερα αν το κανεις αυτο.
Δεν ειναι και τοσο αερατος ρε παιδια.Για να σφηξει η τζουρα περα απο τη ρυθμιση του αερα,
δοκιμαστε στο στησιμο να κατεβασετε την αντισταση πιο κοντα στην εισαγωγη του αερα,μην το ακουμπησετε πανω και κανει βραχυκυκλωμα,αφηστε λιγο χωρο.Πιστευω οτι θα σφιξει κι αλλο την τζουρα.
Εγω δεν το κανω γιατι ειμαι ΟΚ με τις δυο τρυπες αμεσως μετα τις μικροτερς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2016, 08:44 από spiros25 »

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #92 στις: Μαρτίου 10, 2016, 08:54 »
Αν στηθεί με την αντίσταση χαμηλά, χρειάζεται να είναι ανοιχτές οι μεγάλες τρύπες του αέρα. Αν όμως απομακρυνθεί η αντίσταση από την εισαγωγή αέρα και ανέβει αρκετά ψηλά, τότε ο ατμοποιητής αναπνέει καλύτερα και οι 2 τρύπες πριν τις μικρότερες, είναι αρκετές για να δώσουν μιά λιγότερο αεράτη τζούρα. Τσιγαρίσια δεν τη λες, αλλά πλησιάζει αρκετά κατά τη γνώμη μου. Ένα στενότερο drip tip βοηθάει και τη τζούρα και τη γεύση (ελάχιστα μεν, αλλά προσθέτει).
Επίσης είδα στην πράξη (λόγω 85% PG) οτι πρέπει να υπάρχει πολύ βαμβάκι στις εισαγωγές του υγρού, ώστε να φρενάρει την μεγάλη ροή υγρού.
Με αυτές τις 2 κινήσεις σώθηκε ο ατμοποιητής.... Kayfun δεν έγινε βέβαια, αλλά είναι πλέον σε ικανοποιητικότατο επίπεδο για τα γούστα μου, ως λάτρης της τσιγαρίσια τζούρας και της πιστότητας στη γεύση.

ΥΓ Kanthal D 28mm, 2,5mm διάμετρος coil, 6 σπείρες ανοιχτές, 1,6Ω

edit:
Στο δακτυλίδι δεν νομίζω να δημιουργηθεί πρόβλημα, εάν κρατήσει κάποιος με τα δάχτυλά του το κάτω μέρος του τανκ μαζί με το μικρό μέρος πάνω από το δακτυλίδι και με το άλλο χέρι περιστρέψει το δακτυλίδι του αέρα.
Στο βίδωμα - ξεβίδωμα του τανκ, εάν κρατηθεί σφιχτά το δακτυλίδι μαζί με το μέρος κάτω από αυτό σταθερά, το τανκ βιδώνει - ξεβιδώνει χωρίς να ζορίσει ή να επηρρεάσει το δακτυλίδι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2016, 09:05 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #93 στις: Μαρτίου 10, 2016, 12:39 »
Με μόνο μία τρύπα εισαγωγής αέρα δίνει πολύ περίεργο χτύπημα στον λαιμό. Θα δοκιμάσω και πιο ψηλά την αντίσταση :)

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #94 στις: Μαρτίου 10, 2016, 14:18 »
Αν στηθεί με την αντίσταση χαμηλά, χρειάζεται να είναι ανοιχτές οι μεγάλες τρύπες του αέρα. Αν όμως απομακρυνθεί η αντίσταση από την εισαγωγή αέρα και ανέβει αρκετά ψηλά, τότε ο ατμοποιητής αναπνέει καλύτερα και οι 2 τρύπες πριν τις μικρότερες, είναι αρκετές για να δώσουν μιά λιγότερο αεράτη τζούρα. Τσιγαρίσια δεν τη λες, αλλά πλησιάζει αρκετά κατά τη γνώμη μου. Ένα στενότερο drip tip βοηθάει και τη τζούρα και τη γεύση (ελάχιστα μεν, αλλά προσθέτει).
Επίσης είδα στην πράξη (λόγω 85% PG) οτι πρέπει να υπάρχει πολύ βαμβάκι στις εισαγωγές του υγρού, ώστε να φρενάρει την μεγάλη ροή υγρού.
Με αυτές τις 2 κινήσεις σώθηκε ο ατμοποιητής.... Kayfun δεν έγινε βέβαια, αλλά είναι πλέον σε ικανοποιητικότατο επίπεδο για τα γούστα μου, ως λάτρης της τσιγαρίσια τζούρας και της πιστότητας στη γεύση.

ΥΓ Kanthal D 28mm, 2,5mm διάμετρος coil, 6 σπείρες ανοιχτές, 1,6Ω

edit:
Στο δακτυλίδι δεν νομίζω να δημιουργηθεί πρόβλημα, εάν κρατήσει κάποιος με τα δάχτυλά του το κάτω μέρος του τανκ μαζί με το μικρό μέρος πάνω από το δακτυλίδι και με το άλλο χέρι περιστρέψει το δακτυλίδι του αέρα.
Στο βίδωμα - ξεβίδωμα του τανκ, εάν κρατηθεί σφιχτά το δακτυλίδι μαζί με το μέρος κάτω από αυτό σταθερά, το τανκ βιδώνει - ξεβιδώνει χωρίς να ζορίσει ή να επηρρεάσει το δακτυλίδι.
Είναι καλύτερος ο kayfun v4 από τον hurricane?

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #95 στις: Μαρτίου 10, 2016, 15:10 »
Για μένα ΟΧΙ!!!

Ο Τυφών υπερτερεί:
1. στην ρύθμιση του αέρα (ο άλλος στην ουσία δεν ρυθμίζεται)
2. λιγότερα κομμάτια που χρειάζονται ρυθμίσεις (πολύ πιο εύχρηστος δηλ.)
3. πιο ελαφρής
4. χτύπημα καλύτερο λόγω της δυνατότητας ρύθμισης του αέρα.
5. γευστικότατος ίδιος με τον KF4 
6. γενικότερη λειτουργία, ένα κλικ πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #96 στις: Μαρτίου 10, 2016, 15:17 »
Τελικά όντως με το ντεκ ανάποδα βαλμένο δεν περνάει σχεδόν καθόλου αέρας. Θα έσκαγα αν δεν το δοκίμαζα όμως... :eyesplash: :laugh1: Δοκίμασα πιο χοντρή διάμετρο αντίστασης (2,5 αντί για 2) και δεν είδα καμία διαφορά. Αυτό που είχε διαφορά είναι οι κολλημένες σπείρες. Μέχρι τώρα έστηνα με αραιές σπείρες. Δοκίμασα πριν λίγο κολλημένες σπείρες και ενώ η τζούρα παραμένει ίδια, πλέον δεν έχει αυτό το ενοχλητικό χτύπημα με μία τρύπα εισαγωγής αέρα. Βγάζει και περισσότερο ντουμάνι. 

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #97 στις: Μαρτίου 10, 2016, 15:31 »
BillythekingRhodes
σύμφωνο σχεδόν σε όλα
πιστεύω πως το βάρος του είναι στα ίδια με τον k4 αν βάλεις το πλαστικό tank στον k4 αλλα η γεύση του hurricane είναι καλύτερη

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #98 στις: Μαρτίου 10, 2016, 15:34 »
μπορεί να έχεις και δίκιο με την γεύση, απλά, δεν πρόλαβα να τον δοκιμάσω στα ίδια υγρά που έχω στημένο τον KF4. 
Τον πιπιλίζω από χθες μονο με Milky way και είναι τρέλα.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #99 στις: Μαρτίου 10, 2016, 18:16 »
Είναι καλύτερος ο kayfun v4 από τον hurricane?

Συγγνώμη αν μπέρδεψα με τα γραφόμενά μου. Αναφέρθηκα κυρίως στην επιθυμητή από αρκετούς τσιγαρίσια τζούρα και η σύγκριση αφορούσε Kayfun 3.1 και lite plus που έχω. Επίσης με τα μέχρι τώρα πειράματά μου και πάντα με το ίδιο άρωμα που έχω στον 3.1, o Hurricane υπολείπεται σε πιστότητα γεύσης και όχι σε ποσότητα. Ο 3.1 μου δίνει το άρωμα όπως το μυρίζω από το μπουκαλάκι, ενώ ο Hurricane μου δίνει κάτι άλλο.... Πλούσια γεύση μεν, αλλά όχι πιστή απόδοση. Αυτή όμως είναι η προσωπική μου εκτίμηση, η οποία ενδεχομένως να τροποποιηθεί με δοκιμή άλλου αρώματος...(στησίματος δεν νομίζω γιατί έκανα 8 διαφορετικά μέχρι να καταλήξω...). Αυτά λοιπόν τα γράφω με επιφύλαξη.

Όσο για σύγκριση με τον v4 δεν μπορώ να γνωρίζω διότι δεν τον έχω στην κατοχή μου.

edit:
Νέα δοκιμή σήμερα 11/3 με διαφορετικό υγρό και διόρθωση περί πιστότητας στη γεύση. Ο ατμοποιητής απέδωσε άριστα το υγρό με πιστή και πλούσια γεύση. Το υγρό που δεν αποδόθηκε τόσο καλά ήταν το Maxx blend (Inawera), ενώ το υγρό που αποδόθηκε άριστα το Hawaiian drink (TPA). 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2016, 12:12 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #100 στις: Μαρτίου 11, 2016, 12:25 »
 :confused1: :confused1: :confused1:  ρε παιδιά, με δακρύζει από το δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα.
Όχι πολύ, αλλά φαίνεται ότι ... μπάζει, μάλλον ξεβγάζει υγρό από εκεί.
Ιδιαίτερα, αν τον έχεις όρθιο και τον χτυπάς μαλακά στο δαχτυλίδι, βλέπεις ότι πάει να βγάλει. ??? 

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #101 στις: Μαρτίου 11, 2016, 12:33 »
Για να μην καταπονείται το δαχτυλίδι του αέρα όταν τον λύνεις αυτό που κάνω και στον oringinal και στον κλώνο έιναι να βάζω ένα μικρό κατσαβίδι στη μεγάλη τρύπα και γυρνάει για πλάκα όποτε δεν το ταλαιπωρείς καθόλου. ;D

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #102 στις: Μαρτίου 12, 2016, 06:42 »
Καλημέρα σε όλους!!  :bye: :bye: :bye:

Παιδιά, ας με πει κάποιος, στον κεντρικό θετικό πύρο,  ο οποίος ξεβιδώνει από κάτω ( στο 510) υπάρχει:
ένα ελατήριο και δύο O-rings , ένα από πάνω και ένα από κάτω;;;;

Γιατί σε μένα, όπως το άνοιξα το επάνω δεν υπήρχε. Το έβαλα από την... καβάντζα, αλλα την διαρροή από το δαχτυλίδι του αέρα δεν την σταμάτησε.

Τον ξεβίδωσα ξανά ολόκληρο και παρατήρησα πως στον κάδο του ντεκ, υπάρχει πατούρα για κάποιο o-ring εσωτερικά. Οι κάτοχοι του original θα μπορούσαν να μας πουν εάν το έχει το συγκεκριμένο οριγκάκι.

Του έβαλα ένα από την καβάντζα, το πιο ανοιχτό σε διάμετρο και το δέχτηκε όμορφα, σαν να το είχε.

Ίσως να ανεβάζει κατά μια τρίχα του χιλιοστού το ύψος του ντεκ γιατι το ταγκάκι δεν βιδώνει πλέον απόλυτα και δεν ήθελα να το ζορίσω.
Είναι η τελευταία ευκαιρία που έχει ο Τυφώνας, ο δικός μου ο κλώνος βεβαίως.

Με το στήσιμο που βλέπετε ( S του Busardo, Kanthal 36άρι σε 3άρι τρυπανάκι) παίζει πολύ καλά.

Για διαρροές ..... θα δούμε. Έως τωρα καλά τα πάει.

Μετά από δύο ώρες, το εργαλείο φαίνεται να δουλεύει άψογα. Είτε όρθιος σε ηρεμία, είτε ξαπλωτός είτε ρουφώντας, μηδέν διαρροή. 






« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2016, 10:22 από BillythekingRhodes »

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #103 στις: Μαρτίου 12, 2016, 22:47 »
Mπορει καποιος να βαλει τον κ4 η το κ lite διπλα από τον hurricane?Kαι να ανεβάσει την φωτογραφία?

Αποσυνδεδεμένος hirobo50

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #104 στις: Μαρτίου 12, 2016, 22:50 »
ναι ρε παιδια μπορει καποιος να μας πει ποσα εκατοστα ειναι γιατι θα τον δειρω τον μιχαλη(sxolare)......

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116240 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824570 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507579 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8969 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154879 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568895 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243990 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294323 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1792 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762870 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1152 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4042 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem